Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stargate SG1 & Atlantis


Ranma-kun
post Aug 25 2006, 01:47 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Eu sunt un mare fan Sci-Fi iar universul Stargate m-a captivat de cand am vazut de prima data filmul Stargate back in 94.

Sg1 a ajuns deja la 10 serii si 200 de episoade, acuma cateva zile am vazut episodul cu numarul 200.
Cu totul ca in ultimele serii Oniel a cam disparut de pe scena serialul tot este foarte interesant, mai ales cu lupta intre Ancients si Orai care sper sa vina.

Pe langa Sg1 in paralel mai ruleaza inca o serie Atlantis, bazata tot pe universul stargate si chiar se intersecteaza cu Sg1.

Ultimele serii din Sg1 si Atlantisul chiar au devenit serii Sci-Fi veritabile cu lupte intre nave spatiale, si au deviat de la luptele millitary-field action si world by world exploreing care caracterizau primele serii din Sg1. Acuma se confrunta mai des si in larg cu inamicii, si Pamantul a devenit o putere militara intergalactica semificativa cu propriile nave spatiale. Lucru care putini si l-ar fi imaginat la inceputul seriilor Sg1.

Mai multe informatii gasiti pe www.gateworld.net
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 25 2006, 05:55 PM
Post #2


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Big big fan here, pacat ca Sci Fi Channel a renuntat la SG-1 si s-ar putea ca sezonul 10 sa fie ultimul... si sa ramana doar atlantis. Faina serie, plina de umor, autoironie si scene memorabile, ca sa nu mai vorbim de actiune buna si SF de calitate, plus ca mie imi place si Ben Bowder, actorul care l-a inlocuit pe O'Neil inca de pe vremea Farscape-ului. De-abia astept sa vad si eu cum culmineaza lupta dintre ancients si ori. Cat despre atlantis, daca n-ar fi McKay ar fi un esec total :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Aug 25 2006, 07:58 PM
Post #3


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Chiar e pacat insa e mai bine decat s-o traga de par si sa iasa ceva calitativ inferior. Mai bine un sfarshit bun decat continuari proaste.
Probabil deja si actorii doresc deja o vacantza prelungita, a fost greu sa continue fara Oniel insa fara mai multi e imposibil, deja ar fi alta serie.

Insa is curios cum va continua Atlantis dupa ce invinge Raith'ul, pentru ca se aproprie destul de mult acel outcome, iar apoi nu prea vad o continuare plauzibila.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 25 2006, 09:07 PM
Post #4


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ei, cea mai mare scapare in caz de criza de inspiratie ii rasa aia la fel de veche ca si Ancientii sau Nox sau Asgard cu un nume impunator: Furlings :lol:. Ce as vrea eu sa vad ii ca decoleaza cu orasul cu tot macar odata, ar da o intorsatura originala serialului. Oricum, sper sa nu fie ceva genul Goa'Uld dupa ce bat wraith...

Apropo, cam la majoriatea sezoanelor scenaristii aveau scris si cate un sfarsit de serial in caz ca nu li se prelungea contractul. Plus ca si Richard Dean Anderson ar fi dat semne ca ar avea o prezenta mai activa in sezonul 11. Ar fi chiar pacat sa-l anuleze cand o inceput sa prinda avant toata povestea cu Ori. Ca si veste buna cica producatorul cauta inlocuitor pt. Sci Fi Channel.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Jan 9 2007, 08:16 PM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Da e super serialul e unul din preferatele mele m am indragostit de el cand la dat prima data pe Antena filmul si apoi serialul iar apoi netul a sarit in ajutor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Jan 11 2007, 05:50 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



Sezonul 1 - exceptand trilogia The Siege , nimic deosebit .
Sezonul 2
Mi-au atras atentia episoade ca Siege , Runner , The Lost Boys(1) , The Hive(2) si Michael (episod care ..l-as clasifica ca fiind de 10 ) ce au ca protagonisti pe Lt. Ford si Michael ( un ofiter rapit in timpul raidurilor wrath din asediul orasului...o infruntare dintre moralitate si instinct ..unde si ce importanta are adevarul & conceptul de corect ..pentru cele 2 rase . Am savurat la maxim dialogul dintre Teyla si Locotenent ..in incercarea ei de a demonstra asa zisa superioritate a rasei umane si ...concluzia " Ai avut tupeul sa pretinzi ca esti prietenul meu !!! " In orice caz episodul e superb si nici un text nu ar putea egala reactia descrisa gen "damn ..m-a lasat fara replica" .
Ce nu mi-a placut ..inca de la inceput ..este atitudinea tip James Bond a lui
Sheppard cu mici tendinte de sabotor ( chestie reprosata si de Ford ) ca sa nu mai spun de talentu de intrigant , calitate testata din nou pe ford si apoi pe regina .

Arme
~ Well yeah ..trebuie sa recunoastem ca astea sunt sarea sau piperul intr-un sci-fi reusit nu ? Si aci ..situatia e la pamant . Exceptand scuturile energetice ale orasului
nu vad nici o inovatie importanta in dotarea baietilor nostri ( asta facand o comparatie cu Scutul energetic personal + bratara folosit de Lorzii sistemului Goa`uld )Ceva scene cu niste carabine energetice ala Mad Max ..si atat .
Noroc cu McKay si versiunea aia de scut gasita ( devine enervanta gasitu asta ...si lipsa punerii la treaba a creierului pentru putina originalitate ...) , trebuie sa recunosc ca m-am tavalit pe jos de ras la concluzia doctorului .. mai mai ca iesea un nou hit in muzica ( "i `m in-vin-ci-ble !!! " ).
Astept sa vad si sezonul 3 ..poate poate le vine regizorilor mintea la cap .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 14 2007, 06:27 PM
Post #7


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Ultimile episoade aparute din SG1 au fost prea frumoase. Eu cred ca scenaristii incearca sa salveze serialul printr-un ultim efort. Daca continua asa pana la sfarsitul seriei mai mult ca sigur ca fanii vor cere o continuare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

edg
post Aug 18 2007, 01:07 AM
Post #8


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.907
Points: 42
Gender:



ar fi tare daca l-ar continua, nu avem nimic altceva de facut decat sa speram, oricum din cate am inteles SG1 va fi continuat de 2 filme, Stargate SG-1: The Ark of Truth si Stargate SG-1: Continuum.
Pentru mine cel mai tare episod a fost cel cu nr 200, a fost foarte amuzant, pentru voi care-i?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Aug 18 2007, 08:19 AM
Post #9


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Cele doua filme nu se stie daca chiar continua SG1, doar ca vor fi doua filme.
SG1 s-a terminat, nu va mai fi continuat, poate or sa mai apara niste filme, dar atat. Asta pentru ca Sci-FI Channel care are licenta pentru seriale (nu pentru filme), a decis sa nu mai continue SG1.
Atlantis va fi continuat cu un sezon(atat este sigur). Sezonul 4 incepe in septembrie.
Mai multe informatii gasesti pe www.gateworld.net .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 18 2007, 09:35 AM
Post #10


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Dincate stiu sponsorizarea pentru filme vine de la mgm, si e destul de substantiala... ar trebui sa ne asteptam la niste efecte speciale cu adevarat deosebite, si se poate sa incheie povestea din SG-1. Parca mai este in plan si inca un spin-off, inca nu se prea stie nimic concret, dar eu zic ca daca tot au mers in stil Star Trek pana acum, asta o sa fie cu o echipa SG ratacita in alta galaxie :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Aug 19 2007, 01:50 AM
Post #11


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Mai bine ar avea grijă să investească în scenariu. Primul film n-a avut nimic extraordinar dpdv al efectelor speciale, dar uite ce-a ieşit din el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 19 2007, 08:30 AM
Post #12


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eh, a avut la vremea lui ceva extraordinar din punctul de vedere al efectelor... mastile anubis aratau de nota 10, alea din serial de pana sa le creasca bugetul erau de toata jena.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Aug 19 2007, 10:23 PM
Post #13


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Cred că cel mai fascinant lucru mi s-a părut atmosfera, în film şi începutul serialelor. Perioada Goa'uld a fost cea mai interesantă.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dmf
post Aug 20 2007, 01:31 AM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 535
Joined: 28-June 07
From: Constanta
Member No.: 4.576
Points: 1.330
Gender:



superb serialul.. l-am vazut pe tot intr-o sapt ... program ora 1-2 de cand ma trezeam pana la 6-8 dim :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dmf
post Sep 29 2007, 08:25 AM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 535
Joined: 28-June 07
From: Constanta
Member No.: 4.576
Points: 1.330
Gender:



dupa o asteptare luuunga ..de vreo 6-7 luni in sfarsit a aparut primul epsiod din sezonul patru :)

episod cat de cat bun avand in vedere ca il asteptam de foarte mult timp, singurul lucru enervant din acest episod a fost ca defiecare data cand se rezolva o problema ..aparea altceva care ar fi facut eforturile lor sa fie in zadar...sooo fucking annoying
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Oct 5 2007, 11:59 AM
Post #16


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Am urmarit si eu cateva episoade din Stargate SG-1 cand erau difuzate la televizor (si la romani si pe RTL II), dar nu am avut rabdarea necesara sa ma uit la tot plus ca nu sunt o fana prea mare a SF-ului. Insa asta nu inseamna ca nu mi-au placut episoadele pe care le-am vazut :P . Sarcasmul lui Jack O'Neill era criminal :lol: . Mi-a placut insa si de Teal'c, dar in rest Jackson si Carter nu m-au impresionat cu nimic (sau mai bine zis nu aveau ce le trebuia ca sa se afle printre personajele mele preferate).
Taica-meu a facut rost si de Stargate Atlantis fiindca lui ii place mult, dar nu m-am mai uitat.

Ma rog, a fost frumos cat a am vazut, dar nu mi-a placut intr-atat de mult incat sa continui sa-l vizionez. :) Nu ma intelegeti gresit, e un serial reusit, doar ca mie nu imi plac SF-urile asa mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kawoosh
post Jun 20 2008, 04:22 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 11-June 08
From: Iasi
Member No.: 6.999
Points: 35
Gender:



Sunt un mare fan al serialului Stargate SG-1 si de fiecare data cand am ocazia incerc sa revad cate un episod. Numai de bine despre SG-1, insa Atlantis nu are acel ceva care sa ma faca sa astept cu infrigurare un nou episod. Inceputul sezonului 1 a fost destul de bun, dar caracterele don't appeal to me la fel ca cele din SG-1, in afara de Mckay, care e unul din personajele mele preferate (super a fost episodul 'Duet' din sezonul 2). Asa, si episoadele 'The storm' si 'The eye' din sezonul 1 au excelat din punct de vedere al efectelor speciale.
Vazut Ark of Truth. Impressed by special effects, but not by the story. Parerea mea este ca au vrut sa faca prea multe in prea putin timp. Mi-a amintit de 'Terminator' (sper ca veti intelege de ce). Poate Stargate Continuum va fi ceva mai bun. Ba'al mi-a placut de cand l-am vazut prima data in sezonul 5, in episodul intitulat Summit. Goa'uld si Stargate merg foarte bine impreuna, deci din punctul meu de vedere se anunta a fi un film reusit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mikael
post Jul 19 2008, 12:42 AM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.611
Points: 241
Gender:



am vazut sg-1 si a devenit una din seriile mele preferate, mi-a placut foarte mult story misto, personajele misto, dar din pacate sa cam stricat pe la sfarsit cu schimbatu de peronaje...iar cat tine de atlantis e destul de fain acuma astept sa apara mai mult din sez 5...pt cei interesati a aparut si o serie de desene la stargate plus un joc online
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Oct 24 2008, 12:29 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



Pentru ca filmarile la Stargate Atlantis se misca de la incet in jos , am dat o raita la seria SG-1 , ca tot sarisem 3 sezoane :rolleyes: . Daca despre wraith intelesesem ca ..e asa ca un preludiu ptr Atlantis , nu inteleg cum a ramas cu " The Ori " , speram sa fie ceva mai creativi, tocmai cand trimit " calul troian" in galaxia de origine , s-au gasit sa faca economie la filmat !! Era o serie care, din punctul meu de vedere chiar rivaliza cu "vino-ncoacele" din primul SG-1. Vad ca in atlantis , i-au scos de la gheata pe Asgarzi , poate de data asta vin cu un scenariu mai de doamne ajuta ! :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nessaja
post Oct 25 2008, 04:54 PM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 226
Joined: 6-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.521
Points: 487
Gender:



Filmarile la Atlantis s-au incheiat, difuzarea are multe goluri - acum iar au o saptamana pauza.
Wraith tb sa fie echivalentul Goa'uld in galaxia Pegasus, dar scenaristii nu le-au folosit tot potentialul si au devenit un dusman in plus.
Povestea cu Ori s-a incheiat in primul film Stargate din anul acesta - The ark of truth. Filmul Continuum a readus Goa'uldzii si asteptam filmul de anul viitor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 05:06 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |