Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ayashi no Ceres


Diana
post Feb 23 2004, 07:10 AM
Post #41


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Ba avea sentimente. Se simtea atras de Aya si intr-un fel voia sa fie langa ea. Dar pt el mai multa importanta avea sa afle cine este si ce este cu el. Acum ma gandesc ca asta poate fi si un impuls plantat de la nastere in subconstient, ceva care nu-l lasa sa se relaxeze pana cand nu afla exact. Sau ca atractia lui fata de Aya se datoreaza initial prezentei lui Ceres. Mai ales ca ei s-au intalnit cam cand Ceres si-a facut aparitia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Feb 24 2004, 12:06 AM
Post #42


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



bineneteles ca s-a simtit atras de ea din prima.... :lol: ..dargostea lor era predestinata.... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 24 2004, 08:40 AM
Post #43


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Esti sigura Whip? Ca s-a simtit atras de Aya si nu de Ceres? Ca apropiindu-se de Aya n-a simtit pur si simplu ca a ajuns acasa si ca si-a indeplinit misiunea? Doar el era nascut din mana lui Ceres si trebuia sa se reintoarca la ea. Sentimentul initial care l-a apropiat de Aya eu zic ca n-a fost dragoste. De asta jumatate de serie e ca si cum Aya nu este deosebit de importanta pt el. Apoi eu as zice ca a invatat sa iubeasca si Aya a devenit mai importanta decat misiunea lui. A devenit uman. Aya l-a facut uman. Prin dragostea ei i-a dat o identitate, adica ceea ce el cauta de atat timp. Si a fost multumit sa fie omul important pt Aya si sa nu-i mai pese de misiune sau orice altceva subconstientul il facea sa caute.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Feb 24 2004, 08:41 PM
Post #44


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Era clar ca prima data cand s-a intalnit cu ea, Touya era in "misiune". Iar prima oara cand si-au vorbit la scena cu copacul chiar de atunci el incepuse sa-i pese mai mult de ea decat de Ceres..el chiar nu stia de Ceres..pana in momentul cand a vazut-o...la spital. Si in plus a facut tot posobilul sa il protejeze pe Aki..de ce ?, de dragul ei! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 25 2004, 10:47 AM
Post #45


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Tocmai asta este. El nu stia de Ceres. Deci putea confunda apropierea de Ceres (care de acum se trezise) cu un atractia fatza de o fata "oarecare" dragutza si care avea nevoie de ajutor. Nu neg ca la sfarsit a fost dragoste. Dar tot ma intreb daca Aya ar fi avut spiritul altcuiva si nu al lui Ceres s-ar mai fi intamplat asa bunatate de poveste de dragoste?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Feb 25 2004, 09:13 PM
Post #46


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Mie mi se pare ca in serie lucrurile au evoluat normal. E adevarat ca dragostea dintre Touya si Aya era predestinata (tocmai datorita faptului ca Touya era mana, o parte din Ceres..iar Ceres era o alta fatza a Aya-ei) nici nu se putea altfel. Iar legatura, atractia dintre ei se stabileste de la inceput doar pentru ca Aya era Ceres. Asa stau lucrurile cel putin din punctul meu de vedere, care nu cred in dragoste la prima vedere, iubiri predestinate..si altele. Nu cred ca are sens sa ne intrebam ce s-ar fi intamplat daca Aya nu era Ceres? Daca Aki nu era fratele Aya-ei? Sau nu se reincarna in el spiritul "sotului" lui Ceres (imi scapa numele)? Iar in ceea ce priveste locul pe care il ocupa Aya in viata lui Touya..eu zic ca se vede clar din primele episoade ca pentru el important este sa-si recupereze memoria, dar isi da seama ca degeaba ar reusi acest lucru fara Aya langa el. Si deci decide sa isi caute trecutul cu Aya langa el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Feb 28 2004, 01:04 AM
Post #47


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Eu tot nu pot sa uit replica aia a lui cand o vede pe Aya in copac..si ma gandesc....ca de atunci el incepe sa ii placa de ea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Mar 11 2004, 04:51 PM
Post #48


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



foarte mult timp, preferatele mele au fost Angel Sanctuary. Zilele trecute am vazut Ayashi no Ceres si mi-a placut atat de mult incat am stat toata noaptea sa vad toate episoadele. m-a lasat fara grai. nici macar un personaj nu e creat fara sens, toate au un rol ff important, iar finalul nici nu avea cum sa fie altfel. mie, personal, cel mai mult mi-a placut de Aki si cred ca (oricat de patetic ar suna) este cel mai tragic personaj din tot serialul. el da, practic, finalul. daca s-ar fi terminat in totalitate cu bine ar fi fost low de tot. asta a fost finalul perfect. iar opening-ul intr-adevar e superb.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Mar 18 2004, 01:33 AM
Post #49


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Iei... :lol: .inca o persoana careia i-a placut mult Ayashi no Ceres...si de asemenea inca o persoana careia i-a placut Angel Sanctuary...minunat!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Mar 18 2004, 11:59 AM
Post #50


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



mda, eu as vrea fff tare sa si citesc manga-urile de la ambele serii, dar se pare ca nu prea am de unde..... :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post May 30 2004, 12:31 AM
Post #51


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Probabil...am inebunit dar m-am uitat din nou la el......si as vrea sa continuam discutia.... :oops: .....acum m-a impresionat sa vad cat de mult a iubit-o Mikage pe Ceres si cum a ajuns sa fie obsedat dupa ea...
Eu tot zic ca Ayashi era atrasa de Yuhhi...dar era ceva mai puternic ce simtea pt. Touya....Iar cel mai mult predomina drama in seria asta..ca sa nu spun ca numari pe degete cate personaje mor...Iar daca ar fi murit Touya ...si Aya ar fi ramas cu Yuhhi chiar ca ar fi fost drama....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post May 30 2004, 07:25 AM
Post #52


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Daca tu ai inebunit atunci eu-s la un pas sa fiu batut in cap. :lol: Cat mai repede trebuie sa ma apuc sa vad seria din nou,dar mai am de vazut 2-3 serii DIN NOU pana atunci.

Anyway...daca nu mia insel pana la urma Aya ramane cu Yuhhi,intr-un fel,avand in vedere ca viata lui Touya e limitata asa ca el nu mai are mult de trai.Din punctul asata de vedere poti spune ca seria e pana la urma o drama.Sfarsitul e unul fericit dar si tragic pana la urma din cauza faptuluyi ca Aya e pe cale sa piarda si un al doilea om la care tine foarte mult si incearca sa se bucure de momentele ce le-au mai ramas impreuna.Seria reuseste de minuene sa creeze si sa prezinte aceste elemente in asa fel incat sa poata fi simtite.Parerea mea!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Jun 26 2004, 07:38 PM
Post #53


Unregistered









Tocmai am terminat de vazut aceasta serie ..si da..povestea este interesanta , nu chiar perfecta, dar suficienta sa imi trezeasca interesul.
Trebuie sa remarc asemanarea cu o poveste ( or fi mai multe..?nush !)
citita acum...many, many years ago..but este interesant modul in care a fost construit ca poveste si aici ma refer la chestia aia ..cauza- efect. Tooya nu impresioneaza extraordinar de mult , insa nu trebuie uitat ca a fost sub influenta lui kagami,...la rindul lui..o victima a modului de gindire al parintilor. La urma urmei C-project reprezinta materializarea acelor influente. Cine cu cine ar fi meritat sa ramina..asa cum zicea cineva aici..nu suntem regizori dar consider ca intr-un fel este bine asa..adica Tooya..nu forteaza pe nimeni ..chiar specifica la un moment dat "if you don't like it just push me aside". Ca e atras de de Ceres..mm..e discutabil...oricum ea nu are nici un interes fata de el...fiind mai mult un fel de observator al relatiei dintre cei doi.
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post May 27 2005, 11:43 AM
Post #54


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



sunt pe la jumatatea seriei dar mi se pare interesanta. romantism, sf, cateva scene amuzante. destul de dragutz....a da. povestea mi se pare buna
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post May 27 2005, 03:38 PM
Post #55


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



M-a impresionat foarte mult dragostea dintre Toya si Aya.Cred ca intreaga serie era bazata pe dragostea dintre ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miko
post May 28 2005, 12:14 PM
Post #56


soultaker
***

Group: Members+
Posts: 281
Joined: --
From: land of confusion
Member No.: 391
Points: 148
Gender:



oare numai mie mi s-a parut o peveste mai putin axata pe comedie...ami mult pe romantism si drama? adica mie mi-a lasta impresia de o atmosfera apasatoare...dar povestea de dragoste e fff draguta :oops: I mean...Aya si Toya are a perfect match. Very nice anime...si m-am uitat la el si din gresala :D, I am so lucky
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post May 28 2005, 04:46 PM
Post #57


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



dar se pare ca de yuuhi nu zice nimeni nik. oare el nu isi are propiul romantism? acum pe bune ce dovada de dragoste mai mare tre sa ii dea? e dispus sa se sacrifice pt ea. si ca sa nu vorbim cand a avut ocazia sa se culce cu ea... atunci da dovada si de maturitate... pt ca ar fi facut ce ar fi vrut ea atunci ar fi avut amandoi de suferit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DjSpider
post May 30 2005, 06:55 AM
Post #58


Enlightened Demon
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: --
From: On Death Row...
Member No.: 799
Points: 208
Gender:



Yuuhi e foarte atasat de Ceres, nu de Aya si viceversa deoarece se salveaza reciproc. Yuuhi ajungr sa o iubeasca pe Aya deoarece in corpul ei sta Ceres si el e bodyguardul ei.
Dar daca va amintiti la fiecare sarut dintre Ceres ( Aya ) si Yuuhi cand de fiecare data la sfarsit Yuuhi se trezeste lovit de Aya care crede ca el profita de ea cand este transformata in Ceres. :twisted: :twisted:
De Touya imi place deoarece e misterios si ii iese din mana cutitu' ala penal care are puterile HAGOROMOului. 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post May 30 2005, 09:17 AM
Post #59


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



mie yuuhi mi-a dat impresia ca ar fi indragostit mai mult de aya decat de ceres... sincer pentru aya isi face griji nu pentru ceres. cel putin asa am perceput eu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DjSpider
post May 30 2005, 02:39 PM
Post #60


Enlightened Demon
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: --
From: On Death Row...
Member No.: 799
Points: 208
Gender:



De cand si pana unde, ca Ceres il iubeste pe Yuuhi si o chiar arata, Yuuhi se indragosteste de Aya dupa ce o saruta de cateva ori pe Ceres.
Aya se indragosteste de Touya din primele ep. si Yuuhi o iubeste spre ultimele ep., dar nu ramane cu ea stiind ca Touya si Aya se iubesc si Touya mai are 1-2 ani de trait.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:43 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |