Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

11 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Love Hina


Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Unregistered









Excelent....Extraordinar....Nemaipomenit...Genial...Ma rog, poate ca exagerez putin...Cred ca rivalizeaza cu Dragon Ball GT in clasamentul personal.Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba, va spun eu(heh, mereu am vrut sa fac asta).Un elev care a terminat liceul vrea sa intre in Tokyo University.Chiar il obsedeaza ideea asta.De ce?Pentru ca acum 15 ani si-a promis, impreuna cu iubita din copilarie, ca se vor intalni in Tokyo U...Problema este ca de doi ani incearca sa intre si nu reuseste...In sfarsit, ajunge la Hinata Inn, un camin pentru fete infiintat de bunica sa, Hina(mai tarziu afla ca acesta era locul unde si-a facut el promisiunea cu fata aceea).Aici, dupa mai multe sau mai putine peripetii, aste "angajat" ca administrator al caminului.visul lui se implinea!Era pentru prima data in viata cand era inconjurat numai de fete!Se indragosteste de fata pe care o credea fata din amintirea lui, dar mai tarziu afla ca nu era ea.Dar sentimentele lui pentru ea raman aceleasi.Dupa cum e si normal, in final cei doi ajung sa fie impreuna, fata din amintire ramane undeva in planul secund, bla, bla.Dar, lasand la o parte povestea ce poate fi considerata de unii ca fiind pentru fete, seria este plina de umor.Poate chiar mai comica decat celebrul GTO(sper sa nu se supere nimeni ca am facut aceasta afirmatie...).Are comedie, actiune, drama, romantism...de toate, pentru toti.
Grafica este excelenta, serialul fiind din 2000-2001(asta am dedus eu dintr-un epidod...).Coloana sonora mi s-a parut incredibila, mai ales melodia care apare intodeauna cand Keitaro isi ia bataie de la fete.Hmmm...Probabil ca Keitaro este singurul om din lume care poate zbura...
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Se vade ca ti-a placut la nebunie Love Hina, ti-ai schimbat si avatarul ca sa se asorteze cu noua descoperire (sau veche).
Si nu, nu exagerezi deloc.
Love Hina este unul din serialele de comedie pe care le-am urmarit de cateva ori consecutiv fara sa ma plictisesc de el. Are cu siguranta unul din locurile fruntase la capitolul cel mai bun anime comic (o fi el si romantic dar partea de comedie este cea care m-a dat gata).
Personajele sunt superbe, toate avand trasaturi (aproape stereotipice) ce le definesc si le deoasebesc de restul.
Si daca Kintaro poate sa zboare, atuci Naru merita titul de dirijor de trafic caci pumni ei sunt cei ce il propulseaza cu atat gratie.
Cel mai frumos la acest serial este modul cum impleteste fantasticul cu realul fara sa iti dai seama (Kora, acea maimuta blonda, care se transforma -gen Sailor Moon; testoasa care zboara). Sa nu isi faca cineva impresia ca este un anime fantastic, caci aceste elemente sunt privite cu o oarecare normalitate in viata de zi cu zi la Pensiunea Hina.
Si faptul ca am retinut aceste nume de mai sus, arat cat de mult mi-a placut acest serial (de obicei nici numele eroilor principali nu ii mai tin minte).
Cel ma imult imi place sa il urmaresc inainte de examene, mai ales episoadele in care K-kun da examenele. Ma face sa ma simt mai bine, daca asta a reusit (in a patra inceracre) atunci am sa reusesc si eu(and it works).
Grafica, desi este din generatia noua, este un exemplu de grafica buna. Asta arata ca daca este vointa se poate desena la acelasi nivel ca acum catva ani.

Sethi, com se compara Love Hina cu GTO (nu l-am vazut). Are cel din urma acelasi stil umoristic ca Love Hina sau nu. Daca da, atunci trebuie sa fac rost de el.

P.S. Cand te apuci sa faci un rezumat la un show, ar fi bine daca ai spune la inceputul postului, pe undeva, acest lucru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Sa vezi si Speacial-urile, daca nu ai facut-o deja. Christmas Special e foarte romantic, iar in Spring Special poti afla cate ceva despre migratia testoaselor zburatoare (exista asa ceva?). :o
Si pentru mine e unul dintre serialele preferate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Unregistered









:arrow: DMonk:Le-am vazut deja....Fara ele nu stiam deznoamantul...

:arrow: Bogdragon, chiar nu stiu daca pot face o comparatie cu GTO.Onizuka nu zboara, nu ii sar ochii din cap, nici nu locuiesste cu o maimuta vorbitoare ca inventeaza testoase mecanice si nici cu o spadasina care il cafteste zilnic.In plus, Keitaro arata ce un adolescent, Onizuka ca un adult, desi au cam aceeasi varsta
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Dupa tot ce s-a zis aici despre Love Hina, eu nu prea mai am ce zice..decat ca mi-a placut enorm, am ras sanatos vazand cum tot zboara Kintaro...si el este intotdeauna nevinovat :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Tocmai faptul ca Keitaro (cred ca i-am pocit numele la scris mai inainte) locuieste intr-o pensiune de fete il face vinovat. Suna stereotipic dar, nu este civilizat ca un baiat sa stea intr-un dormitor de fete decat daca are intentii perverse :D - si pe idea aceasta Keitaro este vinovat pana la proba contrara si tot o incaseaza (de la toti).
Episodul in care se duc la mare si pun in scena acea piesa de teatru mi se pare cel mai bun. De unde Kora scoate un mega-pozitronic-canon nu stiu ("maimuta" dar mai desteapta decat omul).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Mai este si alta varianta: nu are de ales. Si ii place mai mult sa fie inconjurat de fete chiar daca primeste cam zilnic portia de cafteala. A gasit el niste avantaje :D. Dar asta nu inseamna neaparat ca are intentii perverse.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Unregistered









Dar cine a zis ca are intentii perverse?Ma rog, fetele din camin...Dar ele nu se pun acum.Faptul ca unui baiat ii place sa fie inconjurat numai de fete nu e un lucru rau.E ceva omenesc. :D
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Am vazut si eu Love Hina...de vreo doua ori chiar. Mi-a placut foarte mult...are niste faze dementiale printre care preferatul meu este "Naru punch" aplicat deseori fetzei lui Keitaro :D .

Dar ce mi-a placut mie cel mai mult la serial a fost soundtrack-ul. Melodia de inceput Sakura Saku parca era pe locul 3 in topul ala de la Anime Grand Prix postat de Sidonix. Si in general toate melodiile cantate de Yui Horie (Naru) sunt frumoase: Egao no Mirai e (Naru Idol Song), Mainichi ga O-tenki, RAMUNE Iro no Natsu, Yakusoku. Cred ca putea sa fie inclus foarte bine la Poll-ul "Cel mai bun OST" al lui Urfe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Unregistered









Sa nu uitam, pe langa Naru Punch, mai este si Kaolla Kick...Ca este la fel de amuzant.
Personajul lui Motoko este interesant, cel putin pt. mine.Intrebarea pe care mi-o pun este:il iubeste, l-a iubit, sau nu poate sa-l sufere pe Keitaro?Eu as zice cate putin din toate :D
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Iubesc modul in care Kaolla se joaca (se misca de parca nu ar avea oase), construeste mecha-testoase si cu toate aceste stie clar ce vrea sa faca in viitor (si anume: sa construeasca un imperiu financiar care sa rivalizeze Japonia). Fata de Naru care se viseaza doar mireasa.
Este unul din personajele cele mai simpatice din show. Bine ca se poate transforma in versiunea adulta ca sa nu fiu acuzat de hartuire de minore.

Motoko...il uraste pentru faza cand ia dat jos chiloti pe scari (accidentat binenteles...ca intodeauna). Il iubeste (ca pe un frate) pentru ca a ajutat-o sa isi dea seama ce vrea sa faca in viata. Iar in rest...erea doar o raceala.

Love Hina incepe putin cam timid la inceput, are majoritatea actiunii superb realizata si devine un pic trist la sfarsit. Aceasta tristete poate este data de incheierea serialului (ca in DBGT) si de acea imi place faptul ca exista episodul 25. Acest episod nu face parte din firul epic al seriei ci este un episod "side story" despre Motoko, sora ei si "casatoria" dintre Mokota si K-kun. Daca pe la sfarsit poveste devine prea romantica, acest ultim episod imi aduce aminte de puternicul caracte comic al seriei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Unregistered









M-a cam mirat faptul ca episodul 25 nu avea nici o legatura cu 24.Acum m-am lamurit :D .Kaolla nu inventeaza numai testoase, inventeaza si aparate de citi visuri si roboti, si Mega nu stiu Cum Cannon, de toate.
In episodul cupiesa de la mare este un fel de mega parodie DB.Cred ca am mai zis asta pe undeva, nu?....
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Am sa va rog sa marcati cu ***SPOILERS*** atunci cand faceti vreun spoiler...
Fie-va mila de oameni ca mine care abia s-au apucat de Hina.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Fate ai perfecta dreptate.
Pe acest forum nu se tine prea mult cont de acest lucru, dar pe altele esti banat pentru chesti ca astea.
Oricum informatia de pana acum este suficient de criptica incat sa nu intelegi prea multe lucruri daca nu vezi efectiv serialul. Este mai mult modul admiratorilor acestui anime de a se exprima (cateodata doar pentru ei insisi) si nu pentru a povesti actiunea altora.

sethi>este pusa in scena "Calatorie spre vest" opera literara dupa care sa inspirat Toriama pentru DB original.
Mega Pozitronic Canon (mega tun pozitronic)
Pozitronul=particula subatomica cu masa unui elecron dar cu sarcina pozitiva.
Acum, cine spune ca animeul nu este educational. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Prin Specials, va feferiti la Love Hina Again?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Nu. Mai jos este toata seria pana in acest moment, scrisa in ordine cronologica din punct de vedere al povesti. Episodul 25 este scris asa pentru ca este "side stori" la poveste principala.

Love Hina ep.1-24
Love Hina ep.25
Love Hina Crismas Special
Love Hina Spring Special
Love Hina Again ep.1-3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Unregistered









"Love Hina again are legatura cu seria?Cum e, ca io nu l-am vazut? :cry:
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



***SPOILER***





Da are legatura.
Dupa Spring Special, K-kun pleaca ca asistent de arheolog iar cand revine se vede pus in postura de a se impaca cu Naru si de a pune la punct relatia cu sora lui vitegra (nou aparuta) ce doreste sa se casatoreasca cu el (conform unei promisiuni din copilarie).
Totul se complica datorita unei anexe magice a pensiunei Hina.



***MEGA SPOILER***
Da rau de tot. Nu cititi decat daca vreti sa stiti totul.










Dupa cum sti din Spring Special, Keitaro si Naru au fost primiti in Tokyo U. In prima zi, Keitaro isi rupe piciorul cazand de pe acoperisul universitatii unde ajunsese datorita unui dans de bucurie. Ciudat avand in vedere ca el este obisnuit sa zboare dar asta e. Avand piciorul rupt este nevoit sa renunte la studi si sa plece cu profesorul de arhieologie ca asistent.
Dupa un timp in locul lui apare sora lui vitegra ca administrator (binenteles are o pisica magica ce zboara). Aceasta spune ca ea este de fapt fata cu promisiunea si intre ea si Naru incepe un "razboi". Intre timp vine acasa K-kun ce isi propune sa ii "propuna" lui Naru. Sora lui insa nu se multumeste cu acest lucru si ii reaminteste ca de fapt cu ea trebuie sa se casatoreasca conform promisiunii din copilarie (alta decat cea cu Tokyo U).
Se mai adauga la reteta si o anexa a hotelului ce are proprietati magice de a uni sufletele indragostitilor pentru todeauna si povestea este completa. Binenteles ca totul se termina cu bine, Keitaro si Naru plecand (da repede de tot) cu Profesorul intr-o noua aventura.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Unregistered









Sa-ti spun ce am inteles eu...Ca sora vitrega a lui Keitaro vrea sa se casatoreasca cu el...Hmmm...nu suna prea bine...
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Ai inteles bine, de... cultura noastra nu este aceasi cu a lor. Pana la urma casatoria intre frati vitregi (ce nu sunt legati de sange) este OK si legal si biologic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

11 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 04:56 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |