Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum ati inceput sa desenati


Tenshi
post Oct 3 2005, 07:42 PM
Post #21


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



He he he... topicul asta a devenit ceva mai mult decat "hai sa-l ajutam pe Alveron". ^_^ Nu stiu voi, dar mie imi place sa citesc aici. Sunt un fel de "amintiri din copilarie". :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ayumi
post Oct 3 2005, 09:29 PM
Post #22


~RuKi & Miyavi LoVeR~
****

Group: Members+
Posts: 440
Joined: --
From: Feenwald
Member No.: 361
Points: 745
Gender:



yeah.... ^_^ ....really nice ;) i like it too :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alveron
post Oct 21 2005, 04:00 PM
Post #23


Dreaming Devil
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: In Cluj Napoca pe moment
Member No.: 1.324
Points: 85
Gender:



A trecut atata timp de cand nu am mai verificat topicul incat aproape imi este rusine sa-mi arat fata pe aici dar ma bucur sa vad ca atat de multe persoane au raspuns i'm really touched sa vad ca toti care am postat aici au povestiti cate putin despre fiecare si deja simt ca va cunosc mai bine si ca ne apropiem mai mult unii de altii . Desi uni au talent altii nu (myself included) la toti ne place sa desenam si din acest motiv indiferent cum iasa la sfarsit desenul nu vom renunta asa usor sa incercam incontinuare sa desenam . Am deschis topicul asta cu gandul sa imi imbunatatesc modul de a desena dar se pare ca pana la urma a iesit ceva mult mai frumos care ma incurajeaza sa continui sa desenez mult mai mult decat explicarea unor tehnici sau moduri de a desena si sper ca si ceilalti care citesc topicul sa simta la fel . Asa ca va multumesc din suflet pentru sprijinul acordat si sper sa continuati sa scrieti pe topic , poate ca ar trebui sa continuam cu postarea de desene de genul " cel mai naspa desen facut "(nu ca sa radem de desen sau peroana respectiva ci ca sa ne incurajam, sa aratam ca nu ne-am nascut cu creionul in mana ci de abia invatam sa-l folosim) sau before (cu desenul care l-ati facut la inceput si nu va placut) si after (cu un desen in care se vad progresele facute ) sau astept orice alte idei pentru ca a inceput prea frumos ca sa se termine asa repede.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aya
post Nov 7 2005, 01:05 PM
Post #24


mada mada dane
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 8-October 05
Member No.: 1.862
Points: 93
Gender:



De cand am inceput eu sa desenez?
Stai sa ma gandesc.Tin minte cand desenam inca din clasele primare dar nu aveam o tema oarecare imi placeau peisajele si multe alte chestii care mi se nazareau.Am inceput sa desenez prima oara pe mama lui Sailor moon ,apoi pe fiecare membru din echipa si acum cand ma uit la anime-uri si imi place un personaj il desenez dar, ma atrag cel mai mult personajele masculine.Si cand ma uit la un anime sau citesc un manga imi place mai mult daca sunt si desenati super fain. In varful baietilor frumusei il am acum pe Sasuke Uchina dar, am pus ochii pe Red King din Legend of Basara.Bat campii scuze :D
Dar am din ce in ce mana mai usoara deci trebuie sa exerzezi mult si bine . B) Vreau sa mi-l desenez si pe Mister Perfect
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Astarteea
post Nov 7 2005, 01:37 PM
Post #25


...
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 30-September 05
From: ...
Member No.: 1.840
Points: 250
Gender:



He he... Eu mazgalesc de foarte mult timp. Imi amintesc de cand eram mica si mai coloram cate ceva cu tata, ieseau niste desene grozave.
La gradinita eram foarte mirata ca terminam un desen mult mai repede, decat ceilalti si il faceam si mai frumos, trebuie sa recunosc ca fetele verzi si culorile nepotrivite cum trebuie nu aveau nici o legatura cu vreun desen de-al meu.
Am continuat sa desenez mult timp, in mare parte incercam sa reproduc desene care imi placeau. La un moment dat am avut o boala cu Sailor Moon si incercam sa fac cat mai multe desene cu ea sau cu alte personaje. Am unul singur care mi-a iesit foarte bine pentru perioada aia, in plus e facut in totalitate din capul meu, fara sa ma uit la o imagine cu ea, are si detalii diferite de original; acum e pierdut pe undeva.
In generala imi umpleam orele plictisitoare desenand cate ceva, in mare parte fete. Aratau ciudat rau de tot. In perioada aia eram foarte stresata pentru ca lumea incepuse sa ma tot intrebe cine e ea, dar ea si tot asa. Din cauza asta, m-am apucat sa le dau si nume, doar ca de data asta ma intrebau cine e X, dar Y...
Am trecut printr-o perioada in care ma gandeam impreuna cu 'prietene' din bloc sa ne facem o formatie. Eu eram responsabila cu crearea costumelor de scena. Am facut pentru fiecare in parte diverse variante, aveau si note legate de material, culoare... Imi amintesc totusi ca nu imi placea prea mult de una dintre fete si am desenat-o cel mai urat, a plans...
Printr-a saptea ma gandeam sa dau la Tonitza (liceu de arte plastice) si m-am apucat sa fac cursuri. A fost o perioada interesanta, in care am invatat nu numai sa desenez, ci si sa cant la pian (era un pian in sala si o fata facea si cursurile de muzica). Din pacate nu am ajuns la Tonitza, ci acum fac matematica cat sa imi ajunga toata viata. Totusi m-am intalnit in liceu cu una dintre fetele care au fost la cursuri.
Acum am ajuns sa desenez case si in mare parte desene tehnice, cu teu si echer, ma gandesc sa dau la arhitectura (poate nu intru...). Pot sa spun ca imi place. Anul trecut, cand ma apucasem pentru prima data de acest tip de desen mi s-a parut destul de greu si ciudat, dar treptat mi-am schimbat parerea. Pana la urma e tot desen si mie imi place sa desenez.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

melody
post Nov 7 2005, 05:30 PM
Post #26


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 24-September 05
From: Constanta
Member No.: 1.822
Points: 21
Gender:



Eu am inceput sa desenez akum un an si mi-a plakut ce a iesit asa k d atunci tot desenez.Am ajuns la concluzia k desenul ma calmeaza si nu am de gand sa renunt la el.Totusi am o problema nu pot sa desenez dak nu am un model dar sper k prin multa munk voi reusi sa scap de problema asta. :) La mine a inceput totul imediat ce am vazut niste desene fakute d o colega si stiti cum se spune meseria se fura. :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel_of_night
post Dec 5 2005, 08:20 AM
Post #27


Kaneko Taniguchi
***

Group: Members+
Posts: 140
Joined: --
From: In My Bed......
Member No.: 1.139
Points: 4
Gender:



eu am inceput sa desenez acum cateva luni , ma ghidam dupa niste reviste manga "how to draw" pana momentan am reusit sa invat sa desenez doar chipurile ... si nu sunt asa de minunate ...... totusi ma mandresc cu ele pt ca sunt singura care deseneaza asa de bine din clasa la mine:P:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redwitch
post Mar 6 2006, 12:14 AM
Post #28


Black Magic Woman
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 921
Points: 117
Gender:



am desenat foarte mult cand eram mai mica... nu mai stiu exact cand am inceput, dar in liceu ma stiau toti... caietele mele, pe ultimele pagini, erau pline de desene, iar profesorii au abandonat incarcarile de a ma face sa fiu atenta la ore.... :rolleyes: in facultate am mai desenat putin, dar la un moment dat m-am oprit.. nu am mai avut nici timp si nici starea psihica pentru asta..

am desenat acum ce mi-a venit in cap.. a iesit surprinzator de bine tinand cont de faptul ca sunt ani de cand nu am mai atins creionul.... imi da incredere sa ma reapuc.. trebuie sa-mi reformez mana :D



in experienta mea, cel mai bine e de a incepe prin a reproduce cat mai fidel cate o imagine/un personaj. originalitatea vine automat la un moment dat... mana parca nu mai asculta, si brusc foaia prinde viata cu visele tale - nici nu iti dai seama cum ai reusit.... :D






p.s.: uitasem cum imi arata mainile dupa ce desenez.... de hoooorooooorrrr..... :blink: :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cdg
post Mar 12 2006, 07:42 AM
Post #29


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 54
Joined: 11-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.255
Points: 110
Gender:



Am inceput sa desenez acum 10 ani ( la 11 ani) Cand am vazut prima data Sailor moon :D. Daca as mai avea acum desenele alea , as muri de ras ....e de ajuns ca imi aduc aminte cum aratau :))).
Cu timpul am ajuns sa desenz destul de bine , si am trecut si la portrete de oamneni reali ...
Imi pare rau ca am pierdut multe desene .....mai am cateva sute acum ...dar a fost o perioada de 2 3 ani cand desenam zilnic cateva ore bune .

Nu stiu daca tine atat de mult de talent ...pe cat tine de cea ce simti , de cat de mult ti-a placut ce ai vazut si cat de mare e dorinta de a pune pe hartie ce ai in minte .Tine mult si de exercitiu ....eu cu cat desenam mai mult , cu atat imi ieseau mai bine .

Zicea cineva ca daca se uita la desenele lui din trecut acum ii plac ....Mie putine imi mai plac , desi atunci imi placeau ...si asta cred ca tine de faptul ca acum desenez mai bine , si vad greselile , si pt ca m-am maturizat si odata cu mine si cea ce imi imaginez sa maturizat .

Oricum sfat pt cine vrea sa deseneze .....desenati de 50 de mii de ori acelasi personaj ....desenati ca si cum ati muri daca nu o faceti ...chiar si fara talent .....o sa vedeti ca desenele vor incepe sa iasa din ce in ce mai bine ...
Eu ma simteam ca in rai cand desenam , era lumea mea ...si o faceam cum vroiam eu ...si nimeni nu putea sa intre in ea :D

Imi e tare rusine cand ma gandesc ca de vreo 2 ani , nu am mai pus mana pe hartie si creion ....da uite ca am dat de voi ...si mi-ati reaprins ambitia ......
Sper sa va pot arata cateva dintre desenele mele :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rzr999
post Mar 12 2006, 01:56 PM
Post #30


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-March 06
From: Cluj
Member No.: 2.236
Points: 241
Gender:



Si eu am inceput de pe la 10 ani.
Am si tinut un site timp de 3 ani parca.. Pe cand aveam.. 15 ani?
Dar dupa ce s-a dus providerul meu, nu l-am mai pus inapoi.
Am castigat si un concurs de la connex (aveau o emisiune), pe tema cea mai ciudata idee pentru un website..
Stiu ca am sunat o luna intreaga sa-mi trimita webcamul :)
Desi pe atunci invatam sa colorez prin photoshop. Primul site l-am facut in notepad, pe atunci nu erau tooluri de creare automata a siteurilor.. Ma chinuiam sa plasez imaginile bine in html .. :)

Niciodata nu m-am descurcat deplin cu tableturi, pentru ca nu am avut ceva de calitate. De obicei desenam pe hartie, scanam (mai tarziu foloseam beziere peste), si coloram. Inainte nici nu foloseam layere :)
Am mai colorat foarte foarte mult direct pe hartie prin clasa a 11-a, si parintii s-au mirat de ce vreau creioane colorate. Hmm nu le-am aratat niciodata..

Trebuie sa vad daca mai am ceva din desenele vechi pe ceva medie electronica.. Pe hartii, inca le tin intr-un dosar :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post Apr 13 2006, 04:24 PM
Post #31


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



Sa zicem ca eu il stiu pe Alveron din clasa a 10-a... da nu mi-a aratat niciodata vreun desen de-al lui. Eu parca i-am aratat alea cu care am inceput... Adica eram un fel de hentai in devenire (nici nu stiam ce inseamna asta), ma uitam la desene animate si desenam fetitele goale pe hartie :) . Ce poate fi mai original decat asta? Cred ca mi-am luat si toate desenele cu mine la faculta sa nu le gaseasca mama "din greseala" cand face curat :D . E mult mai usor sa desenezi tipe goale decat imbracate... atatea accesorii... doamne fereste. Si o usoara deviatie de la subiect... evident ca in clasele 7-8 (fiind la clasa de arta) m-am specializat pe sculpturi... NUDURI ce altceva lol. Acuma tre sa caut toata arhiva mea si sa le scanez pe alea mai bune... si sa le pun la sectiunea hentai ca aici nu-i voie cu asa ceva :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Apr 29 2006, 11:52 AM
Post #32


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Am inceput cu sailor moon...si am o gramada de desene de atunci, dupa ...nu am mai incercat sa desenz un alt personaj. Ani buni am desenat fetze (scuzati tz , dar a fost pt a nu se confunda cu fete) :D ohoooo si acolo sa fi vazut voi combinatii de culori :P, dupa care - suparata ca nu pot sa fac un corp - si pt ca desenele mele erau doar capete...:D am desenat numai ochi..si nu cred ca am un caiet sau agenda fara un ochi desenat chiar si acum - dupa atata amar de timp :D...
Acum ma gandesc sa mai incerc :D dar nu cred ca mai sunt in stare, cat despre partea cu talentul...nu am :D cu siguranta nu am, dar imi amintesc ca era ceva ce imi facea placere...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bebelu
post Jul 12 2006, 01:28 PM
Post #33


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 26-May 06
Member No.: 2.596
Points: 22
Gender:



si eu am inceput de mica sa desenez dar nu desenam anime ci orice vedeam si imi placea incercam sa desenez nu pot zice ca desenez foarte bine pt ca intotdeauna gresesc ba la maini ba la proportii desi toata lumea imi spune ca am talent ei ma critica tot timpul ca de ce nu desenez portrete si desenez porcarii de anime sau de ce desenez fetele asa de dezbracate ca sunt obsedata sau altele eu le-am spus ca eu desenez doar ce-mi place si le desenez cum vreau
Acum un sfat pt tine ar fi ca atunci cand mergi pe strada acasa oriunde esti sa fi atent la tot ce te inconjoara si la detalii spre exemplu uitate la o persoana cum arata din fata apoi din profil studiazai hainele adik cumvin umbrele cutele hainelor care e diferenta dintre hainele stramte si cele largi si cum arata ele pe o persoana eu asa fac si incearca sa le memorezi ai sa vezi ca putin cate putin au sa te ajute atunci cand desenezi
sper ca sfatu meu sa te ajute ca degeaba ai talent ca mine daca lumea doar te critica :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BrokenDarkne55
post Jul 27 2006, 03:40 PM
Post #34


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 25-July 06
From: Beyond shadows
Member No.: 2.792
Points: 15
Gender:



de la 8 ani...

been there, done that

eu unu m-am apucat de un personaj de o sapt si tot nu vrea sa imi iasa klumea. nu gresesti cu nimic, dar cel putin in cazul meu cand desenez nu trebuie sa fie ABSOLUT NIMIC care sa ma jeneze/deranjeze/enerveze. vreau sa am o stare de veselie totala, pentru ca asta vreau sa transmit prin desenul meu, celorlalti care il vad. daca eu nu ma distrez cand il desenez, nici eu nu o sa distreze pe nimeni.

PRACTICE PRACTICE PRACTICE. e tot ce poti face
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jul 29 2006, 01:18 AM
Post #35


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



de mult tot imi propun sa postez aici, dar nu am fost in chef de scris povesti de adormit copiii :P (probabil nu intereseaza pe nimeni, dar ce placut este cand imparti cu altii o bucatica din sufletul tau, ne?)

am desenat...nici nu mai stiu de cand....dar tin minte si acum care a fost primul meu "fanart"...era sandy bell la tv si o prietena de-a mea a venit la mine aratandu-mi un desen facut de ceva colega de-a ei, reprezentand-o pe sandy bell. si-a tot laudat colega pt talent, ca ce mai seamana ble bla...si eu m-am cam enervat!!! da, era frumos desenul, dar nu semana cu sandy bell!!!! :twisted: asa ca m-am apucat si am facut si eu unul, care, culmea, semana mai bine decat ala. m-am simtit tare mandra....de atunci am mai facut fanart-uri la desenele disney si cam atat.
spre diferenta de multa lume (din cate am observat eu), sailor moon a fost irelevant pt mine. nici macar nu l-am vazut, ca invatzam de dupa-masa atunci....poate m-ar fi apucat mania de atunci si ar fi stat altfel lucrurile....
prin liceu desenam multe tipe goale, fara nici un fel de conotatie erotica, imi placea trupul feminin, de fapt si acuma....spre diferenta de BlackHand, am facut prostia sa le las acasa si mi le-a gasit tata care mi le-a inmanat...ce jenant a fost!!!! :unsure:
la facultate am uitat total de desen (rusinica!!!), dar cand m-am inscris pe forum mi-am adus aminte subit ca pe vremuri imi placea sa desenz...asa ca am luat-o de la capat....
end of long story!!! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lyzzard
post Aug 9 2006, 08:50 PM
Post #36


aim note hire fur iur interteiment
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 8-August 06
Member No.: 2.844
Points: -39
Gender:



pey eu am inceput sa desenez de pe la 6-7 ani , pe atunci schitzam pe foi personaje din carticelele mele colorate sau cartile de povesti :P.Apoi prin clasa intai am incepu sa il desene pe iepurasu' de la nesquik :)).Apoi incet incet m-am perfectionat shi desenez aproape orce......n-am mai desenat nimik de vreo luna ca m-am apucat de sig'uri shi de alte tampenii.......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blue_moonlight_angel
post Sep 7 2006, 02:05 PM
Post #37


angel_ana_anutza
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.962
Points: 92
Gender:



Eu una am inceput sa desenez ink din clasa a 2-a dar nu pot spune k toti din familie ma laudau pentru asta shi de fiecare data cand le aratam desene nu prea ma bagau in seama iar eu ,a intorceam in camera mea shi incepeam sa plang.Fratele meu este expert in desen shi tot incercam sa fac desene pana cand imi ieshea ceva.Dar cam am inceput sa mint.De cand am inceput sa vad Inuyasha mam apucat serios de desen am participat la un concurs la un club bine nu numai eu erau shcoli nu 1-3 copii shi am luat locul 2 cu diploma shi un 10 de la profa de desen.Ash vrea sa mai particip la concursuri dar mie teama k nu voi face nimic bun.Profa mia luat toate desenele frumoase shi mia promis k mi le da inapoi dar nu leam mai vazut shi asta nu prea mia placut cred k a fost un pic cam lictisitoare istorioara mea dar sper k va placut. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alex-F
post Oct 22 2006, 04:47 AM
Post #38


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 17-July 06
Member No.: 2.766
Points: -12
Gender:



Am inceput sa desenez de la 5 ani cand am putut tine ceva in mana desi desenele care le faceam atunci nu erau foart clar erau niste cercuri dar totusi erau desene!! <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Java-Leen
post Oct 22 2006, 05:21 PM
Post #39


wanna-be kitsune
***

Group: Members+
Posts: 158
Joined: 31-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.814
Points: 284
Gender:



Eu desenez de cand am capatat constiinta de sine... daca vedeti cum arata cartile mai vechi din bibleoteca scapate mai demult de sub supraveghere, v-ati cruci :P Cat despre pereti... sub varuiala inca nici eu nu mai stiu ce e :))
Nu am desenat niciodata extra-nu-stiu-cum, dar am desenat... asta pentru ca pt mine a desena inseamna o ocazie de meditatie... draga mea piatra filozofala ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Nov 4 2006, 02:56 PM
Post #40


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



Hmmm...sa spunem ca am desenat cand eram mic, tema mea preferata era...lumea preistorica shi animalele fantastice, shi-mi place shi acum sa le privesc...daka-tzi vedea cate variante de meteoritzi distrugand pamantul am...dinozauri inclushi...
Anime am inceput sa desenez acum trei luni, cand m-am indragostit shi am vrut sa o impresionez, Miroku e primul meu desen reushit in domeniu, au urmat toate personajele Inuyasha shi acum incep original...
Mi-a fost greu la inceput, nu-mi ieshea fatza, dar acum, pe fiecare pagina din caietele mele troneaza chipuri anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:59 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |