Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gunslinger Girl - Cute shoking crude way to live and die


Emanuel
post Oct 4 2005, 06:33 PM
Post #41


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



ei, nu se desparte la modul oficial - dar in ultimul episod, jose ii spune henriettei ca nu poate sa vina cu ea sa vada stelele pt ca pleaca in misiune...,si apoi e o faza cu jose plecand dupa ce se uita ultima data la henriteta - foarte trist :(
- da fetele erau mecanizate : corpul lor era modificat, aveau puteri superumane, dar o durata de viata limitata -probabil un fel de cyborgi...
- Pe mine m-a socat cel mai mult povestea henriettei din primele eps, pur si simplu oribil :angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 2 2005, 10:14 AM
Post #42


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ending song-ul "Dopo Il Sogno" parca se cheama ...mi s-a parut mai mult decit sugestiv pt tragediile fetelor...a mourning tune of sadness...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Nov 2 2005, 10:29 AM
Post #43


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



heh... folosite pana la capat. Da erau mecanizate desi nu se arata detaliat cum. Sunt sigur ca s'ar fi pierdut din farmec daca aratau si mecanismele. Nu retin numele dar era o fata pe cale sa ii "se duca garantia" si o supuneau la tot felul de teste. Mai rau decat sa fi fost cu arma in mana :|
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 2 2005, 10:47 AM
Post #44


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm...Angela parca...!?...iti pui o intrebare privind anime-ul: Se merita sa traiesti oricum !?...hmm...eu zic ca depinde de ce astepti de la viata...unii se bucura doar pt faptul ca exista...sa poti sa te bucuri de lucrurile simple poate fi cel mai mare miracol pe care-l poti astepta de la viata...Gunslinger Girls imi sustine idea din plin...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Nov 7 2005, 06:38 PM
Post #45


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



sid, eu m-as intreba oare ce inseamna cu adevarat lucrurile simple? bucuria de a exista zici ... existentza nu e un lucru simplu, e la baza tuturor celorlalte, insa nu stiu cum dar toti o privesc ca ceva de la sine inteles si ptr care nu trebuie sa fim recunoscatori si ptr care nu trebuie sa ne bucuram.
acum cand a trecut ceva timp de la vizionarea acestui anime, cand imaginile, numele, povestea s-au estompat ... a ramas doar umbra senzatiilor traite ...
nu stiu altii, pe mine m-a impresionat ... si una din cauze a fost si "simplitatea" unor bucurii traite de fetitzele alea ... si stau si ma intreb uneori daca nu in viatza noastra chinuita care ne chinuim sa ne-o facem singuri cat mai complicata, nu ar trebui sa apreciem si bucuriile oferite de lucrurile simple ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Nov 7 2005, 08:51 PM
Post #46


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



☺ Dupa cum am mai afirmat, nu am vazut anime-ul in totalitate, dar pot insa nutri o parere despre ceea ce ar fi vrut sa reprezinte el... sincer din perspectiva mea, nu a avut ce-i trebuie sa ma tintuiasca in scaun si poate ca a fost un impuls de moment sa apas butonul de stop la mijlocul seriei, poate ca am gresit luand acea decizie, poate tocmai datorita simplitatii invocate de tine axi nu am reusit sa vad toate elementele si subtilitatile anime-ului, dar avand in vedere ca pe tine te-a impresionat asa de mult, cred ca o sa incerc sa ii mai dau o sansa; cine stie, poate a doua oara o sa vad si eu acel ceva. Nu de alta dar prea iti sustii cauza :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 8 2005, 03:21 PM
Post #47


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



dash daca nu ai urmarit seria per total e dificil sa intelegi ideea...mai ales ca la sfirsit se fredoneaza o simfonie a bucurii de a trai...
...si totusi...odata ce descoperi din misterele vietii devii dependent de ele...simplitatea nu-ti mai satisface pofta de a trai...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Deadline_angel666
post Sep 3 2006, 02:31 PM
Post #48


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 2-September 06
From: Buzau
Member No.: 2.937
Points: -66
Gender:



hm............Gunslinger.......a fost frumos dar e c-am trist...cel putin povestea lui Angelica a fost c-am cruda.Nu credeti??Poate si Elsa...dar ea a facut ce a crezut ca e bine pentru ea si pentru Fratello al ei...Iar gandul k ele mureau toate inainte sa apuce adolesenta e si mai trist..... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 22 2007, 03:47 PM
Post #49


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Cei care au indragit acest anime au ocazia sa se bucure de reintalnirea cu Henrietta. S-a anuntat oficial sezonul 2. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yami Lurker
post Sep 2 2007, 01:20 AM
Post #50


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 27-July 07
From: Brave new hell
Member No.: 4.778
Points: 89
Gender:



Un anime destul de crud...se iau niste fete dragalase de-a dreptul si li se dau arme,un corp mecanizat si o durata de viata foarte scurta.
Povestea Angelicai e foarte trista,dar in fond asa este povestea fiecareia dintre fetele-asasin.
Personajul meu preferat ramane Claes,care are o unicitate aparte.
O scena interesanta mi se pare aceea in care Rico omoara acel baiat,spre deosebire de scenele cliseice si visatoare,aceasta are foarte mult realism,Rico actionand rational si alegand datoria in favoarea sentimentelor.
Cat despre aparitia celui de-al doilea sezon cred ca ar fi destul de ciudat,tinand cont ca fetele nu traiesc prea mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 18 2007, 02:53 PM
Post #51


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Yami Lurker:
Nu e vorba doar de viata scurta, dar povestea pentru mine era incheiata. Doar daca nu aduc alte personaje, cu alte povesti.

Sidonix:
QUOTE
sa poti sa te bucuri de lucrurile simple poate fi cel mai mare miracol pe care-l poti astepta de la viata


Fraza asta mi-a placut mult :) . Lucruri simple... pentru ele lucrurile simple sunt un animal de plus, un aparat foto sau o privire blanda din partea lui Fratello. Lucrurile astea le aduc mult mai multa multumire decat unui copil normal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 14 2008, 08:33 AM
Post #52


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



S-a tradus deja primul episod din seria a doua, povestea continua in acelasi stil. :)

Si deocamdata, un RAW de calitate slaba folosit de Anime Enlightenment (a aparut azi si o varianta a lui The-Triad, inca n-am vazut ce calitate are).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Jan 14 2008, 03:11 PM
Post #53


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Calitatea Triad e buna. tocmai ce am vazut episodul...trezeste amintiri :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 15 2008, 06:36 PM
Post #54


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Asa e, Thor, ramanem cu Triad. :)

Au schimbat un pic desenul si culorile sunt pastelate. Parca imi placea mai mult varianta veche, era mai shuonen.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 15 2008, 07:12 PM
Post #55


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Nu se apuca un grup mai bun de "Il Tetriano"?? ah, fir-ar..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Jan 15 2008, 07:36 PM
Post #56


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Mie imi plac cei de la Triad. I-am urmarit odata cu Zettai Shounen si nu m-au dezamagit. Traduceri de calitate, in armonie cu tema generala a seriei traduse.

In ceea ce priveste Gunslinger, nu prea imi place ideea unui al doilea sezon, dar ramane de vazut cum se desfasoara lucrurile pe parcurs.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 15 2008, 10:11 PM
Post #57


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Narumi:
Eu zisesem ca ramanem cu Triad, in sensul ca sunt buni! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 15 2008, 10:18 PM
Post #58


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Jan 15 2008, 11:11 PM)
Narumi:
Eu zisesem ca ramanem cu Triad, in sensul ca sunt buni!  :)
*



Ah, gomen gomen... :o :o :o In graba, am citit doar cateva replici si nu prea bine. Oricum, e bine daca a inceput sa-l subtitreze un grup bun. Nu-mi amintesc sa fii luat nimic subtitrat de ei, in schimb... :lol: :lol: :lol: :lol:
Dupa ce voi vedea episodul, cred ca voi fi mai convins!! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mado_chan
post Apr 2 2008, 09:10 PM
Post #59


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: 31-March 08
Member No.: 6.500
Points: 88
Gender:



tocmai m`am apucat si eu de gunslinger girl. :D am vazut 4 episoade.imi place mult,credeam initial ca e mai mult gen noir (motivul pt care am vrut sa`l vad),insa e foarte diferit.dramatic de`a dreptul.chiar daca nu e cum credeam eu ca o sa fie,sunt foarte placut impresionata.abia astept sa vad restul episoadelor.abia am reusit sa ma abtin sa nu citesc posturile voastre ca sa nu cumva sa aflu ceva. :rolleyes: :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 13 2009, 10:46 AM
Post #60


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Am terminat relativ recent continuarea Gunslinger Girls ~Il Teatrino~ ... prima impresie... se continua nota "grava" a primei serii si se devolta personajele secundare :) ... Henrietta din pacate este undeva pe un plan secundar in opinia mea... Cel mai mult m-a impresionat episodul in care se relateaza o zi din viata lui Claes... trist, insa mi-a placut ca isi traieste propria drama cu o dorinta de a trai si se bucura de viata extraordinara... Franca/Franco & Pinocchio formeaza o echipa ce atrage o parte din simpatia personajelor chiar daca sunt the villans :) ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 10:01 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |