Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> RahXephon-the world is saturated with sound


APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Eu cel putin nu am zis ca le bag in aceeasi oala... am zis ca imi plac la fel de mult... si nu e EVA killer... desi putea deveni... tre sa dau credit RahXephon'ului pt ca a reusit sa'mi faca acelasi impact ca EVA... desi e din acelasi gen !!! Si mai ales ca le'am mancat una dupa alta in 3 zile amandoau... si credeti'ma vreau sa le mai vad o data nu pentru ca nu le'am inteles ci pentru ca imi plac ffff mult!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Rah... i loved it. Dar nu la fel de mult ca Eva. S-au inspirat, nu gluma. Pe de alta parte, nu mi s-a parut ca personajelor le-au fost exploatate la fel de mult defectele. Si de aici pana la a motiva creara unei lumi noi, prin distrugere... pierde.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



mie mia placut, imi place si imi va placea NGE forever!!!

e misto si Rah, dar parca prea mult au luat din NGE ca sa fie "originali".

NGE-u imi place pt ca are dinamism, e imprevizibil, e intortochiat pana peste masura. Rah, are si el dinamism, e imprevizibil, e intortocheat, dar nu prea mult.

imi plac ambele, dar tot NGE-u e superior!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



mie miau placut ambele... dar parca totusi ma inclin spre NGE..... in concluzie am votat constitutia.... hey a better future for all of us, no?

la rah mi se pare mai misto soundtrack.........
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Eu votez cu RahXephon all the way. Nu ca nu mi-a placut si NGE-ul, dar parca a fost mult mai clar, mai frumos desenat si cu o poveste mai frumoasa RahXephonul. Mi-a placut cum au evoluat lucrurile intre Ayato si Haruka...totul este invaluit in mister pana la sfarsit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 19 2004, 11:49 AM
Post #26


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Am vazut si eu anime-ul despre care se spune ca e o clona a lui Evangelion. Exista, normal, asemanari, dar si multe deosebiri. Mie mi s-a parut mai reusit Rah Xephon. In primul rand e mai inteligibil, desi multe chestii nu le-am inteles iar la altele a trebuit sa stept pana la sfarsitul serialului sa le inteleg.
Mi-a placut foarte mult imaginile oferite de acest serial. Desi e mecha, nu avem impresia ca sunt roboti: Rah Xephon pare destul de viu, iar interiorul lui si felul cum intra Ayato in el, ca sa nu mai vorbim de sufletul lui, Ishtori/ Mishima creaza mai mult impresia de mister, magie, o forta supranaturala.
Spre bucuria mea,si dezamagirea altora , pilotul e ( cum ne-am obisnuit la seriile mecha) adolescent. Asta ca sa nu se mai cramponeze Scorpio si sa ma bata la cap cu cat de neralist este Gundam.
Ideea cu orasul Tokyo izolat mi s-a parut fascinanta si mi-a placut felul in care au dezvoltat idea. Dar per total am ramas cu multe lucruri nelamurite, neclare si asta e singurul mare minus pe car-l atribui acestui fel de anime ( Evangelion, Rah Xephon ). daca cineva a inteles pe deplin povestea poate face un efort si ma lamureste.
Mi-au placut multe personaje , cred ca ar fi greu sa desemnez unul favorit, poate totusi Ayato.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 19 2004, 02:29 PM
Post #27


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Si eu sunt de aceeasi parere, RahXephon e mai "inteligibil" decat Evangelionul si mie mi-a placut mai mult.
A vazut cineva si filmul aparut in 2003? Eu zic ca mai bine nu-l faceau...au incercat sa comprime intr-o ora si ceva toata poveste seriei si a iesit o mare varza. Am vazut ca au schimbat si rolul lui Quon...ce sa mai...nu mi-a placut. Dar totusi am vazut ca mai explica unele chestii care in serie sunt omise. Asha ca va pun si eu o intrebare daca ati vazut filmul:

[spoiler:d6fa755084]Din cate am inteles eu din sfarsitul filmului (faza cand vorbesc cele doua despre cartea "Alice in tara minunilor") pe nepoata lui Haruka o chema Reika...Mishima Reika, si semana cu fata pe care o tot vedea Ayato in timpul seriei, care trebuia sa fie fosta colega de clasa cu el. Asha dar si prin urmare eu numai inteleg nimic. Fata care il ajuta pe el in serie sa-l gaseasca pe Rahxephon cine e de fapt...nepoata-sa?[/spoiler:d6fa755084]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 19 2004, 06:26 PM
Post #28


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Seria asta...e o mare varza...dar o varza frumoasa....Au facut un story superincalcit...si bineinteles...nu s-au putut abtine de la expunere ideilor filozofice...!!! dohhhhhhh...like i said Eva 2!!!
Nus cum se face ca in mechauri se gaseste intotdeuna cineva care sa vina cu nus ce ideea de iti pune creieri la fuga!! Nu ca as fi impotriva lor...dar devin naspa...cand termin cu o idee din asta ....si mai lasi si pe multi in ceata!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 19 2004, 08:48 PM
Post #29


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



credeam ca e de vina creierasul meu cand nu intelegeam unele lucruri.
Din acest punt de vedere se aseamana cu Evangelion, dar cum am mai spus are destule elemente inedite, originale, ca sa nu merite titlul de clona a lui Eva. sau Eva.2. De exemplu mi-a placut mult sfarsitul in Rah Xephon. Nu numai ca e un happy end ( se simte nevoia dupa tonul destul de sumbru/ misterios al seriei ) dar si explica ce e cu tipa din tablou si de ce o chema Mishima, etc. sfarsitul de la Eva ... :hmmm:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Feb 20 2004, 12:27 PM
Post #30


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



mie mia placut ca au bagat Murianii. super faza! dar tot cred ca e o copie a evangelionului. multe din ideile si mentalitatiile care sunt in eva, le gasesti 100% si in rah. aici am fost dezamagit. Quon = Rei, alta faza naspa! ............ in fine... Mia placut in mare parte, mai ales grafica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 20 2004, 01:18 PM
Post #31


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



da, dar eu cred ca quon e mult mai klumea decat Rei, mai ales parul. Si sa nu mai vorbesc de fazele cand canta . Sunt destule asemanari, recunosc dar cred ca sunt si tot atatea deosebiri, ba chiar mai multe. Si oricum , unele aspecte inspirate din Eva cred ca au fost imbunatatite, de exemplu Quon. In Eva prea aveai impresia de armament, si chestii de razboi. In Rah Xephon navele alea ale Mu erau superbe, de exemplu "templul" din episodul 2 in care se afla Rah Xephon, si chiar Dolem erau mai interesant realizate decat Angel din Eva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 25 2004, 04:13 AM
Post #32


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



..Imi pare rau Yuki...Dar acum am observat ca era facut topic la general anime...La-am mutat aici si am dat un Merge!
Pt chesti asta ti-am modificat un pic primul post!(am sters prima fraza) :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post May 14 2004, 02:33 PM
Post #33


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ma terminmat si eu de vazut RahXephon.destul de interesant anime-ul dar nu pot spune ca mi-a placut la nebunie.In principal e realizat super.
Tind sa fiu de acord cu e-z.Nici eu nu pun in acelasi amestec Evangelion si RahXephon.Amndoua sunt anime-uri exceptionale si amndoua au la baza niste idei de nota zece.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

e-Z
post Jul 27 2004, 10:29 PM
Post #34


AnimeLover
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 46
Points: 28
Gender:



Da ce ziceti de stilul de desen?..mie imi plce ca e mai detaliat, si culorile sunt dragute!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jul 28 2004, 05:02 PM
Post #35


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Hmmm....stilul de desen nu prea mi-a placut.Sigur...e detaliat,culorile-s dragute dar totul mi se pare prea fad intr-un fel ca si la multe dintre anime-urile de dupa 2000.E dragut dar e plictisitor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 28 2004, 08:23 PM
Post #36


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hmm ... mie mi se par niste culori destul de vii pentru lumea cenusie pe care ar trebui sa o reflecte.
misto contrastul prezent tot anime-ul intre rosu si albastru ... culorile sangelui, interesanta ideea ... de fapt am avut senzatia cand m-am uitat la el, ca pe alocuri, sunt momente in care culorile astea preiau firul povestirii, domina scenele, capata alura de personaje principale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maximilian
post Sep 28 2004, 05:57 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 28
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 269
Points: 2



Daca ar fi sa fac o comparatie intre cele doua serii as zice ca RahXephon e mai reusit dar diferentza e ffff mica.RahXephon exceleaza la capitotul grafica,sountrack si la felul in care sunt conturate personajele.Poate mi se pare dar melodia care o canta Quon are linie melodica asemanatoare cu o melodie mai veche "Prince Igor" cantata de o soprana rusoaica(probabil) impreuna cu un rapper /sweat (belive it or not ).
Cea mai klumea faza a fost dupa mine cand Quon stia ca Ayato o sa o omoare si ii zice "please be gentle " (i'm a guy ...what did you expect :twisted: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 28 2004, 09:10 PM
Post #38


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



da da ... chiar nu mai stiam de unde sa iau melodia aia ... si mi se parea asa cunoscuta :D ... seamana mult de tot.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 19 2005, 01:29 PM
Post #39


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Hm... Postez si eu la topicul asta... la care clar nu s-a mai postat de mult... <_<
NGE l-am vazut acum ceva timp, iar RahXephon abia l-am terminat. Imi place mult mai mult al doilea. Si asta nu din cauza finalului mai usor de inteles (mi-a placut originalitatea NGE-ului in privinta ending-ului).
Imi place Rah mai mult, pt grafica (nu mi-a venit sa cred ca pers nu au vol extra la par <_< ... surpriza mai mult decat placuta), pt coloana sonora (ending-ul e superb), pt poveste.
Finalul mi s-a parut total neasteptat. Really didn't see that comming. Faptul ca Ishtori era de fapt Haruka (anyway, avea corpul ei din adolescenta). Ayato, cu toate ca avea amintirile alterate, isi amintea fizicul Harukai (numai nuanta parului o schimba). Si asa a fost si dorinta mea implinita (vroiam sa-i vad pe Ayato si Reika impreuna).
Povestea de dragoste a lui Ayato cu Haruka e interesanta. Si se vede ca e fictiune intrucat, in lumea reala, nu ar fi rezistat o iubire atat de mult timp. <_<
Chiar daca Ayato-Haruka e nice, am fost f impresionata de Ayato-Asahina. Ma rog, acesta nu este un cuplu propriu-zis, dar relatia dintre personaje mi s-a parut f trista si cu atat mai interesanta. Iar scena in care Rah/Ayato omoara Dolem-ul de a carei existenta era legata cea a Asahinei mi s-a parut cea mai dura (daca pot zice asa) din toata seria (trebuie sa recunosc ca mi-au dat lacrimile <_< ...twice... <_< - am vazut scena in cauza de 2 ori). Tandemul lupta Dolem/Rah - suferinta Asahinei + muzica de fundal m-a impresionat... si mai ales ce simtea ea in acele momente. Nu se gandea la durerea fizica suportata, nu se gandea ca-l uraste pe Ayato deoarece o omoara. Pur si simplu vroia ca el sa stie ce simte pt el si sa-si ceara scuze pt ceea ce era... That just got to me...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Aug 19 2005, 08:15 PM
Post #40


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



rah xephon e un fel de eva, dar mult mai simplu de inteles,mai accesibil
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:25 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |