Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Higurashi No Naku Koro Ni, like..HUH????


Mitsuki Chan
post Sep 14 2006, 01:11 PM
Post #1


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:




so..e vorba despre Un grup de prieteni,unul dintre ei de abia se mutase in oras dar incepe sa descopere niste chestii groaznice cum ca oameni mureau in fiecare an intr o seara de sarbatoare din cauza unui blestem.

si se ajunge la situatia asta :

The person who’s supposed to be there doesn’t exist.
The person who must not be there does exit.
The person whom you met last night doesn’t exit.
The person who is there doesn’t live.


Am ajuns la episodul 8 si pot sa spun ca NU INTELEG NIMIC,cand te astepti sa se termine totul o ia de la capat sub alta forma:(( :blink: :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Sep 14 2006, 05:03 PM
Post #2


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Lasa ca te vei delecta cu killer lolis, adevaratul motiv pentru care lumea se uita la Higurashi. lol.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 17 2006, 12:13 PM
Post #3


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



inca nu inteleg dc ai considerat genul ca fiind Dementia, cand toate site-urile de info consultate de mine il dau ca Mystery ... desi e drept ca nu avem categoria asta pe forum.
am vazut doar primele 2 episoade pana acum de curiozitate si nu ma atrage foarte tare ... grafica nu e extraordinara si povestea e foarte plictisitoare si deloc antrenanta ... vorba lui shinigami, cred ca lolicons sunt atractia principala desi nu inteleg de ce, ptr ca nici grafica nici comicul situational sau povestea nu sunt prea reusite ...
insa mentionez ca nu am vazut decat 2 episoade, o sa incerc sa mai vad cateva, anime-ul este inca on-going dar se va termina curand.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Oct 10 2006, 08:11 PM
Post #4


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Eu sunt la episodul 9 acuma si nu e asa O__o cum pare. Numai ca sunt diferite chapteruri. Stiu eu? Lumi parelel sau ceva de genu :P las ca vedem cand il termin. Dementia sigur nu e pentru ca n-are faza din alea "fara sens" cum au dementzile, dar nah, poate se potrivea aici mai mult decat la restul categorilor de pe forum.
Revin cand termin seria :)

[later edit] Am terminat seria aseara. Pacat de ea, ca sfarsitul nu a explicat chiar tot. Lasa loc pentru continuare.
Povestea nu este cea mai buna dar modul cum seria a fost alcatuita mi se pare genial. Fiacare dintre chaptere se petrece in univers propriu. Singura care este constienta ca exista acestor universe paralele este Rika-chan, deci stie tot ce se va intampla dinainte. Doar in ultimul chapter se face o mica legatura intre universe ca sa faca seria mai clara.
Daca grafica ar merita de abia un 6, coloana sonora merita 8-9.
Pentru fani misterului, seria ar fi interesanta, mai ales ca e una mai ciudata.
Ja na!
p.s. sper ca n-am dat vreun fel de spoiler, si sper sa nu se supere mozi pt 2 posturi la rand :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Oct 15 2006, 08:32 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Mie mi-a placut seria foarte mult, nu stiu de ce lumea considera animeul ca fiind neterminat si neclar (nu ma refer strict la opiniile citite pe acest forum). Finalul indica existenta unui ciclu care se va repeta la infinit, aceeasi poveste reluata iar si iar la nesfarsit, dar cu alt protagonist principal. Este aceeasi proba la care - rand pe rand - personajele sunt supuse, este un test al increderii in prieteni, este vorba despre secretele care trebuiesc spuse si secretele pe care le puntem pastra pentru noi...
Daps. grafica, personajele mi s-au parut si mie slabute, dar povestea mi s-a parut foarte interesanta. E drept- dupa episodul 5 - nu mai intelegeam nimic si ma gandeam ca e o porcarie :P , dar uite ca l-am terminat si sunt mai mult decat incantata de serie si o adaug cu placere pe lista cu animeuri favorite.
De regretat ...regret ca am vazut fara prea mult interes cam 5 episoade (keh, taman cand apare Shion) si la un moment dat - cand incep sa se explice lucrurile am fost cam pierduta. Oricum peste cateva saptamani voi revedea acest anime asa ca :) voi recupera pierderea.
Lol, mereu am fost adepta deschiderii unui thread doar pentru animeurile terminate, comentariile de mai sus sunt motivul pentru care cred cu tarie acest lucru. Ca sa emiti o judecata ai nevoie de o privire de ansamblu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Oct 15 2006, 10:46 PM
Post #6


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



QUOTE(Alinna @ Oct 15 2006, 08:32 PM)
Mie mi-a placut seria foarte mult, nu stiu de ce lumea considera animeul ca fiind neterminat si neclar (nu ma refer strict la opiniile citite pe acest forum). Finalul indica existenta unui ciclu care se va repeta la infinit, aceeasi poveste reluata iar si iar la nesfarsit, dar cu alt protagonist principal.
*



Daps de acord cu tine in legatura ca tema. Toti au fost pusi la incercare. Kei, Mion, Shion, Satoko si Rena si chiar la sfarsit a venit randul lui Rika-chan (dupa mine cel mai interesant personaj :P). Si ea era singura constienta ca toate se repetau, de aia cred ca chapterul ei ar fi fost cel mai interesant, pacat ca nu e.
Dar e bine si asa. S-a lasat un aer plin de mister dupa cum a zis si Rika "... even so Hinamizawa is still full of mistery. "

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hellsing
post Oct 22 2006, 12:48 AM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 11-July 06
From: Timisoara
Member No.: 2.744
Points: 60
Gender:



Acum vreo 2 saptamani l-am terminat si eu.
Nu cred ca e vorba de universuri paralale ci de anumite intamplari puse intr-o oridine nefireasca. E adevarat ca nu sunt lamurite toate lucrurile, insa daca veti urmari cu atentie veti vedea ca ultimele capitole explica o parte din primele...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Oct 22 2006, 08:43 PM
Post #8


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



QUOTE(Hellsing @ Oct 22 2006, 12:48 AM)
Nu cred ca e vorba de universuri paralale ci de anumite intamplari puse intr-o oridine nefireasca.
*



In episodul 25 parca cand Keichi era disperat ca-si amintise ca le omorase pe Mion si Rena (episodul 4), iar ele erau in inca in viatza. Rika zice ceva de genul "u remembered your sin that you did in some other world. "
Anyway fiecare interpreteaza cum vrea, asta e frumusetzea seriei asteia. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Nov 17 2006, 08:56 PM
Post #9


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Mie nu mi-a placut anime, l-am urmarit doar din curiozitate. Trebuia sa stiu cum se termina si nu puteam lua doar ultimul episod sa vad, ca n-as fi inteles nimic.
Oricum, din primele episoade nu am inteles nimic.
Asadar, se prea poate sa fie vorba de lumi paralele. De ce nu?
Tocmai cand am crezut ca totul se va termina, acel ciclu va fi intrerupt, nu-i asa. Dupa ce si-a amintit Kei ce a facut intr-o lume paralela sau fiecare cum vrea s-o ia si dupa intamplarea de pe acoperisul scolii cu Rena, eram sigura ca seria se va termina mai concret. Cand colo, iata ca o ia de la inceput. Se pare ca Rika e singura care intelege ce se intampla si s-a resemnat ca acea luna de iulie, era parca - sau iunie? :unsure: - se va repeta la nesfarsit, ca nu se poate face nimic pentru a rupe acest lant.
Grafica nici mie nu mi s-a parut cine stie ce, la coloana sonora nu am dat prea mare atentie.
In concluzie, ma mir ca am avut rabdarea sa ma uit la toata seria. Mi-a luat ce-i drept, vreo doua saptamani sa o termin.
<_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jan 9 2007, 12:24 AM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=4894

Pentru cei interesati :) se anunta un higurashi no naku koro ni 2
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Apr 21 2007, 05:37 PM
Post #11


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Asta e chiar o veste buna! :D dar mai e ceva timp pana iulie. CHiar ma omoara curiozitatea daca va fi o continuare sau un nou chapter. We'll wait and see!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dawn_alexis
post Jul 5 2007, 01:03 AM
Post #12


Ohi, Mark!
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 13-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.301
Points: 138
Gender:



In mod ciudat, Higurashi No Naku Koro Ni a fost unul dintre putinele anime-uri care m-au tinut lipita de monitor pana la 6.30 dimineata @_@ In ciuda character designului, care m-a exasperat(no rly, girls that look like twigs aren't scary neither alive with a hatchet nor dead with a hatchet in them)
Povestea mi s-a parut interesanta, captivanta, originala, awesome pe alocuri, desi char designul was sort of a mood-killer at times :rolleyes:
Sper ca seria noua (sau noi chaps) sa clarifice un pic lucrurile (it has to!!!)
Intr-adevar, personajul cel mai interesant mi s-a parut Rika(ca si multor altora), si iarasi sper ca in sequel sa cada lumina reflectorului si pe ea. I mean, pana la urma ea este reincarnarea lui wazzisname zeu.
Per total...raman la parerea ca si-a meritat cele 2 nopti de ranjit fasolea in monitor^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Aug 8 2007, 11:44 AM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Am vazut pana acum cam 3 sferturi din serie. E bestiala. Ce m-a marcat cel mai mult, e contrastul izbitor intre cat de cute sunt desenate personajele si ferocitatea si sadismul caracterelor lor. Plus ca-mi place la nebunie alternanta intre momentele vesele (aparent vesele) si cele cand pers isi dau arama pe fata. Muzica e facuta de Kenji Kawai tipul care a compus si pt filmele GITS, deci nu-i de mirare ca e in stare sa creeze o atmosfera de milioane.
Pe mine fiecare capitol m-a tinut cu sufletul la gura si pot zice cu mana pe inima ca e PRIMUL anime care m-a tinut in tensiune ca un film horror.

Cat despre faptul ca firul epic din fiecare capitol pare sa fie paralel, explicatia e simpla: animeul e facut dupa un joc. In genul celor hentai, echi, dating, etc, dupa care japo sunt innebuniti. Si in genul asta de jocuri, in functie de raspunsurile pe care le dai sau de cum reactionezi intr-o anumita situatie, firul epic se schimba. Animeul cred ca prezinta mai multe variante ale aceleiasi povesti, ca intr-un joc. O alegi pe cea care-ti convine cel mai mult. Nu tr sa ne batem capul cu care var e cea mai corecta, sau care e legatura intre ele.

Later edit: a! acum vad mai bine. Animeul e facut dupa un doujinshi. Hm... se pare ca teoria mea legata de capitole cam pica. Cel putin partial.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Aug 11 2007, 09:01 PM
Post #14


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Trebuie sa recunosc ca este o serie aparte... dar nu stiu in care parte e mai mult. Am vazut doua capitole si tot nu stiu ce sa zic despre ea. Un pic supraaapreciata este. Ca sa fiu sincer, in mare parte o consider o tampenie totala. Are destule momente in care sare de pe sine de nici nu o mai vezi, alte momente care il fac pe Mulder cu a lui "Scully, there's a dark place, take my flashlight and my gun, i'm going in!" sa para mic copil. Am ramas neplacut surprins sa vad ca pana si cele mai banale intrebari care ar clarifica situatia sunt ignorate cu desavarsire. Da' ce, e show cu idioti? Sa zicem ca sunt copii... dar cateodata sunt incredibil de prosti si iresponsabili. Mergem mai departe...

Animeul deranjeaza! Nu e usor, si nici placut, sa vezi cum un copil omoara (aparent fara motiv) alt copil. E si mai enervant ca inca trebuie sa astept niste explicatii. Cei care l-au facut au riscat foarte mult cu un numar mare de episoade in care nu fac pic de lumina.

Deci eu inca zic ca este prost. Poate o sa aflu ceva cand voi viziona Raspunsurile dar in cel mai bun caz va fi un "anime cu cateva elemente de poveste interesante". Are mult prea multe momente in care ma face sa ma crucesc cat de stupid este ca sa sper ca o sa fie ceva de capul lui. Vreau niste explicatii insa...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Aug 26 2007, 04:58 PM
Post #15


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



M-am apucat ieri de vizionat si am ajuns la episodul 6. Deocamdata imi place. Ma gandesc ca, in medie, un capitol va avea 4 episoade si sunt tare curioasa ce alte fatete ale povestii voi descoperi.
Rezo, animeurile de genul asta sunt facute sa te intrige. Daca iti dau toate raspunsurile dupa 8 episoade, unde ar mai fi farmecul? Eu de abia astept sa ajung pe la sfarsit si sa vad cum se leaga toate lucrurile. Pana atunci, rabdare si incearca sa savurezi toate indiciile si noile detalii care apar. After all, it is a mistery show. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Sep 2 2007, 04:39 PM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Done! Tin sa spun ca in nici un moment nu mi s-a parut seria a fi plictisitoare sau stupida. E nevoie de momentele acelea de normalitate in care toti se joaca impreuna pentru a intelege perfect monstruozitatea faptelor lor. Mi s-a parut mult mai socante scenele aici decat in Elfen Lied sa zicem. Acolo stiai ca sunt urmarite fetele si per episod cat mai multi oameni trebuia sa moara. Insa parca trecea violenta pe langa tine si asteptai sa vezi povestea. Aici insa contrastul intre ziua in care se joaca fericiti si noaptea in care ingroapa pe cineva te loveste din plin. In plus, unele amanunte aparent fara importanta (Keichii ii da papusa lui Rena nu lui Mion) au fost reluate pentru a se sublinia impactul lor si cum au avut un rol de ”trigger” pentru anumite evenimente.
Interesante ultimele episoade care aduc o clarificare partiala asupra povestii. Mi-a adus aminte de Ziua Cartitei. Insa m-a si intrigat chiar ultima replica, cea a lui Rika. “With this month of June, which will continue for eternity”. Am ramas cu impresia ca, in sfarsit, cercul acela vicios al neincrederii si, implicit, al mortii a fost rupt si ca asta urmarea Rika de fapt. Insa acea ultima replica arunca parca o alta lumina asupra intentiilor sale. Voi ce credeti? :D
Bottom line, un serial mistery foarte bun. 9/10 din partea mea. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Nov 4 2007, 06:20 PM
Post #17


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Dah dupa cum am si zis cu cateva luni in urma: sfarsitul era in coada de peste, si a fost loc de continuare. Prin urmare:
Higurashi no naku koro ni Kai. Baietzii de la Shinsen-subs au scos deja 10 episoade, tocmai am vazut primul: iar o luam de la capat, insa pare promitzator. Ce credetzi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 5 2007, 09:39 AM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Da, am auzit ca apare al 2-lea sezon si ma bucur. Mie mi-a placut primul cap-coada (de peste, cum o fi :P ). Din cate am inteles, sezonul 2 va oferi explicatii pentru tot ce s-a intamplat in primul. Intr-un fel bine (afli mai mult), intr-un fel rau (mi-a placut ca lasau loc de interpretare). Oricum, nu ma apuc de vizionat pana nu apar toate episoadele.
Also, din ce am auzit, partea a 2-a e putin diferita. Mini-spoiler: trec 5 episoade si nu moare nimeni. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Nov 5 2007, 03:06 PM
Post #19


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



QUOTE(Daianara @ Nov 5 2007, 10:39 AM)
Mini-spoiler: trec 5 episoade si nu moare nimeni. :lol:
*



Deci nu o luam de la capat. E bine intr-un fel ca au schimbat tempo-ul.. Pana la urma cea mai originala chestie in Higurashi este modul ciudat in care este prezentat. Poate au inventat unul nou.
In orice caz dupa cum vezi sunt optimist su seria asta pentru ca primul sezon mi-a placut la nebunie, sper sa nu fiu dezamagit. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vipe
post Nov 27 2007, 09:01 AM
Post #20


Incepator
**

Group: Members
Posts: 24
Joined: 9-October 07
Member No.: 5.311
Points: 71
Gender:



spre deosebire de higurashi no naku koro ni (when they cry-asa era tradus parca), continuarea trateaza a doua parte a misterului, legata de profesionistii care cautau lumea in primul, legata de moartea preotesei sau de ce sunt higurashi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:11 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |