Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Azumanga Daioh sau mai bine zis Zuzi girls ^___^


Emanuel
post Mar 26 2007, 10:38 AM
Post #21


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



intr-adevar, AD e genial. O comedie reusita. Spre deosbire de multe alte serii de acest gen, care la un moment dat devin repetitive, azumanga daioh e funny de la inceput pana la sfarsit :) .
Sunt momente in care am ras cu lacrimi :D - si imi place mult faptul ca lipseste aproape cu desavarsire aspectul romantic - o chestie originala, tinand cont ca seria este despre niste liceene.
Aaa, si personajele sunt.... :lol: - oh dear. My favourite - Osaka - she's insane :P .E asa de....nici nu stiu cum sa-i spun. Parca de pe alta lume. aa, si eps. cu Chiyo-chan costumata in pinguin :D - kawaiiiiiiiiii. si.... anyway, un serial excelent - 5 din 5.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Mar 26 2007, 12:21 PM
Post #22


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Hai ca nu-mi vine alta comparatie in minte dar... Osaka are niste momente de luciditate, la fel ca si Kelly din Familia Bundy. :)) E totala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 26 2007, 01:19 PM
Post #23


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



:D - no no no. Tenshi, imi insulti pers. favorit. Kelly e o blonda proasta. Osaka e....diferita. gandeste in slow motion :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Mar 26 2007, 01:49 PM
Post #24


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Ok, hai sa nu facem offtopic, dar te rog NU asocia "blonda" cu "proasta". Si nu, nu sunt blonda. :D

Ai dreptate despre Osaka. Vezi? In anime nu zice nimeni despre ea "vaaaai, ce proasta e". Dac-ar fi asa si la noi...
Mie imi plac toate personajele, dar febletea mea e Sakaki-san. Saracuta, cum e ea inteleasa gresit. Si nebuna aia de Tomo care mereu vrea sa se ia la intrecere cu Sakaki.... haha!! Sau Kaorin... :))))

... si mai e si Chiyo-chan cu "catelusul" ei. Mor de ras cand imi amintesc reactia lui Sakaki atunci cand mangaia cainele ala. Era in extaz, ce mai....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 26 2007, 02:02 PM
Post #25


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



mai inteles gresit. nu sunt de acord cu stereotipul asta, pur si simplu am zis ca asa e prezentata kelly in serial ;) . Iar Osaka e ALTFEL - are o perceptie diferita asupra realitatii fata de restu lumii. :lol:
Si mie imi place obsesia lui Kaorin fata de Sakaki :D - mai ales ca nu depaseste niste limite. Aaaa, si sa nu o uit pe Nyamo - she is really nice - asa da profesoara :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Mar 26 2007, 02:07 PM
Post #26


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Ah, da, Nyamo e o figura. Si ea e profesoara de engleza, din cate imi amintesc. Ea ar fi trebuit sa fie mai serioasa... cea serioasa era profa de sport. :))
Noh, am putea sa tot comentam ca nu mai terminam. Recomand seria tuturor. Sigur o sa placa. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Apr 10 2007, 04:04 PM
Post #27


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:





Hehe, si iata ca ajung sa postez si aici :impressed. Sooo Azumanga ...keh, nush daca am vazut vreun episod fara sa ma hlizesc ca proasta. Unele faze erau de-a dreptul penale iti ziceai "hai, mah,ca nu se poate intampla asta INCA O DATA" si totusi se putea . Ma uitam cu uimire si ma hlizeam ca proasta la Chio-chan care juca...voley cu Osaka ...*coughs* [lmao]...dom'le penal...
Tot o faza la care nu m-am putut opri din ras ...faceau stretchin' [haha trecand peste cuplul Osaka ..Chyo ... :rofl] cand Tomo i-a bagt un picior in spate lu Yuki de-a lipit-o de pamant am crezut ca lesin...
Oricum animeul e criminal de la inceput ..cand Yuki- sensei ii fura lu' ala bicicleta...
Nush..ce sa zic mi-a placut, m-a amuzat ^^ si m-a si enervat in acelasi timp ^__________________^ da' zic ca merita vazut totusi...

[omg..omg ..chyo -chan imbracata in pinguin is "totally kwaiii"]

Ps - nici dupa 26 de epsiodade nu m-am putut hotari who I like best ..dar un lucru e sigur, desi Osaka a castigat za big prize [in 2005] ...eu o plasez la egalitate cu ea pe Tomo :silly
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 10 2007, 08:51 PM
Post #28


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



am o curiozitate - de ce te-a inervat Azumanga ? :P
aa, si faza cu Osaka si Chio-chan la volei - :D :D - oh boy.... am ras de nu mai puteam. Domle, asta da comedie reusita, si una inteligenta, nu ceva gen sitcom.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Apr 10 2007, 10:29 PM
Post #29


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Nu pot sa-ti las nesatisfacuta curiozitatea...
Cand am spus ca m-a si enervat Azumanga Daioh, aveam in minte repetativitatea fazelor cu Sakaki si matza aia. E drept ca ce e putin nu ajunge, dar ce e mult strica cu siguranta. Cred ca fraiera aia a fost muscata in fiecare episod, iar undeva pe la al treilea episod a incetat sa fie amuzant si a devenit enervant ^^"

later edit "ha ha ha"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Apr 10 2007, 10:31 PM
Post #30


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



În episodul 2 nu e muşcată, tocmai l-am văzut.
Dar e muşcată de două ori în episodul 1 :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Apr 10 2007, 10:36 PM
Post #31


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Mie nu mi s-a parut enervant deloc... Si asta pentru ca o inteleg... Si eu sunt in stare de asa ceva. Ba chiar... mi s-a intamplat de cateva ori. ^_^''
Si ca sa va dau un exemplu concret... Bunica mea avea o mâță rea de tot. Cand mergea ea pe strada, cainii se ascundeau. Serios! Iar eu eram moarta dupa ea... tanjeam dupa un "miau" dragastos... in schimb eram mereu scuipata si zgariata. Cand mancam, bagam mereu mana sub masa ca sa o ating, desi STIAM ca ma va zgaria. Nu ma cruta niciodata. :)) Si facea exact ca si kamineko a lui Sakaki-san... statea cuminte si astepta pana ma apropiam destul, si... CRANȚ! x__x
Asa ca, dupa cum am spus, o inteleg pe biata fata...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post May 15 2007, 09:18 PM
Post #32


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



O prima impresie dupa ce am terminat de vazut seria ar fii ZOMG dis is t3h scha1t!!! Nici pana acum nu inteleg cum a reusit ,un anime despre niste fete care merg la scoala, sa ma tina in fata monitorului si sa ma faca sa rad pana am facut febra musculara la abdomen. It is fuc... bloody brilliant!!! Osaka cu perosnalitatea ei pierduat in spatiu. Chyo .. she's cute and smart to. De fapt Team Bonklers erau comic relief-ul. Personal cel mai mult mia placut Sakaki si mania ei pentru tot ce inseamna kawai. Ca sa nu mai zic de Kaorin ... were all Kaorin for Sakaki :P
Azuma is a genius. Si daca aveti cum faceti rost de Yotsuba& si cititi-o ... este tot Azumanga but better.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Eraiza
post Jul 2 2007, 10:46 AM
Post #33


-whatever-
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 13-June 07
From: Derrière toi
Member No.: 4.460
Points: 63
Gender:



Omg... Azumanga Daioh; I think it was and maybe still is my fave anime. Cred ca e singurul anime care, efectiv, m-a facut sa ma stric de ras. L-am revazut de 3 ori.. Imi ramane in cap mata aia cu dintii aia ... incercand s-o muste pe Sakaki. My fave character is Chiyo.. Really cute , hugable and smart ^ ^". And then, the teacher [Yukari], with her driving abilities.. Sakaki was kinda shy but.. She's my type of character..
Si cred ca o sa il mai revad.. de multe ori. AD always makes my day bright
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 23 2007, 01:34 PM
Post #34


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Am vazut cu mult timp in urma vreo 3 episoade, l-am pus pe hold si recent l-am reluat. Cred ca am ajuns pe la jumatatea serialului cu vizionarea si de data asta am si filmul. :D Mda, pentru mine e mare lucru. :P

Faza favorita pana acum:
Chiyo-chan trece in anul 2 si coboara scarile nervoasa pt ca toti zic ce mica si draguta e. Rant: OMG, Chiyo-chan bosumflata is so cuuute! ^_^ Anyway, il prinde pe un tip care tocmai intrase in anul 1 de liceu si care urca scarile. Discutie:
"You're new right?"
"?!?!?"
"I'm (scuze, nu i-am retinut prenumele) Chiyo"
"And that's Sempai for you!"
"S-sempai?!?!?!?!?!?!?"
Haaaiii!!! *Chiyo walks away cherfully

Am ras de m-am spart. :lol:

Inca o faza tare e cea in care
fetele se imbraca pe rand in costumul ala de pisica (cred) si cea energica (am probleme in a retine numele, sorry) o ia la fuga pe coridoarele scolii speriand de moarte pe toata lumea. :lol:


A, tin minte si acum inceputul vazut acum 6 luni in care
Yukari ii fura bicileta tipul si ala striga dupa ea Sensei!!!! Eram ferm convisa pana in acel moment ca Yukari e si ea eleva.
:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Nov 23 2007, 04:24 PM
Post #35


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



tare fazele :lol: . dar, dianara, la ce film te referi ? exista un film Azumanga Daioh ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 23 2007, 06:05 PM
Post #36


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Sper ca vorbesc de Azumanga Daioh the Movie. :lol: Ma rog, era la pachet cu serialul si din ce vad din ce vad e, de fapt, asta:
QUOTE
Azumanga Daioh: The Animation, with two other episodes released: "The Very Short Azumanga Daioh Movie", a six minute trailer released to movie theaters to publicize the upcoming television series, and "Azumanga Web Daioh", a pilot episode under four minutes in length that appeared on the official Japanese Azumanga Daioh website for a limited time.[1] As a pilot, it featured different voice actors and music from the regular series.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 28 2007, 01:38 PM
Post #37


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



S-a terminat. :( Cred ca am folosit vreo 5 batiste la ultimul episod, in asa hal curgeau lacrimile. Cum era Chiyo-chan in serial, in timpul ceremoniei de absolvire asa eram si eu (mai ales ca si eu am avut ceremonia de terminare a facultatii anul asta). Imi suflam nasul si apoi izbucneam in ras pentru ca iar faceau fetele astea ceva. Oh, si cand
vine Yuakri in clasa, all teary eyed, si de fapt era pt ca si-a pierdut portofelul=priceless. :lol:

A crescut inima in mine cand am vazut ca
a primit si Sakaki pisica pe care si-o dorea
. Am inteles in sfarsit faza cu Osaka si cutitul.
It's not a frying pan? :huh:

Cel mai tare moment a fost cand Osaka le invata pe fete cum sa caste. Am vazut episodul asta intr-o dimineata inainte sa plec la serviciu. Nici nu pot explica cat de mult am cascat pe autobuz in dimineata aia, mi-au dat si lacrimile. :lol:
Iar acum vreau mai mult. Am inteles ca Lucky Star ar fi asemanator. True?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Dec 25 2007, 09:30 PM
Post #38


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



QUOTE(Daianara @ Nov 23 2007, 01:34 PM)
cea energica (am probleme in a retine numele, sorry)

*




Tomo-chan? :D




Am terminat de vizionat Azumanga Daioh acum cateva minute impreuna cu Azumanga Web Daioh (un mini-episod separat de serie care tine vreo 3 minute si care la Wikipedia este catalogat ca fiind un Original Net Animation) si The Very Short Azumanga Daioh Movie (erau in folder-ul cu restul episoadelor cand le-am descarcat). Grafica este diferta fata de serial la ambele, iar povestea din The Very Short Azumanga Daioh Movie este asemanatoare cu unul din episoade.
Serialul a fost...superb! Si cu siguranta o sa imi fie dor de aventurile micilor liceene. Chiar in ultimul episod cand urmau sa plece in excursie ma gandeam 'Oare nu continua? Nu se prelungeste episodul?'. Nu am vazut toate episoadele deodata si asta a fost intr-un fel placut fiindca am avut timp in care sa ma gandesc la fazele amuzante din episodul pe care tocmai il vazusem si deabia asteptam sa imi fac timp sa le vad pe urmatoarele (fiindca majoritatea episoadelor le-am vazut in timp scolii si nu prea aveam timp ^^'). Revenind insa la poveste... Spun din start ca personajele mele preferate sunt Kagura si Sakaki, cea din urma placandu-mi de la inceput. Ambele erau foarte bune la sport (iar eu cum nu sunt, poate si din cauza asta mi-au placut ma mult xD), dar erau totusi diferite cand venea vorba de animale (spre disperarea lui Sakaki :lol: ). Sakaki, saraca, era...ceea ce nu isi dorea ea sa fie si ceea ce ceilalti admirau (scuzati aliteratia deranjanta). Kagura cred ca se aseamana cel mai bine cu mine :lol: (exceptand faza cu sportul). La inceput am crezut ca e destul de inteligenta, dar in cele mai multe situatii se dovedea a fi la nivel cu Tomo. Nu vreau sa zic cum e la mine :lol: . Chiyo nu mi-a prea placut la inceput fiindca nu stiam la ce sa ma astept (vezi un copil geniu ajuns direct la liceu de la scoala generala care e bogat si dragut...huh...prea multe deodata), dar pe parcurs s-a dovedit a fi intr-adevar adorabila. Despre restul personajelor nu am ce zice fiindca vad ca s-a zis deja cam tot.
Anime-ul e un MUST SEE! Este recomandat pentru cei care se afla intr-o dispozitie proasta. Se recomanda citirea cu atentie a review-ului, iar pentru eventuale efecte secundare prezentati-va psihologului.


P.S.: sincer...dupa primele 5 episoade am inceput sa ma comport ca si Osaka.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Dec 26 2007, 02:51 AM
Post #39


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
P.S.: sincer...dupa primele 5 episoade am inceput sa ma comport ca si Osaka.


Cred ca in fiecare din noi se afla cate o parte ca Osaka. Doar ca personajul este ca lucrurile pe care le stim dar nu le constientizam despre noi si trebuie sa vina cineva sa ni le spuna iar noi sa`i dam dreptate :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Dec 26 2007, 10:05 PM
Post #40


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



@VirginBlood: ai dreptate. :) Chestie e ca, pe langa asta, am inceput si sa vorbesc asa aiurea ca ea si fara rost (maica-mea a zis ca dauneaza anime-urile mele - lol, in gluma, bineinteles - ) trezindu-ma ca zic cuvinte aiurea, accentuandu-le si mai aiurea. :lol:

Hm...mai voiam sa zic de Sakaki, care se asemana cu mine din punct de vedere al fizicului (cu exceptia ca eu sunt blonda si am parul cu cateva palme mai scurt). Pisica aceea (aia cu personalitate :lol: , Maru-chan cica o chema)
tot nu s-a lasat mangaiata pana la urma. Saraca Sakaki
. Cred ca dintre toate a fost singura care a reusit sa realizeze ceea ce si-a dorit cu adevarat. Mi-a placut de ea de la inceput deoarece am crezut ca e cea mai normala xD, dar se pare ca in anime-ul asta nimeni si nimic nu e normal. :lol:
Ah, si mai era ceva: visele si gandurile lui Osaka pur si simplu ma inspaimantau. O_O Era de temut fara sa vrea xD. Cand a fost episodul acela cu visele fetelor deabia am asteptat sa treaca partea lui Osaka.

Cam atat deocamdata. S-ar putea sa mai revin daca mai imi vine in minte vreo parere, vreun comentariu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:14 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |