Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Howl's Moving Castle - succes in Jap Box Office


chibimox
post Dec 23 2004, 06:41 PM
Post #1


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



22 dec 2004 - ultima creeatie a lui Hayao Miyazaki, Howl's Moving Castle ocupa pentru a cincea saptamana primul loc in Box Office-ul japonez cu 90 mil $. Deasemenea la Sitges International Film Festival of Catalonia, cel mai mare festival de film fantasy, terminat vineri 10 decembrie Miyazaki a obtinut premiul juriului pentru intreaga opera iar Howl's Moving Castle a obtinut din partea publicului premiul de Cel mai bun film

Deocamdata, pana apare si sub-ul in engleza, privim de la distanta cum evolueaza acest film si asteptam premii cat mai multe /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 24 2004, 12:19 AM
Post #2


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Cica lansarea pe dvd este pe 19 ianuarie 2005. Mai avem un pic :pachi:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Dec 28 2004, 12:31 AM
Post #3


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



/angry :guru: :hmmm:
Mah da cam in urma am ramas cu filmele....
Google search.....What the hack is whit this movie!!!??? /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 10 2005, 06:36 PM
Post #4


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Stai linistit Seby - nu are sange la 3 atmosfere in vene nimeni pe acolo /gg /gg

Intre timp :
- S-a difuzat pe 237 de ecrane in Coreea de Sud pe 23 Decembrie si a fost primul film japonez care a ajuns primul in BoxOffice-ul sud coreean in prima saptamana de difuzare cu 70,000 bilete in 4 zile.

- Saptamana trecuta a fost a saptea consecutiva pe primul loc in Japonia depasind pragul de 10 milioane de bilete si 100 mil $ (in 44 de zile) fiind singurul fim japonez care depseste acest prag in 2004. Totusi Howl's Moving Castle nu a depasit recordul de 33 de zile in care Spirited Away a atins pragul de 100 mil $ fapt la care si cei de la Toho se asteptau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2005, 05:30 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



da domle...vazui si eu o prezentare la fimlu lu Miyazaki pe Euronews in Le Mag...superb omu...citez ce a zis nenea Miyazaki :" inca mai descopar ceva nou si uimitor la virsta pe care am"...ii dau dreptate...sunt curios sa vad filmu asta atat de nou si de antic totusi ca viziune cinematografica /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jan 20 2005, 04:07 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



exista pe net o versiune trasa din cinema si chiar si o traducere... dar nu pot s-o iau (si nici n-as prea vrea... astept dvdrip-ul)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 2 2005, 01:18 AM
Post #7


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Se pare ca m-am inselat cu data aia de lansare a dvd-ului, o sa fie mult mai tarziu :( Intre timp, aveti idee de vreo modalitate de a viziona decent filmul asta? ... tras din sala exclus. La noi pe marile ecrane cand vine? (stiu...la anu si la multi ani :( )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Apr 8 2005, 12:07 PM
Post #8


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Dupa Princess Mononoke, Sen to Chihiro no kamikakushi si Laputa: Castle in the Sky (in ordinea asta), tocmai am vazut ieri Howl's Moving Castle, ultimul film al legendei Myazaki, si iata parerea mea despre el.
Inainte de a va spune parerea insa, mentionez k nu am vazut DVDRIP-ul desi acesta a aparut, ci am vazut o versiune CAM. DAR (observati k e un f mare DAR) desi filmat in cinema, a fost codat f profesionist. Codecul folosit pr codare a fost XVID si partea audio a fost MP3. Sincer a fost cel mai bun release CAM pe kre am avut okzia vreodata sa-l vizionez; prima data am crezut kiar k e DVDRIP.

Acum despre film. In primul rand trebuie spus k HMC este exact ceea ce va ajteptati d la Myazaki, dar in primul rand o poveste fantastik, k si Spirited Away. I enjoyed HMC more than SA, dar asta nu inseamna k e mai bun...
Dak ar trebui sa descriu firul principal al povejtii p scurt, as zice Beauty & the Beast with a Myazaki twist. HMC are insa multe subploturi si pana la sfarsit toate vor fi concluzionate; nimic nu e lasat in aer k in alte anime. Despre poveste mai spun doar k dak v-au placut Sen si Laputa o sa va plak si Howl.

Acum grafik... sincer cred k e cel mai bine realizat anime Myazaki. Nu am vazut Appleseed, sau alte anime recente, dar grafik din HMC tine piept oricarui alt anime. Stilul inconfundabil al lui Myazaki se imbina cu tehnik d varf intr-un festin vizual. Si asta fara 3d (well, e folosit 3d-ul, dar la fel k in Mononoke si Sen e insesizabil). Animatiile sunt superbe si migalos desenate. La capitolul grafik, jos palaria.

Muzik nu prea atrage atentia si e mai bine k sta in background. Nu ma intelegeti grejit, OST-ul nu e slab; doar k se repeta o melodie (kre dintr-un motiv anume imi aduce aminte de Franta si Paris) in multe scene... si e sg dealtfel kre se face remarkta in afara melodiei tema a filmului kre nu apare decat in final (dak mai apare si altundeva in film, my bad k nu am sesizat).

O concluzie? Pai sa vedem... IMO Howl se aseamana cu Laputa si Sen; dak e mai bun decat ele nuj...pana la urma totul se reduce la preferinta personala! Uneori da senzatia k a fost un pic grabit, mai ales spre final, dar cu siguranta e un must see. Sincer, va recomand filmul pt copiii din voi. Dak sunteti fan anime (si din moment ce cititi review-ul asta&va aflati p acest site inseamna k sunteti) U MUST SEE THIS MOVIE. O sa va fak sa visati...

Am zis!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Apr 23 2005, 09:17 PM
Post #9


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Shuin, si eu am fost incintata de filmul asta, si ma alatur tie la recomandare!

Povestea e atit de frumoasa si interesanta, iar grafica e absolut superba. This film simply swept me away. Sint niste culori extraordinare, ar fi asa fain sa vina si la noi la cinematografe -- sint de mai multe ori niste peisaje in care pur si simplu iti vine sa te pierzi.

Eu m-am straduit sa mai aranjez putin subtitrarea in engleza, ca avea ceva nevoie, si deci daca o doreste cineva, sa-mi dea de stire. Vreau sa fac si o traducere in rom?neste, mai ales daca sint destule cereri! :D

As avea ceva intrebari despre film si m-ar interesa si impresiile altora despre diverse aspecte, pls cine are chef de o discutie sa zica :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Apr 27 2005, 03:44 PM
Post #10


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



heya!

Intr-adevar legat de culori, se poate spune k Howl si Sophie traiesk intr-o lume plina de culori.

Legat de intrebari shoot...
... normal k avem kef d discutie... de-asta e forum, si de-asta e forum de anime... sa vb despre anime... so if u wanna chat abot Howl, this is the place ;)

Now go on with those questions
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Apr 28 2005, 11:07 PM
Post #11


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Incep cu un "by the way" :) By the way, tocmai am facut si o traducere la acest film, se gaseste aici.

Astazi m-am mai uitat o data, deci mi-am facut o idee si mai clara :D dar acusha fiind tirziu tare, voi reveni miine, daca nu va e cu suparare. Sleep tight, don't let the bedbugs bite! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Apr 29 2005, 01:24 AM
Post #12


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Superb Howls. Nu m-a dezamagit, si sper sa ma pot reuita la el cu aceeasi placere cu care revizionez din cand in cand Spirited, bucurandu-ma de fiecare data.

Totusi as avea o mica buba la poveste, apar mici grabeli in scenariu si cateva chestii nelamurite, ca de exemplu ce rol avea Kabu exact in roialitate si care erau cat de cat intentiile vrajitoarei regale, care renunta asa usor la razboi.

Oricum f fain si tre sa-l mai vad de 2 ori ca sa imi lamuresc cateva chestii.

ASTEPT DVD RIP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Apr 29 2005, 03:33 PM
Post #13


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Probabil ca ar trebui sa punem de-aici incolo un semn aici, deci:

SPOILERS

SPOILERS

SPOILERS

Presupun ca e vorba de Turnip Head cind zici Kabu (sorry, nu le am cu japoneza :oops: ). Eu am inteles ca era printul tarii vecine, cel putin asta zicea in englezeste in versiunea pe care am vazut-o eu, si care se gaseste in pachetzelul zip postat pe celalalt thread.

Ceea ce n-am inteles eu era ce tot facea Howl: de ce mergea la lupta daca nu voia sa fie implicat in razboi?! (Asta inainte sa se hotarasca s-o apere pe Sophie cu orice pret.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lia
post May 7 2005, 02:04 PM
Post #14


Incepator
Group Icon

Group: Members
Posts: 27
Joined: --
From: cluj-napoca
Member No.: 701
Points: 57
Gender:



howl's moving castle va fi prezentat la TIFF (25 mai-6 iunie) la Cluj, in sectiunea supernova. uraa!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post May 15 2005, 12:00 AM
Post #15


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



M-am uitat pe site-ul TIFF: pare super programul de anul asta. :D Dar nu erau deloc indicate zile/ore! Oare n-am stiut eu unde sa ma uit? :roll: Imi doresc la nebunie sa vad Howl on the big screen, dar probabil ar trebui sa incep sa-mi planific calatoria inca de pe acum, cum sa aflu data exacta? :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lia
post May 16 2005, 07:42 AM
Post #16


Incepator
Group Icon

Group: Members
Posts: 27
Joined: --
From: cluj-napoca
Member No.: 701
Points: 57
Gender:



nu s-a afisat nimic concret inca, si nici la cinematografe nu exista decat ceva pliante publicitare. o alta chestie faina e ca in 10-12 iunie o parte din filme vor fi proiectate si la sibiu. nu stiu daca in astea intra si howl.
liantasse cum apare ceva la Republica (asta-i cinematograful sediu central al tiff) te anunt.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Asra
post May 16 2005, 04:13 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



am vazut filmul de 5-6 ori, imi place prea mult ^^ a parut cumva varianta mai buna? eu l-am luat de prin feb-martie XP daca v-a placut poate luati si carte, se gaseste pe dc ca la noi pe piata nu aveti sanse, poate ca acolo sunt mai multe explicatii :)
Se ducea la razboi pt ca incheiase un contarct (magic cred) cu regele si cine stie ce patea dak nu se ducea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 16 2005, 09:16 PM
Post #18


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Dupa cum a spus Asra, vrajitorii erau obligati prin contract (facut de vrajitoarea de la curtea regelui) sa participe la razboi in numele regelui/tarii
Cu toate astea Howl nu de-asta facea raiduri...

In fine ,mult mai multe detalii gasiti in cartea cu acelasi nume scrisa de Diana Wynne Jones (pe povestea din aceasta carte se bazeaza animeul, insa nu e o transpunere fidela a cartii, ci mai degraba "este viziunea mea asupra povestii" dupa cum a spus Miyazaki. Deci s-ar putea sa gasiti cartea diferita fata de anime - in orice caz implikrea Dianei in producerea anime-ului este nula, ea doar a fost de acord cu producerea)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post May 25 2005, 02:16 PM
Post #19


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



programul:

http://www.tiff.ro/pagina.php?sectiunea=4&...ina=21&limba=ro

si mai exista un film "otaku", fara descriere. stie cineva ceva de el? figureaza ca francez, dar actorii sunt japonezi. methinks that could be interesting too. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lia
post May 26 2005, 11:16 AM
Post #20


Incepator
Group Icon

Group: Members
Posts: 27
Joined: --
From: cluj-napoca
Member No.: 701
Points: 57
Gender:



pe IMDb otaku are 8,1 puncte, dar datalii nu am gasit, asa ca probabil ca e ceva de capul lui. oricum eu merg.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:37 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |