Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Star Wars, May The Force Be With You :D


Ranma-kun
post Aug 25 2006, 02:12 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Kommon people, nici un topic despre Star Wars, sunt sigur ca sunt destui Jedi amatori printre noi.

Cred ca eram pe clasa a 2-a cand am vazut triologia originala de prima data pe Pro7. Star Wars este mama sci-fi-ului, filmele care au popularizat fenomenul. Cred ca fara ele lumea de astazi ar fi diferita .(probabil n-ar mai fi atati americani cu probleme psihice care cred ca-au fost rapiti de extratereshtrii)

A 2-a triologie mi se pare cu mult inferioara, de fapt o detest, n-am fost in stare sa ma uit la nici un film din cele noi pana la sfarshit... pur si simplu ma plictiseshte, prefer sa citesc cartile care continua triologia originala (majoritar in timpul cursurilor :D ).

Cred ca Star Wars se inspira puternic din cultura Orientala si mai ales cea japoneza, parca toata povestea cu "Jedi" (care probabil vine de la samurai) "light sabers" and "the force" e un fel de Neo-Samurai & Ninja mutation VS Karate corssed with Shaolin Kung Fu. Nu vi s-a parut niciodata ca Yoda seamana cu Mister Miyagi (insa probabil cel din urma se inspira de la Yoda) :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Aug 28 2006, 08:49 AM
Post #2


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Nu cred ca SW este mama SFurilor in general. SFuri scriau Wells si Verne inainte sa stie Lucas ca exista dar pentru istoria cinematografiei este cu adevarat un fenomen (vorbesc de seria veche). Despre asta noua ce sa zic... Lucas a crezut ca poate ameti omul cu niste luminite (desi luptele cu sabiile laser (mai ales din 1 si 3) si batalia spatiala de la inceputul Ep.3 satisfac dorintele audio-vizoale ale oricarui impatimit de SFuri :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 28 2006, 07:37 PM
Post #3


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Cea mai plictisitoare vara din viata mea, la tara si ploua tot timpul a fost petrecuta de 2 serii de carti, trilogia star wars si cei trei muschetari, ambele citite deja. Si apoi recitite. Si recitite. Si recitite. etc. etc etc. daca tin bine numarul de 13 ori. Le-am vazut prima data parca pe tvr 2 date pe bucati sau ceva. Si povestea in sine mi se pare si mie cu ceva influente budiste :D. Si vorba ca trekkie nu se impaca cu sw fans nu mi s-a parut niciodata valabila. Nu stiu, mie mi s-a parut ca au avut plusuri si partile astea noi, mai ales darth maul din prima si partea a 3-a, care eu o consider cea mai buna dintre toate.

Apropo, si voi asteptati serialul Star Wars made by hbo cu actiunea plasata intre cele 2 trilogii de la anul? ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Aug 28 2006, 08:50 PM
Post #4


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Corectez, e mama filmelor SF, primul care a avut succes. Si dupa serialul de desene animate de pe CartoonNetwork nu stiu la ce sa ma ashtept de la HBO, mai bine ar lasa-o balta decat sa faca iarashi un crap.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Aug 29 2006, 07:53 PM
Post #5


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Sincer, mie mi-a placut CW... producatorul este acelasi cu cel din Samurai Jack, un alte super desen Cartoon Network.

Astept serialul pt. ca sunt mare fanutz SW (cu 2 sabii de plastic la activ si o roba de Jedi) dar nu ma astept sa se ridice la nivelul sperantelor fanilor SW. Sa speram ca nu va fi la fel de mediocru precum Bladeul za series.

Pe de alta parte, lansarea noilor povesti din perioada Legacy si a BDurilor KoOR si Rebellion reuseste sa pastreze in priza fanii acestui univers, macar pana la venirea serialului si refacerea CW (pentru ca am inteles ca Lucas vrea sa refaca desenele in 3D)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihaitza
post Nov 3 2006, 02:34 PM
Post #6


Mikcael,dark angel
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 17-October 06
From: Gherla
Member No.: 3.139
Points: 29
Gender:



Inca un fan sf si implicit star wars se alatura acestui topic.Seria veche am vazut-o pe pro da nu a vazut ultimul film din seria noua.
Mi-au placut mult the phantom menace si atacul clonelor.
filozofia e una destul de placuta si vorbeste despre multe chestii cum ar fi si intelegerea dintre rase,vezi interactiunea dintre oameni sau umanoizi si extraterestri.
Anul acesta am vazut un documentar pe animal planet despre animalele din sw si un alt documentar despre realizarea filmelor. lucas dintr-un simplu tanar ,fara prea multi bani in care nu avea incredere lumea a ajuns sa fie very rich,avand chiar si firma de jocuri si casa de productie.
importnat e sa crezi in tine.
and by the way star wars bate star trek cu mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Nov 3 2006, 05:35 PM
Post #7


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



QUOTE(mihaitza @ Nov 3 2006, 02:34 PM)
Iand by the way star wars bate star trek cu mult.
*


La ce?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihaitza
post Nov 4 2006, 05:22 PM
Post #8


Mikcael,dark angel
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 17-October 06
From: Gherla
Member No.: 3.139
Points: 29
Gender:



La ce? Ca realizare,ca subiect si la toate e cu mult mai bun sw decat strek.
Tu ramai cu star trekul tau daca esti fan st.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Nov 5 2006, 12:32 AM
Post #9


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



OMG, trekkie vs Star Wars fan pe un forum anime e prea mult :lol:. Lasati aiurelile baieti, ambele-s faine in felul lor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Nov 9 2006, 12:36 AM
Post #10


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



QUOTE(mihaitza @ Nov 4 2006, 05:22 PM)
La ce? Ca realizare,ca subiect si la toate e cu mult mai bun sw decat strek.
Tu ramai cu star trekul tau daca esti fan  st.
*



1. Daca esti asa mare fan SW cum de nu te-am vazut pe nici unul din forumurile SW romanesti (sau poate esti si ai alt nik, eu sunt acelasi peste tot)
2. Nu poti face comparatia intre un univers caruia ii sunt dedicate 10 filme, cel putin 500 de episoade (5 serii) si nenumarate carti, cu un univers care are 6 filme si multe carti care incearca (desi am inteles ca se cam repeta) sa completeze panoplia la capitolul univers complex.
Ideea e ca nu poti face comparatie intre un SF bazat pe sezoane si unul bazat pe filme, asa ca nu poti spune ca unul e mai bun ca celalalt oricat ai incerca.
Pe deasupra, desi Enterprise a primit critici negative din partea Trekkiz ramane un serial SF bun, pe cand NT SW este deplorabila (in special Atacul clonelor care este... sub orice critica, si crede-ma, ca ti-o spune un fan SW cu sabiutze laser de plastic si costum de jedi :P :o )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Raziel
post Jul 1 2007, 04:01 PM
Post #11


Redeemer@Destroyer
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 1-July 07
Member No.: 4.601
Points: 74
Gender:



SW e foarte fain mai ales jocurile pe PC dar cred ca cel mai bun film SW ramane razbunarea lui Sith,acolo actiunea e super tare si la fel si cu Atacul Clonelor,Eu :wub: Stars Wars
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

boofrickityhoo
post Jul 4 2007, 09:30 AM
Post #12


the fluffbringer aka bringer of fluff
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 2-July 07
Member No.: 4.613
Points: 131
Gender:



Ahh! Star Wars... :twisted: jedi/sith, x-wing fighters, robots, drones and many other bullshit..I love it!
Sunt cu totul de acord ca vechea trilogie e cu muuuuult mai buna ca cea noua...cea noua parca e prea pepsi si prea crappy sentimental.
Cat despre Star Wars kicks Star Trek...aici nu comentez k sunt fana infocata sw si...trekkie...da, e posibil :rolleyes:


May the Force be with me!! :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 4 2007, 09:49 AM
Post #13


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(boofrickityhoo @ Jul 4 2007, 10:30 AM)
cea noua parca e prea pepsi si prea crappy sentimental.
Ihi, ca bietul Luke cu un ciot in loc de mana urland nooooo in timp ce robotul negru ii zice ca-i taica-so nu-i la fel :D Is bune si astea noi, nu prea ai ce face cu o poveste care stii cum se gata si care-s toate personajele. Mai interesant o sa fie de acum, cand trebuie sa faca povesti noi, ca sincer sa fiu imi place mai mult universul din Kotor
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:35 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |