Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Red Garden


Muza chan
post Mar 19 2007, 02:38 PM
Post #21


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Toata discutia de mai sus a fetelor :lol: m-a facut curioasa asa ca am vazut si eu primul episod. Asa ca a aparut inca una care-si va "da cu presupusul"! :twisted:

Lasand la o parte stilul de desen care nu rezoneaza cu standardele mele de frumusete (unele personaje sunt de-a dreptul caricaturale, oricum, unul dintre cele mai urate stiluri de desen pe care le-am vazut, mai urat chiar decat Paradise Kiss, macar fundalurile sunt OK...), subiectul mi s-a parut interesant. Asa ca chiar daca sufletul meu de artist de zvarcoleste, am devenit curioasa. Si asta nu e bine, pentru ca sunt cam neko. Misterul, atmosfera, sunt bine redate. Din punctul meu de vedere are potential. Asa ca o sa ma apuc sa-l vad si eu. O sa revin dupa ce vad mai multe episoade. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Mar 20 2007, 03:54 PM
Post #22


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Au aparut si ep. 20, 21, 22.Intr-o singura zi...uimitor cat de repede se misca cei de la Shinsen O.o.Inca nu am vazut decat pana la ep. 19.Initial am vrut sa postez doar dupa ce o sa la vad si pe cele 3 noi aparute...dar se pare ca de cand nu am mai dat pe aici nimeni nu s-a mai incumetat sa dezbata o discutie serioasa pe tema acestui anime, deci: ma cheama datoria ^_^.
~Rezo, frate...de cat timp asteptam postul tau :lol: , ma bucur ca in sfarsit ti-ai facut un pic de timp si ai inceput sa meriti seria.Ma bucur ca iti place, eu am adorat-o dupa primele episoade.Si asta e destul de ciudat in cazul meu (fiind mega fana shoujo) avand in vedere ca nu contine pic de romance :P.
QUOTE
Am ramas masca cand Loolah

O.o Loolah??? ciudat, in traducerea mea scrie Lula.Se pare ca iar am dat peste o traducere facuta la repezeala.... <_< ..macar bine ca se misca repede^^.
QUOTE
si mai masca atunci cand am realizat ca animeul m-a facut sa tresar; si in final nu am rezistat pana nu am vazut primele 5 episoade...and that's a personal first

Din pacata acea senzatie nu o sa iti ramana pe parcursul intregii serii.Si eu am avut-o, dar cu cat inainteaza povestea incepe sa se axeze pe partea psihologica si pe dezvaluirea misterului mai mult decat pe actiune.Scenele dramatice iau locul scenelor de actiune.Desi nu pot sa spun ca ma deranjeaza foarte tare...totusi, imi lipsesc palpitatiile din timpul "zborurilor" lor ^^.(primul a fost a lui Rachel)
Legat de sunet nu cred ca mai are rost sa repet ce ai spus tu: coloana sonora e excelenta, reuseste sa transmita sentimente profunde.
~Mitsuki Chan, stiu ca te anunt cam tarziu, dar daca vrei sa il downloadezi in format avi il poti lua prin direct download de aici: fansub sau prin torrent de aici: torrent
P.S.: cred ca esti prima la care nu ii s-au parut groaznice fazele cu cantatul :P: Kate si Claire falseteaza la greu, iar cand l-am auzit pe Herve....za horror, za horror X__x. Dupa ce vezi si alte episoade te astept si cu alte pareri^^
~Muza chan welcome to za club XD. Red Garden club ^_^.
De mult timp tot asteptam sa se apuce mai multi useri de aceasta serie, din cate am observat nimeni nu a fost dezamagit de ea (cu exceptia unui mic baietel care s-a uitat la ea nesubtitrata....a se citi: "sa nu dam nume" XD).
QUOTE
Lasand la o parte stilul de desen care nu rezoneaza cu standardele mele de frumusete (unele personaje sunt de-a dreptul caricaturale, oricum, unul dintre cele mai urate stiluri de desen pe care le-am vazut, mai urat chiar decat Paradise Kiss, macar fundalurile sunt OK...),

Haaaa????? :huh: grafica nu e deloc slaba. Defapt e excelent realizata: conturul, hasurile, accentul puternic asupra peisajului, conturarea superba a ochilor, expresivitatea fetei...e minunata.Cum de nu ai observat aceste "mici" detalii :blink: ? Faptul ca nu se aseamana cu grafica a la Tokyo Mew Mew si Kimi ga nozomu eien e alta poveste...daca prin acelea ai vrut tu sa spui ca e frumoasa trebuie sa iti spun ca mai ai multe de invatat.Acel tip de grafica mi se pare fada si parca facute pentru animeurile de duzina...nu gasesti nimic deosebit in ea, nimic original. Singurul lucru aproximativ deranjant la grefica din red garden e sa zicem forma nasului.
Astept si alte pareri de ale tale dupa ce mai vezi cateva episoade din serie. Chiar daca nu iti place grafica (desi pe mine personal nu ma deranjeaza :P), la urma urmei povestea e cea care conteaza...nu?:)
~acum urmeaza spoilers...nu cititi^^~
~Shinju(nu, nu am uitat de tine, doar ca avand in vedere ca doar noi doua am vazut ceva mai mult din serie imi permit sa discut in plus cu tine ^_^)
Am terminat mai demult ep. 19, dar doar acum m-am hotarat sa si postez.sincer acest ep. mi-a lasat un gust amar.Totul incepe sa o ia razna...si mi-e frica sa nu iasa un fiasco (ca si in cazul celorlalte productii GONZO).
Mai ales la partea in care Paula ii spune lui Kate ca o iubeste am ramas ceva de genul :WTF?! Iar Kate a fost rapita deoarece Lise nu mai le era de folos si s-au hotarat sa o foloseasca pe ea.Nu am inteles din ce cauza nu mai era buna Lise?Ce s-a intamplat de fapt dupa a doua rapire a ei?
sunt curioasa sa vad daca Herve se va alia cu celelalte fete ca sa o salveze pe Kate :).Stii cum se spune: tineti prietenii aproape, iar dusmanii si mai aproape^^.
~urmatorul post o sa vina dupa ce vad si ultimele 3 episoade~
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 20 2007, 04:08 PM
Post #23


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Tessa, merci de invitatie... Inca n-am vazut nici 2-ul pentru ca inca nu-l am... :(
QUOTE
Faptul ca nu se aseamana cu grafica a la Tokyo Mew Mew si Kimi ga nozomu eien e alta poveste...

:o De unde ai dedus tu ca as fi vazut vreunul din anime-urile de mai sus? Intamplator Tokyo Mew Mew stiu cum sunt desenate (ca mai prindeam cateva minute pe a+ asteptand Slayers cred...), dar Kimi ga nozomu eien inca nu l-am vazut...
Nu, am spus ca stilul de desen al personajelor nu corespunde criteriilor mele de frumusete. N-am zis insa nicaieri ca animatia ar fi proasta si ca nu ar fi expresivi... (Au fost probleme asemanatoare cu Escaflowne, care mi-a placut mult, totul in afara de stilul de desen.)
Eu am alte criterii, pentru mine un desen CLAMP sau Kaori Yuki e perfect... asta ca sa-ti dau exemplu de shoujo... Si am invatat destule... cred ca nu stii cu cine stai de vorba... dar stii cum e... toata viata inveti... :P

Revin dupa ce mai vad niste episoade... sa vorbim si de poveste... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Mar 20 2007, 06:32 PM
Post #24


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Cam off topic :P
Nu am dedus ca ai vazut acele serii, doar am spus ca s-ar putea ca ele sa corespunda termenilor tai de frumusete.Iar asemantaoare cu acestea sunt 80% dintre animeuri.Pana si cele de la CLAMP nu mi se pare extraordinar de reusite: Angelic Layer, Card captor Sakura, Chobits etc.Toate au acelasi stil lipsit de expresivitate ceea ce in vocabularul meu egal lipsit de frumusete (Par "lucios", ochi mari...care acopera juma' de fata, buze...doua linii X__x).Nu zic ca nu mi-au placut povestile, dar la capotilul grafica singurele care mi s-au parut reusite au fost X TV si xxxHolic.Kaori Yuki deseneaza manga...nu animeuri, de fapt la fel si CLAMP.Si singura ei productie (de care am auzit pana in momentul de fata) e Angel Sanctuary care e animata de Bandai visual, restul sunt doar manga care nu au fost animate inca...sau mi-a scapat mie ceva?Bine, recunosc, AS chiar e bun :).Doar ca eu am ceva impotriva acestor ideei de vizualizare a frumosului care nu pun de oc accent pe expresivitate ci doar efectiv pe cat de "kawai" e personajul.Personal prefer grafica mai realista: probabil si pt. ca Paradise Kiss si Hana Yori Dango (care sunt considerate de multi incepatori animeuri cu grafica slaba....spre rusinea mea trebuie sa recunosc ca si eu am crezut la fel candva) sunt animeurile mele preferate, iar Red Garden se indreapta in aceeasi directie^^.
Apropo...sa nu crezi ca ma iau de tine sau de gusturile tale, sunt doar opinii diferite.:)
P.S.: nu stiu cu cine ma pun, dar o sa aflu :P.

~astept sa revi cu pareri despre poveste^^~

Edit:
QUOTE
Tessa >< corecteza numele ala ca ma scoate din sarite

Sorry ca te-am botezat...de obicei cand ma apuc si povestesc uit sa mai fiu atenta la cum scriu.Acum l-am corectat :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Mar 20 2007, 07:58 PM
Post #25


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



I HATE shinsen!!!!!!!! Trei ep intr-o zi. Abia azi am aflat. Firul e deja rosu. MOOOOOR dar o sa vad unul azi, si poate doua maine. Le tin ca pe bomboane si va sfatuiesc si pe voi sa faceti la fel.

Tessa >< corecteza numele ala ca ma scoate din sarite :P. Loolah e o scriere fonetica a numelui pe care o folosesc de multe ori mai ales ca le face mai funny. Si acum sa ma dau mare ca am vazut si eu pana la 19 inclusiv. Lise nu le mai este folositoare....hmmmm pentru ca s-a trezit. De aceea se gandesc la Kate. Lise s-a trezit in masina si i-a omorat deja pe toti cei de acolo. Ei nu o mai vor. Cat despre Paula si Kate O_O same here. Banuiesc ca nu trebuie sa ne surprinda :P

Cat despre grafica... puoi e asemanatoare cu cea din Parakiss, amandoua au venit hi-vision si deci amandoua exceleaza la acest capitol. M-am tot gandit ce imi place atat de mult la acest anime. Sa fim seriosi, ma uit la el si nu simt cum trece timpul. Chiar si la discutiile plictisitoare, de rutina. Atunci m-am gandit ca poate e ceva mai mult decat subiectul. M-am intors spre grafica si sunet. Astea erau. O serie buna incanta mai toate simturile. La grafica RG merge spre realist foarte mult iar sunetul este sublim, ireprosabil si incantator.

Muza chan te astept cu mai multe pareri neaparat. Buh bye ma duc sa pregatesc ep 20 :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 20 2007, 09:55 PM
Post #26


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



omg omg, eu nu stiam nimica!!! de cand lucrez nu mai stiu cand apar chestii proaspete..thx, people, deja le-am pus la adus, in 3 ore imi vin, deci numai maine le voi vedea :( .

welcome, muza, ma bucur sa te vad si pe topicul asta, un om care nu vorbeste numai de dragul vorbitului nu strica niciodata :D

grafica mi se pare si mie super, umbre, miscare, da, e ok. ce nu imi place mie (si vad ca nu numai mie) sunt fetzele personajelor. unele sunt urate de-a dreptul in unele ipostaze. cel putin lula/loolah, din orice unghi ai lua-o, nici macar dragutza nu mi se pare.

oricum, ma uit si eu la cele 3 (de fapt 4, ca nu 19 nu am apucat sa il vad) episoade si revin cu alte comentarii. sper sa nu fiu dezamagita de sfarsit....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Mar 21 2007, 04:57 PM
Post #27


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Tocmai am terminat si ep. 22 si....stupoare... e ultimul episod.
Eu initial citisem ca va avea 24 de episoade, dar se pare ca s-a schimbat intre timp.Am auzit ca au de gand sa faca si un OVA: Red Garden "Death Girls".Dar va fi scos pe piate japoneza in 8 august, deci nu stiu ce sanse avem noi sa punem mana pe el prea curand ;) .
Sursa: click
Iar acum ca am vazut seria pana la sfarsit pot sa dau cu ultimele spoiler-uri ^_^
~Super Spoiler~(do not read)
Asa cum majoritatea se asteptau sfarsitul este oarecum dramatic, dar nu o sa incep din start cu el ci mai intai o sa vorbesc despre ep. 20^^.
Dupa cum ma asteptam cei doi au mers sa o salveze pe Kate...mai degraba Emilio, Herve a mers mai mult pt. Anna.Cu toate acestea nu s-au unit cu fetele dupa cum ma asteptam eu: au ramas dusmani pana la sfarsit.
Cel mai mult ma surprins ce a ajuns Lise: care acum a devenit o corcitura dintre cele doua tabere/familii.Un corp perfect cu aptitudinile unui caine...gezz :blink: .
Fetele noastre afla in ce consta daca vor dori sa traiasca in continuare: viata vesnica.Se pare ca asta si-au dorit posesoarele "The curset tome"-ului (sorry de expresie...chiar nu stiu cum sa ii zic XD).Interesant ca dupa ce te lupti atata sa obti ceva iti dai seama ca nu e defapt ceea ce doreai avand in vedere ca tot ce mai vroiau ele acum era sa moara.Deci ca urmare daca vor castiga lupta fetele vor fi nevoite sa aleaga daca vor sa moara sau sa se sature de viata deoarece vor traii vesnic.
In episodul 21 ele isi iau intr-un mod mai indirect ramas bun de la toti cei apropiati.Un episod destul de sweet, mai ales ca apare si un sarut (stiu ca suna lame, dar eu ador kissing parts ^_^).Un lucru a ramas pe dinafara: Kete uita sa isi ia ramas bun de la sora ei?O.o (cum de au uitat de ea?).Oricum ele isi iau numerele de telefoane ale celor cunoscuti in speranta ca isi vor putea aminti de ei...hmmm....totul devine ciudat si parca lupta lor cu destinul reincepe.
P.S.: lui Kate chiar nu ii sta bine cu machiaj >__>.
Ep. 22: batalia finala dintre "bine si rau"?Nu prea cred...mai degraba dintre cele doua tabere care lupta pt. supravietuire.Nu stiu daca cineva chiar poate fi numit rau de data asta.Ei sufera din cauza celui care a furat "tome"-ul, iar acum se vad fara sansa de scapare.Nu e prima data cand lacomia il distruge si pe cel care o poseda si pe cei din jurul lui.
~Mega Spoiler(nu ma pot abtine si o sa spun si finalul...chiar va rog sa nu cititi daca nu l-ati vazut)
Din pacate Herve nu reuseste sa o salveze pe Anna (intr-un fel stiam ca asa se va intampla, dar totusi speram sa nu fie chiar asa de dramatic finalul).Ea moare in bratele lui...ucisa chiar de el deoarece s-a transformat.Ranit fiind moare si el.Pe parcursul bataliei toti sunt ucisi pe rand, iar singurele care supravietuiesc sunt fetele si Lise(persoana care mi se pare ca a fost cel mai torturate in aceasta serie, a fost folosita si a pierdut totul, de aceea nici nu ma mira faptul ca nu e deacord cu alegerea pe care o fac cele patru si pt. ea).
Lupta fiind castigata acum ele trebuie sa aleaga: ori mor odata cu oti ori traiesc pentru eternitate.In cele din urma aleg viata si m-am bucurat ca au facut acest lucru...era prea dramatic acum dupa ce au luptat atata sa si moara la sfarsit.Totusi se pare ca nu e totul asa cum se crede, deoarece Lise alege sa moara in cele din urma si se transforma in cenusa, deci daca totusi ar fi ajuns sa se plictiseasca de viata fetele noastre ar fi putut sa moara in cele din urma^^.
Un lucru care mi s-a clarificat in cele din urma e numele seriei: Red Garden.Se pare ca de cate ori murea unul dintre cei blestemati aparea o floare rosie: cea care atragea acei fluturi care le conducea pe ele la inamici.A fost frumos sa vad cum toata scoala e umpluta de flori...roz O.O...din cate am observat eu.(poate au ramas fara rosu :P)

~astept si alte pareri~:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 22 2007, 11:48 AM
Post #28


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... ok s-a terminat... ce inseamna pt mine Red Garden... lacrimi, cruzime, culoare, fashion... ciudata combinatie... la un moment data ai senzatia ca esti in paradise kiss... apoi iar se revine la o senzatie de tsukihime... din pacate suspansul s-a devoalat la mijlocul serialului in momentul confesiunii lui Lula catre Kate lasand loc unui final previzibil... adica confruntarea finala... si totusi am privit pina la sfirsit captivat de atmosfera neobisnuita... ce am remarcat in mod deosebit... caracterele si cel mai mult modul in care au fost "imbracate" :) ... n-am mai vazut pina acum un anime care sa dea o astfel de tenta de realism caracterelor... parada modei ce mai... rachel exceleaza la acest capitol :) ... hmm... ce ar mai fi de spus... imi scapa momentan... a... the end :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 23 2007, 11:37 AM
Post #29


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



ok, am terminat de vazut acuma si ep 22. am acuma seria e la ars si trebuie pusa la pastrat. :)

era oarecum de asteptat sfarsitul, dar totusi felul in care l-au facut mi-a placut. mai ales in dimineata dinainte de lupta, cum se pregateau fetele, fiecare in felul ei...

hm, am citit spoilerul lui tessa...cred ca imi voi pune si eu parerile despre serie, dar va anunt

s-ar putea ca cele scrise mai jos sa fie spoiler pentru unii. cititi pe propriul vostru risc

da, am aflat de la ce vine
titlul in sfarsit. a fost oarecum emotionant momentul in care au inflorit toate florile, umpland intreaga insula. si, da, de departe florile erau roz...hm, am observat o chestie. acuma nu stiu daca e asa si nu pot sa o revad acuma ca deja am sters seria din calc. dupa ce lise s-a evaporat mi s-a parut ca particele mici de praf din trupul ei s-au asezat peste tot pe insula si din ele au rasarit florile, sau cel putin ele au facut florile sa rasara. numai mie mi s-a parut asta?

sincer mi-ar fi placut sa vad cum ar fi fost viata fetelor dupa ce se trezeau. sa vad vum se comporta fiecare, daca totusi se cunosc una pe alta macar, sau daca isi stiu macar propriul nume (de asta ma indoiesc).

faza cu lise care si-a revenit subit mi s-a parut tare aberanta. dupa ce au experimentat pe ea atata si dupa ce s-a transformat in monstrul ala, subit a revenit la normal, ba chiar era sa traiasca o vesnicie daca nu ar fi ales sa moara. moartea lui lula mi s-a parut...plictisitoate si over-dramatised. nu stiu exact de ce, poate asteptam s avad cat mai repede cum continua actiunea si alea se intindeau acolo cu "te urasc, iar acuma va trebui sa te iert".

da, bine zici tessa, nimeni nu e rau in anime-ul asta. toti lupta sa supravietuiasca...sau macar sa reuseasca sa moara...tipele alea din subsol mi s-au parut creepy si sad in ac timp...si toate erau niste fetite...brrr

cam atat, cred. cel putin pentru moment. sunt sigura ca in timp ce priveam aveam mai multe de zis...sper sa imi aduc aminte. nu a mai vazut nimeni seria pana la sfarsit in fara de mine, tessa si sid? rezo, pe unde umbli?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 23 2007, 11:54 AM
Post #30


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm... nu cred ca violenta poate fi disociata de rautate... Herve chiar uraste intens in momentul in care incearca sa o ucida pe Kate... doar faptul ca-si iubea sora il umanizeaza... depinde din ce tabara privesti... fiecare isi justifica actiunile daca stam si analizam... hmm... florile care apar pretutindeni pot simboliza si singele celor sacrificati... intr-adevar din cenusa lui Lise apar florile...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Mar 23 2007, 08:05 PM
Post #31


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Cu intarzierea mult obisnuita am ajuns si eu la final cu aceasta serie...si ce serie!!! Nu o sa mai povestesc ci doar voi spune niste pareri cat mai subiective cu putinta...

Cum a inceput pentru mine stie toata lumea din posturile anterioare. Interesant este cum s-a sfarsit. Ca de obicei, de la o serie buna astept si un final pe masura. Red Garden s-a ridicat deasupra asteptarilor. Oricat de previzibil era, au reusit sa il spuna formidabil. Un episod interesant, captivant la culme in ciuda numarului redus de scene de actiune (ma asteptam la mult mai multe) si rasplatitor in final :P

Singurul lucru care mi-a picat prost a fost atitudinea lui Herve. Obiectiv se poate spune ca era indreptatit. Dar eu tot nu cred ca era. Subiectiv, nu era deloc. S-a vazut clar ca era orbit, inebunit de ideea de a o salva pe Anna, ca ajunsese sa ignore faptul ca ea nu putea fi slavata. Sa fim seriosi, era dus tipul. Daca mai avea un pic de ratiune si-ar fi dat seama. E un caz dus la extrem cu care nu sunt de acord. In nebunia lui ar fi facut orice. Eram all >< on him... dar pana la urma a primit o pedeapsa mult mai mare decat as fi vrut eu, adica sa moara. A trait sa isi vada mult iubita verisoara sarindu-i la beregata, sa fie nevoit sa o omoare si sa moara si el la randul lui fiind complet constient de faptul ca a esuat. Crud, foarte crud mod de a sfarsi existenta lui Herve au ales. Dar si-l merita, cel putin eu sunt satisfacut.

Next, cele doua factiuni... moah ce pompos suna. Era destul de previzibil ca una va trebui sa sfarseasca. Eu tineam cu fetele :P Mai putin previzibil ca trebuie sa moara toti. Imi pare rau dupa Headmistress si Ms. Ruthie :( dar asta e; e mai bine asa. Singura de care nu mi-a parut rau a fost Lula; mi-ar fi parut rau daca ar fi trait. Asa se poate duce la JC. In plus pentru fiecare moartea a venit ca o eliberare. Ironic cum Doral-ii se strofocau sa supravietuiasca intr-un mod animalic, chiar scarbavnic, refuzand sa isi admita soarta, facand tot posibilul pentru a o evita, iar femeile aveau o cu totul alta perceptie. Urat caracter Doral-ii astia. Obsesie de nebun. Pana si Mosul si-a primit moartea intr-un mod crud. Merita. Nu mi-au placut. Finalul a tinut cu fetele :lol:

Ideea de eliberare mi-a placut mult. Master-ii din subsol au meritat linistea. Pacat ca Lise nu a mai trait... tot for the best presupun. Iar fetele... :P abia astpet OVA-ul. Adevarate luptatoare, au avut momentele lor de slabiciune dar au stiut sa mearga inainte. Fiecare a fost conturata superb, de fapt toate personajele au fost prezentate realist, un mare plus pentru serie.

Claire - za tough one; Rachel - fashion know-how impecabil; Kate - prezenta foarte placuta, liantul grupului; Rose - am lasat-o la sf pentru ca a avut cea mai frumoasa poveste dupa parerea mea. Sa ramana singura cu fratii ei si sa ii ingrijeasca nu e usor. Totusi aceasta fatuca a reusit, descurcandu-se foarte bine; pe deasupra si-a reunit si familia; tough figther spiritual. Plus era draguta in rochiile alea ale ei. Imi transmitea un warm feeling de bunatate.

In final, pot spune ca seria a fost o experienta adevarata! Te apropie de personaje, te face sa te atasezi de ele si reuseste in final sa te lase impacat cu ce li se intampla. Viitorul lor imi pare frumos si luminos ca sfarsitul. Echilibrul si armonia din final m-au facut sa sper ca vor putea fi fericite. De aceea abia astept OVA-ul... sa vedem ce vor face model-fighter-immortal girls ale noastre :lol:

Si la final mai accentuez odata sentimentul de closure, finalitate foarte placut care m-a lasat cu zambetul pe buze chiar si dupa ultimul episod. Rar intalnesc acest lucru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 23 2007, 10:31 PM
Post #32


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



mama cate ai spus, rezo...in mare iti dau dreptate. o mica mentiune. anna e sora lui herve, nu verisoara lui.

hm, sincer eu as fi vrut un final mai...cum sa zic, moderat. speram sa apara ceva modalitate sa ramana ambele familii in viata si fie toti fericiti . si fetele sa isi recapete trupurile. cam SF, stiu, dar, no, nu degeaba mi se spunea candva "facatorul de pace" :lol: . poate chiar speram ca herve sa ramana cu kate. sincer le statea bine impreuna. totusi comportamentul lui herve de la sfarsit a fost cam tras de par. nu stiu, poate nu pot eu sa ma pun in papucii lui, dar tind sa cred ca un dram de ratiune tot mai putea sa aiba. personajul lui e conturat ca deja in transa, nu alta. pe langa toti din serie care isi pastrau sangele rece destul de usor, pana si fetele erau cat de cat bune la asta, mai ales spre sfarsit, el o ia pe aratura rau de tot...

hm, sid, nu stiu, eu tind sa cred ca totusi uneori voilenta poate fi disociata de rautate. un nebun nu este rau, nu mai constientizeaza rautatea sa in criza sa (cum era herve). scopul lui este totul. e doar nebun si atat. poate termenul de "rau" il vad eu diferit, atata tot.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 24 2007, 09:20 PM
Post #33


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



:) .. se pare ca rezo a fost entuziasmat de red gardem dupa cum se vede... hihihi... well... eu am fost putin dezamagit... daca tineti minte, in momentele de inceput, cind fetele se lupta cu "the cursed ones" se observa disperarea... lupta intens cu toata fiinta lor pt supravietuire... lucrul asta dispare gradual cu fiecare lupta... pacat... felul in care au redat acesta senzatie la inceput m-a facut sa remarc red garden... hmm... poate si faptul ca-mi aducea aminte de reactiile lui mima kirigoe din PB :) ... hmm... herve nu este nebun, shinju... doar orbit de durere... anna era singura fiinta pe care o mai iubeste... calca pe cadavre pt a-si salva sora... "iubirea" oricat de justificativa ar fi nu-l inobileaza ci-l transforma intr-un monstru... un cerc vicios... eh...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 24 2007, 11:03 PM
Post #34


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



hm, ai dreptate, sid, disperarea cu (,) care se luptau fetele mi-a atras si mie atentia la inceput. tocmai luptele lor interioare au dat farmecul anime-ului. e adevarat ca acest lucru a disparut gradual, dar altele au luat locul. fetele s-au schimbat si poate doar asta conteaza. au devenit mai intelepte, s-au mai calmat si incearca sa iasa din situatia asta cat mai linistit posibil. sincer, zi si tu, daca s-ar fi comportat la fel de disperate pt tot parcursul anime-ului nu ti s-ar fi parut a little lame? mie da...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Mar 25 2007, 08:50 PM
Post #35


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Mar 24 2007, 09:20 PM)
:) .. se pare ca rezo a fost entuziasmat de red gardem dupa cum se vede... hihihi... well... eu am fost putin dezamagit... daca tineti minte, in momentele de inceput, cind fetele se lupta cu "the cursed ones" se observa disperarea... lupta intens cu toata fiinta lor pt supravietuire... lucrul asta dispare gradual cu fiecare lupta... pacat... felul in care au redat acesta senzatie la inceput m-a facut sa remarc red garden... hmm... poate si faptul ca-mi aducea aminte de reactiile lui mima kirigoe din PB :)
*



you got the first part right :P A doua le-o reprosez si eu; dupa primele lupte nu m-am mai ridicat de pe scaun cand erau intr-un pinch fetele :( au fost super totusi; Third: am pus PB in lista... any hints care l-au scos in calitate foarte buna? Fourth: banuiam eu ca e sora lui; initial asa am scris dupa care am editat gandindu-ma ca era verisoara lui. Ooops :lol:

Shinju, pe mine unul nu m-ar fi deranjat sa se lupte la nesfarsit. Totusi acest lucru a devenit subinteles si probabil ca de aceea nu l-au mai prezentat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 25 2007, 10:10 PM
Post #36


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(Rezo The Red Priest @ Mar 25 2007, 08:50 PM)
Shinju, pe mine unul nu m-ar fi deranjat sa se lupte la nesfarsit. Totusi acest lucru a devenit subinteles si probabil ca de aceea nu l-au mai prezentat.
*



nu ma intelege gresit, rezo. nu ma refeream la luptele lor cu....whatever those were, ci "luptele" lor interioare. disperarea aia de la inceput, cand nu stiau ce se intampla cu ele si ce vor face, plus frica de a omori creaturile alea in carcasa umana. eu nu sunt mare fana de actiune, asa ca lutele lor exterioare ma cam lasau rece. ce spuneam eu era ca daca s-ar fi vaicarit si plans ca la inceput in toata seria ar fi devenit lame. spre sfarsitul seriei (cred eu) fetele au devenit mai constiente de situatia in care se afla si si-au dat seama ca singura modalitate de a iesi din ea e sa fie calme si sa o ia pas cu pas. ultima zi (ziua marei lupte) au luat-o destul de bine, s-au pregatit fizic si psihic pt asta si uite ca a iesit bine pana la urma. personajele au "crescut", s-au schimbat si imi place nespus sa vad asta in orice anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 25 2007, 10:42 PM
Post #37


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... nici pe mine nu m-a deranjat "maturizarea" si inevitabila acceptare a destinului de catre fete ci doar ca aceste lucruri s-au produs la un moment dat so sudden pe un plan secundar... well... that's the best they could do... nu pot sa reprosez prea multe tinind cont de perioada de desfasurare a animeului... poate red garden merita sa fie de 30 de ep :)

ps: rezo... perfect blue este total diferit de red garden... alta factura insa este o animatie geniala ce trebuie vazuta... eu am varianta dvd rip la 1,5 gb... astept o remasterizare HD 5.1
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Mar 26 2007, 03:49 PM
Post #38


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Perfect Blue il poti lua de aici: PB Prin torrent.Calitatea e excelenta, format avi, nu e dublat, iar daca ai viteza cat de cat buna il poti downloada in aproximativ 3 ore.Succes, sincer filmul chiar merita, iti creeaza o senzatie aparte si se aseamana la capitolul mister cu Red garden, desi pt. mine si pana acum unele chesti au ramas cam in aer deoarece nu am reusit sa le inteleg si m-am conformat cu ideea ca nu au explicatie :P.
Acum sa revenim la subiect.Red garden mi-a atras atentia inca din primele episoade datorita felului ingenios de a prezenta actiunea.Totul e in ceata nu intelegi nimic si dintr-o data numai intri in suspans: fetele trebuie sa lupte...nu sti ce se intampla cu ele nici ele nu stiu, dar cu toate acestea lupta pentru viata lor; efectul este pur si simplu wow.Initial am crezut ca o sa dau peste acel gen de anime la care toate se dezvaluie prin ultimele episoade.Poate ca ar fi fost ceva mai bine asa, dar nici faptul ca s-a dezvaluit misterul pe parcurs nu m-a deranjat, asa am putut asimila informatiile (explicatiile) mai usor: nu in ultimele trei episoade le iei de unde nu mai poti XD.
QUOTE
n-am mai vazut pina acum un anime care sa dea o astfel de tenta de realism caracterelor

Personal cred ca acesta este primul lucru care m-a atras la Red garden, realitatea cu care sunt prezentate personajele.Acest lucru se evidentiaza foarte bine cu ajutorul graficii (desi din pacate unora nu le-a placut).Fetele si reactiile lor sunt de asemenea foarte bine realizate: nu e genul de anime superficial in care personajele afla de puterea lor si imediat ajung sa o foloseasca perfect si fara sa mai puna intrebari fiind de la inceput sigurii ca fac ceea ce trebuie.Aici nu e la fel: ele mereu sunt macinate de gandul ca fac ceva gresit...ucit oameni (desi erau transformati tot oameni erau, deci mainile lor erau patate...).E si normal sa ai dubii in astfel de cazuri.Macinarea lor psihologica a fost genial realizata legat de acest capitol^^.
QUOTE
faza cu lise care si-a revenit subit mi s-a parut tare aberanta. dupa ce au experimentat pe ea atata si dupa ce s-a transformat in monstrul ala, subit a revenit la normal, ba chiar era sa traiasca o vesnicie daca nu ar fi ales sa moara

Cine spune ca Lise si-a revenit? :blink: Nu ai vazut cum abera?Era nebuna fata nu mai stia deloc ce se intampla in jurul ei.De aceea a si ales sa moara: mental era distrusa.Faptul ca fetele se comportau cu ea ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat e ca si atunci cand mergi la spital la un prieten si vezi ca are fata mutilata, normal ca nu o sa ii spui si o sa incerci sa te comporti cat mai natural cu el.
QUOTE
hm, sincer eu as fi vrut un final mai...cum sa zic, moderat. speram sa apara ceva modalitate sa ramana ambele familii in viata si fie toti fericiti . si fetele sa isi recapete trupurile. cam SF, stiu, dar, no, nu degeaba mi se spunea candva "facatorul de pace" laugh.gif . poate chiar speram ca herve sa ramana cu kate

Shinju, gandim la fel sau mi se pare mie? ^_^ Initial exact asa am vrut si eu sa se sfarseasca seria, desi era destul de logic ca nu va fi asa.Avand in vedere ca autorul a incercat sa puna accentul pe drama sfarsitul mi se pare unul dintre cele mai reusite (ar fi fost culmea acum sa moara toti...).Nebunia lui Herve nu mi se pare ceva iesit din comun, toti erau nebuni in felul lor...cand patrunzi intr-o astfel de lume nu prea mai ai cum sa fi normal: nici fizic nici mintal.Doar ca unii isi pastreaza mai bine temperamentul decat altii: Herve o ia razna...era de asteptat.Obsesia lui pentru salvarea lui Anna era evident ca il vor conduce odata si odata la nebunie.
QUOTE
se pare ca rezo a fost entuziasmat de red gardem dupa cum se vede... hihihi

Hihihi....si ca de obicei de mine ai uitat :P :lol: :P !( :angry: eu am fost prima care a postat cu ardoare pe aici...hihihi :P :lol: :lol: )
Referitor la faptul ca suspansul dispare treptat din cauza ca luptele lor interioara sunt ameliorate de dezvaluirea misterului nu m-a deranjat. Pe langa faptul ca ar fi fost lame (la fel cum spune Shinju) ar fi taiat din partea realista pe care se axeaza seria.Un om nu poate fi tot timpul macinat de intrebari si ganduri...daca acest lucru s-ar fi intamplat fetele noastre ar fi ajuns ca si Herve pana pe la finalul seriei :).
QUOTE
poate red garden merita sa fie de 30 de ep

Nu ma fa sa salivez XD, eu initial credeam ca va avea 24 de episoade, am ramas un pic shocata cand am vazut ca seria se termina la ep. 22.Poate si de aceea trairile au fost mai puternice^^.
P.S.:(cred ca am mai spus, dar trebuie sa repet) Ma bucur foarte mult sa vad asa de multa lume interesata de serie.Nu e patru persoane un recor, dar e mai bine decat nimic...si eu mai astept dupa inca doua ^_^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 26 2007, 06:53 PM
Post #39


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE
Cine spune ca Lise si-a revenit?


eu ma refeream la faptul ca nu o data s-a transformat lise in monstrul acela canin dupa experimentele ce s-au facut cu ea. la urma urmei se putea transforma oricand dupa. cand fetele au gasit-o la scoala un ultimul episod ma asteptam ca atunci cand o imbratiseaza sa le muste de gat. chiar in ultimele momente cand au luat-o fetele cu ele ma gandeam ca va sari pe ele in orice clipa. nu stiu, lucrul asta mi s-a parut cam ciudat. da, stiu, mintea ei era varza, dar totusi rezultatele experimentelor ramasesera in ea, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Mar 27 2007, 03:28 PM
Post #40


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Lise nu era 100% "Doral" era doar jumatate, deci ea nu se transforma mereu ci doar daca instinctul ei ii spunea acest lucru.De obicei se intampla acest lucru cand vedea sange.In lupta finala nu prea a avut ce sa vada.Pe langa faptul ca delira fetele nici nu au lasat-o sa vada cum moare Herve (Claire parca a trimis-o intr-o alta camera), deci nu a avut motiva sa se transforma :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:52 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |