Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Another, Who si dead?


Tessa
post Feb 17 2012, 01:27 PM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/7231.jpg)
Nr. de episoade: 12 [6 aparute pana acum; apare in fiecare marti]
Gen: Horror, Psychological, School Life, Gore [in small amounts]
Animation: P.A. Works
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_244289.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_246692.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_246696.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_246697.jpg)
Descriere: Cu 26 de ani in urma in clasa nr. 3 o fata pe nume Misaki a murit. Era genul de persoana buna la toate: sport, invatat si era placuta de marea majoritate, astfel ca moartea ei nu a putut fi acceptata de colegii acestei, iar ei au continuat sa se prefaca ca ea exista pana la finalul anului. Socul a fost ca aceasta a aparut in poza de clasa de la finalul anului. De atunci ceva pare sa fie inneregula cu clasa nr. 3. Dupa 26 de ani, Sakakibara Kouichi, din cauza slujbei tatalui sau, se transfera in aceasta clasa. La inceput lucrurile par normale, exceptand faptul ca exista o fata in clasa, Misaki Mei, cu care nimeni nu vorbeste si toti se comporta de parca nu ar exista. Kouichi e intrigat de aceasta si face tot posibilul ca sa afle cat mai multe despre ea. Linistea din clasa este curand urmata de o serie de accidente inexplicabile in care elevii si familiile acestora incep sa moara rand pe rand. Ce secret se ascunde in spatele clasei nr. 3 si de ce nimeni din clasa in afara de Kouichi nu pare sa observe prezenta lui Mei? Colegii se pare ca ii ascund ceva important, iar acesta se simte tot mai frustrat de nelinistea care cuprinde treptat clasa.
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_244283.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_244279-1.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_245975.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_245969.jpg)

Personal, ador anime-ul acesta din toate punctele de vedere. E excelent realizat: grafica, muzica, poveste, realizare overall. Si manga mi-a palcut, dar atmosfera din anime e la un alt nivel. The creepy dolls are a plus.
Dupa fiecare episod cred ca stiu mai multe, doar ca sa-mi dau seama ca de fapt nu stiu nimic. Cam toate teoriile mele de pana acum nu s-au adeverit. I love it!!!!! I love the fact that this anime surprises me every single time!! Daca o sa o tina tot asa nu o sa mai stiu ce sa-mi scot din top 5 ca sa-i fac loc XD. Oricum, o serie excelenta, imi plac toate personajele si povestea este mai mult decat captivanta. S-a terminat si cu plangerile ca nu mai apar anime-uri bune. Acesta e cu siguranta un anime epic si cred [sper] ca asa o sa ramana pana la final. Spoilers o sa dau doar incepand din al doilea mesaj. I'll keep this post clean for the interested ones XD.

Deci, cine l-a mai vazut? Cum vi se pare? Aveti chef de vb? XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Feb 17 2012, 04:49 PM
Post #2


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



I like it, desi mi-am spoilerit deja finalul asa ca stiu deja cel putin o parte din raspunsul la mister. Too bad for me.

O singura chestie m-a deranjat la el in schimb, si asta este modul destul de absurd in care au murit unele din personaje. Vorbesc in mod special de scena cu umbrela din ep. 2. Sper ca vor explica mai incolo de ce o umbrela ar avea un varf atat de ascutit incat ar putea sa ii intre cuiva in gat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 17 2012, 05:11 PM
Post #3


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Daca e facut din metal, tot ce e posibil. Am vazut si morti mai stupide de atat cu instrumente si mai inofensive.
Oricum, cred ca asta e si ideea, ca ei mor din orice, adica mor deoarece trebuie sa moara [sunt blestemati] nu deoarece metoda ar fi una ingenioasa.
Si eu m-am uitat prin raws ca sa aflu who is the dead one, dar in afara de asta nu am aflat ce, cum si de ce. Si nici exact cum scapa de el/ea nu am inteles so I'm not completely spoiled XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

selen_dom
post Feb 17 2012, 11:17 PM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 308
Joined: 9-February 06
From: on a book of mistery
Member No.: 2.159
Points: 752
Gender:



not the type to look at scary stuff, dar m-a prins. initial incepusem mangaul dar uitasem de el. si mie moartea cu umbrela mi sa parut trasa de par, cred k ajungea cazatura de pe scari. sunt curioasa dak exista o cale de a-i renvia or something...mi se pare cam aiurea sa moara vreo jum de cls pe putin+ alte persoane. orisum destul de captivant...mai ales k totul se petrece in 199...nush cat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 18 2012, 10:29 AM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu cred ca ii mai reinvie. In cel mai bun caz opresc blestemul acum cat inca nu au murit asa de muti :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Feb 20 2012, 12:17 PM
Post #6


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



It's been such a long time since I've last seen a dementia anime :D I love it! Povestea e destul de interesanta, personajele sunt ok iar coloana sonora in situatiile tensionate este super! Felul cum mor personajele imi aduce aminte de seria Final Destination...I like seeing gore, fast cuts, dismemberment and other things, dar cand vezi cum i se infige umbrela in gatul cuiva in sencunda 2, iti dai seama ca si u ti-ai dus mana la gat... Atmosfera e dark si misterioasa iar the dolls...wow, those are freakin` scary man! It's like you never know when one might jump at the characters' throats and start strangling and biting them...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Synoptic
post Feb 20 2012, 05:13 PM
Post #7


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



Sunt la episodul 6 dar o sa astept BD sa vad explicit tot gore-ul. Yeah.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Feb 21 2012, 04:33 PM
Post #8


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(Synoptic @ Feb 20 2012, 05:13 PM)
Sunt la episodul 6 dar o sa astept BD sa vad explicit tot gore-ul. Yeah.
*


Nu stiu pe ce site ai urmarit u primele 6 ep, dar pe animefushigi, gore-ul e desul de explicit...nu tu cenzura, nu tu sange negru sau alte de-astea...
Intre timp a aparut si ep 7 :) A fost destul de nice, mai ales visul lui Kouichi :D Ma asteptam ca celor din vis sa li sa topeasca the flesh si sa ramana scheletul, nu sa se topeasca cu totul...Proful lor a fost chiar nebun sa sustina lectia de "cum sa-ti tai singur gatul" in fata elevilor... And, inca nu stim "Who is dead?" :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 21 2012, 11:38 PM
Post #9


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Eu, pentru o perioada, chiar am crezut ca e Kouichi [pana cand m-am uitat prin manga si am aflat cine e de fapt, damn spoilers XD]. Oricum, pana in episodul 6 toate hinturile duceau la el, cum pana in episodul 3 toate hinturile duceau la idea ca Mei e o fantoma XD. I love the fact that it still surprises me. Sunt curioasa cum vor explica faza ca el a mai fost aici cu un an in urma, dar nu-si aminteste de intamplare. What could have happened. I'm dying to find out.
Acum am observat si prima diferenta clara fata de manga. In manga Akazawa ii acuza pe Mei si pe Kouichi de faptul ca totul se intampla din cauza lor. And she goes berserk on them the rest of the manga.
Mi se pare mie sau episodul 8 o sa fie fanservice? Nu e nici o secventa cu ei plecand la mare in manga. Stupid sponsors, please don't ruin my anime!!! >.<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 23 2012, 08:44 PM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Gore Loli... what do you expect ?! It's rating that sells nowdays, totusi story-ul nu m-a plictisit. Imi place atmosfera crepusculara. Parca vazusem la un moment dat in Twilight Zone un ep cu o profesoara demon sau ceva de genul asta ce seamana putin cu Another >.>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Mar 27 2012, 09:04 PM
Post #11


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



God...they butchered this! Si la propriu si la figurat...
Totul e excelent: atmosfera apasatoare, explicatia pentru toate "dezastrele" pana si episodul cu plaja nu a deviat prea mult de la subiect, chiar daca in manga actiunea respectiva se petrece in oras.
Apoi au venit ultimele 2 episoade si au simtit nevoie sa adauge mai multa drama la anime-ul acesta decat era necesar. Drama exagerata si fara sens. In continuare o sa fac un spoiler lung care o sa implice o mica comparatie si cu manga-ul si o sa explic si cum producatorii au reusit sa distruga o poveste perfecta si sa o aduca la rangul de meh. ;)
In manga singura persoana care moare in acel accident e Mikami-sensei [adica matusa lui Koichi] si inca 3 studentii care nu au reusit sa iasa din cladirea in flacari. Flacarile sunt creata de un fulger puternic si nu de o batrana instabila emotional care incepe sa omoare in stanga si in dreapta. Finalul a fost absolut odios: o gramada de persoane mor fara nici un fel de motiv, multe o iau razna si incep sa se omoare intre ei: gore just for the gore. God...I hated the last 2 episodes. Din cauza asta nici nu am mai fost asa de surprinsa de final si nici incantata de explicatia ca "calamitatea" i-a facut pe toti sa se poarte ciudat.
O alta chestie, in manga Akazawa nu moare, iar motivul pentru care devine berserk e pentru ca parintii ei s-au sinucis din cauza calamitatii, iar faza cu "berserk Akazawa" incepe inca dupa ce se sinucide profesorul lor de fata cu ei. Motiv pentru care Teshigawara il si arunca pe Tomohiko de la etaj. O placea pe Akizawa si si-a dat seama ca daca nu face ceva rapid aceasta o sa incerce sa faca ceva necugetat. Toate emotiile acestea sunt sarite in anime si in locul lor e inserat "free gore for everyone". Apropo, daca nu stiti cine e Tomohiko e ok, ca in anime primeste foarte putin screening. El a gasit caseta impreuna cu Kouichi, Teshigawara si Mochizuki. De fapt, cei patru baieti apar de cele mai multe ori prin manga ca si o "gasca" care lupta impotriva calamitatii. Misaki nici macar nu asculta caseta. In anime se pare ca l-au eliminat aproape complet pe Tomohiko ca sa-i poata da mai mult screening lui Misaki, lol...talking about the lolie fans, Sid.


Deci, da....un anime bun daca nu iei in considerare finalul incredibil de frustrant. Poate ca a fost mai bun pentru cei care nu au citit manga [cu toate ca eu am citit manga dupa, dar vazusem niste spoilers din raws si stiam ca multe chestii nu prea coincid, asa ca dupa m-am grabit sa termin de citit si manga, ca vad ca in sfarsit l-au tradus complet si pe acela :) ]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Mar 27 2012, 09:12 PM
Post #12


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Si manga si anime-ul sunt radical diferite fata de novel-ul original. De exemplu in novel Akazawa are un rol extrem de mic, comparativ cu rolul ei in anime si manga, iar la sfarsitul novel-ului Mei moare aparent din ce am citit. De altfel, producatorii anime-ului au spus ca fiecare medium e o interpretare diferita a povestii.

Oricum, mie mi-au placut destul de mult ultimele episoade fiindca au reusit sa faca din Another una din cele mai bune comedii ale sezonului. Imi aduc aminte ca am inceput chiar sa rad in timpul episodului 11 cand personajele au inceput sa moara in moduri din ce in ce mai ridicole.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Mar 27 2012, 09:30 PM
Post #13


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu am citit novel-ul. E tradus? Ca sincer, l-as incerca.

Dap...a devenit o comedie neagra la final. Fapt ce mi-a displacut total. Nu pentru asta m-am uitat la Another. I don't want a crappy comedy made from the idea of impressing >.<.

Shit...si tot le spuneam la prietenii mei non-anime fani ca vreau sa le arat un anime super si ca o sa le placa la nebunie. Acum o sa incerc sa evit subiectul de cate ori o sa-si aminteasca de el >.<. Inca mai am o sansa cu Fate/Zero. Second season, please don't be crappy!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kirigakure
post Mar 27 2012, 09:33 PM
Post #14


MockingBird
**

Group: Members+
Posts: 52
Joined: 14-October 11
Member No.: 10.703
Points: 117
Gender:



eu am cautat novelul dar nu l-am gasit .. daca sti unde se afla tradus sa imi dai si mie link te rog frumos :X
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Mar 27 2012, 09:34 PM
Post #15


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



@Tessa:
No idea. Informatiile despre novel le am second hand de la altii. In plus Another e un nume a atat de generic incat e destul de greu de localizat pe google informatii despre el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Mar 27 2012, 10:07 PM
Post #16


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Si eu am gasit sfarsitul acestui anime foarte amuzant. Parea ca ar fi inspirat din Final Destination. Scenele cand cade lustra peste grupul acela de elevi care se indrepta spre iesire a fost panarama, dar cea in care cade un pilon pe unul dintre supravietuitorii acelui grup a fost de-a dreptul hilara.
The Dead Person nu a fost cine ma asteptam eu... Am inteles ca nu era unul dintre elevi, si oricat de mult se eschiva Reiko, (corect me if I'm wrong, dar numele ei nu se traduce cumva prin "copilul nimicului"?) eu il banuiam pe bibliotecar... Well, per total a fost nice. Nu am mai vazut de foarte mult timp un anime horror si acesta nu a dezamagit, desi chiar vroiam sa existe fenomene mai infricosatoare sau sa aibe mai multe scene care sa dea de gandit. Doar sper sfarsit ce a fost o mica joaca cu emotiile si ratiunea invinse de instinctul de supravietuire...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Mar 27 2012, 10:15 PM
Post #17


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Doar sper sfarsit ce a fost o mica joaca cu emotiile si ratiunea invinse de instinctul de supravietuire...

Nici macar asta nu a mai fost...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Apr 17 2012, 04:03 PM
Post #18


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



Foarte overrated Anotherul asta.
Epic fail!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 18 2012, 07:49 AM
Post #19


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



epic fail?! No, is epic bulljit. Au ajuns sa faca horror stories with fan service... geez >.<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bloodlover
post May 5 2012, 03:07 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 85
Joined: 18-January 11
From: Transylvania
Member No.: 10.305
Points: 182
Gender:



Ieri l-am vazut si eu cap-coada. Mi-a placut mai mult decat ma asteptam, desi a avut unele minusuri, mai ales comparativ cu Higurashi (multa lume de pe forumuri facea comparatia aceasta). Pentru inceput mi-as fi dorit sa fie mai atmosferic si cu locatii mai interesante nu tot aceeasi scoala. Personajele sunt slabute, exceptand-o pe Misaki dar si aici e foarte discutabil deoarece eu am o slabiciune pentru genul acesta de personaje.

Ma asteptam sa vad ceva Final Destination dar nu a fost sa fie. Sfarsitul mi s-ar fi parut mai bun daca nu ari fi bagat niste scene comice dar total random...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:27 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |