Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Comentariul Literar Al Unei Manele


Botan
post Nov 10 2008, 06:17 PM
Post #1


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Poate unora vi se va parea interesant.
Cautam si eu sa-mi fac argumentul la Romanl adolescentului moip si, pentru ca stiu ca frazele care le voi lua se vor gasi mai pe la toti colegii mei, am vrut sa caut cum se face un argument (intrucat nu prea ma pricep la de-astea :D)
Si ce sa gasesc? Primul la cautari, cu un titlu care-ti trezeste interes: Comentariul literar al unei manele. (mai ales daca nu-ti plac manelele)
Eu nu prea inteleg de ce si-a consumat 'autorul' comentariului talentul si timpul pe asa ceva. M-a bufnit rasul cand am inceput sa citesc. pe mine, pt care 'manele' este cuvantul potrivit pentru un antonim al (maretului) cuvanturlui 'j-pop'

As vrea sa stiu parerea voastra, mai ales cea a iubitorilor de manele.

Daca nu va avea 'succes' topicul, rog un administrator sa mi-l stearga.

Sper ca am pus bine topicul aici.


'Textul"
__________________________________________________________
Înca din primele versuri, autorul plaseaza actiunea într-un mediu feeric.

Ce miracol si ce vraja
Stau cu gagica pe plaja

Prin folosirea cuvintelor miracol si vraja, poetul ne trimite într-o lume magica, interzisa muritorilor de rând. Efectul este completat de plasarea celor doi protagonisti pe plaja – trimitere directa la infinitul marii, care ar putea sugera si iubirea nesfârsita, dar si eternitatea. Nisipul ne duce cu gândul la scurgerea timpului, autorul reusind astfel sa îmbine prin folosirea unui singur cuvânt, atât infinitul cât si perenul.

În urmatoarele doua versuri, poetul doreste sa împace relativa bipolaritate dintre infinit si peren.

Am chef de distractie
3 luni de senzatie

Constient de clipa fermecata pe care o traieste, autorul îsi avertizeaza ascultatorul (cititorul) ca iubirea nesfârsita, dragostea profunda, arde intens, asemeni razelor unei zile însorite de vara, comprimându-se în 3 luni de senzatie.

Necuprinsul este asfel încadrat în limite foarte bine delimitate - trei luni – iar profunzimea sentimentelor umane îmbraca forma senzatiilor.
Iubirea magica nu are suisuri sau coborâsuri. Asa cum spune si poetul, cuvintele de ordine în cazul unei asemenea iubiri sunt cheful si distractia alaturi de gagiu sau gagica.

Folosirea cuvintelor nu este deloc întâmplatoare. Elementele de argou: gagiul, gagica vin sa sugereze faptul ca cel care vorbeste este un om asemeni noua, care însa, conform preceptului biblic, si-a pus în valoare, talantii, reusind sa patrunda într-o lume de vis.

A doua strofa a cântecului descrie opulenta de care se bucura eroul.

Dau o cheie la mertan
S-am plecat pe litoral
Mi-am pus plinul de benzina
Si in dreapta o blondina

Mertan-ul face trimitere la stilul de viata al marilor padisahi…
Folosirea expresiei plinul de benzina nu este deloc întâmplatoare. Ea ilustreaza verticalitatea convingerilor personajului principal. El nu opereaza cu jumatati de masura. Totul sau nimic pare a fi deviza dupa care se conduce.

Notiunea plin, are si un sens metaforic. Ea prezinta maturitatea dragostei dintre cei doi, care tinde spre perfectiune. Acest lucru este confirmat si de termenii cu care este descrisa marea iubire a personajului nostru. Fata cu care se iubeste eroul principal nu este o fata oarecare. Ea este o blondina - simbol al frumusetii feminine, asezate la dreapta barbatului. Afirmatia este întarita în versul al doilea din cea de a treia strofa.

Am mertanul de mult timp
Si-o blondina prototip
E a mea numai a mea
Si-mi petrec vara cu ea

Hiperbola blondina prototip descrie în profunzime calitatile greu de egalat ale iubitei, ea fiind o fiinta unica. Prin folosirea unui termen tehnic pentru a-si descrie iubita – prototip – autorul ne reaminteste ca dragostea lui este asemeni tinuturilor exotice, fascinante dar înca neexplorate în profunzime, afirmatia fiind întarita si de plasarea povestii în anotimpul de vara.

Ultima strofa descrie actul de iubire dintre cei doi. În primele doua versuri, ne este prezentata atmosfera care domneste între îndragostiti.

Marea neagra e calduta
Blonda-i sexy si finuta

Iubirea se consuma în apa calda a marii.. Cristalinul marii descrie sentimentele celor doi iar caldura apei descrie relatia dintre ei.
Dragostea dintre cei doi este imuna la scurgerea timpului.

Ziua stau cu ea la soare
Noaptea o scot la plimbare

Succesiunea zi noapte nu poate perturba trairile profunde alte tinerilor îndragostiti, dar autorul lasa o portita de iesire din aceasta idila aproape perfecta. Folosirea termenului noaptea din ultimul vers avertizeaza cititorul ca totul poate fi perfectibil, chiar si iubirea, iar daca peste iubirea dintre cei doi s-ar lasa întunericul, eroul va trece si peste acest obstacol. Este vorba doar de 3 luni de distractie.
__________________________________________________________
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nek-o
post Nov 10 2008, 09:45 PM
Post #2


member
**

Group: Members+
Posts: 89
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 461
Points: 115
Gender:



=)) distrativ intradevar :)) Omul chiar e destept si o fi vrut sa arate ca si cel mai prost text poate fi analizat literar. Interesant e ca ii zice chiar *poetul* acestui mic analfabet, compozitorul mirificei opere... bleah.. manea.
Acum probabil ca ei -ascultatorii fideli, cred ca e de bine :P iar becali ( da cu b mic) va publica o carte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shimao-chan
post Nov 17 2008, 07:38 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 31-January 08
From: ~coffee :3
Member No.: 6.098
Points: 267
Gender:



Asta spune multe, in afara de umorul autorului... XD Ma face sa ma gandesc la faptul ca textele 'studiate' la scoala, desi par 'foarte culte si profunde' in comentarii, sunt doar clisee insirate pe banda, iar autorii nu s-au gandit la atata filozofie cand le-au scris, pun pariu... Desi probabil erau grozave pentru vremea lor...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jun 2 2011, 10:06 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



=)) It's very funny. Poate ca tipul care a facut comentariul a vrut sa faca putina caterica. Oricum, pe mine a reusit sa ma faca sa rad. =))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sei Ryuun
post Jun 3 2011, 07:41 AM
Post #5


Third Wheel
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 31-May 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.516
Points: 104
Gender:



mai deci textul este atat de intens ca m-a uns la suflet cu o portie buna de ras. eu vin prin provincie si pe acolo se asculta manele multe, ele sunt sursele mele de ras.

nu zic ca unele nu sunt si ele dragutze, daca pot sa ma exprim asa, dar acelea sunt cazuri "extreme". in fine, trebuie sa fie foarte frummos sa te trezesti dimineata cu un cantec din asta in urechi, pe care-l mai acsulta cineva prin bucatarie dimineata cand face cafeaua. eu stiu, pentru ca am trecut de sute de ori prin asta, cand stateam in provincie.

va spun, in functie de care e mood-ul tau in dimineata respectiva, maneaua te face fie sa razi in somn, fie sa injuri pe cine-a pus-o la ascultat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jun 3 2011, 08:15 AM
Post #6


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



"Comentariul" e slab pentru ca incepe de la un text slab. "Comentariul" este la randul lui plin de clisee si nu face decat sa mimice un studiu relevant. Pe langa faptul ca e pe undeva funny, nu m-a impresionat nici macar cu portia de umor care e mult prea directa pentru gustul meu.

Problema manelelor nu sunt manelel in sine ci lipsa de cultura. Cultura trebuie crescuta, cultivata, invatata, iar asta se face numai citind si studiind. Odata ce nu faci aceste lucruri inteligenta nu se mai dezvolta si stagneaza. Un nivel la care textele simple, cu motive directe si lipsite de subanteles, par interesante si motivante. ce ma deranjeaza la manele sunt idealurile promovate: bani masini femei bautura... Unde sunt idealurile care sa promoveze prietenia, dragostea, perseverenta ?
Nu pot cataloga manelele nici macar in curentul unui realism extrem, pentru ca le lipseste realismul cu desavarsire... Iar cel mai des argument: Toti ascultam manele cand ne imbatam ma scoate din sarite. Sau: E adevar ce canta.
Si ca sa inchei manelele sunt rezultatul inculturii. Si din pacate avem o tara lipsita de cultura (cu exceptii evident).

Also Shimao-chan sa stii ca majoritatea textelor studiate in scoala nu sunt insirate la intamplare. Eliade, care a studiat toata viata nu a scris din pod, Rebreanu sau Bacovia si multi altii. Ai incercat sa citesti Camus? Cred ca are un text ata de bine gandit incat orice fraza trebuie citita de 2 - 3 ori ca sa-i intelegi in totalitate sensul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Horia
post Jun 23 2011, 01:01 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 23-June 11
From: Bmâ–ł7/Cosmos
Member No.: 10.558
Points: 17
Gender:



@Kratozz

Iti place Jazz-ul ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:22 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |