Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cronicile Din Narnia


MajinCloud
post Jan 29 2006, 04:00 PM
Post #1


the cloud
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: 29-January 06
Member No.: 2.122
Points: 54
Gender:



am vazut de curand filmul. ma asteptam sa fie un esec total, asemanator HP4. nu a fost asa. filmul reda superb cartea. chiar da mai multe informatii decat carte. foarte putine schimbari dar care nu au efecte drastice. pacat doar ca nu au inceput cu Nepotul magicianului. poate nu ar fi avut acelasi succes dar ar fi explicat multe lucruri. poate o sa il faca dupa ce termina cu urmatoarele 5 carti
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jan 29 2006, 04:07 PM
Post #2


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu am citit cartea, dar am avut ocazia sa vad filmul. Am ramas profund dezamagita de el. Mi se pare ca o mare... salata. :P Pacat. Inceputul filmului era chiar promitator. Dar restul filmului... no comment. Leul, copiii, vrajitoarea... To much 4 my taste... :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 29 2006, 06:37 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



s-au gindit ca unde merge harry poker mai merje si restu...hahaha...eu l-am sters dupa 15 minute de vizionare :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jan 30 2006, 02:09 PM
Post #4


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Dak v-a placut filmul DO NOT read this :lol:

Pai cam asa stau lucrurile: nu am vaz filmul si nici nu am citit cartea..si deja stiu ca nu-mi place si ca e o porcarie........din ce am vaz trailere si mi-a ajuns. Deja stiu ca nu merita. Ink o clona HP sau LotR....cu clishee si poveste stoopida. Come on iar copii (care sincer arata ca niste handicapati) care salveaza lumea nefiind demni de ceea ce li se ofera. Pustiul din cate am inteles invata sa foloseaca sabia instant O_o......poate ca o sa mai vad fragmente dar de acum zic ca nu e misto.....poate ptr copii mici.
Pacat totusi de Tilda Swinton fata de care am tot respectul si de Liam Neeson
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jan 30 2006, 02:16 PM
Post #5


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Rezo The Red Priest @ Jan 30 2006, 02:09 PM)
nu am vaz filmul si nici nu am citit cartea..si deja stiu ca nu-mi place si ca e o porcarie........din ce am vaz trailere si mi-a ajuns. Deja stiu ca nu merita. Ink o clona HP sau LotR....cu clishee si poveste stoopida.
*



:lol: Nu am vazut trailer-ul. Mie site-ul oficial al filmului mi-a trezit interesul. Este superb conceput. Eram extaziata...
Poti incerca totusi sa te uiti la film. Nu mi s-a parut a fi o clona HP sau LotR. Cum am mai zis, inceputul a fost chiar interesant. Cum descopera dulapul... si... inautru, zapada! Ha! Asta chiar mi-a placut. Plus ca decorul este f frumos conceput (se vede ca s-au bagat bani buni in asta). ^_^

P.S. Actrita care o joaca pe sora mai mica chiar este buna din cate imi amintesc. She can play. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 30 2006, 02:19 PM
Post #6


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Ce clona HP? (de LOTR nu ma ating ca a iesit un film bun la multe capitole) HP a fost ok pt mine ... a had fun watching. La Narnia m-am uitat sa nu raman nestiutoare .. dupa 2 incercari abandonate pe parcurs. Din secunda cand am vazut pustoaica aia mica valsand pe zapada cu o expresie care se voia extaziata m-am lamurit. Si nu in bine. Dar era fantasy si mie-mi plac caracterele fantasy ..asa ca am facut abstractie de tot ce era human pe acolo... da tot a fost degeaba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MajinCloud
post Jan 30 2006, 04:26 PM
Post #7


the cloud
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: 29-January 06
Member No.: 2.122
Points: 54
Gender:



de unde ai scos frate ca e clona hp? cartea a fost scrisa cu mult inainte sa apara ideea de hp.si filmul spre deosebire de hp chiar reda cartea. hp (4 mai ales) e ultimu rahat. in afara de cateva faze totu e scurtat la maxim
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jan 30 2006, 04:42 PM
Post #8


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Nu clona=copie (bine poate e si greseala mea) dar in ultimul timp a fost un adevarat aflux de astfel de chestii. LotR a fost primul si singurul respectabil. Hai si HP sa-i facem film.......acum hai si asta.. s-au trezit toti ca fantasy-ul e misto asa brusc ?!?!?! Cam comerciala chestia. Cine stie ce new fantasy va aparea acum. Prinde lume! incepe-ti sa scrieti ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MajinCloud
post Jan 30 2006, 04:52 PM
Post #9


the cloud
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: 29-January 06
Member No.: 2.122
Points: 54
Gender:



daca imi aduc bine aminte HP1 a aparut inainte de LOTR. cel putin la noi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Abel Nightroad
post Feb 3 2006, 04:24 PM
Post #10


South Park fan
***

Group: Members+
Posts: 186
Joined: 13-September 05
Member No.: 1.793
Points: 310
Gender:



intr-un singur cuvat : dezamagitor
e un film pentru cei care n-au vazut LotR sau care accepta ca un car de lupta sa fie tras de ursi polari intr-un mediu temperat continental.
la incoronare imi arata niste pusti, sub varsta majoratului care au deja calitati de lider si sunt veterani de razboi ? yeah right !
in plus filmul seamana cu The Neverending Story in care la fel un copil salveaza o lume fabuloasa si perfecta ...
poate ca altora le-a placut ... dar eu astept, daca se va face vreodata, Narnia 2

o sa revin dupa ce ma mai uit o data la el , poate ca mi-a scapat "partea frumoasa" ... slabe sanse.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maru
post Feb 4 2006, 06:25 PM
Post #11


is psychotic
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: 4-February 06
From: Nirvana
Member No.: 2.138
Points: 51
Gender:



Eu...eu...am vazut acest film si mi s-a parut foarte klumea. Acesta este un film pentru familie (printre care si copii), deci...nu aveau cuma sa bage prea multa varsare de sange, neh? Reactiile copiilor din film au fost mai mult decat normale, adica nu au inceput sa o faca pe eroii imediat ce au aflat ca trebuie sa salveze Narnia, iar cel mei mic dintre frati i-a tradat pe cailalti pentru niste dulciuri...Si leul, pe langa faptul ca a fost facut perfect, nu mai incap comentarii...s-a sacrificat pentru acel baiat....So...sa nu care cumva sa comparati acest film cu HP...HP nu merita nici o atentie!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 4 2006, 10:30 PM
Post #12


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Maru: Care sacrificiu mey??? Daca ai vazut filmul, este imposibil sa nu fi observat ca leul urma sa se intoarca la viata (era un fel de clauza care stipula ca daca era omorat pe nedrept invia). So... sacrificiu pt baiat my @ss... <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maru
post Feb 4 2006, 11:06 PM
Post #13


is psychotic
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: 4-February 06
From: Nirvana
Member No.: 2.138
Points: 51
Gender:



Tot sacrificiu...avand in vedere ca la inceput nu stiai k o sa revina la viata....Tot s-a dus de buna voie in locul baiatului...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 4 2006, 11:49 PM
Post #14


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



:lol: Este irelevant faptul ca spectatorul nu stie ca va invia sau ca leul se duce in locul baiatului, atat timp cat stie ca va supravietui. Asta nu mai este sacrificiu... In cel mai bun caz este viclenie... sau ipocrizie... :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Feb 5 2006, 03:08 AM
Post #15


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



intrebare : de ce sfantu avea tipa un arc daca nu il foloseste ??macar o sageata akolo.... sa vad si eu un cap cu o sageata infipta in el zburand....geeez...
shift + delete
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maru
post Feb 5 2006, 11:45 AM
Post #16


is psychotic
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: 4-February 06
From: Nirvana
Member No.: 2.138
Points: 51
Gender:



Mei Majin...daca vrei sa vezi sageti infipte in capete, filmul asta nu-i cea mai buna alegere :lol: mai bine Lord of the Rings :lol: dupa cum ziceam....acesta este un film SI pentru copii, deci asadar si in concluzie, nu puteau sa faca mecel, neh?? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shingo
post Feb 5 2006, 08:14 PM
Post #17


Fighter in the Wind
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 146
Joined: --
From: Bruxelles/Belgium
Member No.: 53
Points: 152
Gender:



Hookey
1. A big LOL to Abel Nightroad :lol:
QUOTE
e un film pentru cei care n-au vazut LotR sau care accepta ca un car de lupta sa fie tras de ursi polari intr-un mediu temperat continental.


Ce parte a termenului fantasy nu ai inteles?

2. Another big LOL to Abel Nightroad :lol:

QUOTE
la incoronare imi arata niste pusti, sub varsta majoratului care au deja calitati de lider si sunt veterani de razboi ? yeah right !


E un film indreptat SPRE publicul "sub varsta majoratului" ca sa folosesc un termen inprumutat de la tine.

3. Cat despre posturile de genul , l-am sters dupa primele 15 minute, shift+delete (just genius .. nu cred ca e relevant), clona HP, DELL, IBM, LOTR si alte cele (nu orice film ce prezinta elemente fantasy e clona a filmul vostru preferat), sageti in capete (vezi 2 - deci no bloody scenes) ... wow ... :huh:


Copilului din mine ia placut .. persoana matura in schimb mai asteapta ceva in genul LOTR sau sa scoata DELL un workstation nou :P

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Feb 5 2006, 08:42 PM
Post #18


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Bai, eu stiam de la bun inceput ca e naspa dupa titlu, si pana la urma tot mam uitat la el, la tot, si am avut si rabdare. Intradevar e de kkt filmul dar nai cei face, se adreseaza unui anumit public... si din cate stiu eu, NOI NU FACEM PARTE DIN EL (majoritatea sunteti majori), de aceea nu nea placut. E ca si cum teai uita om in toata firea la kkturile alea de desene pe care le da pe TVR1 sau Cartoon Network (in afara de toonami unde mai merge) sau la Pickachiu si ai avea pretentia sa iti mai si placa... too late man, ai trecut de vremea aia, nu mai sunt sanse sa iti placa genul asta... nu vedeti ca deabia acceptati pustii din Gundam Wings sau Rahxephon si altele care au 14, 16 ani si piloteaza ditamai robotul... alea va plac pt cas anime si sunt klumea desenate, plus au o poveste frumoasa in spate (unele) si de aceea acceptati ca soarta omenirii sa fie pusa in mainile unor pusti; asta e film, si se intampla ziua majoritatea actiunii, ce sa placa, nu e nimic interesant, nici story nici cateva chestii ce tin de fantazy pe care leau sucit ei ca sa fie chipurile originali. Singurul lucru care mia placut a fost scena de iarna in padure seara (nu noaptea, seara...), regina si cum erau facuti animalele-oamenii din mitologii, atat am savurat din filmul ala. Si la sfarsit le mai da si denumiri copchiilor care nau nici o legatura cu ceau facut ei pe campul de batalie sau in afara lui.
Concluzia: daca e nou si este tratat un subiect la moda, nu inseamna ca e neaparat bun, asa ca nu mai cadeti in plasa. Eu aici miam expus punctul de vedere propriu si personal, daca unora dinte voi va placut filmul, bravo voua, ati facut contactul cu copilul din voi sau cu voi insiva daca sunteti copii. Mie nu mia placut per total.
Cel mai mult mia placut Dungeons and Dragons 1 si 2, alea sunt mai mature naibii, se putea mai bine, dar accept asta pt ca e bine facut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Abel Nightroad
post Feb 8 2006, 02:22 PM
Post #19


South Park fan
***

Group: Members+
Posts: 186
Joined: 13-September 05
Member No.: 1.793
Points: 310
Gender:



Shingo am inteles ca filmul e fantasy :lol: dar nu e genul de fantasy la care ma asteptam.
cand cineva imi zice fantasy ma gandesc la elfi , dwarfi , dragoni , orci , goblini , scheleti , fantome , magie ... u got the point.
dar in narnia ma trezesc cu rinoceri, tigri, ursi si gheparzi alaturi de minotauri , centauri si grifoni ... o abordare foarte ciudata :blink: dar trebuie sa recunosc , destul de originala

dungeons and dragons 1 a fost bestial: beholderi , dragoni , magii , ala da fantasy !!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Feb 8 2006, 04:08 PM
Post #20


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



Cronicile din Narnia - o mare dezamagire pentru mine. Cartile mi-au placut (autorul era prieten cu tolkien deci va puteti da seama ca au fost scrise cam demultishor) insa filmul was TOTALLY SCREWD UP!!!!!!! actorii au fost naspa (aia mica m-a scos din pepeni rau de tot), ecranizarea in sine naspa etc etc. acum stiu ca daca mai apare un film dupa cronicile din narnia voi zice pass cu siguranta. si in nici un caz nu exista comparatie cu LOTR. (nici cartile nici filmul). Cand a facut LOTR, Peter Jackson era obsedat de tolkien si asta s-a vazut - chiar daca filmul are scapari imense (neconcordante, lipsuri etc), ramane o chestie chiar reusita. narnia - indeed pt copii mici SI ATAT
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 03:09 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |