Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce Credeti Despre...

Ce parere aveti despre poligamie, lesbianism, homosexualitate?
 
[ 6 ] ** [40.00%]
[ 1 ] ** [6.67%]
[ 0 ] ** [0.00%]
[ 8 ] ** [53.33%]
Total Votes: 15
Guests cannot vote 

BlackHand
post Aug 21 2011, 10:29 PM
Post #21


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



QUOTE(Moonsparkle @ Jul 28 2011, 03:02 PM)
bla bla...
Sigur, si persoanele grase sunt hartuite
...bla bla
*



Never happened. Sa fie cei aproximativ 2m de fabricatie un deterrent?

Edit: on a more original topic note, de ce sunt 3 alegeri anti (cu tente mai mari sau mai mici) si 1 pro (absoluta) la pool? Nu ar trebui sa fie ceva mai echilibrate?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Aug 25 2011, 03:32 PM
Post #22


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Are you expecting people to actually not be biased towards their own opinion? :P

Oricum, a disparut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Aug 25 2011, 07:48 PM
Post #23


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



*sigh*
Ma bucur ca n-am gasit postul asta la vremea lui. Merci, slipici, pentru doza de bun simt. Io n-am reusit sa citesc mai mult de 2-3 paragrafe, si mi-a fost rau numai cand m-am gandit cum as dezbate subiectul.

Ce tin sa spun totusi e ca omul respectiv nu e "evil". Nu e nici macar neaparat prost sau ne-educat. E doar bolnav, sau mai degraba infectat de o conceptie despre viata care nu e nici pe departe vina lui. Cu putin noroc o sa mai creasca si o sa acumuleze suficiente experiente si informatii incat sa depaseasca faza asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Aug 26 2011, 12:26 AM
Post #24


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Ma indoiesc, vorbim despre oameni, humans, e impotriva naturii umane ca cineva sa isi schimbe parerea personala dupa o anumita varsta (pe care banuiesc ca o avea daca a ajuns pe aici) fara un soc puternic.

Deci daca nu cumva un homosexual o sa il salveze de la moarte nu prevad o schimbare, avand in vedere ca societatea prefera sa ignore cazurile de genul.

The world is shitty and getting worse, i mean some one created this (http://en.wikipedia.org/wiki/Superjail!) piece of crap, others decided it would be good to show it on the TV and others actually watch it.

(recunosc ca m-am uitat in soc la 7 episoade, sperand ca la urmatorul episod cineva a realizat ce kkt e si i-a impuscat pe creatori, se pare ca asta s-a intamplat in sezonul 2 dar nu ma risc.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Aug 26 2011, 12:38 AM
Post #25


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



*shrug* Daca m-ai fi intrebat la 18 ani ti-as fi zis ca sunt impotriva homosexualilor. Si nu pentru ca ai mei parinti mi-ar fi zis asa (au fost remarcabil de agnostici in tot ce tine de sex) ci pentru ca asta era impresia pe care am "absorbit"-o din mediul cultural. Plus vag-ul sentiment de "ich!" apropo de tot ce e sex si deosebit, pe care-l ai inainte sa inveti cu ce se mananca de fapt...

OP cred ca e binisor mai tanar de 18.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Aug 26 2011, 03:11 AM
Post #26


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



We'll never know now :P . Dar nu cred ca ti-ai fi pus in cap sa vindeci homosexualitatea, asta daca chiar te preocupa mai mult de stadiul glume cu amicii.

Cat despre ce credeam la 18 ani in legatura cu homosexualitatea *shrug* chiar nu mai stiu cu siguranta, probabil credeam tot in fiecare cu ce ii place atat timp cat sunt lasat in pace, cel putin pana chiar ma lovea in fata o situatie in care trebuia sa pun in practica crezul respectiv :P. (Din experienta persoanala ce crezi ca o sa faci nu e ceea ce o sa faci uneori).

Am avut o prietenie chiar buna cu o lesbi incepand de pe la 20 de ani, si singurele moment in care am zis "ich!" au fost cand incerca sa imi arate yaoi (si nu stiu cat de mult era dezgust adevarat si cat era dezgust de forma, because it was expected of me sau dezgust in gluma). Nu am cunoscut homosexuali asa ca acolo nu pot sa fiu sigur de reactie, dar atat timp cat ma inteleg cu persoana respectiva orientarea sexuala nu prevad sa conteze.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post Aug 27 2011, 08:21 PM
Post #27


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:





Vazut filmu cand a iesit. Abia reuseam sa tin pasul cu subtitrarile la cinema. It scarred me and I still have no issue with same sex relationships.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Sep 2 2011, 12:12 AM
Post #28


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Why would you go to a movie you wouldn't like? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Sep 2 2011, 10:52 AM
Post #29


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Hmm...interesant topic. E acel gen de discutie care iti arata, cu adevarat, cum gandeste (sau nu) o persoana, desi e vorba doar de niste randuri scrise.

Inainte de a incepe, am observat numeroase referiri la religie, asa ca vreau sa specific un lucru: cred in Dumnezeu, nu cred in biserica, preoti sau orice altceva facut de mana omului dar prezentat ca divin. Nu am nevoie de nimeni sa imi spuna cum sa cred, de vreme ce Dumnezeu este peste tot si vede tot.

Eu am o opinie destul de bine conturata in privinta acestor asa-numite "probleme", pe care o voi divulga in ceea ce urmeaza:

1 - Despre Poligamie

Nu sunt suficient de informat despre situatia femeilor din lumea islamica pentru a putea zice: "Da, e OK atata vreme cat ele vor asta" sau "Nu, este o crima impotriva umanitatii". Ce stiu despre aceasta lume este doar ceea ce am auzit la TV (si niciodata nu imi fac o opinie folosind televizorul).

In schimb, am citit Coranul si am observat o oarecare similaritate cu Biblia. Ambele, bineinteles, au fost scrise de oameni...pardon...de barbati. Un aspect deosebit de important de retinut este ca nicio femeie nu a participat activ la scrierea acestor lucrari, deoarece ambele societati erau de tip patriarhal si din acest motiv, avem ubicuitarul motiv: "Femeia sa fie supusa barbatului".

Considerand acestea, sunt de parere ca, intr-o societate ideala, femeia ar trebui sa aiba libertatea de a alege sa iubeasca un alt barbat, chiar daca acesta mai are una, doua, sapte mii de neveste. Daca nu o deranjeaza acest aspect, why the hell not?

Se aplica si reversul medaliei. Un barbat sa poata iubi o femeie, chiar daca mai are unul, doi, sapte mii de soti.

Spun din nou, intr-o societate ideala, nimeni nu ar trebui sa renunte la o dragoste pentru ca acea persoana este "ocupata". Dar, de vreme ce nu traim intr-o societate suficient de toleranta (asta e cuvantul cheie) sau suficient de ideala care sa permita acest lucru, nu se va intampla asta prea curand.

2 - Homosexualitate feminina si masculina

Right...un subiect sensibil, chiar tabu in anumite grupuri si mentalitati.

Voi incepe cu inceputul. Nu ma deranjeaza. Citesc yaoi/yuri, am urmarit Sekaiichi Hatsukoi si mi-a placut storyline-ul etc etc. In schimb, ma deranjeaza enorm atitudinea "I'm gay, so I'm better than you.". De asemenea, nu suport extravaganta inutila care este gayfest.

Dar nu cred ca acei indivizi sunt reprezentativi pentru toata populatia homosexuala. Am, spre exemplu, un coleg care este homosexual si recunoaste fara ifoase acest lucru. Dar nu ti-l arunca in fata. Este la locul lui. La fel cum nici eu nu ma laud in gura mare ce threesome am facut aseara, for example. Viata mea privata si viata lui privata ma si il priveste. Hence, partea cu "privata".

In rest, tipul este foarte de treaba, amabil, saritor, atat cu mine cat si cu colegele mele. Atat doar ca am avut un mic soc cand s-a sarutat cu iubitul lui intr-o zi cand eram la cafea (nu, nu s-au mozolit, a fost doar un sarut pe obraz). Atunci ne-a spus. Si nu cred ca m-am purtat altcumva cu el.


Cu toate acestea, nu am avut norocul sa intalnesc o persoana homosexuala de gen feminin :). Mi-ar fi placut sa am o discutie cu ea.

Alt lucru cu care inca nu sunt de acord este adoptia de cuplurile homosexuale. Inteleg dorinta arzatoare de a avea un copil al lor, dar inca nu sunt suficiente date cu privire la ce efect ar avea o asemenea adoptie asupra integrarii (evit sa folosesc cuvintele "dezvoltare normala") acelui copil intr-o societate predominat heterosexuala. Nu cred ca este posibil sa ii explici unui copil de 5 ani de ce are doi tati sau doua mame. Si sa nu uitam de faptul ca copii sunt rai. Imaginati-va prin ce ar trece acel individ la scoala/liceu/facultate.

Nu. Nu sunt inca de acord cu acest lucru. Daca mi se va prezenta un studiu conclusiv, facut pe o perioada suficient de mare, pe un esantion reprezentativ care sa afirme ca este "ok", atunci (poate) imi voi schimba opinia.

In concluzie...holy sh*t...am scris ceva. :rolleyes: ...in concluzie, sunt de parere ca ar trebui sa fim toleranti cu cei care merita, adica cu cei cu "bun simt". Cum am spus, nu ma deranjeaza daca esti gay, atata vreme cat nu esti elitist sau simti nevoia de a ma "converti". Ce faci acasa, ramane acasa. Nu ma priveste.

EDIT

A mai mentionat cineva asta. De ce sunt atat de multe variante negative in poll si doar una pozitiva (si aia dusa la extrem)? Eu, spre exemplu, as fi dorit sa votez: "Nu ma deranjeaza acest lucru".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post Sep 3 2011, 05:08 PM
Post #30


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



QUOTE(darczon69 @ Sep 2 2011, 10:52 AM)
Inainte de a incepe, am observat numeroase referiri la religie, asa ca vreau sa specific un lucru: cred in Dumnezeu, nu cred in biserica, preoti sau orice altceva facut de mana omului dar prezentat ca divin. Nu am nevoie de nimeni sa imi spuna cum sa cred, de vreme ce Dumnezeu este peste tot si vede tot.
*



Te invit sa participi si pe threadul acesta pentru a arunca niste lumina asupra motivelor pentru care crezi ceea ce crezi.

QUOTE(darczon69 @ Sep 2 2011, 10:52 AM)
Considerand acestea, sunt de parere ca, intr-o societate ideala, femeia ar trebui sa aiba libertatea de a alege sa iubeasca un alt barbat, chiar daca acesta mai are una, doua, sapte mii de neveste. Daca nu o deranjeaza acest aspect, why the hell not?

Se aplica si reversul medaliei. Un barbat sa poata iubi o femeie, chiar daca mai are unul, doi, sapte mii de soti.

Spun din nou, intr-o societate ideala, nimeni nu ar trebui sa renunte la o dragoste pentru ca acea persoana este "ocupata". Dar, de vreme ce nu traim intr-o societate suficient de toleranta (asta e cuvantul cheie) sau suficient de ideala care sa permita acest lucru, nu se va intampla asta prea curand.
*



Uiti sa iei in vedere si relatiile multiple dintre persoane necasatorite. Doua persoane nu trebuie neaparat sa fie casatorite pentru a fi considerate in concubinaj (statut care in multe tari confera drepturi si obligatii aproape egale de statutul de casatorit). Poligamia de asemenea nu este exclusiva la musulmani. Cat despre mentinuea de societate ideala, evident ca aceasta nu poate exista. Incearca sa dai niste idei si despre ce consideri tu ca ar trebui sa se aplice in societatea curenta (in speta in Romania, noi fiind majoritatea cetateni romani cu domiciliul in Romania).


Cu restul imi e clar as zice :D


QUOTE(IceJack @ Sep 2 2011, 12:12 AM)
Why would you go to a movie you wouldn't like?  :lol:
*



Pai daca faceai un calcul reiesea ca aveam 6 ani si nu am mers ca asa am vrut eu, ci de manuta cu parintii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Sep 6 2011, 03:16 PM
Post #31


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



QUOTE(BlackHand @ Sep 3 2011, 05:08 PM)
Pai daca faceai un calcul reiesea ca aveam 6 ani si nu am mers ca asa am vrut eu, ci de manuta cu parintii.
*



Daca eram interesat de cand a aparut filmul (inca nici nu stiu despre ce film vorbesti), si apoi interesat cat sa imi aduc aminte ca ai zis 'la premiera' as fii realizat asta, dar cum nu eram si majoritatea nu sunt atat de interesati poate ar fi trebuit sa specifici asta.

Si nu vad cum ar putea sa te marcheze un film la 6 ani. But that's just me i believe people are crazy from birth, they don't become crazy by watching enterteinment.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Sep 10 2011, 10:39 AM
Post #32


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



@BlackHand

Multumesc pentru link. A fost o lectura placuta :).

Revenind la ceea ce am spus, nu am luat in considerare persoanele necasatorite care traiesc in concubinaj, deoarece nu stiu prea multe despre acest subiect.

Cat despre ceea ce ar trebui sa se aplice in Romania, referitor la acest subiect...asta este un pic mai dificil. Sincer sa fiu, habar nu am. Imi vine greu sa cred ca intr-o societate preponderent crestina se poate aplica o lege care sa permita poligamia. Nu este in "codul genetic" al romanilor sa accepte sau sa fie de acord cu acest lucru.

Cu alte cuvinte, pe mine, ca individ, nu ma deranjeaza acest aspect, dar societatea in care traim este absolut dezgustata de acest lucru. Iar societatea > individul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post Sep 12 2011, 01:24 PM
Post #33


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



QUOTE(darczon69 @ Sep 10 2011, 10:39 AM)
Cu alte cuvinte, pe mine, ca individ, nu ma deranjeaza acest aspect, dar societatea in care traim este absolut dezgustata de acest lucru. Iar societatea > individul.
*



Dar societatea este formata dintr-o colectie de indivizi. Cand se termina dreptul unui individ si acesta devine o ingradire a libertatii celorlalti? Cu ce ar deranja poligamia pe ceilalti indivizi luati in particular sau chiar societatea luata in general? Hai sa o luam altfel: vecinul tau are 3 sotii (casatorit printr-o tara araba) dar tu nu stii asta. De fapt nici nu te intereseaza. Intr-o zi aflii (barfesc babele pe la coltu blocului/casei). Cu ce iti schimba asta tie modul tau de viata? Cum i se schimba acelui om statutul sau bine impamintenit in ochii societatii?

Iar referitor la "societatea>individul" eu am urmatoarea parere: da, individul este social si ia parte la actiuni sociale, insa doare cele care ii sunt de interes. Si ai tot dreptul sa te retragi si sa nu mai aderi la normele semi-impuse (cele nestabilite legal) oricand vrei. Si poti foarte bine sa aderezi la o alta comunitate cu preferinte mai apropiate de ale tale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Sep 14 2011, 11:17 AM
Post #34


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Bineinteles, pe mine, ca persoana, nu ma deranjeaza ca vecinul face gangbang in fiecare seara :D.

Fiecare dintre noi este liber sa faca ce vrea, atata vreme cat nu interfereaza cu legea sau cu libertatea altcuiva.

Poate mai sunt in bloc vreo 5 indivizi care nu sunt de acord cu faptul ca el are 3 neveste si vor sa il arda pe rug fiindca e pagan...exagerez un pic, dar prinzi ideea.

Da, societatea este formata din indivizi. Dar un singur individ va avea foarte mari greutati in a schimba mentalitatea unei societati. De aceea am spus ca societatea > individul.

Bineinteles, nu trebuie sa fiu de acord cu toate ideile considerate "normale" intr-o societate. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa o pararsesc;am cercuri de prieteni care au aceeasi viziune ca mine asupra lumii si ma simt bine cu ei.

Revin la ideea mea centrala: pe mine, ca individ unic nu ma deranjeaza aceste aspecte, dar societatea din care fac parte este compusa din indivizi care considera aceste manifestari ca fiind ceva grotesc.

De aceea, eu nu pot schimba sau...mai bine zis...nu pot modifica felul de a gandi al unei societati intregi. Nu singur, cel putin. Deci societatea > individul.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Sep 16 2011, 03:51 PM
Post #35


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Am gasit un music video care cred ca se potriveste perfect cu tema asta: Rise Against - Make it Stop.

Aceasta piesa arata o fata absolut dezgustatoare a societatii: daca nu esti "normal", trebuie sa fii exilat, batjocorit, infrant...ceea ce este, pur si simplu, gresit.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bloodlover
post Sep 16 2011, 06:55 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 85
Joined: 18-January 11
From: Transylvania
Member No.: 10.305
Points: 182
Gender:



Le consider manifestari normale.

Also -> http://www.youtube.com/watch?v=KMxAeRMhxGM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Sep 17 2011, 01:14 PM
Post #37


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



De aici rezulta ca normalul si cei care fac parte din normal sunt problema nu? Ca majoritatea omenirii nu a trecut cu evolutia peste gandirea de pestera 'daca esti diferit trebuie sa fii injosit, exclus, omorat'.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Sep 17 2011, 01:59 PM
Post #38


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(IceJack @ Sep 17 2011, 01:14 PM)
De aici rezulta ca normalul si cei care fac parte din normal sunt problema nu? Ca majoritatea omenirii nu a trecut cu evolutia peste gandirea de pestera 'daca esti diferit trebuie sa fii injosit, exclus, omorat'.
*




Complet adevarat. Pana la urma, totul tine de toleranta. Si cum inveti sa fii tolerant? Prin educatie. Poate nu generatia mea sau a copiilor mei, dar..candva, vom putea sa ne traim vietile asa cum vrem, fara sa ne fie frica ca vom fi exilati, exclusi, omorati pentru ca suntem "altfel".

Ma rog...candva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post Sep 17 2011, 09:47 PM
Post #39


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



QUOTE(darczon69 @ Sep 14 2011, 11:17 AM)
Revin la ideea mea centrala: pe mine, ca individ unic nu ma deranjeaza aceste aspecte, dar societatea din care fac parte este compusa din indivizi care considera aceste manifestari ca fiind ceva grotesc.
*



De cati indivizi vorbim aici, din moment ce este evident ca nu toti? Poate fi un numar intre 2 (din moment ce ai folosit pluralul) si nr. de indivizi -1 (tu, care nu esti de aceeasi parere ca indivizii). Ambele sunt extreme imposibile, dar de cati indivizi care au aceeasi mentalitate este nevoie pentru a spune ca acea mentalitate apartine colectivului?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Sep 17 2011, 11:42 PM
Post #40


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



De 50% +1 :).

Lasand gluma de o parte, pentru a schimba ceva atat de radical ca mentalitatea intregii societati, ai nevoie de acceptul majoritatii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:26 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |