Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rose of Versailles (Lady Oscar)


axi
post Sep 20 2004, 07:03 PM
Post #21


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



onoarea vs propiul copil ... hmmm ... poate parea ciudata o alegere dar vremurile se schimba si odata cu ele si mentalitatile ...
ca sa nu mai zic ca mentalitatile difera de la zona la zona si de la cultura la cultura ... ce ni se poate parea noua de neinteles isi poate avea rostul sau bine determinat intr-o lume guvernata de alte legi si percepte ... si cine suntem noi sa zicem ca moralitatea noastra e mai buna ca a altora, ca principiile noastre sunt mai bune ca alea altora ... totul se aplica numai si numai ptr noi insine
tenshi ... e ok sa plingi si asta nu te-a impiedicat sa-ti placa anime-ul respectiv ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 21 2004, 11:35 AM
Post #22


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Thanx, Axi. Asa e. Mi-a placut mult. Adevarul e ca uneori ma complac sa urmaresc anime sau filme TRISTE si apoi raman mult timp asa... pe ganduri... si imi propun sa nu ma mai uit... pana apare altul... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 21 2004, 11:45 AM
Post #23


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



asta-i dependentza :D iti spun eu
si ce am scris mai sus e SPAM ... tot eu spun ... damn ... i feel like a clasic already :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 21 2004, 11:52 AM
Post #24


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



AHHHH!!!!!!! I KNOW IT'S SPAM!!!!!!!! U don't have to remind me that!!! I HATE THAT WORD!!!
Let's just drop it. Deci aici se vorbeste despre Lady Oscar, so... you people pretend u didn't see the above posts! :oops:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Sep 23 2004, 05:24 PM
Post #25


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Axi> Ai dreptate. nu se poate aplica decat pt pers in sine. Poate nu ar fi omorat-o pana la urma. Nu se stie. Nu mi se parea totusi, in ciuda la tot ce a facut, un om care sa nu-si iubeasca copilul. si daca-ti iubesti copilul nu cred ca poti fi in stare sa-l ucizi. Eu parca imi aduc aminte ca a ezitat, si a ezitat mult... dar mai stii... se aplica ce s-a spus mai sus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aquamarina
post Feb 15 2005, 11:38 PM
Post #26


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: --
From: Lost in my dreams...
Member No.: 581
Points: 2
Gender:



De curand am reusit sa downloadez toate episoadele seriei Lady Oscar.Nu mai vazusem acest anime de cativa ani si sincer uitasem mare parte din actiune.
Tot ce pot sa spun este ca am ramas impresionata ,acum fiind matura si intelegand evenimentele care au jucat un rol atat de important in istoria Frantei.Personajul Oscar Francois de Jarjayes este superb conturat,toate starile sunt transpuse foarte bine.Daca revedeti animeul,veti vedea ca se pune mare accent asupra ochilor(oglinda sufletului) :P


M-am documentat si unele dintre personaje chiar au existat.Cred ca abia acum am reusit sa ma bucur cu adevarat de acest serial,sa-l inteleg.
Aaaa,iar personajul Andre mi-a placut la nebunie.Cum sa nu iubesti asa un barbat.Bine ca totusi,intr-un sfarsit,iubirea a fost impartasita.Macar o clipa...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Mar 17 2005, 06:42 PM
Post #27


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Ce pers au existat? Sunt f interesata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Mar 18 2005, 10:28 AM
Post #28


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Din cate stiu eu,3 personaje au existat sigur:Maria tereza,Maria Antoaneta si Ludovic al XVI-lea.Nu prea mai stiu anime-ul caci l-am vazut demult. Totusi,l-as vrea si eu.Can U help me? 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Mar 18 2005, 10:45 AM
Post #29


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



in afara de Maria-Antoaneta, Maria Tereza si Ludovic al XVI-lea, au mai existat in serie personaje care au fost reale in istoria Frantei. Astea sunt Fersen (legatura lui cu regina a facut valuri la curtea Frantei pe atunci), contesa Du Barry (care era intr-adevar amanta lui Ludovic al XV-lea), Robespierre, Saint-just (uhh care e personajul meu preferat din istorie alaturi de Alexandru Macedon :D. Saint-just a facut parte din partidul iacobin alaturi de Robespierre, a fost memebru in Comitetul Salvarii Nationale si a elaborat prima constitutie din istoria Frantei democratice in 1791. a fost ghilotinat in 1794 impreuna cu Robespierre). alte personaje istorice reale au fost Cardinalul de Rohan (afacerea colierului este de asemena reala) si Necker (care era ministrul finantelor, destituit de Ludovic al XVI-lea pt ca vroia sa reformeze economia si rechemat in functie in 1789 pt ca situatia ajunsese de necontrolat). Personajele principale, respectiv Oscar si Andre sunt fictive (asta ca sa nu va mai obositi sa cautati :D )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Mar 18 2005, 10:54 AM
Post #30


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Esti cea mai trae Ruxi. ;) Multumim pentru explicatii. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Mar 18 2005, 12:03 PM
Post #31


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



am uitat sa adaug ceva. chiar daca personajul Bernard Chatelet este unul fictiv, ziarul la care lucra el, si anume Le Cordelier, a existat. Era ziarul iacobinilor, al carui coordonator a fost Marat (unul din cei mai importanti revolutionari, care a fost asasinat de Charlotte Corday).

aa, am omis 2 personaje reale: fiul familei regale si madame de Polignac.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 18 2005, 02:34 PM
Post #32


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Au surprins foarte bine starea de spirit a epocii. Animeul e destul de realist din punctul acesta de vedere. Din cate imi aduc aminte scandalul colierului este o intamplare reala. Si personalitatea regelui destul de bland si pasionat de surubareala e realista ... oamenii care mureau de foame pe strazi cand la Luvru se faceau petreceri fastuoase......

Lady Oscar nu putea sa traiasca. Ea reprezenta tot ce ar fi trebuit sa fie un nobil ... frumoasa, onesta, integra, loiala. Si vremurile nu ii permiteau sa supravietuiasca. Nu mi-o imaginez maritata cu Andre intr-un colt de lime facand mancare, brodand si crescand copii in timp ce sotul se ducea zilnic la munca :D. A fost educata sa traiasca pt regalitate si a murit odata cu ea. Sfarsitul perfect si o lectie bunicica de istorie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 6 2006, 11:33 AM
Post #33


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Mie mi-a placut acest anime de la primul pana la ultimul episod...am toata seria plus filmul ;) merita vazut si revazut ...
Prima oara l-am vazut pe italieni cand eram mai micutza si mi-a placut enorm de mult ( eu fiind mai baietzoasa de felul meu)...
Andre :D a fost prima maaaaaaaare dragoste ( mai micutze avusesem eu inainte :P terrence din candy candy)...
Mi-a placut si coloana sonora...
( si nu!!!! mi-a placut chestia aia numita la stelle de la senne si subscriu la opinia exprimata de altcineva care considera acea varianta un "zorro feminin" <----- nu aprob ideea, a nu se intelege ca insult proprietarul ideii ;))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Mar 6 2006, 12:03 PM
Post #34


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



hahahahahaaaaaaaa poi a spune ca subscrii la o idee inseamna ca esti de acord cu ea. :lol:

trecand la subiect, imi mentin parerea ca intre cele 2 serii e o maaaare diferenta. iar chestia cu "zorro feminin" am spus-o pentru ca exact asa se comporta personajul. masca aia mi se parea total ridicola si oricine cu un pic de minte si-ar fi dat seama cine e individa (macar de si-ar fi pus o kagula ca atunci mai avea ceva credibilitate :lol: )=> exagerare grosiera. Rose of Versailles e mult mai bine si mai realist realizata, cu personaje puternice si care nu cad in ridicol. dumnezeule... cum ar fi fost s-o vedem pe lady oscar cu masca de-aia?! :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 18 2006, 06:13 PM
Post #35


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



QUOTE
cum ar fi fost s-o vedem pe lady oscar cu masca de-aia?!

ehhh, Lady Oscar a avut noroc cu Andre ca altfel se juca si ea de-a zorro [parca asta era intentia ei ...cand voia sa-l prinda pe Bernard care ii jefuia pe cei bogati...in stilul lui robin hood .. nu asa ajunge Andre sa fie ranit si sa-si piarda vederea? .. )(si parca Andre isi taie si parul in acelasi episod?)] , dar important e ca nu a facut-o :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vladcopil
post Mar 19 2006, 12:25 AM
Post #36


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 13-February 06
Member No.: 2.180
Points: 12
Gender:



Lady Oscar este animeul meu preferat. Am cumparat pana si manga din Japonia:D Mangaka Riyoko Ikeda este geniala. A mai scris si alte mangauri de o extrema sensibilitate asa cum este Lady Oscar. Intre ele as putea mentiona mai ales Oniisama he (Caro fratello, Brother dear brother) si Orpheus no mado. Am vazut Ruxi, ca te-ai documentat cu privire la personajele din Lady Oscar care au existat in realitate. Ai uitat insa unul foarte important:) Generalul de Jarjayes a trait in realitate si a fost unul dintre cei care au ajutat familia regala sa fuga la Varennes (fara succes) si a mai participat la un complot care urmarea scoaterea familiei regale din Temple (tot fara succes). Cine a vazut filmul Maria Antoinetta (difuzat uneori pe TVRM) poate isi aminteste de el :P. Riyoko Ikeda s-a inspirat la scrirea acestei opere din cartea lui S. Zweig "Maria Antoinetta", din cele doua monografii ale lui Pierre de Nolhac si nu in ultimul rand din Memoirs d'un medicin (Joseph Balsamo, Le collier de la reine, Ange Pitou si La comtesse de Charny) de Alexandre Dumas. Si nu in ultimul rand, am citit ca in afara Lady Oscar este atat de studiata incat este subiect de teza de doctorat :)
P.S. Celalalt anime despre revolutia franceza "Il tulipano nero" (sau stern der seine) este dragut (am toate ep in italiana), insa nu respecta nici pe departe realitatea istorica, nu numai prin faptul ca Simone Lorel este prezentata ca sora Mariei Antoinette (ceea ce e o intriga draguta de altfel :P) ci prin puternica tendinta comunista de a prezenta peiorativ familia regala si prin inventia absurda de la sfarsitul serialului: Simone se casatoreste cu Robert de Vaudrel si pleaca in strainatate cu copii surorii ei (in realitate copii Mariei Antoinetta sunt omorati si ei in timpul revolutiei).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

oscar francois
post Oct 13 2006, 01:05 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 10-May 06
Member No.: 2.535
Points: 25
Gender:



wow ce ma bucur ca sunt si alte persoane care au urmarit si au facut o pasiune din acest serial..ma refer la a afla tot ce se poate ce personaje sunt fictive, care au existat in realitate..kawaii..
- vb de peronaje care au existat mai este unul Rosalie care a fost doar servitoarea reginei in timpul petrecut la inchisoare
- apoi oscar a murit in aps 39 deci doar in eps 40(ultimul) nu a mai aparut "vie"
- alinna se pare ca-n copilarie fuseram indragostite de aceleasi personaje..lol...

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Oct 13 2006, 06:38 PM
Post #38


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Ciudat.. de curand mi s-a facut dor de Lady Oscar.. si m-am uitat la primele 12 ep. Pot sa zic k ma captiveaza acum la fel de mult ca si in urma cu trei ani. Multumesc pt detalii in legatura cu personajele reale.Vreau si eu filmul:((
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

edinaa
post Dec 9 2006, 11:29 AM
Post #39


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 26-September 06
Member No.: 3.043
Points: 106
Gender:



si mie mi-a placut foarte mult.
este un anime deosebit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Asra
post May 5 2007, 10:43 AM
Post #40


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



Fiti fericiti! Eu cel putin sunt ^_^ iar muzica ce se aude e a celor de la Violet UK :D Go Yoshiki!

http://www.youtube.com/watch?v=8nosrE2Ez-4

Si pentru cine nu stia, cei de la Lareine au cantat si ei melodia de la inceput <3 Se pare ca Ikeda le-a facut si niste portrete in stilul ei ^_^

http://www.youtube.com/watch?v=ojjN_CsBMCc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:35 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |