Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Black Lagoon


Tezeu
post Oct 6 2006, 08:58 PM
Post #21


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Si pe mine m-a uimit folosirea limbii romane... dar pentru asta suntem cunoscuti pe mapamond...
pentru vampiri :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Oct 7 2006, 08:09 PM
Post #22


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Super misto faza cu romana. Dar sper sa nu inceapa si astia cu Dracula si cu vampiri ca e super fumata treaba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Oct 7 2006, 09:14 PM
Post #23


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



QUOTE(shoppy @ Oct 7 2006, 08:09 PM)
Super misto faza cu romana. Dar sper sa nu inceapa si astia cu Dracula si cu vampiri ca e super fumata treaba.
*



De ce ti-e frica nu scapi... :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 10 2006, 08:45 PM
Post #24


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



offtopic: bre faceti spam sau ce faceti aci !? <_< puteti scrie mai mult de 2 cuvinte sau aveti nevoie de ajutoare sa va traga de "limba"(a se citi mana :P )

... se pare ca e "la moda" de a comenta ep dupa ep... eu nu ma impac cu ideea... in fine... ritmul mi se pare acelasi... nu stiu cit de trantita e treaba asta cu vampirii aici insa nu m-ar mira ca in ep urmator sa afli ca nu sunt vampiri... un lucru bun la BL e faptul ca majoritatea ep sunt independente unul de celalat... minisaga-urile din 2 ep sunt preponderente... actiunea se poate desfasura fara prea multe legaturi intre story-line-ul fiecaruia... o alta asemanare cu Bepop... eu astept sfirsitul... si revin cu noi comentarii...
ps: Revi still kicks ass :twisted: ain't that cute :lol:


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Nov 1 2006, 05:58 PM
Post #25


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Am vazut ultimul episod din Black Lagoon 2. Vreau sa spun ca s-a schimbat un pic in rau, anime-ul este inca nostim dar nu mai este violent. Si poate raspundem la intrebarea lui Revy, cine e tipa falsificatoare, parca am mai vazut-o undeva. Eu zic ca e tipa Boobs (parca) din Coyotee Ragtime Show, care se tinea dupa Angelica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 27 2006, 05:57 PM
Post #26


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eh... old story shoppy and you're wrong... felul in care a inceput sa se desfasoare scenariul disipa din nota de umor din prima parte... it has more dramaticism blended into it... more violence in the scenes... see the The Roanapur Freakshow Circus & Mr. Benny`s Good Fortune episodes... si cred ca la fel va fi si noua mini-saga inceputa cu Fujiyama Gangsta Paradise... we'll see...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Nov 27 2006, 11:52 PM
Post #27


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Da, se pare ca lucrurile au inceput sa se miste. Episoadele 17 si 18 de care zici tu parca tot au mai fost fortate, insa episodul 19 este superb !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Jan 2 2007, 10:28 PM
Post #28


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Cu o mica intarziere, Mos Craciun ne aduce si ultimul episod din noua serie Black Lagoon.

S-a mai terminat o serie. Hai cu parerile. Mie mi-a placut foarte mult.

Toate episoadele subate de Shinsen

Info de pe anidb.

(IMG:http://img5.anidb.info/pics/anime/11470.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 4 2007, 12:23 AM
Post #29


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



final intens plin de dramatism... excelent realizat... scena incordata dintre Rock si Balalaika din parcare este superba... heh... cum poti convige pe cineva care mai traieste doar pt razboi sa renunte la lupta !?... revolta lui Rock este in primul rind indreptata impotriva sinelui... hmm... nu am vazut nimic fortat in seria asta... finalul sinucigas al lui Yukio pare infricosator de natural... no hope... nothin' to return to... the future is dead in the recent past... Revy ii spune sa nu priveasca... reactia lui Rock... priveste cu ochii larg deschisi...
... per total cred ca este una din cele mai reusite productii ale anului 2006 si nu numai... si ca toate lucrurile bune s-a terminat... poate ca este buna si pt faptul ca s-a terminat !?... well... sper sa scoata un sezon 3, oare?...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Jan 4 2007, 12:29 AM
Post #30


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Neah.Prefer sa stiu ca are finalitate...Adica, sa nu ma intelegeti gresit, as vrea sa mai vad some revy action just like the next person, pentru ca posibile continuari se gasesc, dar un motiv bine intemeiat, mai greu.As fi de acord cu inca un sezon numai daca este construit in spiritul primelor 2.La obiect, fara inflorituri, cu tente drama/dark.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 4 2007, 12:51 AM
Post #31


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm.. ar mai fi loc de o perspectiva pe linga "ever wars for power in Ronapur"... Balalaika - Black Lagoon company open conflict... cu toate ca ar fi sinucidere si sunt constienti de faptul ca sunt doar "caini de lupta"... in serie au demonstrat o claritate in scenariu neobisnuita pt tendintele autorilor niponi actuali... ideea le da multa flexibilitate si loc pt dezvoltare... by the way... lupta dintre Gin si Revy a fost un deliciu chiar daca a fost scurta... realismul e ceea ce ii da frumusetea... but we''ll see if they'll do a new barrage won't we...
ps: it's been a while since we talked Thor... the mighty... Thor the brave... as the song goes :) ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Jan 4 2007, 04:23 PM
Post #32


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Pai personajele principale nu au murit, de ce nu ar mai fi si o continuare? Chiar ar fi interesant sa vedem ce face Rock, secventa de la sfarsit ni-l arata pe barca, asa ca nu s-a despartit de Lagoon Company. Iar Balalaika a mai fost impotriva Lagoon company la inceputul seriei dar nu le-a facut nimic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 4 2007, 04:43 PM
Post #33


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Auzi ... realism realism.....da sa-mi explice si mie cineva cum au scapat astia intregi dupa accidentul ala de motor? Ca Revy se misca cam bine in bataia cu Gin....iar Rock e prea live and kicking.....totusi aveau o viteza considerabila........pacat pt faza asta....au cam stalcit-o fix la final.....la fel si cu faza cu taiatul glontelui.....c'mon......oricat de bun ca spadasin ai fi nu o sa poti niciodata sa vezi traiectoria unui glonte.......ochiul nu poate urmarii la viteza aia.

Seria in schimb e super.....faza de la final cu Elda si Revy mi-a placut la nebunie :

Elda: You did do it this time, right?
Revy: I don't wanna talk about it
Elda: :lol: When it comes to you :lol: Die
Revy: We villans don't die that easily ... BANG
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Jan 4 2007, 04:58 PM
Post #34


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Faza cu glontul, sincer sa fiu nu mi se pare atat de incredibila(aici e vorba mai mult pe perceptie extrasenzoriala si intuitie mai mult decat orice, lasand simtul vederii/auzului la o parte) pe cat e accidentu cu motorul.Am vazut lucruri mai ciudate totusi.
Da, Sidonix, batalia finala a fost destul de frumos conturata si Shoppy, personajele principale nu au murit, fizic, dar la fel cum a zis si Balalaika, atunci cand Rock i-a cerut sa extermine grupul ala Washimini*(sau cum ii zicea, am lapsus)..."You are a villan!"*(sau ceva de gen).Deci Rock a renuntat la ce a fost, dupa atata timp petrecut in Black Lagoon, a renuntat la trecutul lui.Cel putin asa mi-a dat de inteles ultima parte a seriei secunde.Sunt deschis la perspectiva unei serii noi, o repet, dar in momentul de fata sunt multumit cu finalul pe care l-am vizionat.Daca se decide realizarea unui al treilea sezon, cu atat mai bine. :)

"Crush the infidels in your way
By your hammer let none be saved
Live to die on the final day" Sidonix ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 6 2007, 11:05 PM
Post #35


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ihim... momentan nu am vazut inca nici un info privind un al treilea sezon... cred ca este prematur din moment ce abia s-a terminat cel de-al doilea care de fapt pt mine este unul complet de 24 de eps... mai vedem...
... hmm... referitor la extrapolari... ma rog... real adica la cit de real pot fi lucrurile intr-o fictiune... nu suntem myth busters bre scorp... yep... dialogul final e sadic :D... that stupid rock... poate inca ii este frica de revy :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Jan 7 2007, 04:08 PM
Post #36


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Faza cu lupta finala nu prea e reala, mai e o chestei, Revy pareaza cu pistoalele o lovitura si apoi ii taie teava de la un pistol cu alta lovitura, deci oamenii se contrazic singuri. De asemenea, Revy rateaza foarte multe gloante. Totusi, ei au vrut doar sa bage si o sabie in anime si eu cred ca le-a reusit bine. Luptele cu sabia trebuie doar savurate, nu comentate si disecate. :D :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Feb 5 2007, 09:06 AM
Post #37


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Un 3rd barage nu mai apare? O sa-mi fie dor de Revy :((
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 5 2007, 02:02 PM
Post #38


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



nope... nu am vazut nici o idee de o eventuala continuare... e pacat sa se opreasca tinind cont de succesul seriei la public...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Feb 5 2007, 02:39 PM
Post #39


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Cred ca e mai bine asa decat sa riste transformarea intr-o poveste hollywoodiana in care serialul se sfarseste numai atunci cand nu mai are audienta.Adevarul este ca nu stiu*(nici nu m-am informat, de ce sa mint) nimic in legatura cu posibilitatea de a vedea o parte terta a acestei Lagune Negre, dar ma declar multumit cu sfarsitul de care a avut parte. Is it the real end of Revy and the Black Lagoon? Only time will tell...*(asta ca sa adaugam o oarecare aroma de Hollywood pe ici pe colo :) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Mar 13 2007, 11:20 AM
Post #40


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Fata de voi eu am avut ocazia sa vad Black Lagoon-ul tot deodata. Seria are un scenariu interesanta. Ce ma atras pe mine cel mai mult a fost conflictul interior al lui Rock, care iese la suprafata in ultimele episoade. Minisaga Fujiyama Gangsta Paradise scoate cel mai mult in evidenta acest lucru. Si mai sunt alte detalii care arata ca Rock a renuntat la fosta lui viata. Revy ii spune sa se duca acasa. Si el se intoarce spunand ca ai lui nu erau acasa. Sau dupa ce o infrunta pe Balalaika il intreba Revy mai mult ii sopteste "De ce nu te duci acasa?". Au mai fost scene memorabile cel putin al doilea sezon mi-a lasat o impresie putin mai buna decat primul. A fost mai serios... eu ma astepatm la o dezvaluire a trecuturilor celor din BL sau cel putin al lui Revy si Dutch. Dar sa pastrezi putin misterul e si mai bine, doar cateva flashback-uri in care se aud cateva focuri de arma si se vad niste pene zburand in aer.
Din punct de vedere al actiunii animeul e bun. E bine structurata, cum sa spus si mai sus, in cate doua epidoade sau in mini-saga-uri.
Da ar fi mai bine sa lase seria asa cum este, chiar daca as vrea si eu un sezon 3 totusi s-ar risca sa se strice si ar fi pacat. Eu un final dramatic, care succede o batalie la fel de dramatica. Oleaca exagerata , dar isi avea locul. Si totusi ma gandeam ca ar fi fost un final perfect daca imediat dupa ce Rock si Revy erau loviti de masina s-ar fi terminat.
Am mai observat ca toata lumea din Ranapur avea un trecut sau era mai mult decat spuneau, a se vedea episodul "Opai" din Coyote Ragtime Show. Ma refer la Eda(parca asa o chema pe calugarita) care se spune ca e din Langley, Virginia ;) .
Intr-un final Rock e un personaj bine conturat si ceea ce imi place mult la el este ca totusi si in final refuza sa ia o parte, adica el intotdeauna a ramas in crepuscul, nu a ales sa stea in lumina si nici sa fie inghitit de intuneric. Ca restul oamenilor din Ranapur.
In concluzie Black Lagoon e un anime must see pentru cei care gusta genul action.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:35 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |