Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

11 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Carti


kamui
post Apr 29 2004, 02:35 AM
Post #21


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: --
From: Buc (mai mult, din pacate)/Cluj (mai putin, tot din pacate)
Member No.: 289
Points: 2



Hahaha... mi-a placut asta cu ratele si vanatorii... si apoi, daca mai ramane vreun neuron teafar, apuca-te si de Critica ratiunii practice... iti garantez eu ca o sa-i anihilezi pe toti! :mrgreen:
Eu, pe de alta parte, din domeniul SF am citit tot ce se putea din seria Dune. In schimb, sunt innebunit dupa literatura sud-americana: Sabato, Llosa, Marquez, si japoneza (well, DUH): Yasunari Kawabata, Yukio Mishima, Kobo Abe etc. Nu zic mai multe ca nu m-as mai opri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 29 2004, 12:12 PM
Post #22


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Daca tot a venit vorba de literatura japoneza, am citit acum cateva luni "Dupa banchet" de Yukio Mishima....mi-a placut mult...un mic "insight" in mentalitatea japoneza...un final pesimist si optimist in acelasi timp, depinde cum privesti lucrurile...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kamui
post Apr 30 2004, 02:05 AM
Post #23


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: --
From: Buc (mai mult, din pacate)/Cluj (mai putin, tot din pacate)
Member No.: 289
Points: 2



Mda... ma bucur ca ti-a placut Yukio Mishima. Mie mi s-a parut extrem de ciudat (mai ales Pavilionul de Aur - "Kinkakuji" si Confesiunile unei Masti - "Kamen No Kokuhaku"). Oricum, ciudat=genial dupa parerea mea. Si avand in vedere ca omul era cam masochist (se poza numai in ipostaze de morti: inecati, spanzurati etc.) si ca facea bodybuilding si ca (intr-un final) s-a sinucis... asta spune multe. "Singuratatea mea se facea din ce in ce mai obeza, precum un porc." (din "Kinkakuji")

Dar, daca ti-a placut Mishima, atunci ti-l recomand si pe Yasunari Kawabata. Uite cateva titluri: Tara zapezii - "Yukiguni", unde-i vorba despre o geisha care se indragosteste de un scriitor, O Mie de Cocori/Stol de Pasari Albe - "Sembazuru", Frumusete si Intristare - "Utsukushisa To Kanashimi To" (preferata mea... poate pentru ca apar scene lesbiene? :roll: glumeam!!!), Kyoto - "Koto". Ce-i ciudat e ca si asta s-a sinucis. Au japonezii astia un cult al sinuciderii, ceva de speriat, nu alta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 30 2004, 01:54 PM
Post #24


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Am inceput la un moment dat "Pavilionul de aur" dar a venit sesiunea si am ramas undeva pe la inceput... :cry: se pare ca n-a fost sa fie... De la Kawabata ma tenta "O mie de cocori" dar nu eram foarte sigura ( o vazusem printr-o librarie la editura Humanitas, parca)...acum ca am si recomandari se schimba situatia...thanks!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kamui
post May 1 2004, 12:49 AM
Post #25


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: --
From: Buc (mai mult, din pacate)/Cluj (mai putin, tot din pacate)
Member No.: 289
Points: 2



N-ai pentru ce... eu zic ca merita sa incerci, ca oricum se citeste extrem de usor. Dar daca nu-ti place sa nu ma injuri, pentru ca eu oricum sunt maniac dupa tot ce incepe cu J si se termina cu aponia. Sumimasen.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jun 11 2004, 05:50 PM
Post #26


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Cat am cautat topicul asatadesi eu l-am facut si duma e ca am uitat parte din ce vroiam sa postez....
Anyway...vreau sa recomand maniacilor SF cartea Razboiul Etern(The Forever War).in principal e o lectura usoara,cartea nefiind foarte intinsa si nici greaoaie dar nu neaparat usor de inteles deoarece prezinta uele aspecte ale calatoriei prin spatiu ce ar putea fi considerate chiar posibile.Dupa ce-mi amintesc autorul editez postul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Darksama
post Jun 18 2004, 08:18 PM
Post #27


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 52
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 67
Points: 106
Gender:



Citesc cat de mult pot, problema ar fi sa gasesc ceva bun sa citesc. Imi plac SF-urile (ex: Dune, Fundatia, Robotii) si horror (cititi Serge Brussolo).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Jul 27 2004, 12:35 PM
Post #28


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



fate , te rog sai imi spuid aca pot fi gasite la vreo editura cartile alea ale lui kant .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jul 27 2004, 05:11 PM
Post #29


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am terminat de citit Silamrilion(1st in my top) de Tolkien si cu Ingeri si Demoni de Dan Brown.Ambele carti sunt grozave si le recomand oricarui cititor impatimit...
Cred ca ma apuc de Demonii de Dostoievski.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NoOne
post Sep 16 2004, 03:40 PM
Post #30


(s)AINT
****

Group: V.I.P.
Posts: 333
Joined: --
From: in schimbare
Member No.: 91
Points: 458
Gender:



A citit cineva "Padurea norvegiana" de Haruki Murakami? Eu unul am adorat-o si cu prima ocazie mi-am cumparat si "La sud de granita, la vest de rasarit" [sper sa nu ma insel asupra titlului] de acelasi autor. Insa a doua creatie nu se ridica la nivelul primeia. Parere proprie si personala, bineinteles.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Erynloth
post Sep 16 2004, 08:58 PM
Post #31


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Sibiu
Member No.: 389
Points: 6
Gender:



ca sa vezi ca lumea mai si citeste... ma intreb in ce cercuri ma invart eu de toti se uita la mine ciudat cand zic ca un hobby de-al meu e cititul :P
anyway, cartile sf/fantazy imi plac f mult, dar nu pot spune ca citesc numai din acelea..... de Tolkien (fan fantasy = fan Tolkien dupa mine :P) mi-a placut cel mai mult Silmarillion, dar nu f mult in urma vine "Unfinished Tales of Numenor and Middle-earth". nu stiu daca asta se gaseste si ce titlu are in romana. la categoria fantasy(sau poate SF? nu stiu) as mai aminti "Rise of Endymion" de Dan Simmons. Ultimile 2 carti ce le-am citit au fost de Terry Pratchet, da' nu stiu sa va zic titlurile numai in germana, asa ca mai bine nu :P in materie de SF am citit cam tot ce e de citit de Asimov si a aparut la teora, mai putin fundatia /sweat stiu, stiu, capodopera lui, am si citit vreo 3 volume, ca numai pe acelea le-am avut, dar in format pdf, si sa le cumpar..... well, ati vazut si voi cat e o carte mai nou, si mie imi lipsesc cam 4 :P
ok, cred ca ar trebui sa ma opresc aici, ca daca nu devine postul cam lung.... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Sep 17 2004, 04:28 PM
Post #32


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Mai curand am citit "Portretul lui Dorian Gray" de Oscar Wilde care mi-a placut dar si mai ciudata (si nostima) mi s-a parut "Crima lordului Arthur Seville" _cred ca asa se numeste.
Am citit toata seria Dune care mi-a placut f mult. Este preferata mea acuma dintre toate vol pe care le-am citit. tre sa trec la Asimov si Tolkien. pacat ca nu mai e vacanta din pct asta de vedere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miko
post Sep 17 2004, 10:06 PM
Post #33


soultaker
***

Group: Members+
Posts: 281
Joined: --
From: land of confusion
Member No.: 391
Points: 148
Gender:



eu prefer genul psihologic, abordat in special de scriitorii rusi ca Dostoievski sau Tolstoi, dar citesc mai multe genuri. Si clasicii francezi imi plac. Citesc in general destul de mult, dar nu ce include lectura obligatorie pt scoala /hmm , oricum, materia de a XI-a nu imi place, nu am rabdare sa citesc poezii. Am descoperit insa ca imi plac Eugene Ionesco si Camil Petrescu /love
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Sep 21 2004, 12:54 PM
Post #34


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



pai cartea la care am facut referire este mai mult psihologica. de-aia am si citit-o. dar sunt deschisa la mai multe tipuri printre care preferatele mele: psihologice, sf-uri si fantasy. in sfarsit am citit si mi-au placut si carti precum cele de Barker.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Sep 21 2004, 01:13 PM
Post #35


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Am citit Padurea Norvegiana si In cautarea oii fantastice. A doua mi s-a parut mai buna decat prima, e mai adanca. NoOne, ti-o recomand. E interesant sa citesti o carte in care nu apare absolut nici un nume propriu :) Cand o sa mai ajung pe acasa o sa imi mai cumpar. Murakami e bun.

M.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

maik
post Oct 9 2004, 05:01 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: --
From: Targoviste
Member No.: 397
Points: 2



Se spune ca e bine sa mai citim cate o carte din cand in cand :( ,dar nu ma prea omor cu cititul.Ultima carte pe care am citito a fost un thriler 'The pinochio syndrome'.E chiar interesanta.Am citito pe nerasuflate ceea ce nu prea ma caracterizeaza, mie imi trebuie o luna pana citesc o carte , dar asta chiar a fost buna.Asa ca daca faceti rost de ea sa o cititi ca merita
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 9 2004, 06:11 PM
Post #37


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Candva nu aveam ce citi si sa-mi placa....acum am 100 de carti pe HDD si nu stiu de ce sa ma apuc....de la cartile lui R.A.Salvadore pana la Lovecraft,Asimov si Anne Rice....nu ma pot decide....ce ma fac?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miko
post Oct 9 2004, 06:21 PM
Post #38


soultaker
***

Group: Members+
Posts: 281
Joined: --
From: land of confusion
Member No.: 391
Points: 148
Gender:



CyBeR, depinde ce preferi...Asimov are scrieri SF, Anne Rice thriller combinat cu fantastic si psihologi...deci...take u'r pick!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 9 2004, 07:49 PM
Post #39


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Din pacate stiu fiecare ce invarte...Lovecraft - horror,Salvatore - fantasy dar nu stiu de ce sa ma apuc si chiar daca ma opresc la un autor am o groaza de carti din care sa aleg

That's it...ma apuc de....LOVECRAFT si Barker!Putin horror face bine la inima.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Oct 22 2004, 06:38 PM
Post #40


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Si aveam de gand sa ma apuc de Barker da n-am chef sa citesc de pe un monitor. Mai bine ma apuc de Tolkien sau de "Trilogie folozofica".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

11 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:48 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |