Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mahou Shoujo Lyrical Nanoha


Moonsparkle
post Feb 18 2009, 10:13 PM
Post #1


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Ei bine, cum nu exista un topic pentru seria asta, m-am gandit sa fac eu unul.

Mahou Shoujo Lyrical Nanoha este in mare... plictisitor. :D Cu exceptia situatiei in care iti plac anime-urile mahou shoujo, ceea ce in sine ar putea sa nu fie de rau, daca ar fi un shoujo matur, dar nu ii in mod exceptional. Sigur, are cateva ganduri despre ce e prietenia si asa, but honestly all I'm really hoping for is a bit of yuri, ar face seria mai interesanta. :D Oricum, inspre final se mai ridica un pic de jos si se scutura de praf, dar sincer nu cred ca are rost fara sequels. In ansamblu nu mi se pare deloc un anime fenomenal sau care sa te tina cu ochii lipiti de monitor, dar eu una am fost motivata de indemnul unei persoane, altfel nu cred ca l-as fi vazut.

Okay, puncte pozitive ar fi ca are un ferret! :D si ca e comic sa urmaresti coditele lui Nanoha, care is printre cele mai ciudate codite pe care le-am vazut ever. is magice! uneori vezi doar una, alteori doua. :P
oh and in the end they exchange ribbons... so cute and touching :wub: not really. personally I like Fate better with black ribbons; let's face it, blonde and pink = eww


Puncte negative: grafica care mie nu mi-a cam placut, lots of kids si monstrii nu au personalitate! arf se mai stramba urat uneori cand e transformata in caine... dar imi placea cand ii pronunta Fate-chan numele, made you think of "woof" :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sentaro
post Feb 18 2009, 10:34 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-November 08
Member No.: 7.887
Points: 189
Gender:



Facand unele sapaturi am observat ca ar exista un fel de continuare si anume asta Mahou Shoujo Lyrical Nanoha Stikers. Nu stiu daca chiar au legatura in afara de numele caracterelor ( am observat unele scapari in iformatiile de pe Anidb) sau este doar o alta serie cu un nume asemanator.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Feb 18 2009, 10:40 PM
Post #3


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Sunt fana mahou shoujo, insa seria asta m-a plictisit ingrozitor, nu mi-a placut deloc, nu mi s-a parut deloc interesanta, dar am zis sa rezist la 13 eps . In plus, stateam din cand in cand si ma gandeam daca e pt copii mici sin cauza varstei lor sau pt loli-lovers :P ... but the farret was funny :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 18 2009, 11:01 PM
Post #4


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Sentaro, Mahou Shoujo Lyrical Nanoha intr-adevar se continua prin StrikerS, dar ala e sezonul trei, inainte de el e Mahou Shoujo Lyrical Nanoha A's. Pentru mine doar pozele is de-ajuns sa imi trezeasca interesul, tinand cont ca Nanoha pare sa fi crescut si imi plac anime-urile in care se arata o dezvoltare a personajelor principale. :)

Small-Lady, deci si tu, eh? Daca si o fana mahou shoujo a ramas cu aceeasi impresie, e clar. :P Faptul ca are doar 13 episoade e intr-adevar un imbold ca sa te faca sa termini seria, dar mie nici asa nu mi-a fost foarte usor. La lolis in schimb nu m-am gandit niciodata, dar poate poate... pana la urma is si scenele alea in care Fate ii biciuita de mama ei... we already have bdsm, so who knows? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 18 2009, 11:46 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



OK, se pare ca voi nu ati inteles ceva. Nu va luati dupa titlu. Seria asta, va garantez, NU ESTE mahou shoujo. Da, are asta in titlu. Da, primele episode seamana cu un mahou shoujo. Dar NU este. This is a SHOUNEN series, with girls. Multi s-au pacalit. For pete's sake, uitati-va aici la OP din sezonul 2, si apoi sa mai ziceti ca e mahou sjouho.

http://www.youtube.com/watch?v=41mj2uCl-rw

Unde ati vazut voi magical girls, care trag cu bombe care ar face pe cei din DBZ gelosi?

Sa nu mai zic de ultima serie.

You think THIS is mahou shoujo? http://www.youtube.com/watch?v=41mj2uCl-rw

It's ma(evil)hou(cannon) shoujo. De aici si gluma
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 19 2009, 12:03 AM
Post #6


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Ok, se pare ca tu nu ai inteles ceva. :P Eu una m-am uitat doar la primul sezon si nu am citit nimic despre urmatoarele ca sa nu ma spoilersc (motiv pentru care nu ma uit la videoclipul pus de tine). Nu stiu cum is A's sau StrikerS, dar Mahou Shoujo Lyrical Nanoha e mahou shoujo toata ziua si daca faptul ca puterea lor magica este foarte mare si fac damage serios e marele argument shounen, well you better come up with some new ones. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 19 2009, 12:06 AM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



"mahou shoujo", ca gen, nu inseamna doar ca personajele au puteri magice, and they collect stuff, dar din posturile tale, vad ca nu are rost sa discut cu tine, daca tu doar "fetite" si "BDSM" ai inteles. Asta nu este serie pentru fete.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 19 2009, 12:25 AM
Post #8


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Asta nu este o serie pentru fete? Misogynist much?

In legatura cu posturile mele, incearca sa deosebesti glumele de seriozitate.

Iar in legatura cu afirmatia ta ca Mahou Shoujo Lyrical Nanoha, adica primul sezon, e shounen, daca nu vrei sa dicuti cu mine pentru ca yadayada, fa un efort pentru alte persoane, se pare ca nu is singura care a inteles asta, dar as profita de "bunavointa" ta (mehehe) ca sa imi satisfac curiozitatea in legatura cu in ce masura Nanoha ii shounen.

Lasand asta la o parte, m-ai facut si mai curioasa despre urmatoarele sezoane. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 19 2009, 12:43 AM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Nu.....vorbesc foarte serios, si fara nici nu pic de sarcasm. Chiar nu este o serie pentru fete. Producatorii au spus asta, actorii au spus asta, si in japonia 99% din fani sunt baieti. This show is custom made for guys: lolis, hot older women, DBZ-style magical powers, SF battleships. Pe bune ca nu sunt multe fete care se uita la seria asta.

But hey, good for you if you've seen it. Daca tot ai vazut seria I, inecarca II. There's not much plot in that one, just KICKASS battles. Au luat ce a mers mai bine din seria I, si au continuat cu asta.

Motivul pentru care zic ca e mai mult shounen:
- character discovers magical/super powers
- is much stronger then 90% of people who train, from the start
- enter the rival, care poate sa se bata la egal
- super-uber-special moves....scoase din fund, ca sa fim cinstiti.
- shouting of own attack; cu cat strigi mai tare, cu atat e mai puternic; culmea, acuma striga si arma
- big flashy battles, with giant beams/balls of energy flying left, right, up and down

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 19 2009, 12:56 AM
Post #10


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Nu stiam ca e asa de centrat pe baieti, dar sincer la capitolul lolis nu vad pe nimeni altcineva ca si candidata in-afara de Fate-chan si aia nu mi se pare de-ajuns. Intr-adevar, e un mahou shoujo mai atipic din cauza bataliilor si a navei SF si ce-o mai fi, dar in rest ce ai enumerat ca argumente pro shounen, da, is mai accentuate si chiar duse la extrem in unele shounenuri, dar nu is excluse total din mahou shoujouri. Ce mi se pare cu adevarat nou, si nu am realizat inainte sa spui tu, e ca sunt cam multe batai si cute lil' lolies is cam puternice, dar pentru mine asta il face doar un mahou shoujo mai atipic.

Pot sa vad de ce nu e popular printre publiclul feminin si oarecum pot sa inteleg si de ce baietilor le-ar placea ("wow that girl can sure kick ass"?), ceea ce poate le taie un pic din cuteness-ul tipic pentru eroinele mahou shoujo, dar tot nu is convinsa ca e shounen, cel putin nu unul 100%. An experiment mixing mahou shoujo and shounen elements, da, cu asta is de accord, dar asta il face doar o corcitura. :P

Repet, eu vorbesc doar despre primul sezon. O sa revin dupa ce le vad pe celelalte doua sa vedem daca Mahou Shoujo Lyrical Nanoha reuseste sa se transforme intr-un shounen. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Apr 4 2012, 07:08 PM
Post #11


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



My grip on reality seems to be growing weaker by the day, din moment ce pana acum urmaream Shakugan no Shana 2...probabil o sa termin si voi urmari si celelalte serii...iar mai nou, tocmai am terminat primul ep din Nanoha... What's next? Probabil Precure...In mare, ma uit deoarece pe langa un AMV foarte reusit pe care l-am vazut si care mi-a placut, motivul principal este ca seyuu unei dintre personaje este Nana Mizuki (for those who do not know, she also voices Hinata Hyuuga)... Deocamdata nu a aparut in poveste, si am facut o mica/mare confuzie intre personaje: Fate Testarossa este charul caruia Nana Mizuki i-a redat vocea, si astept cu nerabdare sa ii vad atat debutul in poveste cat si motivul pt care mereu o vad confruntadu-se cu Nanoha in AMV-uri.
Impreasia mea so far, este ca, din moment ce e din 2004, cei care au creat Madoka au imprumutat oarece elemente de aici, deoarece felul cum ajunge Nanoha sa primeasca "her powers" este asemanator... in rest, it's just your normal Sailor Moon transformation...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 4 2012, 07:20 PM
Post #12


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Sugestia mea ar fi sa sari primul sezon si sa te uiti la film in loc fiindca e mult mai bun.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:15 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |