Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> [diclonius] Trava


Coyotee
post Aug 16 2007, 10:58 PM
Post #1


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Trava - Fist Planet

An: 2002
Tip: OVA - 4 episoade (intr-un singur fisier)

Gen: Future, Mecha, Power Suits, SciFi
Studio: MADHOUSE

Release complet

Descriere:
From the Japanese short film anthology series "Grasshoppa!" A far, far future story in which two aliens (the future of mankind?) are sent to the planet Fable to mark Area 78. The fee they will receive for fulfilling their contract is extremely lucrative, so why is it they have a bad feeling about a simple job? If that weren`t bad enough, they pick up a young lady, Mikuru, whom they find in the vicinity of the planet, in cyrosleep. It`s a wacky and slick SF adventure of hot girls, hot mecha and hotter gags. (AniDB)

Download
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NoOne
post Aug 17 2007, 11:55 AM
Post #2


(s)AINT
****

Group: V.I.P.
Posts: 333
Joined: --
From: in schimbare
Member No.: 91
Points: 458
Gender:



:) cine va avea "indrazneala" (a se citi curiozitatea) sa vizioneze acest anime e rugat sa-si dea cu parerea despre stilul traducerii.

Am incercat sa-l pastrez in aceeasi "natura" cu actiunea. Sper insa ca argoul nu e enervant din acest motiv.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Aug 18 2007, 09:22 PM
Post #3


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



nu l-am vazut (vreau sa il vad in seara asta) dar m-am uitat pe sarite la traducere si trebuie sa spun ca mi se pare super. are un aer aparte si cred ca se potriveste cu situatia si personajele. sper sa am aceiasi parere dupa ce termin de vazut ;)

edit: ca sa parafrazez, nu pot sa zic decat "marfa!!!" si traducerea si ova-ul! buna alegere. daca nu erati voi nu il vedeam. am ras de m-am stricat. no one, sa stii ca traducerea nici ca ar fi fost mai potrivita. desi tre sa recunosc ca unele cuvinte nu am stiu ce sunt, dar, ne, la urma urmei nu sunt foarte pusa la curent cu slang-ul romanesc :P chiar ma intrebam de unde stiai expresiile alea. si unele injuraturi. de loc dure sau fara pedea, in schimb f amuzante.

concluzia: BRAVO!!! la mai multe!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 28 2011, 01:15 AM
Post #4


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Din pacate nu o sa fiu de acord cu Shinju de data aceasta. Eu am fost destul de dezamagita de calitatea acestui release din 2 motive.
Primul: fontul ales si culoarea. E greu de citit si, de ce albastru-gry? Era aceeasi culoare ca si interiorul navei. Cand vorbeau acolo abia puteam sa citesc. Si fontul curly nu mi-a avantajat miopia >.<. Stick to good old fashion white with the black shadow please :P .
Al doilea: limbajul folosit. Prea mult jargon, prea multe prescurtari pe care ori nu le-am inteles ori nu am reusit sa le citesc ca lumea din cauza fontului folosit. Inteleg ca ai vrut sa te aproprii de limbajul "original" ca sa spun asa, dar "shickshou" [sper ca asa se scrie] putea fi tradus ca si "firar". Nu cred ca era nevoie de "in puii mei", si parca o data ai folosit si "in p**a mea".....ok, so I don't like bad language, sorry ^^. Mai ales ca m-am obisnuit cu traducerile in engleza care pun "god dammit" nu "fu*k that nigga mother fuc*er".
Well, sper ca s-a inteles unde bat ^.^.
Filmul a fost misto, desi cred ca am pierdut unele parti, dar la cat de putin vorbeau nu cred sa fi fost ceva important.
Oricum nu e un anime psihologic, it's just a fun ride :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 04:25 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |