Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

16 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Elfen Lied


axi
post Nov 14 2004, 09:15 PM
Post #41


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mai mai ... ce avem aici? ... :D scorp ... repetam dupa topicul de la gundamuri? :D
deci nu sunt de acord cu nimeni de aici si va provoc :P la discutii ... dar sa stabilim ceva ... aveti grija la spoilere ... mai ales scorp ...
deci sa inceapa valsul liniilor :wink:
[spoiler:e8d8891f40] trecem peste problema cu e doar o coarna sau sunt doua ... e virus nu e virus etc ... astea se pot rezolva usor verificand fiecare cu episoadele in fatza ...
ajungem la personalitatea dubla a lui lucy ... si aici nu pot fi de acord cu scorp, nici cu animal, nici cu redleaf ... va prezint o ipoteza proprie si personala :P : deci avem initial pe lucy ... un copil normal ca oricare altul (exceptand coarnele si posibilitatea dezvoltarii unei forte combative impresionante). ce se intampla cu copilul respectiv? ... ajunge in mediu social ... printre copii de varsta ei ... copiii nu sunt rai cum zic unii ... copiii nu stiu sa se comporte social ... daca ceva nu le place resping ... si o fac cu multa cruzime. asta era situatia cu lucy ... acum intamplarea face ca acei copii care o chinuiau ... sa dea peste catelus ... aici apare alta problema privind uneori adevarata nevoie a copiilor de a "se juca" cu viata la propriu a altor vietuitoare ... dar nu e la topic aici ... trecem peste. lucy face cea ce ar face toti ... isi cauta prieteni ... si ii gaseste ... la inceput era yuka, apoi si catelusul ... unul este omorat, cealalta "tradeaza" ... asta e momentul psihologic hotarator ... atunci personalitatea ei se scindeaza ...si apare inocenta nyuu si ucigasa lucy. dar inca nu sunt bine scindate si conturate ..si apare kouta ... o raza de soare in universul intunecat la ei ... prima "iubire" cat se poate vorbi de iubire la 8 ani sau cat aveau. deja lucrurile incep sa stea mai bine ... conflictul nu mai e asa puternic ... linistea sufleteasca apare ... dar nu dureaza mult ... kouta "tradeaza" si el. si atunci totul e definitiv si clar ... lucy the killer preia controlul. la inceput e razbunare dar nu peste tot ... e un fel de omoara din disperare ... nu rational ... asta e marea diferentza ... si cand spun rational nu zic ca cei care omoara din razbunare nu o fac pasional ci doar ca ei au un tel, o tinta anume si eforturile lor converg catre tinta si numai catre ea. well sa nu divagam ... apare scena din tren ... lucy se razbuna ... initial ar fi vrut sa-l omoare si pe kouta dar nu poate ... argument contra scorpio si redleaf :P ... kouta isi pirde memoria etc ... totul se incetoseaza, drumurile celor doi se despart ... si ne regasim peste 8 ani ... si cu lucy evadand.
aici lucy pare ca a preluat de tot controlul ... sa nu uitam ... lucy este partea rationala a dublei personalitati ... nyuu partea instinctual pozitiva.
dar se intalneste cu kouta ... shoc ptr ea ... rezulta retragerea in carcasa ... nyuu preia controlul. si apoi incep din nou sa convearga una catre cealalta cele doua parti. sa numim fenomenul: efectul kouta :P .
[/spoiler:e8d8891f40]
well in mare am explicat cam cum vad eu evolutia personajului partial ... nu am stat sa gandesc si sa formulez f bine acest post asa ca poate pe alocuri m-am exprimat mai ambiguu. eh ... va mai las si pe voi sa ziceti ceva :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Nov 14 2004, 10:27 PM
Post #42


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Mane.....eu oricum n-o sa folosesc spoiler tag-ul.....da ai o viza de croatia pt ca l-ai folosit tu.....ma dor ochii!!!! :evil: Si cred c-o sa fie o copie modesta dupa topicul cu Gundam-uri....sper sa am timp de asa ceva....ca s-au adunat treburile :?

Singurul argument contra pe care l-ai avut a fost cel ca nu-l omoara...in rest ai spus cam ce-am zis si eu......mai ales partea cu razbunarea. Oricat ai zice ca nu sunt bine despartite cele doua personalitati.....singurul lucru care le aduce in comun este iubirea pt Kouta....ATAT...in rest sunt total diferite. Sper final e drept ca se reface intr-o singura persoana.....putem asemana asta cu cea ce se petrece in SDK...dar asta nu neaga diferentzele notabile din cursul seriei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Nov 15 2004, 04:05 AM
Post #43


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Mah eu ma retrag din aceasta discutie ca nu mai inteleg nimic(eventual revin mai tarziu). Unu zice ceva(Axi) si celalalt(Scorpio) zice ca defapt Axi zice altceva...sau cam asta am inteles eu din ultimele 2 mesaje...deci in concluzie ma retrag cu afirmatia ca Axi are drepatate,afirmatie ce reiese din ce concluzi am tras eu din Elfen Lied...oricum ma bag sa il vad a 3 oara jumate(ca o data l-am vazut pana la jum si am adormit) poate mi-a scapat ceva.
Daca tot nu vreti sa puneti lini scrietei macar SPOILER la inceputu mesajului ca sa stie lumea

P.S. E mutatie: "We call them diclonius./Diclo?/A mutant that looks like a human." citat din ep 2 pe la jumate cand directoru ii explica aluia de i-a scos ochi Lucy ce e ea.Aia nu se infecteaza cu un virus ci cu gene.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Nov 17 2004, 08:23 PM
Post #44


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



daca e o mutatie cum de doctorul care se ocupa de "mutanti" dupa un contact cu un dclo are un copil "mutant" ?? e virus mane!!!explicatia cu mutatia e doar o explicatie lejera,pe intelesul oricui...
ja!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Nov 17 2004, 09:57 PM
Post #45


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Mah voi ati studiat biologie in liceu?Ca daca ati fi studiat ati fi stiut sa faceti diferenta dintre un virus si o mutatie.Un virus actioneaza asupra celui infecatat deci asupra gazdei(adica oricine intra in contact cu virusu) o mutatie nu apare din senin ci este transimsa prin gene de la parinti la copii.Chiar daca parinti nu sunt infectati ei poarta cromozomi care in urma interactuni cu cromozomi diferiti(de la celalat parinte sau din sange strain) duc la aparitia mutatiei la copil.De aceea vor sa-l castreze pe tip si de aceea desi nici directoru nici sotia sa au coarne ei tot au un copil mutant...
Apropo un virus este viu si isi devora gazda pt a supravietui o mutatie nu este vie ci este o malformatie benefica sau nu

P.S. Scuzati ca nu am scris prea clar dar si eu am mai uitat bio
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Nov 18 2004, 06:51 AM
Post #46


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



votez pentru mutatie ... cum naiba sa vorbim despre un virus? ... adica ce? te nasteai normal si daca intrai in contact cu un diclonius iti cresteau coarne? ... pai atunci lui kouta de ce nu i-au crescut, ca la cat s-a "frecat" de lucy in seria asta trebuiau sa-i creasca vreo 3 perechi :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Nov 18 2004, 11:13 AM
Post #47


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ice Jack.....directorul are coarne.....si pe ala vor sa-l castreze ca a fost INFECTAT de Lucy......nu poti fi INFECTAT DE O MUTATIE DOAR DE UN VIRUS MUTAGEN (parca asa se numea :?.....biologia nu a fost amteria mea preferata :D )

Axi....transmiterea se facea prin vectori....daca mai tii minte la un moment dat trece pe langa o fata si-i baga un vector in cap....si i se inverzesc ochii.....si pe tipul ala.....la cat il taie cu vectorii.....il infecteaza
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Nov 18 2004, 11:41 AM
Post #48


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



spam: ok..deci nu sunt idiot..am inteles bine...:spam
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Nov 18 2004, 10:43 PM
Post #49


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



scorp mane ...delirezi :P ... vectorii erau bratele :P ... in afara de macel, alea nu transmiteau mare lucru :P
[spam] baka :P [/spam]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Nov 19 2004, 10:20 AM
Post #50


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



axi...cu vectorii sau bratele{zile cum vrei} a atins doctorashu...si a avut si el un copilas care avea cornitze...eu inclin in favoarea lui scorp!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Nov 19 2004, 01:53 PM
Post #51


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



axi...mai uitat-te odata la serie....ca am dreptate.....baka :P :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Dec 1 2004, 11:49 AM
Post #52


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Asta o sa calmeze spiritele:
(IMG:http://img.photobucket.com/albums/v510/ClaudiuAntal/bscap069.jpg)
Abia am terminatd e vizionat seria...chiar a meritat efortul de a o lua.Pacat ca am asteptat asa de mult pana sa o vad.Mi-a palcut sadismul anumitor situatii,sentimentul altora.
Faza mea preferata din anime e atunci [spoiler:94a89517c1]cand Lucy ca,copil ii macelareste pe copii aia care-i omoara cainele.As fi vrut sa arate cum i-a facut sa sufere :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: [/spoiler:94a89517c1]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nek-o
post Dec 1 2004, 05:35 PM
Post #53


member
**

Group: Members+
Posts: 89
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 461
Points: 115
Gender:



elfen lied e yummy :))
mie mi-a placut, mi-a fost cam mila de nana dar in rest super super :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 1 2004, 08:40 PM
Post #54


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



cyber ... recunosc :P ... da in fatza lu scorp niciodata :D
nek-o ... normal ca e "yummy" prea aduce Nyu a neko :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Dec 2 2004, 03:30 AM
Post #55


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Ma voi vreti sa ma faceti sa iau cartea de biologie si sa va dau definitia cuv cu cuv?
E o mutatie.Daca ar fi virus ti-ar creste coarne cum te-ar atinge vectori.
Vectori aia iti baga in sange adn mutant care in momentu schimbului de fluide(lol vb ca un savant batut in cap caruia ii e rusine de sex)se transmite si la partener.Adn mutant care in momentu reproduceri de ADN si ARN(chiar la inceputul conceperi) inlocuieste genele normale cu gene mutante...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Dec 2 2004, 03:18 PM
Post #56


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Axi.....dai o bere :twisted:

Ice JAck...un virus nu are efect imediat...virulul gripei sau raceli are perioada de incubare de 2 saptamani.....deci de-abea dupa 2 saptamani dupa luarea virusului racesti. Nici HIV nu actioneaza imediat....nici bolile contagioase nu actioneaza imediat....orice virus are o perioada de incubare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Dec 2 2004, 08:36 PM
Post #57


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Stiu ei su asta. Faza cu incubatia cred ca e mai degraba un argument contra teoriei virusului din cateva motive:
1)Directoru adjuncat(tata vitreg a lu Nana)nu are coarne si cred ca is caateva luni daca nu-s ani de cand a murit sotia
2)In loc sa-l castreze pe soldat ar trebui sa il omoare (si pe el si pe director)ca sa nu se transforme in o 'masina de ucis oameni'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Dec 2 2004, 10:12 PM
Post #58


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Ete nah...super lungul spoiler facut de Axi este clar ca ...ahem... ahem... :cough: ... :cough: contine o foarte buna caracterizare psihologica... aici nu'l intrece nimeni... si da : Lucy trebuia sa extermine omenirea : omorand sau prin ajutorul mutatiilor genetice... Si ceea ce e clar : indiferent ca era sau nu virus ... vectorii schimbau ceva in barbatii care ii atingea astfel incat sotiile lor la procreere sa nasca tot dicloniuses, dar erau diclonius care nu se puteau inmulti... un fel de lucratoare ale albinelor ucigase . am impresia ca directoru ala sau ce era ... cu coarne si al carui fiu murise... era masculul rasei... de diclonius . Oricum pt Lucy... singura femela ... pardon ... singura capabila sa procreeze din rasa sa, echivalentul unei regine la furnici sau albine... masculul nu semnifica nimic.... la fel ca la vaduva neagra sau calugaritza.

Se imbina foarte bine totul : Lucy este un om care se comporta, ca femeie, ca si femela de calugarita, si are forta in rasa proprie de a fi echivalentul unei regine - ca la albine. Nyuu (care prima data am crezut ca e neko... ) este pur si simplu puritatea din fiinta ei , Lucy este forta , ura si rationamentul ei este indus de de faptul "ca poate". Cele doua parti sunt componentele persoanei care era inainte de a fi "tradata".

In fapt se pot observa mai multe personalitati ... corespunzatoare etapelor existentei sale :
1) originalul este cel dinainte de a fi capturata ca si copil
2) cand este in captivitate... unde este intre mai multe stari de constiinta
3) dupa ce evadeaza este Nyuu
4) revine la Lucy cea din interiorul fetitei... dicloniusei... originale de la pct 1
5) cand rationeaza ca Lucy cea desteptata din Nyuu

Pt mine asta spune multe despre forta acelei dicloniuse orginale.... regina speciei !



PS: nah ca l'am intrecut pe axi in divagatii :D .... si mai ales in ambiguitate :wink:

PSS: putea fi dezvoltata putin ideea cu directorul ala care are coarne

PSSS : ce sunt virusii daca nu o grupare organizata de gene ... care se inmultesc prin programarea celulelor de a produce ADN dupa ADN'ul propriu virusului... adica alti virusi. Nu stiu daca exista si in realitate.... si nu stiu exact denumirea lor ... dar unii virusi... cel putin teoretic pot provoca mutatii .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 14 2004, 12:02 AM
Post #59


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Mah baietzi...am facut hernie la pupila la cat am avut de citit aici, nu-mi vine sa cred ca la o serie ca asta ati vorbit atat, iar la altele mult mai misto dabia sunt cateva posturi.

Parerea mea e ca in afara de sadism, sange si fetitze mai putin imbracate :twisted: , anime-ul asta numai are nimic...e gol. Aia ii omoara in draci pe aia, fara constiinta, ala spune ca iubeste vreo 3 fete si defapt nici el nu stie ce vrea, iar vedem un baiat inconjurat de jdemii de fete....of, numai clisee pe aici.

Intrebarea mea principala este: de unde faceau aia rost de atatia soldati, ca la cati au murit zici ca aveau la dispozitie o armata intreaga. Macar daca aduceau niste lansatoare de rachete, ca doar stiau cu ce au de a face.

Si inca o faza...pe parcursul serialului ajunsesem sa ghicesc cum o sa moara aia, taiati orizontal, vertical sau diagonal, sau doar decapitati. Am nimerit de vreo 5 ori :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Dec 14 2004, 12:25 AM
Post #60


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Frumos hobby....N-am ce zice! Poate pt tine seria nu a fost chiar atat de interesanta insa pt alti(inclusiv io) se pare ca da!...Ma rog...Trecem peste discutia virus vs mutatie! :roll: /angry /omg /gg Precum am zis...mi-a placut seria...si sincer vreau continuare!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

16 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 01:14 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |