Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dead Leaves, ...Dementia...


axi
post Feb 26 2006, 11:41 PM
Post #1


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



tehehe ... avem ca plan de bataie invadarea forumului cu threaduri despre anime gen Dementia :D
Dead Leaves ... alt anime de acest gen, este un film, nu foarte lung :P ... dar f interesant.
intr-un viitor improbabil si poate imposibil ... cine stie :D ... Pandy si Retro isi dau seama ca ceva lipseste ... din amintirile lor. senzatiile de deja vu cresc dupa ce comit o serie de infractiuni si ajung in inchisoarea Dead LEaves de pe Luna.
acolo evident misterele incep sa se rezolve ... si asa aflam si motivul unor diferente de grafica care mi se pareau f ciudate ... grafica doar accentua diferentele dintre clonele perfecte si clonele imperfecte ... si Pandy si Retro erau 2 dintre ele (imperfecte).
si dupa ce descopera ca de fapt toata lumea erau clone ... they go berserk si incepe o cursa nebuna si palpitanta catre libertate ...
o evadare in cel mai pur stil clasic? ... yeah right ... u'd wish! ... este o nebunie intreaga de culori si forme, presarata cu cei mai ciudati gardieni posibili ... un rai pentru imaginatii (bolnave sau nu :P).
grafica este ciudata dupa cum am zis asa ca sa nu va speriati ... nu e repulsiva dar nici atragatoare ... doar ciudata :D
nu zic mai multe ... va las sa muriti de curiozitate si sa incercati sa il descoperiti singuri :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 27 2006, 12:02 AM
Post #2


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Ano... pot sa dau copy/paste de la "ultimul anime vizionat"? :P

Glumeasc. :P Intradevar la inceput nu eram sigura ca voi avea rabdare sa ma uit la tot anime-ul din cauza graficii. Cateodata este obositoare imbinarea de culori f tari. Plus mai imi da si senzatia de animatie americana... nu pot explica d c. Cel mai simplu este sa vedeti DL si poate veti intelege. :P

Pandy si Retro pe cat de ciudati sunt (mai ales ca aspect), pe atat de potriviti mi se par unul pt celalalt (scena cu ei doi in celula m-a convins definitiv :lol: ). Cu toate ca nu am sa inteleg niciodata cum de s-a ales Retro cu un TV (cine a vazut anime-ul, stie despre ce vb :lol:)...

Unul din pers f haioase (si ironice :twisted: ) din DL mi s-a parut clona cu... cum sa zic eu... "obiectul care folosea la forat". :lol: Chiar da un farmec aparte... :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Mar 18 2006, 09:25 AM
Post #3


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Asa...uite ca a trebuit sa apelez la Search ca sa gasesc topicul asta, asa de bine camuflat era.

Am urmarit Dead Leaves la putin timp dupa RE: Cutie Honey si am fost destul de izbit de asemanarile stilului grafic. Asa ca n-am avut mari probleme in legatura cu animatia care, in ciuda aspectului extrem de ciudat, e extraordinar de cursiva si bine realizata.

Am observat pe animenfo ca filmuletul asta cam e sub foc de artilerie, pe cand pe anidb este cotat chiar foarte bine. E un anime cat se poate de direct si cinstit. Mi-a placut ca nu s-a incercat ascunderea a j-de-mii de intelesuri sau idei filozofice sub aspectul grafic ciudat. Totul a fost la fel de evident ca si...ahem...obiectul muncii al acelei clone.
Personajele si ideea din spatele lor au fost foarte amuzante, in special acea scena din celula si comentariile care urmeaza. De fapt, dupa faza din celula, intreg anime-ul e ca o cursa de carusel. Inainte sa-ti dai seama, esti martorul epilogului dupa o cursa plina de adrenalina. Finalul te face sa te intrebi oarecum, daca ce faceau cei noi nu cumva mergea in cicluri pentru a mai scapa de plictiseala.

Cred ca, cel mai asemanator anime vazut este FLCL care ma indoiesc ca cei doi de mai sus nu l-au vazut. Un singur sfat catre cei ce au vazut FLCL si nu le-a placut: NU va uitati la Dead Leaves...more of the same is best applied here.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jun 6 2006, 02:04 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Mie personal nu mi-a placut de loc. Personajele sunt grotesti, explozia de culori este obositoare, pe scurt amestecul asta - daca nu ar fi fost in japoneza- m-ar fi facut sa cred ca am tv deschis pe cartoon network...
Am vazut ca este dementia, deci ma asteptam la ceva ciudat, dar eu am gasit filmulentul asta mai mult obositor decat ciudat...
Chinko Drill se numea clona cu..."instrumentul de forat" si faptu ca o si foloseste si foreaza in ... adancurile altor detinuti, entuziasmat de ...activitatea din boxa in care :D erau cazati Pandy si Retro...mi se pare ... prea putin amuzant.
777 si 666 the big blue si the little green sunt niste personaje insarcinate (nu cu o sarcina de o zi ca Pandy ;) u know what I mean) cu rosu...de fapt rosu nu e foarte important ;) sange sa fie!
Mi-a mai placut ca sunt hraniti cu electricitate, dar nu se k...fulgere, ci...
Un personaj care m-a amuzat a fost doctorul Yabu Iasha parca il chema..cel cu multe operatii...si care stia povestea celor 2...
Hai, ca ma opresc, pentru un film care nu mi-a placut ...si am pierdut timpul urmarindu-l...nu merita sa mai pierd timp si scriind despre el!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipmaster
post Nov 2 2007, 09:12 PM
Post #5


...
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 23-June 07
Member No.: 4.527
Points: 77
Gender:



Mie mi s-a parut amuzant... Prezinta niste activitati ... firesti prin el si imi place :lol: ... Si mie mi s-a parut ca arata a ceva occidental ce poate mai vazusem, dar tot l-am vazut... M-a distrat putin si am inteles ca si creatorii s-au distrat cand l-au conceput. Respect munca lor si o apreciez in felul meu... :rolleyes:
Nu e menit sa placa neaparat, poate doar sa atraga atentia -_- :blink:
Nu este dementia, ci SF. Gama de genuri in care se include este:
Animation / Action / Adventure / Comedy / Sci-Fi .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Nov 2 2007, 09:56 PM
Post #6


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



cipmaster, daca ai luat genurile de pe anidb, inainte aveau si "dementia" ca gen la ei pe site, dar observ ca nu mai este deloc. :P A se vedea si incadrarea la "Mind Game". Daca nici MG nu mai este dementia, atunci nu stiu ce este...
Cat despre placut si atras atentia, ai dreptate. :P Poate ca Dead Leaves nici nu a fost conceput sa placa neaparat, ci sa socheze, sa atraga atentia. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:07 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |