Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aquarion Evol


cg1700
post Feb 17 2012, 04:47 PM
Post #1


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Aquarion EVOL

(IMG:http://i796.photobucket.com/albums/yy249/cg1700/29252l.jpg)

Episodes: 26
Producers: Satelight, Media Factory, 8bit
Genres: Action, Comedy, Drama, Fantasy, Mecha, Romance, Sci-Fi

EVOL a fost pentru mine o surpriza. Desi cand a aparut chartul pentru sezonul de iarna nu mi-a atras atentia in mod special (mai ales fiindca nu vazusem primul Aquarion, dar auzisem ca e mediocru), dar dupa ce am vazut vreo 3 episoade a reusit sa devina preferatul meu dintre anime-urile ongoing la care ma uit. Probabil ceea ce imi place cel mai mult la e el e faptul ca e constient de faptul ca e ridicol si over the top si de aceea nu se asteapta sa fie luat in serios spre deosebire de alte anime-uri la fel de ridicole dar care incearca sa para super serioase (I'm looking at you Guilty Crown).

In plus, cast-ul de personaje e surprinzator de bun. Amata pare la prima vedere tipicul protagonist patetic, insa reuseste sa fie awesome cand e nevoie. La fel si Mikono nu e o simpla damsel in distress fara personalitate (altough she is kind of a bitch). Ca tot mentionam Guilty Crown mai sus, e ironic cum ambele au aceeasi voice actors in roluri asemanatoare, insa dupa doar cateva episoade, personajele din Aquarion sunt deja mult mai interesante decat cele din GC.

Finally, EVOL pur si simplu arata superb. Character design-ul arata extraordinar de bine, iar background-urile sunt lucrate cu atentie. Pana si modelele 3D folosite pentru mecha-uri sunt impresionante.

So, anyone else watching this?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 17 2012, 05:39 PM
Post #2


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
(mai ales fiindca nu vazusem primul Aquarion, dar auzisem ca e mediocru),

Tot asa e si "continuarea"... <_<
E mai bun decat GC, dar nu cu mult. Si mie mi se pare ca incearca sa para destul de serios O.o....
QUOTE
cast-ul de personaje e surprinzator de bun.

Pot sa-ti enumar cred ca cel putin 5 personaje similare din alte anime-uri, dar cu mult mai reusite...
Sa nu mai vorbesc de faptul ca triunghiul Amata-Mikono-Jessica imi aminteste foarte mult de triunghiul amoros din macross Frontier. Daca mai luam in considerare si fratele lui Mikono vs. fratele lui Ranka it's a perfect match. Doar ca personajele din Macross au un background mult, mult mai bine dezvoltat.
Deci...eu nu prea m-am atasat de personajele astea. Pana si Mix, Andy si Shrade sunt 100% cliseu...
Legat de poveste....makes no sens to me. You can love him, but not 100%...WHT? Ori iubesti ori nu iubesti...nu exista jumatati de masura. This show's just stupid from this point of view.
Legat de grafica, da...e sparky. Singurul lucru bun din tot anime-ul acesta.

Sper ca nu ti-am ranit cumva sentimentele cg, doar ca nu consider anime-ul acesta ca fiind unul din cele bune aparute sezonul acesta. Defapt, chiar din contra, cred ca e cel mai slab daca scot din calcul Phi-Brain si Persona [aparute sezonul trecut, dar inca ongoing]. Ma refer aici din ce urmaresc eu, si le urmaresc aproape pe toate, mai putin cele echii cu excesiv de boing...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 17 2012, 05:58 PM
Post #3


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Pentru mine din pacate a fost o dezamagire. Am vazut celalalteserii Aquarion si aceasta este pe departe cea mai slaba. Au deviat de la genre-ul Mecha/Shounen intentionat si au transformat intreaga serie intr-o teenage soap opera.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Feb 17 2012, 07:14 PM
Post #4


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Tessa @ Feb 17 2012, 06:39 PM)
Si mie mi se pare ca incearca sa para destul de serios O.o....


Cu atacurile alea speciale din fiecare episod? Nah.


QUOTE(Tessa @ Feb 17 2012, 06:39 PM)
Sa nu mai vorbesc de faptul ca triunghiul Amata-Mikono-Jessica imi aminteste foarte mult de triunghiul amoros din macross Frontier. Daca mai luam in considerare si fratele lui Mikono vs. fratele lui Ranka it's a perfect match. Doar ca personajele din Macross au un background mult, mult mai bine dezvoltat.


Acelasi studiou, acelasi director. Not really that big of a surprise.

QUOTE(Tessa @ Feb 17 2012, 06:39 PM)
Legat de poveste....makes no sens to me. You can love him, but not 100%...WHT? Ori iubesti ori nu iubesti...nu exista jumatati de masura. This show's just stupid from this point of view.

Aici faci o greseala. Nu ar trebui sa incerci sa aplici logica si common sense unui super robot anime. That's just a waste of time.

QUOTE(Tessa @ Feb 17 2012, 06:39 PM)
Sper ca nu ti-am ranit cumva sentimentele cg, doar ca nu consider anime-ul acesta ca fiind unul din cele bune aparute sezonul acesta.


No way. Nu imi imaginez cum ar putea cineva supravietui pe Internet daca s-ar supara de fiecare data cand cineva nu e de acord cu el. Si oricum, ai vazut ca nici mie nu prea imi place BRS asa ca pana la urma e o chestiune de diferenta de gusturi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 17 2012, 07:25 PM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Nu imi imaginez cum ar putea cineva supravietui pe Internet daca s-ar supara de fiecare data cand cineva nu e de acord cu el.

Haha, ai fi surprins peste cate "exceptii de la regula" am dat. Glad you are not one of them :D .

QUOTE
Acelasi studiou, acelasi director. Not really that big of a surprise.

Wah...I don't like to eat the same candy with a different package...only if it's a really, really good candy. Not the case this time >.<.

QUOTE
Nu ar trebui sa incerci sa aplici logica si common sense unui super robot anime.

La Macross s-a aplicat destul de bine. Ma rog, daca e gag anime it should enlist make me laugh...but it doesn't :( .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 24 2012, 02:45 PM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Dupa ce am vazut episodul 8 trebuie sa fiu de acord cu cg. You can't take this show serious. It has no solid plot, just fanservice for the boys. Take your clothes off and you'll be stronger...I mean like...WTH?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 24 2012, 03:12 PM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Forte slab show-ul , am renuntat dupa primele 2 ep. Nu stiu ce v-a indemnat sa face topic pentru ca nu merita. Rinne No Lagrange mi se pare cel mai bun show din grila de winter-spring pina acum si merita discutat in loc de aberatia din Evol...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 24 2012, 09:51 PM
Post #8


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Stii...fiecare face topic la ce-i place. ;)
Nu ar fi o idee rea sa-i deschizi chiar tu topic la "Rinne No Lagrange" daca tot spui ca ti-a placut. Eu nu cred ca o sa-l incerc, ca vad ca are rating de 4 si ceva pe anidb, so I'm guessing it could be better than this one, but not worth it overall XD.
Iar loli+mecha is so not mai thing. Daca as fi stiut dinainte ca si Evol e acelasi lucru nu m-as fi apucat de el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 01:39 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |