Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Jigoku Shoujo, I shall exact your vengeance...


Kisa
post Feb 21 2006, 12:52 PM
Post #1


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



How would you like to see what death is like?

Sa presupunem ca ar exista un site care poate fi accesat doar la miezul noptii. Si sa mai presupunem ca acest site ar oferi posibilitatea razbunarii asupra celui pe care il urasti. Oare cate pers ar apela la el?

Jigoku Shoujo (aka Hell Girl) este o tanara fata care detine un astfel de site. Anime-ul (on-going) este constituit din multe povestioare despre pers umilite, chinuite, carora li se ofera ocazia sa se razbune. Pt a evita monotonia, mai sunt introdusi la un mom dat o fetitza (care o poate simti pe Enma Ai-Hell Girl cand apare sa ia un suflet in Iad) si tatal ei (un reporter care investigheaza disparitiile misterioase cauzate dupa accesarea site-ului Jigoku Tsushin).

Acum as avea si eu cateva comentarii (mai ales pt pers care au vazut din serie):
1. Mereu pers care sunt razbunate sunt inocente. Sg pers care a incercat sa se razbune pe nedrept, nu a reusit (fiind subiectul unei alte razbunari la randul ei).
2. Intotdeauna, pers care apeleaza la Enma Ai, nu sunt hotarate sa mearga pana la capat. Dar mereu se intampla ceva care sa le determine sa "rupa firul rosu".
3. Oare d c o cheama Enma Ai? Inseamna ceva?...

When one person is cursed, two graves are dug.
Hell Girl nu face munca caritabila. Pers care incheie un contract cu ea, va ajunge de asemenea in Iad. Si cu toate ca pers in cauza stiu lucrul asta, isi duc razbunarea pana la capat (oare cat de tare trebuie sa urasti ca sa accepti sa ajungi in Iad pt a fi razbunat/a?).

In conclusion, nu am rezistat si am dat un Google la site-ul in cauza... ce-i drept, nu la miezul noptii. :lol: And there was nothing. :lol:

P.S.1. Am facut acest topic la Supernatural intrucat nu avem sub-forum Horror.
P.S.2. Au fost sub-ate 11 eps pana acum (de la Shinsen-Subs).

[edit] Ati observat ca in maj eps, exact cand pers-victima este in starea cea mai nasoala trec nishte fete pe langa ea/el care vb despre site-ul lui Enma Ai? Talk about free will... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 21 2006, 09:50 PM
Post #2


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ehh ... vazut si eu cateva eps din anime ... simpaticutz :P
ideea este interesanta ... aproape am avut si eu feelingul de fear.com ... dar nu m-am apucat sa google-sc dupa site :P
personajul principal cred ca ar trebui sa fie hell girl ... aka Enma Ai ... desi fiecare povestea are personajul ei principal, care sufera cu naivitate de pe urma rautatilor altora ... pana cand aude "intamplator" probabil, dupa cum zicea si kisa mai sus de site-ul in cauza si voila ... intri acolo la miezul noptii si toate problemele tale pot disparea :P
grafica imi place, personajele sunt destul de credibile ... sentimentele lor la fel ... povestile sunt rezonabile ... e interesanta si faza asta cu nimic nu e gratis ... hell girl nu face fapte bune ... sa vedem ce o fi
daca se continua numai in stilul asta cu povesti separate probabil ma voi plictisi la un moment dat ... insa daca au o poveste mai mare, o idee directoare ... ar fi interesant
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 21 2006, 11:26 PM
Post #3


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Mey axi'sempai... Vrei sa te acuz ca nu citesti un post complet inainte sa dai un reply? :twisted: :lol: :P

Ma auto-citez: "Pt a evita monotonia, mai sunt introdusi la un mom dat o fetitza (care o poate simti pe Enma Ai-Hell Girl cand apare sa ia un suflet in Iad) si tatal ei (un reporter care investigheaza disparitiile misterioase cauzate dupa accesarea site-ului Jigoku Tsushin)." :P
Toata treaba asta incepe relativ insesizabil. Adik nu i se ofera o atentie prea mare. Dar la un mom dat, reporterul intra in contact cu cineva care a contactat-o pe Enma (si ink nu a desfacut firul rosu). Doi dintre "angajatii" (nu stiu cum altfel sa le zic :P ) Enmei observa ca tipul isi baga nasul pe unde nu-i fierbe oala. Ma astept la o confruntare or smth ca sa-i lase sa-si faca treaba.
Mai este ceva interesant. Fetitza o vede pe Enma pt prima data de partea cealalta a unei cai ferate. Iar Hell Girl ii spune bunicii sale ca a simtit "nostalgie" cand a vazut-o. Smth good might come out of this. :P Poate ajung chiar sa ne explice cum de s-a ales Enma cu job-ul asta infernal. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 22 2006, 07:07 AM
Post #4


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



:lol: ... am citit mey kisu'chu :P ...
ca sa ma autoexplic :P: reporterul si fetitza sunt de perspectiva, insa ar trebui sa se schimbe un pic structura si modul de poveste ca sa devina mai interesant ... dupa cum ziceam ... de la o structura clar episodica, cu singura legatura intre povesti fiind hell girl.
recunosc ca tu ai vizionat mai multe eps ca mine, dar daca ai ajuns la eps 11 si singura schimbare ca sa zic asa este asta cu reporterul si fata ... pai cand or sa se mai intample toate minunatiile pe care le asteptam cu nerabdare :P? sper sa fie cat mai repede, ca mai sunt doar 15 eps si se termina seria :P

apropo de "angajatii" Enmei ... sunt interesanti tipii (e si o tipa, nah ca recunosc :P) ... sunt curios cam care o fi ideea? enma e Scaraotchi si aia 3 sunt dracusorii subalterni? :twisted: :lol: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Mar 3 2006, 01:56 PM
Post #5


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Anime-ul mi se chiar reushit. Iar Enma Ai e destul de freaky. Ochii aceia imenshi shi roshii. O prind bine. Pe cat de inocenta pare, pe atat de mortala. Deshi pare o fetitza foarte trista. Ii place apa foarte tare, pentru ca totdeauna cand trebuie sa "pleace la lucru" e veshnic in baltutza aia din fatza casei. Sper ca in curand sa se intample ceva, pentru ca episoadele sunt destul de repetitive. Episodul 7 in schimb a avut o mica schimbare de situatzie, care a fost mai mult decat binevenita. Acum ashtept sa vad care e faza cu tipul care tot o urmareshte pe Enma shi care e faza cu fetitza ei care vede ce vede shi Enma...

Ce imi place cel mai mult la anime, infara de atmosfera trista shi ma rog dark, sunt scenele de razbunare, discursul Enmei(muzica se opreshte mereu inainta ca ea sa zica "Ippen shide miru" - sau cum se scrie) shi cand ea ii duce pe blestematzi cu barcutza in Iad shi clopotzelul de la sfarshit.

Ce ma enerveaza, ca nu a fost episod in care sa nu arate cum ea spune tot discursul cu cele doua morminte sapate shi ca ajungi in Iad dupa ce mori etc etc etc... We know that! Just go and kill!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 3 2006, 02:26 PM
Post #6


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(axi)
apropo de "angajatii" Enmei ... sunt interesanti tipii (e si o tipa, nah ca recunosc :P) ... sunt curios cam care o fi ideea? enma e Scaraotchi si aia 3 sunt dracusorii subalterni?

Ar fi o ipoteza si asta, dar nu cred ca se merge atat de departe pana a se dori ca Enma sa fie the Devil. :P Eu as avea o ipoteza conform careia Enma a fost o fata normala candva... si s-a intamplat ceva de a ajuns Hell Girl. Dar asta e doar parerea mea. :P Plus, mai e si "bunica" Enmei... careia nu i se vede niciodata fatza. Ea oare cine o mai fi?

QUOTE(Demona)
Acum ashtept sa vad care e faza cu tipul care tot o urmareshte pe Enma shi care e faza cu fetitza ei care vede ce vede shi Enma...

Join the club. :P Nu as vrea sa ramana totul sub semnul intrebarii in chestia asta. Adik si eu sunt curioasa care este legatura dintre fetitza si Enma.

Cat despre episoadele alcatuite dupa acelasi sablon (pers cu probleme, discursul lui Ai etc) sunt de acord cu voi. Dar cand incep sa ma uit la un nou eps, ma prinde imediat. :P

P.S. @Demona: Imi place la nebunie semnatura ta!!! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Mar 3 2006, 05:48 PM
Post #7


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Yep Kisa. Nu shtiu de ce, dar asha o vaga impresia ca copila aia o sa i-a locul Enmei, deshi ar fi criminala faza. :P

P.S. Yeah, I love my sig too... :D Thx... ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

loveless
post Mar 3 2006, 06:41 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 13-December 05
Member No.: 1.989
Points: 93
Gender:



emma ai seamana cu fiecare dintre noi (la fel si personajele din fiecare poveste)...hell girl ...este partea necunoscuta a nostra (aaa...ciudata exprimare)...i mean...sunt anumite kestii in subconstientul nostru pe nici noi nu le cunoastem prea bine....poate am avut parte de experiente in care suferinta a atins anumite cote...aproape de insuportabil...
de fapt in jigoku shoujo, se concentreaza atentia asupra hell girl..dar lucrul acesta se face treptat, cu fiecare episod.
este doar o fata obisnuita... (cu un job mai special..datorita lui nu poate sa aiba compasiune pt victime).

dupa ce ai apela la serviciile ei si ai stii k dupa moarte ai fi purtat in iad, ti-ai mai trai viata dupa principii?ai mai fii o persoana buna?
oare cum se schimba personajele care sunt ajutate de emma ai?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Mar 3 2006, 07:53 PM
Post #9


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



De ce trebuie cineva sa se identifice cu un personaj de anime? Sau veshnic sa fie "partea ascunsa" din noi... uuuhh scaryyy! F*ck no! E doar o fata, din Iad sau nu e o piticanie cu ochi mari shi roshii care indeplineshte blesteme? Care e partea aia necunoscuta din noi ce o reprezinta ea? Aia care ne face sa ne gandit ce bine ar fi sa-l blestemam pe shefu' shi sa moara dreq? AIA E O PARTE PE CARE O CUNOASHTEM TOTZI FOARTE BINE!!! Nu avem nevoie de Enma Ai... nu Emma... A nu se mai cauta mesaje subliminale in anime-uri!!! ANNOYIN'!!!Just take the fact... Supernatural being who kills!!! PERIOD!!! <_< :angry:

Shi se apeleaza la "serviciile ei" pentru ca oricum in Iad ajungi(daca exista) dupa ce mori. Macar sa itzi elimini dushmanul... Big deal!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 3 2006, 08:34 PM
Post #10


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nici eu nu ma identific cu Enma Ai. :P Din cate am vazut pana acum ea nu are nimic cu nimeni... pur si simplu indeplineste obligatiile contractuale. :P

QUOTE(loveless)
dupa ce ai apela la serviciile ei si ai stii k dupa moarte ai fi purtat in iad, ti-ai mai trai viata dupa principii?ai mai fii o persoana buna?
oare cum se schimba personajele care sunt ajutate de emma ai?

Singurul pers care ne este aratat ca se schimba este tipa super priceputa in calculatoare care vrea sa-si razbune tatal. Dupa ce este luata sefa ei in Iad, ea parca ii ia locul, adoptand aceeasi filosofie de viatza ca si dusmanca ei.
Oricum, d c sa te mai ghidezi dupa principii cand stii ca oricum ajungi in Iad? As spune ca in cazul asta ar fi pacat sa nu faci ce vrei. Daca tot se va termina naspa, macar sa nu regreti viatza pe pamant. :P

P.S. Ati vazut ca in... purgatoriu/Iad/oriunde ar fi Enma... exista calculatoare conectate la Internet? :lol: :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 4 2006, 12:12 PM
Post #11


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nici eu nu cred ca ar trebui neaparat sa cautam intelesuri filosofice si identificari metafizice in anime-uri. este exagerat si doar un surogat ptr realitate daca faci asta.
in rest, Enma Ai desi cumva "scary" pare o simpla fata ... este curioasa imbinarea asta ... si trecerea de la linistea casei aceleia din "lanul de secara" :P pe campia aia, la ochii incruntati si trasura cu cap de monstru la roata. este aproape o metamorfoza ... desi nu cred ca Enma sau acolitii ei inspira teroare sau groaza ... mai curand aduc a justitiari, in felul cum se comporta si pun problema.
sunt curios sa vad in ce parte se va inclina balanta. ramane de vazut.


off-topic: ultimul post de aici al demonei l-am sters eu din cauza ca era in totalitate off-topic. ptr injuraturi sau explicatii suplimentare pot fi gasit pe ym sau pm.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Mar 4 2006, 04:48 PM
Post #12


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



"Monstul" de pe roata trasurii Enmei este unul dintre cele trei papushi de paie, batranelul, Wanyudo...

Off-topic: mi-am dat seama...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 27 2006, 02:25 PM
Post #13


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Well... seria s-a terminat (de ceva vreme) si am reusit sa o vad si eu pana la capat.

Enma se dovedeste a fi o fiintza umana cu sentimente, care s-a simtit tradata a long, long time ago de baiatul la care tinea, Seitaro Shibata. Avand in vedere ca numele de familie al reporterului este Shibata, avem si legatura dintre Jigoku Shoujo si Tsugumi... si avem si pers pe care doreste Enma sa se razbune.


Dar pana la urma totul se termina cu un mare happy end. :D Iar dupa generic, avem o secventa cum sunt cele din X-Files la sfarsit. :P Adik lasa clar loc de mai mult. :P

Sincer, mi-a placut aceasta serie, chiar daca mereu era cate o poveste, deci nu se aducea mare noutate de la un eps la altul. Cred ca o sa-mi fie putin dor de Enma Ai. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Jan 3 2007, 12:34 AM
Post #14


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Am vazut primele 2 episoade si imi place mult. N-am citit ce s-a scris pana acum ca sa nu dau peste vreun spoiler. :) Sunt foarte curioasa in ce o priveste pe Emma Ai, sper sa aflu mai multe despre ea in episoadele viitoare. My kind of girl. ^^ E destul de captivanta seria... ideea e freaky dar imi dau seama deja ca episoadele sunt structurate cam la fel.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jan 19 2007, 11:24 AM
Post #15


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Ei bine, se pare ca mai exista o serie, Jigoku Shoujo Futakomori (Hell Girl Second Cage), iar ideea serialului este acceasi: oameni care doresc sa se razbune pe cineva, apeleaza la site-ul lui Enma Ai.
Reporterul si fetita lui (din prima serie) au disparut, in schimb intalnindu-ne tot mai des cu o fetita ciudata cu ochii albastri (Kikuri, care apare si "acasa" la Enma, rezultand ca nu este om).
As zice ca ajutoarele lui Hell Girl sunt oarecum umanizati, in sensul ca fiecare din ei naste o mica obsesie pentru o persoana sau alta care acceseaza site-ul.

Oricum, pana acum am vazut 5 eps (cate au fost subate de Shinsen-Subs), dar astept cu nerabdare si restul. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rip
post Jan 19 2007, 03:36 PM
Post #16


engineer
***

Group: Members+
Posts: 141
Joined: 25-September 05
From: Galati/Bucuresti
Member No.: 1.824
Points: 333
Gender:



Scurt si la obiect...m-a cam plictisit seria asta...adika ma gandeam ca o sa fie ceva super creepy...wrong....se pare ca pana acum nu am vazut ceva mai bun la capitolul asta decat Requiem from the darkness
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuuko
post Feb 7 2007, 10:51 PM
Post #17


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



Well it`s a good anime but it's nothing special. Pt cei care vor actiune din abundenta nu le recomand aceasta serie. Nu pt ca nu se intampla nimic dar in anime apar mai mult invataturii si parabole despre viata si in mare ideea este ca indiferent daca esti victima sau nu trebuie sa platesti pt crima facuta. Personajele principale sunt un mare semn de intreabre si nu se zice prea mult despre bg`ul lor. Cat despre pers episodice aici situatia difera. Avem sansa sa urmarim in fiecare ep persoane care fac sa sufere alte persoane pana cand le aduc in stadiul de ura si u intetia de a ucide. De aici si nevoia de a apela la Jigoku Shoujo. Oricum per total e o serie dragutza cu o grafica buna and a lot of creepy parts. Nu am apucat sa vad continuare(prea multe ongoing`uri la activ ^_^') dar sper sa`mi fac timp intr`un weekend pt un mic maraton(vad ca au aparut 7 ep pana acum).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Mar 24 2007, 01:13 AM
Post #18


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Anime bun. Imi place ca trateaza diferite probleme sociologice si psihologice (paranoia agent like)...
Poate totusi ar fi trebuit sa ne zica mai mult despre Enma pe parcursul seriei, nu sa inghesuiasca la sfarsit povestea ei si s-o lase neterminata. Bine ca a aparut Futakomori (ongoing la ep13), unde treaba sta ceva mai bine. Sper sa deie mai multa atentie si celor 3 in seria a 2a.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi no Yume
post Aug 4 2007, 09:44 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: 18-June 06
Member No.: 2.682
Points: 40
Gender:



Jigoku Shoujo...Va suna crud dar m-am uitat la primele 2 episoade si deja m-am plictisit <_< . Nu ma asteptam sa fie asa, cu povesti separate in fiecare episod. Pentru partile creepy ar merita sa fie vazut, dar eu nu sunt asa interesata.

Imi plac mult melodiile de la anime :rolleyes: , mai ales Sakasama no Chou.

Am vazut ceva interesant pe net...Jisoku Shoujo LIVE O_O..adica cu rolurile jucate de actori japonezi, asta m-a atras mai mult ca seria anime:lol: Cand am sa apuc am sa ma uit in continuare la Jigoku Shoujo Live B)

Gomen ca am postat aici dupa ce nu a mai scris nimeni nimic de cateva luni..sper sa nu fie nici o problema :unsure:

This post has been edited by Tenshi no Yume: Aug 4 2007, 09:47 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Gembrid
post Aug 12 2007, 09:19 AM
Post #20


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 12-August 07
From: Ploiesti-Prahova
Member No.: 4.875
Points: 5
Gender:



Am descoperit ceva foarte foarte interesant.Siteul original "Hell Hotline" http://blog9.fc2.com/w/waine/file/hell.html poate fi deschis oricand tot ce trebuie sa faci e sa schimbi ora din bara de start a computerului la ora 00:00 sau undeva in jurul orei 00.Am descoperit asta pe cont propriu cand mi-am zis sa incerc :D .Acolo ca in desen scrieti numele celui care vreti sa va razbunati si va apre enma ai si dupa veti fi condusi la siteul original al animeului http://www.jigokushoujo.com/ . Din pacate nu a venit Ai la mine acasa ^^.Oricum mai sunt doua pagini asmanatoare dar nu cele originale: http://www.jigokutsushin.co.nr/ , http://roffel.at/jigoku/ . Sper ca v-am fost de ajutor si mai am de spus ca jigoku shoujo(season 1) si jigoku shoujo futakomori(season 2) sunt cele mai reusite serii de animeuri facute vreodata :X:X:X sper ca va fi si o a treia serie pentru cei care au vazut ultimu episod al seriei a doua la sfarsitul acestuia apare pe telefonul unei fete mesaj de la hell girl :twisted: . Episoadele pot fi urmarite pe www.veoh.com cel putin acolo le-am urmarit eu :lol: . That's all si plictisiti-va citind postul meu ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:31 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |