Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime-urile Vechi, O Solutie?


Baka man
post Sep 4 2007, 04:26 PM
Post #1


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Am inceput recent sa revizionez "Future Boy Conan", un anime de prin anii 70 si mai ca m-a lasat cu un gust de "nu se mai fac anime-uri ca pe vremuri".
Desi trebuie sa recunosc ca sta cam prost la capitolul grafica, in ceea ce priveste povestea, personajele si feelingul e cu mult peste un foarte mare numar de anime-uri mai noi si mai faimoase.
Deasemenea, eu cred ca ar fi o solutie buna pentru posturile de televiziune. In loc sa dai banii pe un anime mai nou dar varza, mai bine ar difuza un anime mai vechi si mai bun, care ar costa si mai putin. Sa nu se creada insa ca eu propun inlocuirea anime-urilor de la tv cu seriale mai vechi, insa nimeni nu poate nega ca din motive de cost, multe televiziuni difuzeaza rebuturi :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 4 2007, 05:44 PM
Post #2


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



E drept, dar gīndeşte-te şi la audienţă. Nu toţi sīnt cunoscători ca tine. Mulţi văd anime sporadic sau chiar pentru prima oară. Dacă nici măcar cu grafica nu-i impresionezi i-ai pierdut definitiv, aruncă o privire şi renunţă. E un risc şi nu ştiu cine-i dispus să şi-l asume.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Sep 4 2007, 06:28 PM
Post #3


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Eu cand eram mai mica,de aceasta grafica am fost atrasa,mai veche,astea sunt anime-urile pe care le-am urmarit,fara ca macar sa stiu ca sunt anime-uri,le consideram desene animate,facute de italieni,pt ca pe toate le-am vazut pe canale italienesti...deci erau simplu,niste desene...
Si ca sa fiu sincera,nu prea ma innebunesc dupa anime-urile noi,ba chiar deloc,grafica nu e pe gustul meu,iar povestile,nu stiu cat de impresionante sunt...chiar nu stiu...nu vorbesc fara sa stiu...Momentan prefer sa urmaresc,ce-a fost facut din 1990 incoace(sunt cateva exceptii,pt ca vreau sa urmaresc si ce era inainte de 1990)...singurul anime oarecum mai nou,pe care l-am urmarit,e din 2003,pt ca in rest,evit noutatile...
In loc sa fiu atrasa de ce e nou,caut tot ce e vechi,sa vad ce minunatii se faceau pe atunci,si acum nu se mai fac...
Parerea mea,este ca anime-urile vechi,sunt totusi mai bune...deci eu cred ca ar fi audienta...nu zic sa nu mai fie difuzat ce e nou,dar ar fi o idee sa difuzeze din cand in cand ceva vechi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Sep 5 2007, 12:59 AM
Post #4


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Eu nu sunt deloc un cunoscator :P Sau ma rog, nu in halul asta :lol:
Insa nu cred ca anime-urile vechi au grafica atat de varza incat sa respinga spectatorii. Acum, cine nu ar prefera un anime din anii 70 in locul unui pseudoanime gen "Parappa the rapper"? Sau alte tampenii de genul asta difuzate pe vechiul Aplus ( pe Animax nu stiu ce se mai da ca nu ma mai uit la tv cam de un an de zile :P )
Plus ca te captiveaza povestea, nu grafica. Sunt tone de anime-uri cu o grafica de cazi in cap si o poveste ce te lasa rece.
Si pana la urma, seriale gen "Sailor Moon" sau "Dragonball" nu au grafica chiar atat de respingatoare ( licenta pentru astea stiu ca e mai scumpa, eu le-am dat ca exemplu doar pentru ca sunt vechi dar au totusi o grafica bunicica si sunt si cunoscute de multi ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Sep 5 2007, 01:15 AM
Post #5


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Eu tot timpul mam uitat selectiv la anime-uri.Ma uit la ce imi place asa a fost in trecut si asa ramane in prezent. Aleg anime-urile noi de calitate sau care imi plac pur si simplu si alea le urmaresc. Eu zic ca in ce priveste originalitatea e si normal ca anime-urile mai noi sa aiba de suferit pentru ca precedesorii lor leau luato inainte cu povestile si inconstient sau constient anime-urile noi ajung sa "fure" idei si sa-si piarda originalitatea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Sep 5 2007, 01:54 AM
Post #6


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Calitatea nu depinde neaparat de anul in care a fost facut anime-ul. Eu ma refeream la faptul ca ar fi o solutie pentru posturile tv, o alternativa viabila la anime-urile noi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Sep 5 2007, 02:10 AM
Post #7


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Aham...eu credeam ca te referi la case de productie cand ai zis posturile de televiziune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 5 2007, 12:40 PM
Post #8


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Eşti cunoscător īn sensul că ai deja o cultură şi poţi să treci peste aspectul grafic ca să te concentrezi asupra scenariului. Pentru cineva care nu consumă anime īn mod curent impactul vizual al ceva gen Kimagure Orange Road este īn general foarte neplăcut. Īl asociază automat cu Lolek&Bolek, Sinbad Marinarul, Heidi, Dragon Ball, Sailor Moon şamd. O să zici că astea-s exemple de seriale foarte bune. Nu şi pentru ei, pentru ei sīnt exemple de "chestii pentru copii" pe care cīnd le vezi schimbi imediat canalul.

Nu contează că dacă ar sta şi-ar urmări un episod ar găsi un scenariu excelent pentru că nu apucă s-o facă. Multă lume are idei preconcepute, ăsta-i publicul. Un post TV trebuie să ţină seama de asta. Să zicem că un post dedicat precum A+ ar putea īndrăzni să difuzeze un (1) serial vechi printre celelalte. Dar Antena 1, TVR 1, Pro TV, nu-şi permit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 5 2007, 07:50 PM
Post #9


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Sincer orice-i vechi creaza impresie mai buna pentru ca a trecut prin filtrul timpului, is destule vechituri plictisitoare. Personal... nu tot ce-i nou e rau si tot ce-i vechi de aur.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Sep 5 2007, 08:31 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Complet deacord cu Trickster. Sunt foarte multe animeuri vechi care sunt tampite, si foarte multe noi care sunt geniale. "Nu mai fac animeuri ca pe vremuri", SI MA BUCUR. Stilul grafic de azi imi place de o mie de ori mai mult decat cel vechi (Gundam 0079, de exemplu, nu ii suport grafica). Insa capodopere precum Kimagure Orange Road........ala putea sa fie vechi de 100 de ani ca tot mi-ar fi placut, iar stilul sau grafic era cu mult inaintea celorlalte. Deci nu, nu cred ca animeurile vechi sunt o solutie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Sep 10 2007, 02:53 PM
Post #11


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Buuun. Deci nu crezi ca anime-urile vechi sunt o solutie?
Sa inteleg ca preferi sa te uiti la Battle B-Daman, Parappa the Rapper si alte anime-uri proaste dar noi si ieftine?
De ce nu e mai bine sa te uiti la anime-uri bune, vechi si la fel de ieftine?
Si nu cred ca grafica e chiar atat de proasta. Eu de exemplu iau acum Future Boy Conan si Hokatu no Ken ( Fist of the North Star ), anime-uri care arata chiar dragut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Sep 10 2007, 03:59 PM
Post #12


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



dak ii dai Hokatu no Ken cuiva care nu a vazut niciodata anime iti garantez 100% ca acea persoana nu o sa mai priveasca niciodata nici un anime! Hokatu no Ken are grafica proasta, actiune super proasta, de poveste nu stiu ca am vazut doar 2 sau 3 ep, dar nu o sa ma mai uit la el si eu sunt o persoana pentru care aspectul persoanjelor si grafica nu conteaza, dar dak esueaza la capitolul poveste si prezentare a povestii animeul este din start trecut pe lista droppped.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Sep 10 2007, 05:05 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Sti...pentru fiecare anime prost, este un anime nou BUN. Nu, imi place sa ma uit la Parapa sau B-Daman(care nu sunt foarte noi) imi place sa ma uit la Nanoha Strikers, Gurren-Lagann, Seto No Hanayome si Kaibutsu Oujo, care sunt noi si sunt GENIALE. Da, costa mai mult pentru ca sunt noi, dar dunt de o mie de ori mai bune decat multe serii vechi, nu numai din cauza grafici, ci din cauza faptului ca a evoluat modul in care este spusa o poveste in anime, precum si actiunea din ea. Repet, sunt unele serii vechi care ar trebui vazute, dar nu sunt chiar atat de multe pa cat zici tu. Future Boy Conan si Fist of the north star sunt plictisitore respectiv stupide si au si o grafica nasoala
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Sep 10 2007, 06:30 PM
Post #14


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



DmonHiro...observ ca iti sustii parerea...si eu mi-o sustin pe a mea...ce e nou,nu-i chiar asa de bun,ba chiar deloc,din ce-am vazut eu...pe cand ce e vechi,are un stil aparte,are o poveste care atrage,si grafica imi place...ma uit la felul in care sunt desenate acum personajele,si nu-mi vine sa cred cat de mult au decazut...adica mie nu-mi mai place,si asta e parerea mea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 10 2007, 07:27 PM
Post #15


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu cred ca exista suficiente anime-uri pentru toate gusturile. Noli, tu la ce gen de anime-uri te uiti? Nu de alta, dar mi se pare ciudat ca din pleiada care apar anual nu ti-a placut niciunul... asta cand apar si unele in stilul celor vechi :P. Da, recunosc si eu valoarea clasicilor, plafonarea, repetitivitatea, blocarea in clisee si alte prostii care apar cu timpul, dar mie marea mi se pare atat de mare incat intotdeauna mai gasesc anime-uri care sa merite. Departe de a zice ca a decazut... adica daca ar fi sa compar la ce ma uit azi cu la ce ma uitam amu 10-15 ani prefer azi. Si nu datorita calitatii superioare a anime-urilor de azi, ci a diversitatii sporite.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Sep 14 2007, 05:00 PM
Post #16


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Asa este...ideea e ca eu pana acum probabil n-am vazut nimic nou,care sa mi se para extraordinar,sa-l urmaresc cu sufletul la gura,sa nu ma dezlipesc de la calculator...nu am nimic cu anime-urile noi,insa as vrea mai mult de la ele...probabil nu am dat eu inca de cele care sa merite,si am nimerit ceva mai slabut...si pe langa asta,modul in care sunt desenate personajele la unele anime-uri noi,nu-mi place...de exemplu in prezent urmaresc Suzuka...si sunt destul de multe episoade,in care personajele sunt desenate,fara pic de efort,parca ar fi o mazgalitura acolo,de dragul de a fi...asta nu-mi place...as vrea sa vad ceva nou,si sa fie reusit cu adevarat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 17 2007, 06:22 PM
Post #17


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Din cate stiu eu exista posturi de Tv care dau anime-uri vechi. Altfel de unde popularitatea inca foarte mare a unor serii vechi.

Nu cred ca poti stabili valoarea in functie de anul de productie. Parerea mea e ca printre anime-urile vechi exista si capodopere dar si o multime de prostii, la fel si cu cele noi. Interesant de vazut un anime vechi, care a dat primul o idee care a mai folosita de multe ori dupa aceea, pentru ideea ca asta e originalul. Tot asa, interesant de urmarit evolutia desenului. Unele animeuri vechi au grafica proasta, altele au farmecul lor. Cand m-am uitat prima data la Slayers, nu vazusem alt anime vechi si mi se parea ca sunt slabuti desenati. Apoi am descoperit cat de bine si sugestiv au stiut sa redea starile. Apropo de grafica, parca la anime-urile noi stilul de desen s-a cam uniformizat, adica vad multe anime-uri care par desenate de aceeasi mana. La cele mai vechi varietatea era parca mai mare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Sep 17 2007, 06:30 PM
Post #18


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



Stiti cum e .. Oldies but goldies
Unele serii or sa existe tot timpu :)
Si daca stam sa ne gandim toate seriile devin vechi in momentul in care nu mai sunt on going :)
Unele sunt mai reusite .. altele mai putin
Acum totul se rezuma la gusturi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 17 2007, 07:14 PM
Post #19


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Sep 17 2007, 07:22 PM)
Apropo de grafica, parca la anime-urile noi stilul de desen s-a cam uniformizat, adica vad multe anime-uri care par desenate de aceeasi mana. La cele mai vechi varietatea era parca mai mare.
Not true... so not true. Mie chiar din contra, cele vechi mi se par toate desenate la fel, doar vreo doua stiluri vad - cele cu fata care se vrea cat mai realista, si cele cu ochii mai mari si fata rotunda, primul de obicei cu animatie mai statica si al doilea cu detalii si linii putine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 6 2007, 04:00 PM
Post #20


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Şi apropo de gusturi, pe mine de exemplu mă deranjează cel puţin două genuri care-s considerate foarte populare alminteri. Unul ar fi genul SF "eroic", regăsit īn general īn mecha dar şi-n serialele vechi, precum Space Battleship Yamato. Mi se pare exagerat de patetic. Altul este genul lacrimogen, care mie īmi inspiră mai degrabă telenovele, care a fost consacrat de serialele cu Yakuza şi samurai şi pe care īn anime īl găsim īn producţii precum Rurouni Kenshin Requiem. Aici cred că intervine o diferenţă majoră de context cultural īntre noi şi japonezi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 02:21 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |