Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime-uri Licentiate In Romania


NoOne
post Apr 27 2006, 08:12 AM
Post #1


(s)AINT
****

Group: V.I.P.
Posts: 333
Joined: --
From: in schimbare
Member No.: 91
Points: 458
Gender:



Am incercat sa gasesc pe Internet macar referiri la acest subiect. Nu am gasit. Poate stie cineva dintre voi daca exista anime-uri licentiate pentru Romania.

Din cate stiu eu exista licenta de difizare si licenta de comercializare. [daca vorbesc eu prostii sa ma opreasca cineva]. Prima dintre ele este limitata ca perioada de timp si a doua nu. [din nou daca vorbesc prostii sa ma opreasca cineva]

In plus, mai multe firme pot achizitiona licenta de difizare in aceeasi perioada de timp.

De ce ma intereseaza? Pentru ca exista A+ [un post de televiziune ce difuzeaza serii anime]. Admin-ul forum-ului zicea ca ai platit licenta... si ca din acest caz ar fi incalcare de lege raspandirea animitor seriale [evident cele "detinute" de ei].

Asa ca am cautat pe net. Insa nimic. E tacere totala in aceasta privinta. Stie cineva mai multe in legatura cu acest subiect?

Dar nu ma intereseaza zvonuri. Ci chestii sigure.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 27 2006, 09:23 AM
Post #2


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Atunci citeşte legea dreptului de autor, care spune ce reguli se aplică īn Romānia. Vezi īn special capitolul IV şi articolele 34 şi 35. Acolo se vorbeşte inclusiv de drepturile de distribuire, reproducere şi īnchiriere.

100% legal este să cumperi un anime sau manga şi apoi să īmpărtăşeşti originalul cu prietenii sau familia. AMV-urile sīnt probabil legale, atīta timp cīt creatorul operei originale nu vine şi zice explicit că nu vrea să-i foloseşti opera aşa (vezi ce s-a īntīmplat recent cu AnimeMusicVideos şi nu mai ştiu ce studio). Distribuirea de anime şi manga pīnă la īnlocuirea completă a cumpărării de copii originale este cel mai probabil ilegală, şi contrazice atīt litera cīt şi spiritul legii şi cel mai probabil şi termenii sub care creatorul a pus opera la dispoziţia publicului.

N-ai găsit nimic nicăieri pentru că treaba asta cu "licenţierea" este, luată la bani mărunţi, o prostie. Este un mit creat din neīnţelegerea legii şi e folosită ca un fel de justificare morală īn compensaţie pentru īncălcarea ei. Companiile şi studiourile anime īnchid ochii din diverse motive: pentru că fanii se auto-limitează, pentru că un fansub de calitate e mult mai bine primit decīt un DVD cu subtitrări şi voci de kko, şi atīta timp veniturile lor nu suferă puternic. De ce: pentru că īntr-un fel ei profită de pe urma canalelor de distribuţie "gri" prin popularizarea genului şi operelor lor.

Dacă nu ar exista Internetul şi fansub anime şi manga ar fi mult mai puţin cunoscute azi īn afara Japoniei. Dacă s-ar intra tare īn populaţie pentru a se opri toate reproducerile ilegale de soft şi audio/video, primii care ar suferi ar fi oameni prinşi cu mīţa īn sac, dar imediat următorii ar fi chiar producătorii de soft, muzică şi film.

Ei īnţeleg asta şi se feresc să insiste. Īn special producătorii japonezi, pe care nu-i interesează chiar atīt de mult ce se īntīmplă īn afara Japoniei. Acolo la ei legea e foarte dură şi reproducerile ilegale sīnt foarte scăzute, deci au o piaţă mult mai bogată şi mai sigură decīt oriunde altundeva. Īn afară depinde de cei care cumpără drepturile să şi le apere, conform cu situaţia şi legea din ţara lor.

Excepţiile de la practica asta sīnt de obicei un indiciu că respectivul producător a īnceput să aibă pierderi suficient de serioase īncīt să īncalce acest status quo, acest echilibru nescris. Am şi exemple: industria de film şi muzică americană şi australiană, sau Microsoft.

Da, elegant şi cinstit ar fi să nu mai tragem de pe net manga şi anime ci să ne scobim sub unghii, să punem ban cu ban deoparte şi să ne luăm un volum de pe mangashop.ro sau un DVD de la Amazon. Unii fac asta, măcar din cīnd īn cīnd, grupurile fansub īncurajează asta, şi e un motiv īn plus pentru ca autorii să īnchidă ochii. Sărac dar cinstit, spre deosebire de sărac şi nesimţit. Anime, manga, softurile, muzica, filmele, nu sīnt produse absolut necesare vieţii, ci un lux. Nu e ca şi cum ai fura o pīine pentru că mori de foame, ci o complacere īntr-un mod de gīndire duplicitar.

Dacă ar fi să aplicăm codul moral fansub, ar trebui să ne oprim să mai distribuim īn format electronic orice manga ce apare pe mangashop.ro şi orice anime difuzat la TV. Punct. Ăsta este unicul sens al "licenţierii"; nu a existat niciodată un sens legal, ci numai unul moral, auto-impus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Apr 27 2006, 09:52 AM
Post #3


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Well.... nu ma bag deocamdata la legi... poate mai tarziu cand o sa am nishte timp sa citesc cu atentie totul.

Oricum.. serii la care sa nu se faca distributia cel mai bine e sa ne ferim de urmatoarele serii:

* Shaman King
* Pokemon
* Sailor Moon (a fost pe TVR)
* DB & DBZ
* tot ce e pe A+

si alte anime-uri care au fost difuzate la noi la TV.

Pentru restul anime-urilor, riscul nu prea exista din moment ce nu e alta cale de acces la ele in tzara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NoOne
post Apr 27 2006, 10:09 AM
Post #4


(s)AINT
****

Group: V.I.P.
Posts: 333
Joined: --
From: in schimbare
Member No.: 91
Points: 458
Gender:



Atunci ar fi si

Rurouni Kenshin [seria TV]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post Apr 27 2006, 11:42 AM
Post #5


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



cred ca mai gasim din cele care au mai fost difuzate pe tvr1...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:58 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |