Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Emulatoare Arcades+consoles, Discutii-Sfaturi-Proiecte


BloodSamurai
post Nov 12 2011, 07:54 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Salve arcades+console fanatics ! :D
Am zis sa deschid un topic de emulatoare (initial am vrut de arcade cabinets cum sa construiesti etc etc , eventual sa construiesc eu unul cu ecran de 80 cm 4:3 si joystickuri Sawna orig din Japan dar am viata grea servici si nu prea mai am timp) ca sa discutam , sfatuim etc etc blabla.

Eu cu emulatoarele pe PC am experienta urmatoare;
emu de PS1 , PS2
emulatoare: Nebula, Neoragex, Snesx, Mugen, Winkawks, Taito Type X2

viitoare emulatoare de testat: Coinops pe Xbxo, FinalBurnLegends tot pe Xbox

Cu emulatoarele se pot juca toate jocurile arcade si console aparute pe piata: de la Mario la Tekken 5 6 etc etc.
Exemplu cine e fan la Super StreetFighter 4 e cel mai cool sa il joci in varianta Japanese Arcade pe emulator de Taito Type X2 se misca mai bine decat cel de PC.
Jocuri create de Namco, Taito, SNK, Neo Geo, Sega, Famicom etc etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Jan 29 2013, 11:29 AM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



OK unul din destul de cool emulator (SnesX) este cel de vechea consola Super Nintendo. Merg toate jocurile pe el , jocurile sunt sub forma arhiva (in general *.zip) si au denumirea de Roms bla-bla-bla. Se gasesc foarte multe pe emuparadise.net sau .org.
Daca se doreste ca sa se joace jocuri de SNES japoneze atunci cautati sa aiba in denumire sfc la arhiva. SFC provine de la denumirea SNES pt. japonezi ca Super Family Computer.

Sunt foarte multe jocuri foarte frumoase care se vad deosebit pe PC sau chiar emulate si pe console ca PSP sau PS3 (la PS3 parca poti pune si niste filtre tip HD ca eagle eye etc.) …. Un alt avantaj deosebit cand joci pe emulator este ca ai optiunea “save game” dar are denumirea de “save state”….. pe consola originala nu aveai save game decat la foarte putine jocuri sau doar cu parola de inceput de nivel . Unele jocuri sunt grele chiar si pt. profesionistii de azi… iti trebuie ceva ore-jucabilitate ca sa deprinzi trucurile jocului respectiv. Save State-ul usureaza acest lucru pt. incepatori. Exemplu foarte bune este cu Super Mario (am terminat 1 , 2 versiunea orig japan “Lost Levels” … iar 3 mai am de jucat).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:29 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |