Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mimi Wo Sumaseba, Whispers of the heart


rzr999
post Mar 11 2006, 04:57 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-March 06
From: Cluj
Member No.: 2.236
Points: 241
Gender:



Mimi wo Sumaseba
Whispers of the heart

Chiar daca apartine de studio Ghibli, doar scenariul a fost scris de Miyazaki (si un scene din film cu pisica din neko no ongaeshi), a fost regizat de Yoshifumi Kondo, el fiind mai mult animation director la Ghibli (ex. Mononoke-hime, Kiki's Delivery Service, Grave of the Fireflies)

O fata tanara este foarte surpinsa cand vede ca toate cartile de la biblioteca, care le-a citit, au fost deja imprumutate de aceeasi persoana. Cand mai tarziu, intalneste un baiat (care vrea sa devina sculptor vioare) destul de suparator, isi da seama ca el este cel care a imprumutat cartile. Si dupa un punct devine un inceput de love story.
Sunt depictate imagini ale resedintelor de familii tipice japoneze intr-un mod foarte pasnic, dar realist. Imaginile astea predomina in tot animeul.

Mie mi-a placut excelent de mult, l-am vazut de cateva ori, dar m-as mai uita la el :D

Nu ar trebui sa vedem daca se poate imprumuta un proiector si sa ne uitam la ceva animeuri undeva, impreuna ? =3

Voi, l-ati vazut ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post May 3 2006, 04:14 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Sincer nu ma asteptam sa-mi placa acest anime, dar deoarece l-am downloadat am zis ..hai, sa-l vad (desi dupa Porco Rosso, ma asteptam la ceva in genul aceluia: sa inceapa de la mijloc :) si sa se termine in coada de paste ..gomenasai dar asta este parerea mea...) - si bine am facut.
La sfarsitul filmului ma intrebam daca nu cumva sunt retardata :) la 14 ani ,inainte de a intra la liceu. eu habar nu aveam ce este aia viata, cu atat mai putin nu stiam pe ce drum vreau s-o apuc...m-a fascinat sa vad cum fiecare stie si incerca sa faca ceea ce doreste in viata, in ciuda greutatilor intampinate...
Asa cum am mai spus - intr-un alt post de-al meu - acest anime nu are nimic extraordinar...este extraordinar prin simplitatea lui, totul decurge normal, firesc, dar totusi are un ceva care-ti merge la suflet.
(mi s-a parut super kawaii cand el ii marturiseste ca a inceput sa citeasca atatea carti doar pentru a se face remarcat de ea, mi s-a parut emotionant rasaritul de soare si super comica cererea in casatorie facuta cu un avans de ...cativa ani buni :D)
Acum ce sa zic, mai conteaza si starea de spirit pe care o ai la vizionarea acestui anime, conteaza sa ai si timp (nu stiu daca mai exista variante ale acestui film, dar cel vazut de mine are 1h 50min ceea ce nu e putin de loc, iar daca esti in criza de timp...cu siguranta acest anime nu va mai avea nici-un farmec...)
La faza cu vazutul impreuna...sincer nu stiu daca pot sa stau 2h pe scaun nemiscata :D risc sa-i deranjez pe ceilalti cu frichineala mea..acasa e cel mai bine : mai pui pauza si te duci dupa un pahar de apa/suc, te mai intinzi , te mai duci la toaleta...:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post May 4 2006, 07:49 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Tot ce poarta semnatura Ghibli are de la mine nota A+ de la inceput ( iar daca nu are incasari prea mari e si mai bine ) .
Si eu l-am vazut de mai multe ori ( cum am vazut si inca mai vad toate anime-urile care imi plac mai mult decat altele care mi-au placut mult ). Motivele pentru care este dragut si merita vazut au fost enumerate mai jos ... vin doar cu o completare referitoare la muzica , care se potriveste de minune ( Country Road in varianta japoneza mi s-a parut dragut chiar si atunci cand s-a transformat in Concrete Road ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 9 2006, 06:57 PM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



un film EXTRAORDINAR, favoritul meu ghibli alaturi de laputa castle in the sky.
Este primul film ghibli care poate fi incadrat in opinia mea la genul romance ( de aia mi-a si placut asa mult :P ). Destul de atipic pt ghibli, este lipsit de elemente fantastice ( in aceasta privinta seamana cu only yesterday si ocean's weaves ). Asa cum s-a mentionat deja pare simplu dar tocmai aceasta simplitate atrage, plus detaliile de viata care ies in relief.
Anyway o poveste care merge la suflet, sunt perfect de acord cu ce a spus Alinna. Si muzica, intr-adevar, awesome. pot spune ca acest film m-a inpresionat mai mult decat blockbuster-urile Princess mononoke si spirited away
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Okami
post Mar 21 2007, 07:44 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 15-March 07
From: Timisoara
Member No.: 3.952
Points: 74
Gender:




E un film produs de studioul Ghibli, care urmareste o frumoasa poveste de dragoste intre Shizuku Tsukishima si Seiji Amasawa. Filmul trateaza mai multe subiecte interesante, fiind un mozaic din toate punctele de vedere.

Shizuku Tsukishima si Seiji Amasawa se indreapta catre "lumea adulta", dar urmandu-si propriul drum. Dragostea poate fi dureroasa, mai ales daca apar aspiratiile in viata si parintii.

Filmul are o grafica si o coloana sonora excelente.

Ce impresie v-a facut?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post Mar 21 2007, 08:13 PM
Post #6


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



prima jumatate este cu adevarat superba; a doua, atunci cand incepe povestea baiatului, cand canta ei... e putin plictisitoare, mi s-a parut...
asta acum aproape un an.

8,5 /10...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Mar 21 2007, 08:16 PM
Post #7


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



mi-a placut mult de tot. intradevar, este o productie deosebita. mi-a facut impresie determinarea lui shizuku, inspirata de idealurile spre care tindea seiji; si mai ales modul in care cei doi s-au intalnit - el imprumuta carti, in speranta ca ea il va remarca pe acea lista. very cute :D indeed, an adorable story :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Okami
post Mar 21 2007, 09:01 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 15-March 07
From: Timisoara
Member No.: 3.952
Points: 74
Gender:



KenyaSong, adaptarea lui“Take Me Home, Country Roads” in “Concrete Road” mi s-a parut foarte funny, fiind chiar o tema centrala in film. :D

Crystall, intr-adevar cute si realista in acelasi timp.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Mar 21 2007, 09:19 PM
Post #9


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



;) daaaa, cantecul a fost super funny si, intradevar, a fost un factor determinant pt evolutia povestii. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 21 2007, 10:38 PM
Post #10


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



guys, daca nu ma insel, mai exista un topic despreacest anime in general anime :D - eventual un admin poate reuni cele 2 threaduri... oricum, ma repet, un film de exceptie, favoritul meu dintre filmele gibli - iar melodia country roads e superba :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Mar 21 2007, 10:54 PM
Post #11


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



eh... exista topic despre productiile ghibli in general park.... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Apr 10 2007, 09:58 AM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Prima prodcutie ghibli vazuta de mine. La inceput am fost socata de cat de fade sunt personajele in raport cu finetea detaliilor din background..
Prima reactie a fost .."wtf?!?! o_O Heidi fetita muntilor!" dupa care am lasat la o parte "amanuntele " astea si m-am lasat prinsa de poveste...
Desi nu se intampla nimic deosebit, modul firesc cu care totul se petrece te cucereste de la inceput...[cel putin pe mine m-a cucerit]...
Imi place povestea dintre cei doi si imi place cand el spune ca - pentru a se face remarcat de catre ea, citise toate acele carti [hehe, si a reusit].
Mi-a placut povestea Baronului si a perechii sale [pacat ca in The cat
returns nu se exploateaza aceeasi poveste, ci doar se preia personajul...]
:lol: sfarsitul e...mai mult comic decat romantic ^^" dar potrivit [the sky was...o_O]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 7 2010, 09:51 PM
Post #13


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu ma asteptam la ceva slab avand in vedere ca mi-e mi-au placut toat productiile ghibli. [unele mai putin: cum ari fi Umi ga Kikoeru, dar si acela a fost frumos].

Ce am observat la "Whisper of the Heart" e realitatea care te cuprinde atunci cand il urmarsti. Jur ca la un moment dat m-am trezit crezand ca urmarsc un film la tv cu personaje reale. Povestea si peisajele sunt fascinante, te captiveaza astfel incat nici nu mai realizezi ca te aflii in fata unui monito de calculator. Parca ai fi acolo langa personaje: simtind frustrarile lor, mirosind aerul pe care il respira, iubind impreuna cu ele. Stiu ca suna ciudat, dar mie putine productii au reusit sa imi trezeasca astfel de trairi. Fiecare minut ma facea sa ma cuprind si mai mult in povestea lui Shizuku. Iar camera ei...ce sa spun, parca e a mea. Aglomerata, dezordonata cu o sora (in cazul meu un frate) cu care trebuie sa o impart.
As vrea sa citesc si eu la fel de mult ca si ea, dar din pacate pe mine cititul cartilor in ultima vreme a inceput sa ma atraga tot mai putin. Nu prea am timp liber, iar cand am citesc un manga sau vizionez un anime. Stiu ca nu e o gandire tocmai sanatoasa, dar asta e purul adevar. XD

Oricum, filmul merita fiecare minut vizionat. Eu sper sa se stanga mai multe persoane car l-au urmarit ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Nov 14 2010, 04:59 PM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Cel mai mult filmul se deosebeste prin starea de spirit pe care o ofera: nici nu mai stiu de cat timp nu m-am simtit atat de relaxata si binedispusa urmarind un anime. Un prim atu al povestii e ca sentimentele personajelor sunt excelent exprimate, intr-un mod armonios. Coloana sonora a fost draguta, avand in vedere melodia pe care a cantat-o Shizuku. Personajele mi-au placut la nebunie. Dorinta lor de a realiza ceva in viata inca de mici m-a impresionat, puterea pe care vroiau sa o aiba asupra viitorului lor. Mi-a placut si faptul ca nu s-au lasat infulentati de restul oamenilor, parca traiau numai in lumea lor. Finalul e de exceptie, absolut superb! 10/10
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Nov 14 2010, 07:15 PM
Post #15


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



L-am vazut acum 2 ani cred, asa ca am cam uitat unele datalii, dar impresia de ansamblu nu s-a pierdut. Ii unul din cele mai bune romance din cate am vazut. Chiar intri in atmosfera linistita pe care filmul o prezinta. E foarte realist, iar copiii se poarta foarte firesc, in concordanta cu varsta pe care o au. Sunt obsnuiti, fara nimic extraodrinar sau iesit din comun, iar visurile si viata lor de zi cu zi pot fi regasite la mai toti copiii de varsta lor. Dar tocmai asta face povestea atat de captivanta; e o incursiune in inceputul adolescentei... Ok, o cam iau pe ulei... :lol:
Un alt + ar fi pentru coloana sonora. Au folosit foarte bine piesa "Take me home, country roads", potrivindu-se perfect ca leitmotiv al filmului. Daca pana atunci imi placea cantecul asta, de atunci a devenit unul din preferatele mele. :rolleyes:
That should be for now. Cu prima ocazie cand am timp, o sa il revad si poate o sa il inteleg altfel. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:51 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |