Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rose of Versailles (Lady Oscar)


Claudia
post Apr 25 2004, 05:49 PM
Post #1


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



E cel mai recent anime pe care l-am vazut...si am ramas :shock: , fara nici o exagerare. Desi l-am mai vazut o data pe un canal italian cand eram mai mititica :P si stiam in linii mari care e povestea, m-a impresionat foarte mult. Cred ca tocmai faptul ca e realizat dupa evenimente istorice (pare a fi un anime istoric dar eu zic ca e mult mai mult de atat), il face sa fie atat de realistic..incat chiar traiesti povestea. Nu e ca in alte animeuri..moare personajul preferat si iti pare rau, incerci sa corelezi cu realitatea dar reusesti sa te detasezi pentru ca te gandesti ca e doar un anime, cu luptatoare cu puteri suprnaturale, elfi, zane si dragoni....As avea atatea de zis despre animeul asta incat nici nu stiu cu ce sa incep si cum sa ordonez ideile care umbla aiurea in capul meu. Oricum mi-a placut foarte mult, prea mult poate....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 25 2004, 06:26 PM
Post #2


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



L-am vazut si eu acuma hm.... 9 ani, pe rtl2, dar imi amintesc ceva deoarecel l-am vazut de vre-o 3-4 ori, mi-a placut mult atuncea, dar nu intzelegeam chiar mult din el, chestiile cu romantza and stuff ma cam incurcau la varsta de 8 ani, apoi am mai vazut si Schtern Der Sene, sau cum se chema, era un anime sora cu asta, si ala mi-a placut foarte mult, ambele is in acelashi context istoric al revolutziei franceze, si perioada anterioara, cu regele ala Ludvih al 16-lea sau al 17-lea, nici nu stiu daca e vr-un al 17-lea, anyway, dormeam la istorie cand am facut revolutzia franceza. Aicea personajul principal este o fata care ajunge sa fie comandantul garzilor regale, parca, iar la Stern der Sene, este o fata care de fapt este sora cu Marie Antoanet, si ajunge sa fie mascata si sa apere pe cei nelegiuitzi, se lupota cu sabia, etc etc... in fine cam asa ceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 25 2004, 09:06 PM
Post #3


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Candva asta era anime-ul meu preferat :D ! Asta pana de curand cand am mai inceput sa vad si altele... :wink: dar inca e in top, mai ales ca l-am vazut de vreo 4 ori (ultima data tot pe RTL 2 :P) Prima parte e destul de slabuta, dar grafica evolueaza foarte fain spre final, la fel ca si povestea de altfel! Anime-ul asta a facut din mine un fan al istoriei Revolutiei franceze :P(eram prin clasa a cincea-a sasea cand l-am vazut prima oara, eram mica si impresionabila... :oops: ) Mi s-a parut ca au surprins foarte bine toate intrigile de la palat, pastrand destul de mult din adevarul istoric....iar Lady Oscar e un personaj foarte interesant: mi-a placut enorm scena in care apare la petrecere pentru prima data imbracata in rochie si nu o recunoaste nimeni...

PS.Mi-a placut mult mai mult melodia de final din varianta germana decat din cea japoneza: mi se pare mult mai potrivita...they did a pretty god job this time...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Apr 27 2004, 09:42 PM
Post #4


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Ranma, chiar as fi curioasa sa vad animeul 'sora' cu Lady Oscar de care ziceai.. :) Desi probabil n-o sa se ridice la nivelul asteptarile, cred :P
Lady Oscar pt mine a inceput perfect si s-a terminat la fel, n-o sa incep acuma sa-l ridic in slavi pt ca fiecare percepem altfel lucrurile si sunt sigura ca o sa fiu contrazisa. De asemenea eu n-am vazut pe Oscar ca o eroina, nici macar in finalul seriei, cand se 'desteapta'..a fost slaba tot timpul, pana la sfarsit, si probabil de asta mi-a si placut. Ciudat.. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Apr 28 2004, 02:05 PM
Post #5


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



Lady Oscar ( serie pe care am vazut-o de vreo 6 ori pe putin) a fost f multi ani animeul meu preferat, mai ales ca de cand eram mica sunt obsedata de revolutia franceza si de Saint Just (personajul apare si in seria anime si am ramas shocked), care inca e my ideal man lol. Pentru mine Lady Oscar ramane ceva fffff special. Pacat ca n-am seria. As vedea-o cu siguranta cu aceeasi placere.

Cat despre seria de care vorbea Ranma, e mult mai slaba decat Lady Oscar (parerea mea). E mai mult cu un fel de Zorro feminin lol, iar personajele nu sunt atat de puternic conturate emotional ca in Lady Oscar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Apr 28 2004, 07:32 PM
Post #6


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Voi l-ati vazut de atatea ori? Eu l-am vazut doar o data, pe italieni :cry: .
A fost una din seriile mele preferate dar tin minte putin din ea mai ales ca la un momentdat am sarit cateva episoade si ce mai tin minte din sfarsit e chestia cu boala (cand scuipa sange) si ultimul episod cand o ingropasera impreuna cu tipul ala misto cu care facuse dragoste in padure (ei, da bine ca tin minte episodul asta :lol: )
Am opening-ul in italiana de Cristina D'avena pe care am avut grija intr-un timp sa-l si memorez. Ia sa vedem daca-l tin minte....lol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 29 2004, 07:55 AM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Eu l-am vazut pe RTL2, acu un deceniu ce mai, abia imi mai aduc ceva aminte despre el. Ce m-a impresionat la el au fost primele si ultimele episoade, restul e o ciorba care pregateste sfirsitul. Ce au japonezii cu sfirsitele triste, ca ma inebuneste de multe ori. Ce mi-ar fi placut sa-i vad pe cei doi inca in viata traind fericiti pe undeva, poate America, in nici un caz in Franta.
Parca l-am vazut pe undeva de dat jos OGM, cred ca a venit timpul sa-l iau si eu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Apr 29 2004, 01:36 PM
Post #8


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



Poi daca Oscar si Andre ar fi trait fericiti pana la adanci batraneti in America sau oriunde altundeva, serialul ar fi fost un foarte mare bullshit, dupa umila mea parere. No offense....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 29 2004, 02:00 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



l-am vazut si eu pe italieni dar nu tot si chiar demult, insa a lasat o puternica impresie asupra mea. Stiu ca intrebam pe la biblioteca daca nu exista o carte despre Lady Oscar :Pu: . Mai tarziu am citit pe net ca cea care a real8izat manga fusese foare pasionata de istoria Frantei.... Am gasit episoade pe bittorrent ( cam 300 MB / episod !!! ) . Dupa ce vazusem multe anime , unele foarte recente 2003 - 2004, grafica m-a dezamagit, asa ca am decis sa nu ma uit , de dragul serialului ...ca sa pastrez impresia buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Apr 29 2004, 06:26 PM
Post #10


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Hmm...stiti ca au facut si un live action dupa serial? Am citit un singur review despre el si spuneau ca e penal.
Cat despre grafica din anime, am vazut cateva poze dupa ani buni si nu m-a dezamagit atat de tare ^^;;; M-as uita si acum, poate reusesc sa dau de cateva episoade pe kazaa....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 30 2004, 01:42 PM
Post #11


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Sincer, si eu am avut cam aceeasi reactie ca si Yuki dupa ce am vazut de curand cateva epis din Lady Oscar.... :cry: ...memoria iti mai joaca feste uneori....imi amintesc anumite scene dar cand le revad nu mai par atat de frumoase cum mi le aminteam eu....poate ca e din cauza ca nu m-am uitat decat pe sarite, la anumite epis...poate dc l-as fi vazut pe tot cap-coada m-ar fi captivat la fel de tare....evident asta nu inseamna ca nu mai sunt un fan al seriei :D !

De live action auzisem si eu....as fi tare curioasa ce au reusit sa faca....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 30 2004, 02:52 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



eu am vazut afisul de la film...cred ca e la fel ca si Sailor moon action movie , adica oribil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Aug 28 2004, 11:33 AM
Post #13


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Lady Oscar este unul dintre cele mai recente animeuri pe care le-am vazut si cu siguranta cel mai bun din vara asta. m-a impresionat f mult incat aproape ca mi-au dat lacrimile la sfarsit si cred ca daca pers principale ar fi trait fericite as fi ramas dezamagita... cel putin cand a murit Andre am ramas miscata (cred ca se datoreaza si fraptului ca vara asta am vazut f multe animeuri de dragoste). Istoria Frantei este intr-adevar interesanta si am gasit-io prezentata din atatea unghiuri revolutia franceza dar niciodata nu mi-a placut atat de mult sau impresionat. tin minte ca in noaptea in care l-am terminat de vazut n-am putut dormi: eram macinata de ganduri, de idei, de sent... ar fi f multe de spus si cum a spus Claudia nici eu nu stiu de unde sa incep.
As vrea sa subliniez o chestie: Oscar a fost crescuta ca un baiat pe vremea aceea nu astazi, cand fetele erau invatate de tinere sa-si asculte sotii (chiar daca nu-i iubesc) si sa se poarte cuviincios. pt o fata sa fie crescuta ca un baiat destinat unei cariere militare este ceva extrem de tulburator si nici n-as putea sa-mi imaginez ce inseamna asta. Aduc spre ex seara in care se imbraca in rochie si se duca la bal.
Deasemenea vreau sa amintesc de faptul ca la sfarsit tatal ei vrea ca dintr-odata sa se poarte ca o femeie bine educata si sa se casatoreasca cu un barbat de buna familie... /cry
Cred ca pana la urma atributul cel mai potrivit acestui anime este "tulburator" - asta a insemnat pt mine. Este printre animeurile mele preferate, poate chiar nr 1 (ma refer ca poveste).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome
post Aug 29 2004, 03:15 AM
Post #14


kaa-chan
**

Group: Members+
Posts: 93
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 292
Points: -17
Gender:



Cand am vazut eu Lady Oscar a fost tot asa pe la 8-9 ani si sincer ce ma impresiona pe mine era openingul cu toti trandafirii :roll: si mai mult de atat cum nu vazusem dela inceput am crezut pentru mult timp ca Oscar este un barbat :oops: ...mda..l-a descris bine Katy printr-un singur cuvant "tulburator", oricum as vrea tare mult sa-l revad ..desi nu imi aduc aminte totul, stiu k m-a impresionat .

Ah si da...mi-am dat seama pana la urma ca e fata(femeie) :roll: :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 29 2004, 12:17 PM
Post #15


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



pe vremea aceea era cam la moda ptr parinti, mai ales tati, sa-si doreasca un fiu, pe cineva care sa duca inainte numele familiei, era o obisnuinta, asa s-au perpetuat marile familii aristocratice ...
dar evident lucrul asta nu se putea intampla chiar mereu asa ca unii dintre tatii cu dorinta arzatoare de baiat trebuiau sa se multumeasca cu o fata, si unii dintre ei obisnuiau atunci sa-si educe fata ca si cum ar fi fost un baiat ... lipsa mamei accentua aceasta caracteristica educationala. asa rezulta un tinar domnisor, bun la minuit spada, calarie si altele, dar care de fapt era fata
si ajutorul hainelor care se purtau pe atunci facea destul de usoara ascunderea sexului purtatorului, si parul lung nu era numai apanajul fetelor + ca se mai purtau si peruci.
ma rog, oricum la un moment dat in viata unei fete crescute asa va veni un moment in care va suferi de pe urma educatiei nepotrivite vremurilor, lucru care se cam intampla si in lady oscar.
hehehe kagome, erai prea mica pe atunci :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 10 2004, 11:26 AM
Post #16


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Heh... Acuma am vazut ca ati facut topic despre Lady Oscar... Ca de obicei, ajunge si Tenshi la spartu targului :P

Doamne, la vremea cand l-am vazut prima data mi se parea cel mai reusit serial, din punctul de vedere al stilului in care sunt desenate personajele. Si ideea in sine a serialului m-a atras: o pushtoaica de numai 14 ani sa ajunga comandanta garzilor regelui... WOW, de 3 ori WOW!!! :oops:
Dar pe tatal ei nu l-am suportat niciodata. Va amintiti primul episod, cand s-a nascut Oscar? Tatal ei astepta impreuna cu surorile ei mai mari... Si bebelusul era atat de dulce... He he... de cand eram mica aveam ideea asta ca e minunat sa se nasca o fetita...... pentru ca fetitele poarta rochite si fundite si infrumuseteaza casa!!!!............. :weee: Pana atunci nu vazusem decat Candy Candy, Sandy Bell, Georgie si din astea cu fetite blonde si orfane... Dar serialul asta m-a revolutionat!!!

Desi eram copil, am urmarit cu foarte mare atentie fiecare episod!!! NU am pierdut nici unul!!!!! 8) Parerea mea este ca acest anime este unul dintre cele mai de calitate seriale din vremea sa. Poate fi incadrat fara prea multe comentarii in Top 5, categoria Istorice :D

Dar niciodata nu mi-au placut animeurile in care personajul principal moare... aici are o bila neagra... A fost mult prea trist pentru mine. Am fost asa de dezamagita, nu am putut sa cred ca s-a intamplat asta. Si culmea, serialul a mai continuat cu un episod sau doua (nu mai tin bine minte) fara Lady Oscar! :x Cei ce au vazut animeul cred ca ma inteleg, mai ales daca l-au trait, asa ca mine... A fost ca si cum ai fi pierdut pe cineva drag... /cry
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post Sep 14 2004, 02:34 AM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



/^_^ Hmmmdaaaa.... Lady Oscar... Mamaaa ce femeie! Mi-a placut la nebunie personalitatea ei... Foarte bine conturate din punct de vedere psihologic au fost toate personajele, de altfel.... Dar Lady Oscar.... Mamaaa ce furtuna dezlantuita.... 8) O adevarata tornada de reactii emotionale provoca femeia aia.... Cam incapatanata, ce-i drept... Da' la sfarsit s-a spalat de toate pacatele.... Oricum, este un serial de anime care mi-a placut si mie foarte mult la vremea lui, si nu numai mie... si sper sa pot si eu face rost de el... pentru colectia mea valoroasa.... :D
Este un anime care nu trebuie sa lipseasca! /!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Sep 14 2004, 04:21 PM
Post #18


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Citeam ce s-a mai postat la topicul asta si ma gandeam .. ca la capitolul tarie de caracter si toate alea barbatii din animeul asta s-au diferentiat clar. Desi ca personaj am adorat-o pe Oscar ea e o eroina creata de circumstante si de ceilalti ( daca tatal ei i-ar fi acceptat destinul si faptul ca e fata .. Oscar ar fi fost o fata normala din acea epoca, daca nu era Andre .. dragostea pentru Fersen .. si altele) trebuie sa recunosc ca Andre si Fersen .. pe mine m-au impresionat. Ambii si-au infranat sentimentele pentru a proteja fiinta draga si si-au dat viata pentru ea .. parca Fersen chiar a ajutat-o pe Marie Antoinette si pe Ludovic sa incerce sa fuge ( corecta-ti-ma daca gresesc, am trecut ceva timp de cand am vazut animeul ). Scena din sfarsitul seriei cand moare Andre este de-a dreptul tragica .... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Sep 17 2004, 04:06 PM
Post #19


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Nu gresesti Clau-chan. Fersen i-a ajutat sa fuga. Da ar fi fost o fata normala poate dar intamplandu-se asa a demonstrat ca are tarie de caracter sa-si accepte soarta oricare ar fi fost ea.
Pt mine dimpotriva are o bila alba pt ca pers principal moare. Si ar mai fi o chestie: cred ca tatal ei s-a purtat cel mai inuman cand din cauza onoarei vroia sa o omoare. Chiar daca onoarea la vremea aia era ceva serios cum sa-ti omori propiul copil?
Desi se purta ca un barbat mai multi nobili s-au indragostit de ea (banchetul pt a i se alege un sot). ce premiu grozav n-ar fi reprezentat pt oricare dintre ei. Au fost cativa care chiar au iubit-o: Andre, comandantul garzii regale dupa ce a fost transferata...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 20 2004, 08:14 AM
Post #20


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



QUOTE
Chiar daca onoarea la vremea aia era ceva serios cum sa-ti omori propiul copil?


... este unul dintre motivele pentru care nu ma atrage prea mult acest anime. Nu prea ma uit nici la filmele istorice... Oamenii erau atat de cruzi... Consider ca atunci cand e vorba de familie, onoarea cade pe locul 2. Da, depinde de situatie, dar e prea de tot. Si asa am plans la fiecare anime pe care l-am vazut, incepand de la Pasarea de foc spatiala (si eram doar o tzanca pe atunci), pana la ultimul vizionat, Gunslinger Girls (la care puteam sa umplu o cada cu atatea lacrimi... :oops: ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 09:50 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |