Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sailor Moon si moralitatea pe care o promoveaza ...


Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Uiteeee.... Am o curiozitate .
Cati sunt aceia care au avut de invatat ceva pozitiv din mesajele morale din Sailor Moon ? Adika , vreau sa stiu daca exista persoane care pot afirma cu mana pe inima ca Sailor Moon a avut un rol pozitiv in formarea sa la nivel moral , si ca parte din latura sa pozitiva se datoreaza si acestui serial , poate in unele viziuni aparand puieril prin bunatatea absoluta si situatiile de exceptie pe care le prezinta , insa cu un scop nobil in formarea si pregatirea pentru viata , prin pozitivismul sau , prin capacitatea sa de a insufla optimism si incredere in ceea ce este bine , in dragostea , cinste , noblete si alte asemenea sentimente .
Eu l-am vazut cand eram mik , si va dati seama ca un copil este mai
influentabil decat un adult . Daca l-as vedea acuma , desi stiu ca tot mi-ar
placea , nu cred ca as mai putea invata ceva din el . Adika , ceea ce vreau sa spun este ca as fi fost un pik mai ...dur , mai insensibil si poate mai inflexibil in unele decizii , daca in lok sa fi vazut Sailor Moon la varsta
aceea , as fi urmarit altceva...... de exemplu X-men , ca a fost si asta la
TV . Imi cer scuze fanilor X-men , sper ca nu am ofensat pe nimeni , insa
suntem totusi pe un forum anime si nu cred ca sunt multi pe aici care sa puna X-men mai presus de anime . Totusi nu m-as mira daca ar fi .

Eh , sunt orikum curios sa vad daca imi lamuresc aceasta curiozitate .....
Thanks ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SpecialFX
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: --
Member No.: 73
Points: 2



Dap... Destul de complicat sa raspunzi la aceasta intrebare, insa eu am sa incerc... Nu stiu sigur daca m-a influentat cu adevarat, insa m-a facut sa apreciez mai mult bunatatea si sinceritatea. Ce-i drept aceste lucruri le-am apreciat de cand lumea si pamantul, ca mai toti oamenii din lume de altfel, de aceea nu pot spune sigur ca Sailor Moon m-a influentat. Un lucru e clar insa, datorita acestui serial am inceput sa apreciez limba japoneza si poporul japonez.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Pe mine nu m-a influentat moral. Nu am ajuns sa intorc si obrazul celalalt sau sa fac numai bine. Nu pot sa fac asta. Dar am invatat sa fiu optimista, sa am incredere in oameni (mai ales in prieteni). Chiar m-a facut sa fiu mai vesela si sa gandesc pozitiv. Sailor Moon a fost primul anime care m-a influentat in acest mod, desi Fruits Basket a fost anime-ul cu cea mai mare influenta asupra mea si definitivat aceasta latura a caracterului meu. Sau poate doar asta este impresia mea. E cam greu sa-mi fac caracterizarea :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



daca va zic cum m-a influentat pe mine SM cand eram mica o sa incepeti sa radeti: dupa ce vizionam un episod pe italieni, ma duceam afara la joaca si ii certam pe cei obraznici, le spuneam ca ii voi pedepsi in numele lunii..ce mai faceam justitie curata in fata blocului chipurile eu o ajutam pe sailor moon sa inlature raul din lume.. :lol: acum ca v-ati oprit din ras (sper)..sa spun ca inafara de aceste "incidente" sailor moon nu m-a influentat..imi placea, ma facea sa rad si cam atat..nu pot sa zic ca mi-am facut vreun idol dintr-un personaj, ci existau doar pers care imi placeau mai mult sau mai putin..
iar daca ar fi fost mai dur, probabil ca nu l-as fi urmarit..de la varsta aia
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Influente morale, nu prea dar a avut un alt rol foarte important - m-a facut sa ma apuc de japoneza. Si cred ca e suficient , nu ? In plus am devenit anime obsessed. Sunt de acord cu Diana, Fruits Basket transmite mesajul mult mai clar, cu replici care-ti merg la suflet, e mai realist (hehe intr-un fel ) nu cu faze gen "te voi pedepsi in numele lunii".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sunt curios ce altceva mai poate Sm asta sa promoveze...cursuri de gatit......... :lol: Fate i-a asta ca o sugestie.....si fa un nou topic......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Hihi .... inteleg aluzia ta , Sidonix . Din pakate insa nu imi place sa gatesc , si nu am cunostinte prea multe in domeniu . Mersi de sugestie , ma voi gandi si la alte topikuri care sa iti starneasca rasul :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Unregistered









Pe mine m-a influentat intr-un mod cam negativ...Dupa cum am scris in alte thread-uri mai demult, Sailor Moon a fost seria care a pus capac la toate, dupa el unrmand o luuuunnga perioada in care nici nu am vrut sa aud de anime. :oops:
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



Sethi, esti varza frate.

Fiind prima serie de anime pe care am vazuto, mia placut mult de tot. acum cand mam uitat la ultimele episoade, aproape am plans. poti sai zici cum vrei, dar de multa vreme nu mai vazusem ceva legat de sailor moon.


Da! pot sa spun ca ma influentat. nu in totalitate, dar mia aratat o alta parte a lumii. Nu pot sa spun in ce mod ma schimbat, dar sunt sigur ca sa intamplat.

E f buna ideea asta cu moralitatea. bravo Fate :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Cuvitul varza este folosit numai pe forumuri cu profil agricol...deci...tineti-va aprecierile pt dumneavoastra...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



sidonix, refuz sa cred ca nu sti ce inseamna "varza" si deci o sa presupun ca ai postat degeaba. nu mia venit in minte alt cuvant care sal caracterizeze pe Sethi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Fangorn> nu folosi caracterizari la adresa membrilor forumului. Puteai spune ca nu aprobi. Sethi are dreptul la propria opinie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



diana, cum sethi are dreptul la opinie, si eu am dreptul la o opinie in privinta lui. daca te deranjeaza ca mio exprim, bine, o sa o tin pt mine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



fangorn> Eu sunt moderator la threadul asta ...asa ca opinia mea Conteaza.
In al doilea rand sethi si-a spus parerea despre un anime. Tu ti-ai spus parerea despre el. E o mica mare diferenta. Sper ca ai inteles acum. Si aici pun punct discutiei off-topic. Nemultumitii sa-mi dea un pm sau sa contacteze un admin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



bine diana. o sa imi tin parerea pt mine. :roll:

si, nu cred ca e nevoie sa contactez un admin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



offtopic: si iata cum "mica noastra corabie de nebuni" se duce iar de rapa?
:D
marog...am impresia..defapt...aproape o convingere...ca cei noi care intra pe forum...NU CITESC REGULAMENTUL :twisted:

mda..
pai...in legatura cu moralitatea promovata de sailor moon....hmmm...ca toate animeurile dealtfel siacesta are un impact asupra psihicului fiecaruia intro anumita masura.....pentru unii intro maniera pozitiva...pentru altii negativa.....iar pentru altii la un nivel mai deosebit...probabil neconturata foarte clar.

probabil ca te face sa vrei sa fii mai bun......
daca vrei doar
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Iar va certati???
Si va certati pe un topic in care ar trebui sa spuneti cat de mult va influentat Sailor Moon in bine....
De fapt.... Daca stau sa ma gandesc si SM se mai certa cu colegele ei.....

La mine SM nu a fost primul anime... Au fost inainte Voltron si Saber Rider, care btw is super, da mesajul care il transmite SM e mai profund decat in acestea.....
De influentat nu stiu daca m-a influentat ( doar sa-mi placa anime-ul), dar m-a facut sa cred ca nu e bine sa fii rau si ca intotdeauna binele invinge raul.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Fangorn , imi pare bine ca esti de acord cu mine in legatura cu partea pozitiva a acestei serii .... asta nu inseamna ca nu pot sa inteleg ca altii pot gandi altfel :)
Kaoru , ai dreptate , insa trebuie sa te gandesti ca multi dintre noi au urmarit aceasta serie cand erau mai mici , si copii sunt mai usor influentabili , dupa cum am mai spus ....
Imi pare rau ca s-a deviat de la subiect ......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 3 2004, 10:00 PM
Post #19


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Mda... topicul asta e de mult aici insa pana acum nu am avut nimic de spus aici... Dar mi-au atras atentia discutiile voastre... nu tocmai prietenoase, ca sa spun asa, mai bland... :?

Parerea mea este ca NICI un anime NU poate schimba sau influenta viata unui om. Ca persoana care urmareste un anumt anime -in cazul nostru, Sailor Moon- viseaza sau incearca UNEORI, in unele situatii sa fie precum eroina/eroinele, e altceva.
Sa fim seriosi. Suntem cu totii fani anime, ne place anime, iubim anime, poate am da o groaza de bani sau alte lucruri ca sa obtinem anime, dar avem cu totii o viata.
Eu personal, cand urmaresc un serial, il traiesc, parca sunt acolo, mai visez noaptea cu el /sweat , dar nu pot spune ca m-a influentat in vreun fel. Nu ma refer la perioada cand am fost copil, atunci a fost altceva, nu se pune :P

Ar fi mai multe de spus aici dar asta ar insemna sa generalizez si sa deviez de la subiect... Desi nu cred ca nu ar fi interesanta o discutie mai aprofundata, ce spuneti?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 3 2004, 10:28 PM
Post #20


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hehe ...i love psiho :D
sa intram in detalii? ... moralitate? greu de crezut ... in primul rand anime-urile nu prea sunt gandite ca sa aiba o moralitate ... deci ar fi absurd sa cautam unde nu este ...
moralitate ... in general reflecta cutuma existenta la acea data la nivelul societatii ... dar sunt si avangardisti sau revolutionari, care gandesc altfel ca restu ...
damn ... am uitat ca imi promisesem sa nu mai postez aici, da mi-e mila de postu asta sa-l sterg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:24 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |