Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gunslinger Girl - Cute shoking crude way to live and die


Sidonix
post May 31 2004, 08:30 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...am reusit sa vad printre picaturi de realitate dupa ceva timp Gunslinger Girl...complet...
...hm...multi il detesta...cica clona Noir...nu-mi pasa....
...ideea, desi e over and over used, nu imi da sentimentu ca e deja spusa de cineva...nu zic nimic de continut...de fapt nici nu exista...nu se spune nimic ...doar drame din ep in ep...ce vrei mai mult de la un story inexistent...even happy moments are just sad happy moments...even love is just death...the End...oh yeah...after a long time pot sa zic I loved It...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 31 2004, 09:54 PM
Post #2


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



dupa ce-mi spui am impresia ca "it's a must see" pentru mine ... imi place ideea, nu am vazut inca Noir asa ca asa fi pregatit sa-l apreciez obiectiv atata cat se poate ... so ... u wanna help me with that? ... u?, anybody?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jun 1 2004, 06:37 AM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Nu mi s-a părut clonă de Noir... Nu se pune accentul pe acţiune de loc. Mai repede este un anime artistic. Subiectul tratat este legătura ?ntre fete şi "fraţii" mai mari, ţin?nd cont de personalităţile fiecărora. Iar la numai 13 ep. e un must see pentru toată lumea:)

P.S. Seby, schimbă numele topicului ?n Gunslinger Girl ca să fie mai uşpr de căutat:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jun 1 2004, 04:56 PM
Post #4


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Dupa..ce am schimbat numele...am vazut si rugamintea ta :lol: !!


Serie..e interesanta....insa..nu ajunge la nivelul Noir! Povestea e mult prea statica...adica....e prezentarea vieti fetelor de zi cu zi..si la un momnt dat ti se ia de problemele lor.....
Parte buna a seriei...animatie buna...personaje destul de bine conturate...
sange cand trebuie 8) !

Nu pot zice...ca e A MUST SEE!! dar e o serie destul de buna!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Jun 1 2004, 06:15 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



Heh... ce bine-mi pare ca nu ma chinui degeaba sa trag serialu' asta... Nu de alta, dar merge ca ultima cizma si ma cam calca pe nervi... Eh, well, can't have all... Just wish me luck. Saptamana viitoare sper sa fie gata si sa-mi exprim parerea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 4 2004, 06:59 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



bai tovarashi pt un not must see e destul de must...Psihologicu din serie e MULT superior conturat celui din NGE ... acolo e un talmesh balmesh psiho-analitic ideatic fantezist si total pe linga esenta storyboardului... GS e o drama in esenta ce se integreaza perfect cu plot-u...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Jun 5 2004, 12:40 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



:roll: ...este o serie foarte buna...mi-a placut si OST...si am pastrat ..cred episodul 8 caci este o melodie foarte frumoasa...dar nu credeam ca se sfarseste asa....sper sa se mai continue.... :lol: Imi plac serile cu organizatii din astea....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 21 2004, 01:18 PM
Post #8


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Gunslinger Girl e UNIC!!!!!!!!! ...O serie deosebita din toate punctele de vedere. O capodopera...

Veti observa ca fiecare episod este distinct, nu exista neaparat un "fir" al povestii care trebuie urmarit; totusi, episoadele se leaga armonios unul de altul. Este redata atat viata cu problemele fetelor cat si frustrarile supraveghetorilor lor, care, surprinzator, se ataseaza de ele si sufera de exemplu atunci cand acestora li se face "brainwashing" si uita chiar si momentele mai "placute" din patetica lor viata.

Poate tindeti sa spuneti ca fetele sunt cele atasate de supraveghetorii lor, si nu invers. Da, este adevarat. Fiecare dintre ele ar fi in stare sa-si dea viata pentru supraveghetorul ei, pe care il numeste foarte natural "fratello"... Dar cel mai impresionant este seninatatea cu care aceste fetite vorbesc despre moarte, sau ii aud pe supraveghetorii lor (pe care ele ii iubesc din toata inima) ca vorbesc despre ele ca fiind "trupuri mecanice"...

Cu adevarat este o drama... Pentru ca toate fetitele au aceeasi soarta si nu este cale de intoarcere. Iar ele sunt constiente de acest lucru si totusi accepta aceasta cu seninatate si cu zambetul pe buze.

Cateva dintre ele, totusi, au parte de unele mici "bucurii", mici cadouri primite de la supraveghetorii lor ca rasplata pentru misiunile indeplinite cu succes... Imi place felul cum se refera Jose la Henrietta: Henrietta mea... In schimb, sunt alti fratello carora nu le pasa de fetele lor... Nu le da nici o atentie. Iar durerea ce o simt ele este fara margini si, de fapt, acest lucru le grabeste sfarsitul... Pentru ca ceea ce le da viata si vointa de a trai acestor fete este atentia si "dragostea" supraveghetorilor lor...
Este foarte, foarte trist...

Ar mai fi multe de spus aici...
In ceea ce priveste sfarsitul....... Am plans de-a binelea... Chiar daca se termina cu o nota de optimism, eu cred ca se vrea unul tragic... Cine l-a vazut poate isi da seama ce vreau sa spun... Daca nu... inseamna ca it was just me... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 21 2004, 01:49 PM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ai dreptate ingeras...it wasn't just u...pe mine m-a impresionat felul cum ucideau micutzele...ele pot fi capabile de dragoste dar nu de mila...poate e de vina si faptul ca aveau periodic creierul spalat...devotamentul/dragostea fata de fratello se transforma in fanaticism...si am vazut cum reactioneaza...dragostea se transforma in ura parca dintr-un reflex neconditionat...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 21 2004, 03:48 PM
Post #10


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



chiar ... am postat inainte sa-l vad si dupa aceea nu am mai postat impresia ... damn ...
eu am retinut scena in care una se indragosteste oarecum de pustiul ala de la hotel ... sau ma rog, se imprieteneste cu el ... sau poate exagerez ... dat ideea e alta ... intr-un mediu normal in interactiune cu alte fiinte fetitele alea s-ar fi comportat normal ... pina venea comanda inevitabila ... "ucide"
teoretic ideea era ca fratello sa le foloseasca pe fete ca pe niste unelte ...
practic nu functioneaza asa ptr ca conditionarea avea la baza dragostea sau un sentiment f asemanator ... ceea ce rezulta in lipsa unei comportari macar rational atenta fatza de ele a fratilor in dereglari ale "mecanismului"
despre soarta fetelor ... oricum era cam neagra de la inceput ... remember erau alese dintre cele pe moarte sau cu sanse f mici de supravietuire.
si da in final ... e trist ... dar faza cu cerul e superba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 21 2004, 04:43 PM
Post #11


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ihim...e superb ceru la sf...GG e plin de faze shocante :shock: ...tin minte ce a zis Henrieta ca nu mai are ciclu pt ca nu mai are vagin...eh...am derulat sa vad daca am citit bine :shock: ...mdea...asa era...fetele sunt doar bucati de carne animate de parti mecanice...si totusi sunt capabile de a duce o viata...daca poate fi numita astfel...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 21 2004, 06:01 PM
Post #12


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



De multe ori am fost revoltata pe cei din organizatie, si chiar si pe Jose! Chiar daca le facea spalare de creier si in ciuda faptului ca erau niste masini de ucis, totusi ele tot niste fete adolescente erau... Si experimentau toate trairile specifice varstei... De asta tragedia lor era atat de mare...

QUOTE
...tin minte ce a zis Henrieta ca nu mai are ciclu pt ca nu mai are vagin...eh...am derulat sa vad daca am citit bine  ...mdea...asa era...fetele sunt doar bucati de carne animate de parti mecanice...si totusi sunt capabile de a duce o viata...daca poate fi numita astfel...


... si eu tin minte faza... am ramas :shock:
... mai si spuneau aia de fata cu ele ca sunt doar niste masinarii care vor avea o viata scurta... /angry

QUOTE
... oricum era cam neagra de la inceput ... remember erau alese dintre cele pe moarte sau cu sanse f mici de supravietuire.


Axi, de asta am fost asa revoltata. Oamenii aia nu au avut nici un pic de mila. Ei nu le-au redat viata ci le-au dus straight to hell!!! Nu stiu... nimic nu le motiveaza faptele celor din organizatie! :? Parerea mea!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 23 2004, 03:42 PM
Post #13


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hm...cred ca asta e pretu pe care il platim pt a exista mai mult decit ne permite natura...compromisuri inumane...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Apr 15 2005, 04:34 PM
Post #14


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



O picatura de realitate in arta ! Da , e arta si e si adevarat . Adevarat si tragic ... dar nu mecansmele, nu fetitele si nici organizatia , ci sentimentele si tot ce e in stare omul sa faca . Asta e mecanismul real care invarte societatea umana , oamenii ignoranti si ignorati .... fericiti si complacuti in ei. Sunt cele mai mature preadolescente intalnite de mine intr'un anime , fortate sa fie mai rationale in ceea ce priveste moartea decat orice om matur . Stele cazatoare... o dorinta pt fiecare... dar si moartea unui om . Asa se naste o tragedie ... si oricat de asemantoare intre ele... tragedia ramane unica.
Daca ar fi adevarat ... foarte posibil ca asa s'ar intampla ... tragic cum omul isi imagineaza realitatea din ce in ce mai clar ... si totusi continua in............


PS : din partea mea are nota 10 , pentru ca desi grafica nu este cea mai buna ... nu'mi imaginez alt stil ... alte melodii ... si nici o altfel de drama.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 16 2005, 08:48 AM
Post #15


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



yep apok...GSG e dead serious...acelasi sentiment il ai si in Saikano /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Apr 19 2005, 10:28 AM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



personal l-am gasit plictisitor si enervant ... prea profund , prea gingas si in acela-si timp crud si violent , prea plictisitor ... . Asemanarea intre Gunslinger Girl si Noir este evidenta ... principala deferenta fiind media varstei eroinelor .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 19 2005, 01:47 PM
Post #17


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



bla...tocmai combinatia pe care ai descris-o face GSG interesant, iar asemanarea nu e atat de evidenta pe cat se pare...ca element comun Noir - GSG ar fi doar armele de foc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 19 2005, 04:38 PM
Post #18


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



exemplifica morebla daca tot zici ceva.
dupa mine doar tineretea personajelor ... care oricum nu se compara decat daca ne gandim ca chloe cand era mica a ucis parintii kirikai.
si ma rog ... sunt faze triste in amindoua ... dar hmm ... sunt mult diferite ca idee/poveste, personaje si final.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Apr 21 2005, 05:53 PM
Post #19


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



hmmm...eu am seria dar nu am vazut decat doua episoade pana acum. E profund, macar atat am realizat si eu din acele ep. Dar nu ma atrage deloc media de varsta a personajelor...mi se par mult prea tinere, cu tot cu mecanizari, spalari ale creierului sau ce o mai fi mai incolo...

Poate ma pun sa-l vad serios...dar sincer nu prea stiu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 4 2005, 11:40 AM
Post #20


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eu am urmarit seria din perspectiva dramelor fiecarei fete...actiunea a fost pe plan secundar /... de aceea nu am facut analogie cu Noir /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:56 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |