Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Madoka Sync, read first post


DmonHiro
post Feb 19 2011, 10:02 PM
Post #41


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Actually... that wish was REALLY stupid. Si-a dorit sa ii vindece mana. Nu putea sa isi doreasca sa ii vindece TOT, inclusiv picioarele?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 19 2011, 10:34 PM
Post #42


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Corect. Pe moment m-am gandit la acelasi lucru, dar poate picioarele erau 'recuperabile' :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 20 2011, 02:01 PM
Post #43


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... dupa cum ziceam cind am inceput seria apreciez scenariul, ideea si lumea conceputa, but armed lolis with BIG adult crisis are not my main attraction... totusi ma multumesc cu storyline-ului care imi face placere prin twisted turns of events... probabil e putin prematur de discutat daca PUELLA :P Madoka este mai antipatica/patetica decat Sailor moon in her glory days... but I also want to smack her in the head with a bat as much as I did with her ancient pre-puella relative :P ... sunt curios cate episoade o sa aiba seria insa nu cred ca este momentul sa disperati ca nu s-a transformat Madoka inca pentru ca vad cel putin 26 de episoade pentru serie, asa ca fiti rabdatori and may the puella be with you :P

ps: un lucru pozitiv pentru serie este soundul lui Kalafina care inlocuieste lipsa de ecchi so needed for today's ratings >.< ... au lansat single-lul recent
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 20 2011, 04:59 PM
Post #44


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



M-am indragostit de Kalafina dupa ce le-am ascultat superbele melodii in Garden of Sinners. Nu cred ca seria ar fi primit note la fel de mari fara acea coloana sonora.
Sid, nu vreau sa-ti narui visele, dar pe MAL spun ca seria va avea 12 episoade si rar se inseala cei de acolo. Eh, o sa vedem. Poate mai fac si un al doilea sezon cu o pauza de o luna, or something like that.
About wanting to hit SM, agreed. Chiar imi amintesc ca eram copii si ne jucam "De-a SM" si nimeni nu vroia sa fie Usagi. XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 21 2011, 09:48 AM
Post #45


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



The credit for the sountrack goes to Yuki Kajiura, she's the one that made and directs Kalafina.

@Sid: Madoka and Usagi are very different. Madoka is serious and smarter and actually tries her best (personal nu stiu ce tot aveti cu ea ca nu e serious bad ass chara, nu-i ca si cum toate personajele pot fi cu tupeu), pe cand Usagi era clumsy si crybaby, big difference. Lui Madoka nu ii e frica si se tranteste pe podea ca sa planga, ci sta si se gandeste daca sa devina Puella Magi (btw the Puella joke... really? :lol: how old are you anyway? :P) si incearca sa isi ajute prietenii.

De altfel, mie mi se pare ca sa NU devii Puella Magi e mai dificil. E foarte usor sa te lasi furata de nush ce idee mareata si altruista, cum a facut Sayaka. Pe cand observi ca de fapt ti-ai dat singur foc e prea tarziu. Dar practic ce face Madoka e sa refuze sa ajute oameni care ar putea fi in pericol pentru ca EA nu e decisa asupra unei dorinte. Intr-un fel mi se pare ca da dovada de mult mai multa maturitate decat orice alt personaj. Being selfish is hard.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 21 2011, 11:12 AM
Post #46


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



She's not selfish, she's scared. Anyone with a brain cell SHOULD be scared at this point.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 21 2011, 11:22 AM
Post #47


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Yes, but not helping others because you are scared is self-preserving, putting yourself above others aka selfish.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 21 2011, 04:26 PM
Post #48


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... Kajiura produce Kalafina ce aduce pe Keiko( banzai!! :P) and Wakana din Fiction Junction... este o chimie perfecta intre ea si fete insa Yuki nu prefera spotlight-ul so it's just Kalafina :P
... imi pare rau pt tine sclipici dar madoka oricat de diferita crezi tu ca este fata de tanti tzukino & gang, provine din acelasi arhetip de personaje sau mai bine zis tanti tzukino a generat restul zecilor de clone in masti sau culori diferite de mahou shojo :P
... daca va avea doar 12 ep va un epic fail pentru ca nu au timp sa dezvolte nimic pentru ca suntem deja la ep 7 si ei aparent abia au terminat prezentarile de personaje si scena pe care se desfasoara actiunea... ma rog este prematur sa anticipam ce au in cap producatorii...





ps: let me tell u a secret... as u grow older you use puella power more often at full potential so it's not a joke but a serious matter :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Feb 21 2011, 06:49 PM
Post #49


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Feb 21 2011, 05:26 PM)
... imi pare rau pt tine sclipici dar madoka oricat de diferita crezi tu ca este fata de tanti tzukino & gang, provine din acelasi arhetip de personaje sau mai bine zis tanti tzukino a generat restul zecilor de clone in masti sau culori diferite de mahou shojo :P
*


Now that's not really fair, now is it? Chiar daca Sailor Moon a stabilit o serie din trope-urile care caracterizeaza genul, sa spunem ca mahou shojourile care au venit dupa sunt clone sau derivative mi se pare putin cam deplasat. In fond nici Sailor Moon nu vine cu cine stie ce multe inovatii, ci preia foarte multe elemente din Super Sentai pe care apoi le aplica asupra genului mahou shojo. Asta inseamna ca putem spune ca mahou shojo-urile moderne sunt clone de Super Sentai? I don't think so.

In ceea ce priveste numarul de episoade, le-ar fi cam greu sa faca mai mult de 12 episoade tinand cont ca dupa cum evolueaza lucrurile, nu prea vom mai avea personaje in viata (sau sane) pana ajungem la episodul 12. Pe de alta parte insa, deja sunt trei manga-uri legate de Madoka. Prima e o adaptare a anime-ului. A doua se numeste Mahou Shoujo Kazumi Magica care e spin-off si a inceput deja sa fie publicata. A treia se numeste Mahou Shoujo Oriko Magica ,va aparea dupa ce se termina anime-ul si am citit ca s-ar putea sa fie sequel pentru Madoka , dar personal nu sunt sigur.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 21 2011, 07:00 PM
Post #50


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



".. imi pare rau pt tine sclipici dar madoka oricat de diferita crezi tu ca este fata de tanti tzukino & gang, provine din acelasi arhetip de personaje sau mai bine zis tanti tzukino a generat restul zecilor de clone in masti sau culori diferite de mahou shojo"

WRONG! Sailor Moon este si ea o clona a personajelor MULT mai vechi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 21 2011, 07:44 PM
Post #51


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Bataliile cu cine fura pe cine pe mine una nu ma intereseaza deloc, mi se par irelevante. Cum am mai scris pe undeva, cine se asteapta la orice original in ziua de azi e naiv rau de tot. Nu am nimic cu "insipiratii" atata timp cat is bine facute.

Mie Madoka nu mi-a adus deloc aminte de Sailor Moon, besides the fact that they kinda share a genre, and I just watched SM - well 1st season.

Asa ca is de acord cu cg1700, arhetipul nu e un motiv suficient ca sa zici "omg Madoka = Usagi! bash!". As a matter of fact, I doubt it you ever truly watched Sailor Moon, Sid, asa ca banuiesc ca vorbesti doar asa, teoretic. Pentru mine diferentele de personalitate dintre Madoka si Usagi is foarte clare si de altfel nu pot zice ca am mai intalnit vreodata un personaj atata de impiedicat ca si Usagi, asa ca o consider originala dintr-un anumit punct de vedere :)

Si da, e sigur ca Madoka are 12 episoade si oricat de mult regret ca animeurile din ziua de azi se rezuma la 12-13 episoade, pot sa vad cum Madoka se termina cu bine in asa putine episoade pentru simplul motiv ca nu are deloc fillere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 21 2011, 09:14 PM
Post #52


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Nu vad nici o paralela intre Usagi si Madoke, cu exceptia dorintei de a face bine. Usagi se arunda mereu oriunde, oricand, fara sa se gandeasca vreodata la consecinte, si era cu mult mai imatura decat Madoka.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 22 2011, 09:26 AM
Post #53


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... eu nu fac nici un bash ci doar constat un fact evident... voi credeti ca inainte de DBZ nu a mai existat super power shonen? serii gen DBZ,SM au devenit culte pentru ca au inovat genurile in sine si au stabilit tipologii de personaje si moduri de interactiune si actiuni ale acestora... nu vreau sa fac nici o polemica pentru o serie care indiferent cat de intrusiva pare prin cateva aspecte nu spune nimic nou... simplul fapt ca inversezi polaritatea nu schimba compozitia genetica a personajelor... ma opresc din coment pentru ca este offtopic si o sa revin la final cu o concluzie... gl with ur sync.

ps: SM am vazut seria completa de vreo 2 ori so i know more SM than u think si chiar daca nu sunt fan al genului am vazut destule mahou stuff pentru cultura mea anime si pot emite idei in cunostinta de cauza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 22 2011, 10:37 AM
Post #54


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Ok then, don't get all defensive, it was my bad, I really didn't think you watched SM, you don't seem the type :lol: and don't go all "this is offtopic", it's a forum, it's meant for talking and we're making a comparison between SM and Madoka so it's all very 'legal'.

Now about what you were saying... nu cred ca cei de pe topicul asta care is fani Madoka is fani pentru ca ei considera ca e ceva "omg original". Nu vad de ce vreodata originalitatea sau lipsa ei ar influenta evaluarea unui anime. Mie personal imi pica bine Madoka pentru ca e altceva decat ce vad la ongoingurile din ultima vreme so it's refreshing, but who cares in the end that Sailor Moon and Dragon Ball were the mother and father to everything? You said that you want to smack Madoka in the head :D (just as you did with Usagi) and what I said is that Madoka is totally different than Usagi and more grown up and have thus invalidated your affirmation :lol: unless you can come up with some good arguments :P

PS: I have absolutely no idea how you could watch SM TWICE! I had trouble watching some episodes once
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 22 2011, 11:08 AM
Post #55


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hah... sclipici tu ai ratat cel mai epic arc din SM si anume Sailor Moon S... aparitia lui Michiru & Haruka ,etc ... este cel mai dark chapter si totodata cel mai bun si probabil cel care a spart barierele de relationare traditionale shown to public intre personaje prin relatia lezi Michiru & Haruka care a fost putin disturbin pentru EU si Na fiind cenzurata in anumite parti... in acest arc tzukino se maturizeaza chiar daca isi pastreaza lacrimile ca trademark :) ultima parte din lupta finala este un exemplu:


ps: I'm no SM fan sarind peste multe scene boring din serie insa am urmarit multe serii pentru diferite aspecte nu numai legate de continut ci si pentru moduri de transpunere scenaristica, idei, etc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 22 2011, 07:09 PM
Post #56


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ca tot v-ati lasat prinsi in povestile despre SM, subscriu la ce a scris Sid. Anime-ul e o capodopera a genului, chiar daca incepe mai pentru copii ajunge la o anumita complexitate pe parcursul celor 6 serii.
Si a cincea serie a fost dark: cea cu Vrajitoarea viselor. Multi raufacatori conturati in acea serie. Not just your average villain.
Tare as vrea sa am timp sa-l revad, dar ma sperie nr. urias de episoade. Secventa postata de Sid mi-a deschis pofta de SM :( .
Un alt motiv pentru care "nu va puteti pune cu SM" e deoarece a facut parte din anime-urile copilariei noastre and you just don't mess with that. Even my brother watched it :lol: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Feb 22 2011, 07:41 PM
Post #57


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Tessa @ Feb 22 2011, 08:09 PM)
Tare as vrea sa am timp sa-l revad, dar ma sperie nr. urias de episoade. Secventa postata de Sid mi-a deschis pofta de SM :( .
*


Ca alternativa la Sailor Moon ai putea sa te uiti la Utena. Pe langa faptul ca are mult mai putine episoade, Utena e ceea ce Sailor Moon ar fi putut fi (din punct de vedere al temelor tratate) daca Ikuhara ar fi avut creative control total si nu ar fi fost limitat de cei de la Toei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 22 2011, 08:43 PM
Post #58


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



TIME FOR BACKSTORY:
A doua serie SM, Sailor Moon R, ar fi trebuit sa fie ultima. Dar Ikuhara a decis ca mai vrea sa faca una. Acea serie, Sailor Moon S, este pe departe cea mai buna, din toate punctele de vedere. Acea ar fi trebuit sa fie finalul Sailor Moon, si ar fi fost un final epic. Dar... TOEI a insistat sa mai faca o serie. Si asa a aparut cosmarul (ironic) de serie: Sailor Moon SuperS, care a fost un dezastru complet, din punct de vedere al ratingului. Si asta doar din cauza lui TOEI, care au fumat multa marihuana, si au decis sa faca seria mai kid-friendy, bazandu-se mai mult pe Chibiusa. In varianta originala, cea din manga, atmosfera este mult mai apasatoare, Chibiusa nu este centrul atentiei, iar Uranus, Neptune, Pluto, si chiar Saturn apar frecvent. TOEI a incercat sa castige la loc publicul cu Sailor Stars, dar din nou, au avut idea tampita sa nu respecte mangaul. Felicitari, TOEI... ati fist niste tampiti. Si no doar cu Sailor Moon. Tot ei sunt responsabili de catastrofa numita Dragonball GT.

Now would you guys get back on topic?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 22 2011, 08:49 PM
Post #59


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Vorbesti din statistici sau din pareri personale? ca parere personala mie nu mi se pare deloc dezastroasa. Si prefer ca Sailor Stars sa fie baieti decat lezbiene, mai ales ca se adreseaza unei anumite varste ^^.
There's still some time till friday so we're killing time talking about this :P .

Utena e pe lista mea de viitoarea, dar si pt. acela trebuie sa-mi fac timp XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 22 2011, 09:11 PM
Post #60


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Statistici. Iar Sailor Stars nu erau lesbiene/homosexuali. Erau extraterestri. De ce in anime se transformra din baieti in fete nu se stie. A fost o alta decizie a lui TOEI, care a dezamagit-o foarte mult pe Takeuchi. Asta a fost si principalul motiv pentru care Sailor Stars nu a fost licentiat vreodata de SUA: it seems transexuals were not in at the time. Exista o teorie, cum ca TOEI a facut asta intentionat, fiind nemultumiti de schimbarile facute de americani la serie (Uranus si Neptune NU ERAU VERISOARE AMERICANI IMBECILI), si au introdus ceva ce nu avea cum sa fie modificat. Ori Stars erau fete care se deghizau in baieti, adica lesbiene, ori erau transexuals. Pick your poison :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:10 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |