Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Avatar - The Last Airbender & The Legend Of Korra, *SPOILERS*


IceJack
post Jan 21 2014, 02:30 PM
Post #1


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



http://en.wikipedia.org/wiki/Avatar:_The_Last_Airbender

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Legend_of_Korra

Mi-au placut amandoua dar prefer The Legend of Korra pana acum in care, chiar daca nu seria nu e terminata, conflictul principal este rezolvat la sfarsitul fiecarei carti. Mi se pare mai matura si mai interesanta, desi are mai putina actiune, ironic, si mai putin Bending. Am auzit ca multi sau plans de scenele romantice dar eu nu am avut nici o problema cu ele, ba chiar mi-au placut, majoritatea.

Din pacate nu prea sunt la fel de multumit cu cartea a-2a din Korra (din ce in ce mai nemultumit cu cat ma gandesc mai mult).

*SPOILERS* *SPOILERS* *SPOILERS* *SPOILERS*


Consider ca au sarit mult prea repede de la salvat orasul la salvat lumile (reala si spirituala), nu mi se pare credibil ca The Equalists nu mai au nici o plangere dupa ce au realizat ca au fost pacaliti de un 'bender' (nu stiu ce suna mai ciudat, Bender sau Indoitor), din contra ar fii trebuit sa fie mai suparati, mai prost organizati dar mult mai suparati, ar fii trebuit sa fie un conflict mult mai mare intre egalisti si cei pe care i-au atacat, si intre oameni normali care au suferit in urma luptei. Dar nu, end scene, begin a new. Ma asteptam la ceva mai mult de pe un anime ce se vrea serios/complex.

Sarim direct la salvat lumea, pe aceeasi tema: familia nu e de incredere. Mai rau e ca ni se arata destul de repede ca Unalaq e EVIL! si ca are motive ulterioare. Sincer nici nu era necesar ca Unalaq sa vrea sa il elibereze pe Vaatu (spritiul rau al haosului, sau w/e), era de ajuns sa vrea sa uneasca triburile si sa readuca spiritele in lume. Asa ar fii fost un pic mai ambiguu, mai interesant, mai real. Da inca era un om rau care vroia putere dar pana la urma Korra trebuie sa recunoasca ca poate readucerea spiritelor in lume nu e o idee asa proasta.
Asa am fii avut o carte in care Korra trebuie sa invete ca nu poate rezolva totul prin forta bruta si ca trebuie sa invete cum sa fie si un diplomat si un conducator de oamenii dupa ce convinge Fortele Unite si populatia sa ajute sudul. Si apoi am fii avut 2 alte cartii in care sa salveze lumea de Vaatu. But no, we got book 2 the evil mad uncle.

And then there's Bumi: " Bumi infiltrates the camp and inadvertently destroys it and frees Korra and her friends"
Inteligent & complex anime folks.

Serios, Bumi e inutil, enervant si stupid ca idee. De ce naiba fiul lui Aang, arata si se comporta ca regele Bumi care nu are nici o relatie de sange cu Aang sau Katara ? Regele Bumi nu prea avea cum sa traiasca atat de mult cat sa il tampeasca pe copilu Bumi. Katara nu l-ar fii inselat pe Aang cu regele Bumi, ca sa aiba un copil nebun, Bumi oricum era antic deci nu prea cred ca ar fii putut nici daca ar fii vrut. Vor sa zica ca regele Bumi a murit si s-a incarnat in primul copil al lui Aang si apoi printr-o coincidenta Aang si Katara l-au numit Bumi, si prin alta coincidenta, cu toate ca parintii lui sunt benderi exceptionali si ca spiritul lui a fost un bender exceptional, copilu Bumi nu are nici o putere? Make up your mind. Daca ne bazam pe genetica, da, e posibil ca copilu Bumi sa nu fie bender, parintii lui Katara nu erau deci e posibil, dar atunci nu poate sa fie la fel de nebun ca regele Bumi. Dar daca e la fel de nebun ca Bumi pt ca e o reincarnare atunci nu are cum sa nu fie un bender.

Si ca sa fie si mai retardata toata ideea, comandantul Bumi nu are nici o treaba sa fie un conducator de oamenii, decat daca a devenit asta prin relatia cu Aang. Ce naiba, viezurele e mai capabil decat Bumi, macar viezurele salveaza ziua intentionat, nu acidental.

Dar hai sa zicem, ca prin absurd, vrem ca Bumi copilu (retardat) sa fie folositor, nu stiu de ce am vrea asta la cat de enervat ar fii, dar sa zicem ca vrem, prin absurd. Atunci cand s-ar fii gandit la planul de atac asupra portii, ar fii devenit serios si competent, cum un conducator militar ar trebuii sa fie, si ar fii realizat ca au benderi de pamant si apa si ca pot sa evite toata apararea inamica mergand pe sub fort. Sau cand se dechizeaza ca un soldat al nordului ar fii atacat spiritele si ar fii strigat ca spiritele au inebunit ca sa inceapa o lupta intre spirite si soldatii nordului. De ce naiba pot eu sa fac asta si scriitorii au ales sa salveze lumea prin noroc stupid? Si toti uita ca fortul era de jur imprejurul portii, deci tabara aia nu avea cum sa fie singura.


It's so annoying!

Voi ce credeti?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jan 21 2014, 03:41 PM
Post #2


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



I think you're being way too soft on the second book. Prima a fost destul de buna si a 2-a e so full crap that I don't even know where to start, so I won't.

I love it when the characters get into inescapable situations and somehow still get away through some plan that's no less than stroke of genius. Dar cand Amon, care a reusit sa manipuleze atat de bine lumea, turteste deodata apa in fata tuturor ca un idiot, cand Bumi starts tripping, goes on a journey through the stars and suddenly saves the world, when a powerless half dead Korra unexplainably sharts out a giant version of herself and just beats the crap out of the most powerful being in the world... well I fell that the writers are just saying "Fuck you" to my face. That's why I prefer Japanese stories to any other: they're the only ones where the "main character armor" isn't completely impenetrable.

Also Bumi is just some retarded kid, who cares about him. The one who really deserves to be hanged by the nuts is that sleazebag Mako. What he needs is the Makoto treatment from School Days.
Aaaaand I'm off to rewatch the School Days ending.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Jan 21 2014, 07:31 PM
Post #3


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



QUOTE(elpreda @ Jan 21 2014, 03:41 PM)
  That's why I prefer Japanese stories to any other: they're the only ones where the "main character armor" isn't completely impenetrable.


:lol: Good joke.

I agree with you, mostly. Nu am simtit ca ar fii trasa de par confruntarea finala, doar neinteresanta, Aang a avut o super batalie cu Fire Lord ... evil dude (nu mai stiu cum il cheama) in care a folosit toate elementele ca sa castige. Korra a avut... boring kaiju-care-bear beam fight. Sa fim seriosi, daca vroiam giant fight ma uitam la Shingeki No Kyojin, sau Pacific Rim (which is equally stupid but it's so entertaining that it makes up for all the stupidity until you stop and think about it).

Problema cu Bumi e umratoarea: cica s-a anuntat ca cartea a 3-a o sa aiba "More Bumi!" (because he's the fan favorite, like Bobba Fett si sefa de politie), no more teen romance (because fans complained), no rollback (spirits are here to stay, until the end of the next book then we'll see), spiritual journey since korra 'mastered all the elements already'. Si altele http://youtu.be/XJtUgfO8LRg

Which to me sounds like: Pretentious bullshit, dumbing down (no romance) and stupidity (Bumi).

In fine, tot ce s-a intamplat in cartea a 2-a e in mare parte vina lui Tenzin ca a tinut-o la polul sud in loc sa o lase sa isi caute singura invatatorii in lume si sa aiba parte de experiente care sa o maturizeze.

Si da, Mako (oribil nume, btw) e enervant, dar nu e vina lui ca trebuie sa faca lucruri stupide pentru a nu strica plotul stupid. Mako daca isi tinea gura si nu ii zicea presedintelui (alt personaj inutil) ca Kora se duce la Iroh (care ca general a fost si el inutil), asaltul asupra fortaretii ar fii fost mai plauzibil si impresionant, si Mako ar fii fost suparat ca din cauza lui Korra a trebuit sa faca ceva ce nu vroia sa faca. Dar nu, in schimb trebuie ca Mako sa faca ceva contra firi sale si sa fie loyal presedintelui si orasului care nu l-a ajutat cu nimic cand era orfan? Si mai rau toata partea cu salvarea presedintelui a fost stupid. Nu ar fii patit nimic si Fortele Unite s-ar fii dus sa ajute sudul, asa se duce team avatar singura... why would you sabotage your self like that? Why go against the person you care about? Pretentious bullshit. Honor above else, yes because that worked so well for Lord Eddard Stark.

Desi, la cat de bine s-au descurcat fortele unite contra lui Amon ma indoiesc ca ar fii fost de mare ajutor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jan 21 2014, 08:14 PM
Post #4


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(IceJack @ Jan 21 2014, 07:31 PM)
Si da, Mako (oribil nume, btw) e enervant, dar nu e vina lui ca trebuie sa faca lucruri stupide pentru a nu strica plotul stupid. Mako daca isi tinea gura si nu ii zicea presedintelui (alt personaj inutil) ca Kora se duce la Iroh (care ca general a fost si el inutil), asaltul asupra fortaretii ar fii fost mai plauzibil si impresionant, si Mako ar fii fost suparat ca din cauza lui Korra a trebuit sa faca ceva ce nu vroia sa faca. Dar nu, in schimb trebuie ca Mako sa faca ceva contra firi sale si sa fie loyal presedintelui si orasului care nu l-a ajutat cu nimic cand era orfan? Si mai rau toata partea cu salvarea presedintelui a fost stupid. Nu ar fii patit nimic si Fortele Unite s-ar fii dus sa ajute sudul, asa se duce team avatar singura... why would you sabotage your self like that? Why go against the person you care about? Pretentious bullshit. Honor above else, yes because that worked so well for Lord Eddard Stark.
*



Wait a moment... Honor? Presedinte? No no no, nu de asta vorbeam eu. I was thinking about how he took Asami (the rich girl), ruined her relationship with her family then when she was vulnerable cheated on her with Korra (the popular girl whom his brother was courting) and then ditched her. After he had enough of Korra he went back to Asami for seconds only to decide he still prefers chocolate over vanilla and dump her again for Korra.

The sentence remains unchanged: School Days Makoto treatment.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Jan 21 2014, 08:45 PM
Post #5


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



But he didn't get vanilla or chocolate, since they hardly ever kissed let alone anything else. And, to be fair, he kinda makes sense, Korra isn't the easiest to get along with, especially when she's under pressure, and then she forgot they had a big brake up so ... he kinda feels guilty. Kinda reminds of that Japanese anime drama with the coma girl and the guy going back to being her boyfriend when she wakes up, after she spent a couple of years with her best friends... but less horrible and depressing.

Si nu el i-a stricat relatia cu familia, defapt el nu a avut nici o legatura, crazy genius dad did that all on it's own. And clearly Asami did the first move, altough Mako the attention seeker didn't object to it. And they were kinda great together, or something.

Basically Korra liked Mako, Mako liked Asami, Korra and Mako kissed, Mako broke up with Asami to be with Korra, Mako amd Korra can't get along and they brake up, Asami kisses Mako, Korra forgets they broke up so now Mako gets back with Korra to not hurt her, and then he feels guilty and comes clean and then they brake up as friends while still loving each other but unable to stand each other for long, so I guess he goes back to Asami. <_<

(To be fair I had a relation just like Makorra, we couldn't get along half the time, so maybe I feel like I understand Mako)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jan 21 2014, 09:49 PM
Post #6


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(IceJack @ Jan 21 2014, 08:45 PM)
Si nu el i-a stricat relatia cu familia, defapt el nu a avut nici o legatura, crazy genius dad did that all on it's own.
*



Regardless of how it happened, he sure thought of a great way help her through it.
His infidelity may have started as a "mistake/misunderstanding", but went way past that point by the end of it. My view on these things is don't be in a relationship where you and your partner don't put the same level of commitment. If you can't follow this simple a rule you deserve everything that's coming to you ( or isn't coming if you're a character in a children's cartoon).

I think you mean Kimi ga Nozomu Eien, a deliciously horrible treat that one.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Jan 22 2014, 12:36 AM
Post #7


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Ah yes, the theory of love. :D

Quite good for a theory, but it's just that, a theory, the reality of love and/or attractions are quite different. Time passes, experiences happen, feelings change. Nothing is forever.

Toti vrem sa fii intr-o relatie in care primim ce investim in egala masura, dar totul e subiectiv, poti sa faci cate compromise vrei in favoarea celuilat dar el/ea poate sa nu le consider ca fiind compromise. Nu poti sa observi la rece ceva in care participi, ceea ce tie ti se pare ca normal altuia nu, s.a.m.d.

Nu e o lege a universului ca nu poti tine la mai multe persoane, la nici o persoana, sau in asa fel in care tii la ei dar te enerveaza ce fac pentru ca nu se potriveste cu iamginea ta. Uneori, dragoastea/atractia trece, si realizezi ca nu mai poti sa te intelegi cu cineva chiar daca sentimentele inca exista.

In fine, prea multa filozofie, pot sa inteleg de ce Mako a facut ce a facut, si mi se pare realist (Mai putin partile pe care nu le pot intelege). De 10.000 de ori mai realist ca Bumi :D. Dar asta mai mult tine de filosofia si experienta personala, nu e obligatoriu sa fie cineva de acord cu asta. Personal, la un nivel intelectual, inteleg ca iubirea poate sa treaca, sau sa nu fii fost deloc, sau sa fie eterna, dar inima face ce vrea si in momentul respectiv nu poti sa te gandesti doar la "ea e aleasa" ca apoi sa ai o cearta masiva dupa care esti convins ca nu mai vrei sa o vezi niciodata ca apoi sa nu mai poti de dorul ei. :lol:

Si dupa tot zidul de text e la fel de posibil ca tot ce a facut Mako sa fii fost 'scris' doar ca sa creeze tensiune si drama artificiala pentru divertisment. :twisted:

p.s. Kimi ga Nozomu Eien, mda, suna cunoscut, probabil ca ala e, l-am vazut pe vremea cand torrentele erau ceva SF in Romania, internetul de mare viteza ceva la care numai visam, stateam cu saptamaniile pt o serie, orice serie, pe care o puteam lua de pe DC++ si mergeam la cunostiinte cu CD-uri/ DVD-uri si HDD-uri sa luam ce anime mai aveau ei, si apoi ne adunam la unul sau la altul sa le vizionam impreuna. Si asta a fost unul dintre cele mai proaste anime-uri pe care le=am vazuti cu prietenii :lol: , Nu in sensul ca prost calitativ dar ca atmosfera.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:24 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |