Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bakuman


Tessa
post Dec 3 2010, 11:53 AM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_5849.jpg)
Anul aparitiei: 2010
Gen: drama, romance
Nr. de episoade: 25 [momentan e inca ongoing, 9 aparute pana acum]
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_198344.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_197690.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_197689.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_196653.jpg)
Descriere: Mashiro e un artist talentat care viseaza sa devina mangaka. Toate visele lui se spulbera in momentul in care unchiul lui, si acesta tot mangaka, moare din cauza suprasolicitarii. Astfel Mashino se decide sa-si pastreze talentul la desen doar ca un simplu hobby. Toate iau o intorsatura neasteptata cand colegul lui de clasa, Takagi ii gaseste in caietul de matematica un desen al unei fete din clasa, Azuki, iubirea secreta a lui Mashiro. Printr-un truc acesta reuseste sa-l faca sa-i spuna acesteia de sentimentele lui si sa accepte propunerea acestuia de a crea manga impreuna. De aici urmeaza un drum lung si initiatic pentru cei doi baieti care vor trebui sa descopere greutatile de a fi mangaka si sa se confrunte mereu cu riscul de a ramane necunoscuti.
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_198340.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_196652.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_196649.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_194832.jpg)
Pana acum povestea e ok, dar plictisitoare. Ii lipseste foarte mult acel element numit suspans. As vrea sa se concentreze putin mai mult si pe relatiile lor, nu doar pe ideea de a devenii mangaka. Grafica e frumoasa, si coloana sonora.
Momentan Takagi e singurul care a reusit sa-mi starneasca interesul, acesta si mama lui Azuki care e ciudata rau, dar arata prea bine pentru varsta ei XD.

Il mai urmareste cineva? Voua cum vi se pare?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 3 2010, 02:12 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Initial mi-am zis ca trebuie sa fie un masterpiece fiind de la producatorii lui Death Note. Nu pot spune ca m-am inselat, pana acum ideea mi se pare frumoasa, realizarea viselor treptat, cu suflet si vointa. Dupa cum spune si Tessa, mama lui Azuki e un personaj interesant care arata mult prea bine pentru varsta ei. Artworkul lui Azuki imi place la nebunie, parca eprima gingasie XD. Intr-adevar, e putin static avand in vedere ca au trecut deja 9 episoade si nu s-a intamplat nimic "wow" intre ei. De coloana sonora nu am nimic de comentat. Imi place ciudatenia fiecarui personaj XD parca acum incepe adevarata actiune cu aparitia noilor personaje si concurenta tot mai stransa. Sunt curioasa cum o sa evolueze actiunea, daca personajele vor ajunge la maturitate la final sau daca vor avea aceeasi soarta ca a unchiului lui Moritaka XD desi nu cred, n-ar avea sens.
Per total e un anime relaxant, mult deasupra celorlalte animeuri din sezonul de toamna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 3 2010, 03:13 PM
Post #3


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu pot sa cred ca e de la acelasi autor ca si Death Note. Nu are nimic asemenator cu DN, nici macar grafica care e mai slaba decat in DN....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Dec 3 2010, 03:15 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Imi place dar a devenit cam slow paced. Trebuie sa recunosc ca primul episod a fost cel mai bun dintre toate de pana acum imo. Nu consider ca e constanta in calitate din nefericire. Dar.. e bun si m-a prins.

P.S.: man... Azukis mom freaks me out, in a weird, freaky and kinda kinky way
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 3 2010, 03:18 PM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(NOTORIOUS @ Dec 3 2010, 03:15 PM)
P.S.: man... Azukis mom freaks me out, in a weird, freaky and kinda kinky way
*


Lol, I don't think we need more details XD.

Ma intreb ce o sa bage in 25 de episoade? Dar daca toate o sa treaca cum au trecut primele 7 probabil ca o sa ne trezim in episodul 25 ca e abia la primul debut @.@.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Dec 3 2010, 07:09 PM
Post #6


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Well, I definitely prefer the manga <_< . Nu stiu de ce, dar acolo parca actiunea merge ceva mai repede.
Anyway, sunt putin dezamagita fata de asteptarile pe care le aveam, dar in afara de faptul ca nu straluceste, nu prea am ce sa reprosez seriei. Atmosfera e foarte chill si e perfect dupa o zi incarcata :lol: Poate personajele sunt un pic prea exaltate uneori?...
Mai sunt inca 16 episoade, poate pana la urma o sa si ajunga undeva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 3 2010, 07:32 PM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eu cred ca era mai bine sa aleaga intre un documentariat al vietii mangaka si romantism... insa piata a dictata varza, dar ma rog nu pot spune ca este un total esec cu toate ca nu prea vad all that romantic shit blending in... nu mai zic de prostia let's not talk 'till we make our dreams come true... geez wack...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 3 2010, 08:15 PM
Post #8


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Dec 3 2010, 07:32 PM)
nu mai zic de prostia let's not talk 'till we make our dreams come true... geez wack...
*


Daca era let's not have sex 'till we make our dreams come true mai intelegeam, dar de ce sa nu vorbeasca? WTF? Faza in care ea plange cand el ii propune totusi sa nu astepte atat a fost jalnica. Prea multa drama pentru nimic <.<. Azuki e desenata frumos, dar mi se pare prea wicked, deoarece il tine in sah pe Mashiro, so there's nothing cute about her in the end ;) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Dec 3 2010, 08:22 PM
Post #9


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



:lol: She's not that wicked! Dar faza cu vorbitul chiar e aiurea! :blink:
As I was saying, uneori personajele sunt prea exaltate si reactioneaza exagerat... ;) Chiar si pentru un anime :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 3 2010, 08:32 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Mda, dupa cum spune majoritatea, personajele sunt ciudate. Asta imi place la anime, stiu ca sa fii putin deplasat e aiurea, dar totusi aici personajele sunt ciudate intr-un mod ciudat :D recunosc, faza cu vorbitul e exagerata, si pe mine m-a scos din sarite, dar cine stie la ce va duce in final :D adica sa speram ca are un rol, doar n-o fi acolo doar pt ca le e lene sa faca niste replici in plus :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 7 2010, 09:02 PM
Post #11


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... desi asta nu e sync va rog sa-mi permiteti sa comentez si sa-mi exprim frustrarea legata de timpul pierdut privind cele noua episoade... adica bun am inteles ca se vrea si documentar si romantic insa faptul ca deja au un inceput cu ep 10 sa intre in niste teme mult prea "delicate" odata cu publicarile si editura lui peste ma face sa afirm ca Bakuman a devenit Boringman.. si probabil ce m-a facut sa sterg episoadele a fost afirmatia lui nenea de la Jack care le recomanda tovarasilor sa scrie ce vrea publicul cititor... bullshet... daca s-a ajuns si in anime sa se afirme si sa se sublinieze un aspect pe care deja il constatam despre piata nipona de manga/anime inseamna ca totul a devenit o gluma de prost gust... chestia cu gasiti-va stilul propriu e un gag care da alternativa 0 celor care vor sa nu moara de foame... ma rog poate sunt prea logic insa toata introspectiva asta mangaka din serie e puerila si de umplutura... poate mai bine il faceau romantic si atat cu toate ca si asta probabil imi provoaca un cascat si mai adanc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 13 2010, 02:46 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Sincer de la episodul 11, partea cu "sa nu mai vorbim pana nu ne implinim visele" se clarifica cat de cat. Toata incurcatura e ca le-ar scadea motivatia in lupta pentru realizarea viselor lor in cazul in care ar avea "premiul" gata "servit". Deci eu zic ca pana la urma pe rand se vor clarifica mai multe 'banalitati' intalnite :D
Ce am observat e ca deja incepe sa devina plictisitor. Pana acum ceva episoade de-a be-a asteptam urmatorul episod si il urmaream entuziasmata, dar de ceva episoade parca farmecul acela paleste. Hmm... sper sa-si revina cat de curand ..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystyxn
post Dec 27 2010, 04:23 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 17-April 10
Member No.: 9.650
Points: 211
Gender:



intr-adevar anime-ul este mult mai incet decat manga-ul, nu stiu cat va rezolva in 26 de episoade, se va termina cand TRAP este serializat oare?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 27 2010, 04:34 PM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Cu toate ca animeul e incet ideea lor era sa lase loc de al doilea sezon care a fost confirmat si va aparea incepand din octombrie 2011.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystyxn
post Dec 27 2010, 06:58 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 17-April 10
Member No.: 9.650
Points: 211
Gender:



sa lase loc? nu vad mare inghesuiala...

interesant totusi ca la ending song ii poti vedea pe Aoki, Fukuda si aia care apar mai incolo
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 3 2011, 09:20 PM
Post #16


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Akagi si Myoshi mai salveaza putin din anime-ul acesta. Mi-a placut mult episodul cu craciunul si ca nu asteapta si ei pana la 60 de ani ca si celalalt "cuplu", daca il pot numii asa XD.
Ei bine, parca nu mai e la fel de plictisitor ca la inceput, sau doar m-am obisnuit eu? Dar nici nu straluceste din vreo-un punct de vedere.
Ma deranjeaza ca ei nu vor efectiv sa faca o poveste care sa le placa ci tot timpul se axeaza pe ideea sa-i placa publicului. Ce mandrie de artist mai ai daca faci pentru public si nu pentru tine ceea ce faci? :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jan 3 2011, 11:02 PM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Eu m-am hotarat si voi lasa sa se adune ceva episoade, vreo 3-4, si apoi voi relua vizionarea. Cu toate ca va fi mai plictisitor, vreau sa fiu prezenta in poveste.
Totusi, Tessa ai dreptate in ceea ce ai spus ^ , mai ales faza cu manga pe care o creeaza pentru placerea publicului, nu a lor. Ma rog, creeaza... Pe care incearca sa o creeze ca momentan e ca si 0. Si mi se pare aiurea rau si foarte intalnit: prima data o dai in bara, a doua mai merge, a treia deja se va publica nu stiu unde. Pai stai putin nene... Treburile nu ar trebui sa mearga asa usor pt un slice of life...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Jan 3 2011, 11:16 PM
Post #18


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Nici eu nu m-am mai uitat la ultimele episoade; astept sa se mai adune. I don't wanna give spoilers, dar daca anime-ul va respecta manga, situatia cu manga pe care o creaza se va remedia. Ei incerca sa faca ceva un pic mai comercial pentru a avea un anime pana la 18 ani. But things gonna change there. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Jan 3 2011, 11:38 PM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



QUOTE
Ce mandrie de artist mai ai daca faci pentru public si nu pentru tine ceea ce faci?


Foarte interesant... dar daca faci pentru tine atunci nu poti sa ai pretentia sa placa si altcuiva. Nu ma asteptam sa dau exemplul asta a doua oara atat de curand dar, am avut o revelatie acum aprox. un an jumate cand am luat parte la o discutie intre un tanar aspirant si niste oameni care probabil ca au trecut "pe acolo" acum multi ani si s-au si saturat de cate au vazut. Tipul castigase (parca) locul 3 cu un clip aparent destul de bizar (nu l-am vazut) si avea o atitudine orientata catre latura artistica. Unul din oamenii mai invarsta a pus o intrebare destul de simpla si amuzanta din punctul meu de vedere: de ce nu faci si ceva pentru copii, astia mici nu au la ce sa se uite (i.e.: productii ro). Conversatia a fost mult mai interesanta dar am luat in considerare intrebarea "pentru cine creezi?". Cu cat publicul este mai restrans cu atat poti fi mai excentric sau sa faci aluzii intelese intr-un cerc restrans. In caz contrar trebuie sa inveti sa stii cand publicul intelege ce vrei tu sa spui.. chit ca o sa fie o creatie cam simpla si lipsita de pretentii. In ultimul ep (13) chiar am ramas surprins de decizia lor pentru lucrarea cea mai importanta... una "anti-artistica". Din punctul asta de vedere Bakuman este foarte realist desi pare cam lame. My 2 pennies..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bysu-Chan
post Jan 6 2011, 04:47 PM
Post #20


This is the life... <3
**

Group: Members+
Posts: 97
Joined: 6-January 11
From: Deva
Member No.: 10.286
Points: 279
Gender:



Ei bine la inceput am crezut ca va fi cam neinteresant deoarece nu era chiar genul meu de anime
Dar se pare ca m-am inselat pentru ca mi-a lasat o impresie foarte buna
Pai ceea ce pot sa spun este ca de abia astept sa il termine (sunt foarte curioasa ce se va intampla :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 03:49 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |