Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mind Game, ...If I could turn back time...


Kisa
post Feb 26 2006, 11:14 PM
Post #1


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



In ultima vreme am descoperit stilul dementia in toata splendoarea lui. Dupa Dead Leaves a venit randul la Mind Game.

(IMG:http://img4.anidb.info/pics/anime/2638.jpg)

Sa explic despre ce este vorba in acest anime nu are nici un farmec... si probabil nu am intelege acelasi lucru din MG. Povestea de suprafata este destul de simpla de inteles... dar nu este esentza.
Hai sa incercam altfel... Imaginati-va Natural Born Killers, car chasing si Iona (piesa de teatru a lui Marin Sorescu) in acelasi loc. Adaugati si un pic de Dali din loc in loc si poate veti avea o idee despre Mind Game. Este un amalgam ... adevarul este ca nu gasesc un cuvant care sa poata aprecia ce se intampla aici...

Grafica... este o imbinare de anime si real. Realul este evident mai ales in conturarea fetzelor umane. Partea care tine de anime este perfect gandita pt a nu atrage atentia asupra felului in care este desenat MG, ci asupra a ceea ce se petrece cu personajele (Nichi, Myon, sora lui Myon si "Gramps").

Cat despre final... "this story has never ended"...

P.S. Mind Game a luat si un premiu: Mainichi Award (2004).

Un comentariu aditional... Il recomand de la 16 ani in sus. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 26 2006, 11:27 PM
Post #2


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



este un anime care mi-a placut f mult. este ceva nou. stilul de abordare m-a surprins placut, si desi ma asteptam dupa primele 10-15 min sa ma plictisesc ... a fost like wow!!!
cat despre ce e vorba in anime ... hmm ... cum zicea si kisa, sa povestesc pur si simplu, nu ar avea farmec si nici sens.
pot sa spun ca este vorba despre o cursa ... o cursa fara sfarsit ... pentru viatza ... dupa viatza ... catre viatza ... cu tot ce ai mai bun in tine ... cu toate resursele ... fara sa renunti ... indeed, "this story never ends".
este sugestiva una din scenele dinspre final cand se chinuie personajele sa scape din ... ooops era sa fac un spoiler :P ... ma rog ... exista scene f sugestive in anime ... simbolistica nu e foarte evidenta poate ... dar este f prezenta.
intr-adevar combinatia de care vb kisa mai sus:
QUOTE
Imaginati-va Natural Born Killers, car chasing si Iona (piesa de teatru a lui Marin Sorescu) in acelasi loc. Adaugati si un pic de Dali din loc in loc si poate veti avea o idee despre Mind Game.
reflecta destul de bine amalagamul ideatic specific oarecum genului dementia ... si totusi este o poveste placuta si usor de urmarit ... poate mai greu de inteles :P
ca sa nu ma mai lungesc ... l-as recomanda oricui, se gaseste torentul pe www.mininova.com ...
nu va luati dupa genurile la care e incadrat anime-ul pe ANN si Animenfo ... si ca p.s.

VREM SUBFORUM DEMENTIA!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Feb 27 2006, 10:47 AM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Suna bine. Vreau si eu. Se poate sa mi-l copiati si sa mi-l aduceti joi? Pls....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Feb 27 2006, 12:30 PM
Post #4


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



de abia astept sa-l vad.. filmele mi se par mai reustie decat seriile lungi fara sfarsit..
btw..ce inseamna genul dementia?? e ceva demential? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 27 2006, 12:38 PM
Post #5


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@ kaeru: Se rezolva. Numai sa vii joi. :P

@ Masatoshi: Cea mai buna explicatie care am gasit-o pe net referitoare la stilul dementia este ceva de genul "cand te intrebi daca tu ai o problema sau cel care a facut anime-ul". Dementia se vrea a fi destul de "zapacitor"... ca sa zic asa... sau cel putin asta este impresia care mi-a lasat-o mie.
De ex, in Mind Game, nu poti spune ca ai o poveste clasica si ca evenimentele au o logica clara... si se sfideaza legile fizicii de multe ori. De asemenea anime-ul incepe cu un fel de videoclip al vietzii, o insiruire de imagini. Finalul este aproape identic (numai ca imaginile parca au mai multa culoare de data asta)...

Anyway, next time, pls be on-topic...

[later edit] Alte anime-uri care includ si genul dementia (conform anidb) ar mai fi: Neon Genesis Evangelion, Serial Experiments Lain, Requiem from the Darkness, Le Portrait de Petit Cossette, SoulTaker sau Boogiepop Phantom...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 27 2006, 08:37 AM
Post #6


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Ieri mi-am suflecat manecutele si am facut maraton anime .. si Mind Game a fost unul dintre cele vazute. Dupa cum mentiona si axi trebuie cam 10 minte sa te obisnuiesti cu stilul de desen si sa te lasi prins de poveste. Dar dupa, esti prins de o avalansa de sunete si culori redate intr-o maniera suprarealista (daca nu ma insel se face o referire la Dali si la Van Gogh). Animeul e plin de vitalitate si are o puternica tenta erotica. Cred ca e cel mai interesant imn adus vietii din multe pe care le-am urmarit. Muzica este o combinatie desavarsita intre rock, clasica si inca cateva genuri. Si am adorat mesajul animeului ... viata este cum ti-o faci tu.. iar am auzit-o pe Chii spunand: fighto fighto ^_^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Mar 27 2006, 09:56 AM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Il vazui si eu!
Ramasei super incantat la faza de final cand se chinuie toti sa iasa din burta balenei.
Ce inseamna sa fii japonez si sa ai imaginatie bolnava! Bestial modul in care au reusit sa redea lupta omului pt a-si depasi conditia. Se "agata" pana si de atomi cand vrea sa-si atinga scopul. Superba faza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 15 2006, 08:52 AM
Post #8


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



dap kaeru ... au ilustrat extraordinar aceasta cursa ... speranta nu moare niciodata cred ... asta e ideea ... o lupta ireala in care te agati de orice, pana la capat ... indiferent ... de atomi, de aer, chiar si in vid cred ca gaseau ceva de care sa se agate.
nu stiu, stau acum si ma gandesc la ceva vreme dupa ce l-am vazut ... si imi revin in minte nu scenele in cauza ci ideea ... am simtit cand ma uitam la el puterea ideii, am simtit pe moment feelingul personajelor ... l-au exprimat superb zic eu ... m-a prins in valul lor ... ma luptam si alergam alaturi de personaje.
nu stiu ... o fi de la felul meu de a fi ... never give up, fight with all u got till the end ... speranta moare ultima, dar dupa tine :D
ce lectie de viata este acest anime ...
sper sa nu ma intelegeti gresit si sa nu va uitati cu vre-o spranceana ridicata la mine :P ... dar am fost f impresionat, ceea ce e destul de rar, mai ales ca sunt destul de retinut in manifestari.
spor la vizionat celor carora le-am starnit interesul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipmaster
post Apr 7 2008, 05:15 AM
Post #9


...
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 23-June 07
Member No.: 4.527
Points: 77
Gender:



Unele idei din anime nu sunt noi: am vazut ca s-a facut referire la "Iona" si la Dali...
insa nu le-am mai intalnit in combinatia asta in vreun anime...Si balena, daca luam "Iona" ca reper, e un simbol pt. lume, sau ce vreti voi sa ganditi...
Apoi cand ies din balena zboara intr-un tablou suprarealist, in care pe deoparte se intrevad poate prin introspectie destinele personajelor din trecut in prezent si cum urmeaza diferite cai, sau cum se vor deslusi in prezentul de dupa iesirea din balena...
Imi place, foarte fain ^^... Aaa daaa, si faza aia cu moartea si God e tare. In fine, toate se leaga... fac parte din acelasi anime :lol: [...] ~ (...pauza de gandire)

"Words, processed, become images; images, processed, become words. A neat, essential balance, whose fulcrum is the versatile eye." - Yann Martel

Also people may find themselves saying,
'laying'<^L^> ...on the couch,
starring with their balls which glow in the dark,
of course not really using this excerpt, but actually extracting some base idea of what it may portray...
nor thinking sad lines or just thinking
some lines as in rhymes aka(or as I find them) pathetic poetical shrines,
other literature garbage, even literature primes...
just thinking their own thoughts...
hmm...maybe borrowing someone else's;
presuming that some may find themselves thinking at all after viewing this anime (pardon my arrogance for asserting what other people may think, I'm just human dammit):
<<I dig deep but find the only original empathy
I can muster is a disinterested sigh, all-knowing,
universally sage, as I channel surf
from conflict to light entertainment>> (Channel Surf, (Against Complacency)
By Oladipo Agboluaje)

God talk, in this anime... mind game:
<< Born screaming small into this world-
Living I am.
Occupational therapy twixt birth and death-
What was I before?
What will I be next?
What am I now?
Cruel answer carried in the jesting mind
of a careless God
I will not bend and grovel
When I die. If He says my sins are myriad
I will ask why He made me so imperfect
And he will say 'My chisels were blunt'
I will say 'Then why did you make so
many of me'. >> (Spike Milligan, from "Dreams of a Small Scorpion")
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 27 2009, 01:01 PM
Post #10


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Am fost atat de prinsa de milioanele de ciudatenii care apar pe parcursul anime'ului incat am si uitat sa ma mai gandesc daca imi face placere sa ma uit la el sau nu. Stiu ca au fost unele ideei si scene care mi-au placut dar de asemenea multe lucruri nu mi-au placut deci momentan sunt in dilema.
Nu am mai vazut un anime care sa ma puna asa de mult pe ganduri de la Angel's Egg incoace. Grafica ii da un minus din cauza stilului oarecum simplist. Fazele in care apar fetele oamenilor sunt singurele scene mai frumoase din anime.
Totusi, felul in care este transmisa ideea cu ajutorul graficii e oarecum interesant. De exemplu sena sexului. Mi s-a parut foarte bine realizata. Nu cred ca ar fi putut sa faca asa ceva daca anime'ul ar fi avut o grafica "mai reala" (gen MADHOUSE).
Au fost prima data cand m-am trezit zambind, aparent, fara nici un motiv anume. In mod normal nu as fi gustat astfel de glume, oarecum puerile din unele puncte de vedere. Dar dintr-un motiv anume m-am amuzat copios la majoritate: cea in care "God" isi bate joc de el, sau cand ei incep sa fuga spre "iesire" si fuga nu se mai opreste. Intr-un fel scena mi s-a parut absurda. Totusi trebuie sa recunosc ca mi-a scapat un suras la un moment dat.
Ce idee am scos din anime: trebuie sa iti traiesti viata la maxim deoarece oricand poti sa nu o mai ai. Reactia lui Nishi dupa ce reuseste sa "reinvie" dovedeste faptul ca nimic nu e mai frumos decat sa fi in viata XD . E interesant cum majoritatea oamenilor nu stiu sa aprecieze viata destul. Unii o privesc cu teama, altii cu indiferenta; oricum putin sunt cei care isi traisc viata la maxim.
Per ansamblu, anime-ul m-a plictisit.
P.S.: finalul te lasa ca "orbu'n ceata".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:55 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |