Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Appleseed 2004


Sidonix
post Jan 24 2005, 11:45 AM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Dupa OAV-ul aparut in 1988 Masamune Shirow l-a remasterizat in spiritu' contemporan ...Varianta Appleseed 2004 este realizata in imagini de sinteza 3D. Criticii spun ca nu se ridica la standardul Final Fantasy dar e apropiat.Cei care l-au vazut pe cel original stiu povestea. Dupa cel de-al 3-lea razboi mondial Duncan, o tipa experta in misiuni de comando, impreuna cu partenerul ei cyborg Briareos, se inroleaza in fortele speciale ale orasului Olympus.Orasul Olympus, un oras model iesit din cenusa ultimei conflagratii, are ca populatie majoritara bioroizii (un gen de cyborgi) si oameni creati artificiali fara capacitatea de a se reproduce.Orasul este controlat de "directoarea" Athena alaturi de un consiliu format din bioroizi prin super computeru Gaia...
Nu mai continui pt a nu transforma in review topicu...oricum cei care l-au vazut pe primu stiu story-ul.Ideea e ca varianta 2004 contine unele dezvoltari al scenariul original si implicit mai multa actiune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 24 2005, 12:25 PM
Post #2


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Arata ciudat. Nu e nici Final Fantasy all the way. Inca nu stiu daca imi place sau nu. :D Oricum primul Appleseed era varza la capitolul poveste. Asta e mai bun? (N-am vazut decat secventze deocamdata)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jan 24 2005, 12:59 PM
Post #3


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mah Sidonixe, ai grija ca spui prostii legat de Appleseed.

Pe tipa o cheama Deunan, Athena este bioroid si bioroizii sunt oameni creati artificial care nu se pot reproduce, sentimentele le sunt blocate la nivel genetic si au durata de viata mai mica, ei fiind realizati cu scopul de a proteja oamenii. Populatia in oras este de 50% oameni si restu bioroizi. Consiliul de boshorogi conduce alaturi de AI-ul Gaia, fiind reprezentati de 'primarul' Athena si de generalul Uranus, adversar al bioroizilor.
Briareos este doar cyborg, si cam singurul care apare in film, restul sunt oameni in combat suit.

Filmul are o grafica de ramai :shock: :shock: :shock: , singura mea plangere ar fi "plasticitatea" la propriu a fetzelor si hainelor, robotii si decorurile in general fiind ultra-super-detaliate si texturate impecabil. Exploziile ar fi trebuit mai mult lucrate.

Scenariul filmului nu este impecabil, dar pe ansamblu povestea este destul de interesanta si nu jigneste inteligenta (desi este o faza in film destul de discutabila, in functie de inclinatiile religioase :D :D :D sa vad daca realizeaza careva la care faza ma refer :) ).

Comparativ cu Final Fantasy, cred ca are mai bine facute decorurile. Personajele nu sunt mai bine realizate evident. Iar povestea este cam la fel de cu gauri conceputa/aplicata ca si la Final Fantasy.

Per ansamblu filmul merita vazut, evident, nu este insa o capodopera, nici pe de parte. Un film de actiune bun.

Salutari.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 24 2005, 01:44 PM
Post #4


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



hmmmmm... cred ca o sa ma uit la el atunci. (viata e prea scurta sa ma uit la anime care "jignesc inteligenta". :) )

ibarbar, sig-ul tau mi-e foarte familiar, da' chiar nu-mi amintesc acuma sursa. de unde e?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 24 2005, 02:21 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



yep...ai dreptate /sweat ..dar la cit timp a trecut de cind am vazut io filmu le-am mai incurcat...oricum mercy de corecturile de rigoare...Sper sa apuc si io sa-l vad pe asta nou'...mai vb after...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jan 24 2005, 02:54 PM
Post #6


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



No probl.

Sigu e din GITS filmu, la sfarsit, Motoko citeaza din Biblie care din pacate nu imi aduc aminte din ce carte e, cre ca una din scrisorile lui Pavel. Daca afla careva exact sa imi zica si mie ca am uitat :(. Si nu mai stiu ad literam cum era.

Dar e un citat fain, 'deep', chiar discutabil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 24 2005, 02:57 PM
Post #7


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Wah! Yup, acuma e clar. Si am o scuza ca nu mi-am amintit: am vazut filmul in italiana (n-am putut suporta dub-ul in engleza. BTW, il are cineva in original?)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jan 24 2005, 03:26 PM
Post #8


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mie imi place dub in engl la GITS, e ok. Il am pe DVD la calit super, cu tot cu extras :). Il mai am si cu sub, in jap da cam la 500 MB, calitate decenta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 24 2005, 05:05 PM
Post #9


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Din pacate nu am vazut filmul din '88 ci doar pe asta nou. E un SF care merita vazut, nu contine prea multa filosofie ca sa te incurce si sa numai stii de tine, in schimb are foarte multa actiune...lucru care mie imi place, la nebunie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 24 2005, 06:51 PM
Post #10


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am vazut si eu filmul...destul de palcut impresionat...am printr-un bulk si filmul din 88 dar n-am apucat sa-l vad inca.
Asta nou e destul de reusit si chiar mi-a palcut.Grafica e foarte bine realizata, intr-adevar sub nivelul FF dar totusi. Povestea-i draguta dar eu ama vut un sub sub orice critica...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 24 2005, 11:04 PM
Post #11


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Din punct de vedere al graficii filmul este exceptional! Povestea e OK nu e cine stie ce ....dare e deajuns sa arate ce poate grafica ....!

Am ramas gura casca cand am dat primaoara peste tancurile alea cu chain gunuri pe le... :shock: :hmmm: !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 25 2005, 02:16 PM
Post #12


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Helllooo ...nu-mi aduc aminte sa fie asta vreun remake! NU E ACEEASI POVESTE!!!! Personajele principale s-au pastrat ...dar doar atat ...povestea nu e aceeasi! Desi l-am vazut pe cel vechi de mult timp ...stiu ca nu sunt la fel!!!
E normal sa nu te impresioneze prea mult cel vechi....e vorba de '88...aproape acum 20 ani..asa ca e de inteles!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jan 25 2005, 07:02 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Bioroizii au fost creati pentru a asigura stabilitatea orasului, nu pentru a proteja oamenii. Oricum nu ar fi in stare de asa ceva. La capitolul poveste/scenariu filmul sta destul de prost. Ce inseamna sa faci dintr-un manga de 5 volume (?) un film de maxim 90 de minute, heh.
Mi-a placut animatia personajelor, e foarte bine realizata (desi mai sunt unele momente in care se comporta ciudat). Grafica e in regula, nu m-a impresionat. Nu arata rau, dar nici extraordinar. Prea straluceste totul, prea plastic, prea virtual. Appleseed 2004 dovedeste pentru a nu stiu cata oara ca 3d-ul momentan nu-si are locul in anime.

"desi este o faza in film destul de discutabila, in functie de inclinatiile religioase sa vad daca realizeaza careva la care faza ma refer" - nu-mi aduc aminte de asa ceva, despre ce e vorba?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 25 2005, 10:50 PM
Post #14


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



QUOTE(whitepony)
Poate tu crezi ca ma intereseaza mai mult grafica decat storylineu' ?


Nu am zis asta .... Povestea nu pot zice ca e mai evoluata decat la original ....dar sincer daca e ceva remarcabil in filmul asta ....aia e animatia...Story-ul e ok...nui nici cine stie ce .....dar nici de 2 bani... Daca te intereseaza DOAR story-ul....nu ai nimerit filmul /... !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jan 26 2005, 04:00 PM
Post #15


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Eu ma refeream la faza [spoiler:cb9a2d3997]cand e bagata parola de dezactivare la tunurile robot, la ultima litera :D. [/spoiler:cb9a2d3997] E cam surprinzatoare chestia. Cam din burta. Discutabila dupa cum ziceam.

Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jan 26 2005, 05:01 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Inseamna ca nu ai fost atent ibarbar :). [spoiler:61f0a7201e]Ultima litera a fost introdusa de cei 7 batrani (sau cati erau, ca am si uitat). Prin acest gest au incercat sa-si indrepte greselile, un fel de mantuire[/spoiler:61f0a7201e].
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jan 29 2005, 03:22 PM
Post #17


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



HUH ? Cum adica de cei sapte batrani ??? [spoiler:3c613c7432] cum de au bagat ei ultima litera, ce te face sa crezi asta ? [/spoiler:3c613c7432]

M-ai facut curios.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Jan 29 2005, 04:19 PM
Post #18


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



[spoiler:d657755a6e] Daca imi aduc bine aminte chiar zice cine a introdus ultima litera...Hinoto insasi daca nu ma insel...hmm sau gaia dupa ce au murit batrani ? nu mai stiu sigur da zice cine a introdus...o sa ma mai uit o data...batrani in nici un caz[/spoiler:d657755a6e]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 30 2005, 04:18 PM
Post #19


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



/... Interesant de ce detaliu se leaga lumea pe aici!! Sincer, pentru mine nu prea conteaza cine a introdus-o! 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Feb 10 2005, 05:11 PM
Post #20


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Right, [spoiler:a2c46ef924]ultima litera a fost introdusa de moshuletzi, doar ei mai aveau acces si stiau parola, lojic[/spoiler:a2c46ef924]. Lasand asta la o parte, animatia e grozava, desi iti trebuie placa video, nu gluma, ca sa ti se miste cat de cat decent. Partea care nu mi-a placut deloc e ca, probabil din cauza graficii computerizate, expresivitatea fetzelor personajelor e aproape nula. Ati incercat sa urmariti cateva secvente fara sunet? Incercati sa vedeti daca va dati seama ce emotii ar vrea sa exprime personajele. Am fost total dezamagit la capitolul asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:53 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |