Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fruits Basket [Manga]


liantasse
post Jul 20 2005, 06:31 PM
Post #1


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Nu-mi vine sa cred ca aceasta serie clasica nu are thread-ul ei propriu aici pe forum! Daca gresesc si miopia mi-a jucat feste, va rog iertare.

Asadar, Fruits Basket fans din toate colturile tarii, let's indulge pe rom?neste!

In primul si-n primul rind o veste superba: chapter 90 is out !!!

In al doilea rind, pt oricine doreste raws pina la capitolul 112 + rezumate/traduceri capitolele 98-110, ii stau la dispozitie cu toata placerea! PM please.

In al treilea rind, caut cu disperare rezumate/traduceri pt capitolele 91-97!

Si acum haideti sa vorbim B)



Edit: Am gasit rezumate :) In frantzuseshte, ce noroc ca mai stiu! Go me! :P

This post has been edited by liantasse: Aug 20 2005, 09:45 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 20 2005, 08:28 PM
Post #2


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Fruits Basket avea chiar un subforum, dar, dupa ce s-a schimbat site-ul sau ce s-a intamplat aici de fapt, a disparut. A disparut e impropriu spus, pt ca daca ai link-ul il gasesti, dar nu mai apare in lista de subforumuri. :evil: Mdeah...
Anyway, tks pt stirea cu cap. 90. Messa huge Fruits Basket fan si am sa-ti dau pm in legatura cu celelalte capitole.

P.S. Sa speram ca intr-un final va reaparea subforumul Furuba. T_T
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 21 2005, 02:01 AM
Post #3


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Um.. am sa remediez problema as soon as I have time, am sa mut pur si simplu topicurile din acel forum si am sa le pun intr-un alt forum, si atunci o sa apara pe index, just waiit a couple of days more, onegai
E bine ca s-a facut un topic special despre manga, ca prea se amestecau acolo discutiile intre manga si anime :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 21 2005, 07:54 AM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am citit capitolul. :kahaha: Super! Ce pot spune? Din ce vazusem in anime, nu ma asteptam la prea multe detalii referitoare la parintii lui Tohru as a couple, mai ales detalii referitoare la tatal ei. Plus, ca tocmai Kyo e cel care isi "aminteste" de ei, ca sa zic asa. Acum sunt si mai curioasa ce este cu el. /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Jul 22 2005, 12:27 PM
Post #5


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Ranma-kun, multumim ca te ocupi de noi! Take your time, nu te stresa! :)

Kisa_san, capitolul e super-interesant, intr-adevar. Ma bucur extrem de mult ca putem afla more background despre parintii lui Tohru: nici nu ma asteptam sa ni se povesteasca vreodata cum s-au cunoscut!! :)

Ceea ce e destul de ciudatzel e ca eu nu-mi amintesc sa se fi pomenit pina acum despre intilnirea dintre Kyou si Kyoko! S-a zis ceva si am uitat eu? "Coincidentele" nu prea imi plac, in literatura :mellow: And we do have a fair share in Furuba, we must admit...

Oricum, coincidente out of the blue or not, capitolul e marfa! :)

Probabil ca ar fi cel mai bine daca am scrie aici un mare SPOILERS, pt tot restul thread-ului! :P
Deci, daca cineva posteaza aici, se presupune ca a citit pina la capitolul 90 inclusiv (or the newest scanlation available). Daca se vb despre cap. 91-112 (or the newest raw available), va rugam scrieti spoilers.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 24 2005, 06:21 PM
Post #6


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(liantasse)
Ceea ce e destul de ciudatzel e ca eu nu-mi amintesc sa se fi pomenit pina acum despre intilnirea dintre Kyou si Kyoko! S-a zis ceva si am uitat eu?


Despre relatia Kyo-Kyoko nu s-a mentionat nimic pana acum in manga. Sau cel putin eu nu am citit asa ceva. :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jul 31 2005, 10:45 AM
Post #7


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



capitolul 91 e out! nu mai asteptati :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Aug 1 2005, 12:13 AM
Post #8


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Vaaaai, ce capitol frumoooos!!!! :wub: Imi place la nebunie!!!

Cea mai super e faza cind el intra pe usa si incepe sa se ia de parintii ei! Si pe urma "cererea in casatorie"! :) Ubi sunt... ubi sunt... barbati din astia nu intilnesti in realitate :( -_- <_< :mellow:

Si la sfirsit, cind ea ii zice "Katsuya... are you a pedophile?" :lol: LOOOL!!!

Dar oare citi ani sa fi avut Kyoko de fapt?! Are cineva idee?

Aaah, I'm in love with Katsuya! :wub: "Choose me!" Indeed!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 2 2005, 09:01 AM
Post #9


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Very nice... ^_^
Sincer, nu credeam ca povestea de dragoste a parintilor lui Tohru poate fi interesanta. Stiam ca Kyoko fusese intr-o banda and all, dar tot nu mi se parea prea interesanta ca si personaj. Dar acum, dupa ce am citit cap 91, observ ca mama lui Tohru a fost un personaj f interesant si destul de complex.
Iar Katsuya mi se pare ca seamana intr-un fel cu Kyo (poate si datorita felului in care e desenat). Anyway, he's just great!
Abia astept cap urmator si... sa vad cum moare el de fapt si impactul avut asupra lui Kyoko.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Aug 2 2005, 12:29 PM
Post #10


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Kyoko pare sa fie un personaj foarte important inca de la inceputul seriei.

La inceput, cind Tohru e nelinistita pentru ca fotografia mamei ei a ramas in cort atunci cind are loc acea alunecare de teren (parca? sorry daca nu-mi mai amintesc bine), si pe urma, cind se arata ca ea dorea foarte mult sa termine liceul cu bine, pt ca asta fusese dorinta mamei, m-am gindit ca dragostea pe care o are pentru mama ei chiar daca aceasta murise e un fel de "nice touch" pentru caracterizarea lui Tohru: adica ce copil bun e ea, cit de sensibila, ascultatoare, cu respect fatza de parinti etc.

Dar dupa aceea se arata din ce in ce mai clar cita influenta a avut de fapt Kyoko, si in viata lui Tohru, si a prietenelor ei, si, iata, ce surpriza, chiar si in viata unora din membrii familiei Sohma!!

O persoana care a atins intr-un mod pozitiv atitea vieti trebuie neaparat sa fi fost un om extrem de interesant, si asa am perceput-o eu pe Kyoko inca de la inceput.

Inca o chestie foarte interesanta este ca mangaka a ales sa dea atita importanta unui personaj care nici nu mai este "in scena" pe parcursul desfasurarii actiunii principale din manga! Noi o cunoastem pe Kyoko indirect, din influenta pe care ea a avut-o in viata celorlalti, din invataturile si atitudinile pe care le-a lasat in urma ei, si din amintirile personajelor. E un procedeu nu prea des utilizat, dar care aici mi se pare folosit intr-un mod foarte frumos.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 2 2005, 09:40 PM
Post #11


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am citit capitolele 92 si 93. Are rost sa mai zic ceva de capitolul 92? Poate doar ca mi-a placut si l-am urat in acelasi timp... Ce apare in el... Cu Kyoko si Katsuya... e atat de frumos, atat de dulce si atat de imposibil in lumea reala... e fantezie...
Anyway, nu mai continui cu asta ca incep sa aberez. :P Imi place la nebunie relatia Kyoko-Katsuya si imi pare rau ca au avut doar putine clipe de fericire. Meritau mai mult... amandoi...

Note to self: Find a "Katsuya". :unsure: :wub:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lia
post Sep 12 2005, 10:04 AM
Post #12


Incepator
Group Icon

Group: Members
Posts: 27
Joined: --
From: cluj-napoca
Member No.: 701
Points: 57
Gender:





am citit capitolul 96. personajele par sa evolueze spre bine, si in mod sigur tohru o sa ramana cu kyou. voi ce credeti?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Oct 1 2005, 12:34 AM
Post #13


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Ah, ce sa mai zicem acum, dupa 97 si 98? :unsure: :(

So, finally, the cat is out of the bag... :o What a twist, what a twist :huh:

What can I say, I hate Akito with passion, I do!!! :angry: Nu ma intereseaza cit de abuzata a fost, si ca i s-a impus acea identitate etc etc, Akito ramine o persoana cu un caracter ingrozitor, de un egoism absolut monstruos, care ii manipuleaza pe cei din jur cu o placere sadica: pe unii prin intimidare si cruzime (Yuki, Hatori etc), iar pe Kureno prin dependenta.

Cit de inuman poate sa te faca egoismul si setea de putere si control?! Cit de jos poti sa decazi, incit sa profiti de mila cuiva ca sa-l controlezi, emotional, social, sexual? AKITO IS HORRIBLE!!! :angry:

Eu ma bucur ca Takaya Natsuki nu "deseneaza" niciodata in alb si negru cind e vorba de caracterizarea personajelor, si back-story-ul lui Akito e extrem de interesant si intareste temele principale ale povestii foarte fain, dar oricite nedreptati i s-ar fi facut lui Akito, in ochii mei nu va putea fi niciodata justificata pt comportarea ei.

Akito, la rindul ei, le-a facut la nedreptati cu carul celor doisprezece si lui Kyou si lui Tohru (si probabil absolut tuturor celor din jurul ei!), dar ei aleg constant sa reactioneze altfel decit a se apuca sa-i tiranizeze pe altii mai departe!!

So, concluzie: nu pot s-o sufar pe fiinta asta. Sint tare curioasa ce se va intimpla cu ea pina la urma...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lia
post Oct 3 2005, 01:59 PM
Post #14


Incepator
Group Icon

Group: Members
Posts: 27
Joined: --
From: cluj-napoca
Member No.: 701
Points: 57
Gender:




s-ar putea sa ramana cu shigure. shigure o iubeste, nu s-a legat de nimeni pana acum, si imi pare singurul care o poate manipula. in plus nu pare niciodata speriat sau respectuos/impresionat cand ii vorbeste.
intrebarea ar fi ce vrea shigure. sa ramana cu akito sau sa scape de blestem si sa poata pleca. in manga spune ca ar face orice ca sa reuseasca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Oct 5 2005, 04:40 PM
Post #15


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Unde spune, unde spune? Ca eu nu-mi amintesc!

Dar pina acum (cap 96) putem sa ne dam seama de undeva ca Shigure o iubeste? (Scuze, memoria mea e cam varza, si cu stresul major din ultimele zile... :rolleyes: )

Si care a fost faza cu Hatori care o apara pe Akito de mama ei sau cam asa ceva? Ca nu prea am priceput :( Cred ca eram adormita rau cind am citit capitolul ala! N-am retinut decit ca ea il lua si pe el cu "Vai, vai, nu ma abandona etc etc". Sau s-ar putea sa-mi fi inchipuit si asta :P Si faza e ca deocamdata numai prin cafe-uri o sa vin la net, asa ca nu pot verifica :(

Asa as vrea sa traiesc eu in Furubaverse (scuzati expresia, e calchiata dupa Potterverse :) ), sa ma duc la Akito sa-i zic vreo doua verde in fatza... + parintilor lui Kyo, Yuki si Momiji...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 7 2005, 08:18 AM
Post #16


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@lia: Am citit pana la cap 98 (inclusiv), dar nu vad nimic clar cum ca Shigure ar iubi-o pe Akito. Sau ca ar manipula-o. Poate tu vezi ceva ce eu nu vad. :P Daca e asa, te rog argumenteaza ca sa inteleg si eu. :)

@liantasse: Nu pot sa ma iau de Akito. Nu e un personaj rau si atat. Eu zic ca a suferit mult de a ajuns asa rautacioasa. As zice ca mama ei poarta o mare parte din vina comportamentului lui Akito. Banuiesc ca a fost geloasa pe ea de a facut-o sa se comporte ca un baiat... Este ceva cum ca Akira (nu stiu cine este acest tip... nu sunt specificate relatiile lui cu Ren sau Akito... dar banuiesc ca este tatal ei) ii spune lui Akito ca toata lumea a asteptat o fetitza... Cred ca de aceea mama ei a fortzat-o or smth ca sa fie ca un baiat...

Mie sincer imi pare rau pt Akito... si mi-as dori sa gaseasca si ea fericirea alaturi de cineva. Eu zic ca o merita. Si sa nu mai fie nevoita sa-si ascunda genul. :)

P.S. Deci se poate ridica blestemul. :twisted: Ceva trebuie sa se fi intamplat cu Kureno... de nu se mai transforma in cocosh. Ceva mai mult decat povesteste el... sau cel putin asa imi place mie sa cred... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Oct 7 2005, 12:15 PM
Post #17


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Kisa, Akito merita fericire?!?! :o Merita sa nu se mai uite nimeni la ea si sa ajunga la mila celor pe care i-a insultat, i-a umilit si i-a terorizat atita timp!!! Bine, stiu ca nici unul dintre noi nu e mai bun, sintem cu totii capabili de atita rautate incit nici nu ne dam seama, dar repet ce-am spus:

In comparatie cu ceilalti din familia Sohma, si cu Tohru, Kyoko, Utena, Hanajima etc, care si ei au suferit plenty, ea a ales mereu sa reactioneze cu rautate si razbunare.

Totul in viata nu este sa nu ai parte de suferinta, aia oricum vine, ci modul cum alegi sa reactionezi la suferinta si abuz. Iar ea constant a ales sa chinuie pe altii la rindul ei.

Mai e si altceva: toate celelalte personaje au intilnit la un moment dat pe cineva care le-a aratat iubire neconditionata (Kyoko pe Katsuya, Tohru pe parintii ei, Utena pe Kyoko, multi Sohma pe Tohru, Kyou il are si pe Kazuma etc). Akito se pare ca n-a avut parte de asa ceva. Dar asta e in parte si vina ei -- pentru ca pe toti din jurul ei i-a respins si i-a terorizat. Ea s-a considerat mereu GOD, si i-a tinut pe ceilalti ca fiind inferiori. Nu a stiut niciodata sa si-i transforme in prieteni. Imi pare rau pentru ea. Nasol de bietii Sohma, bine de noi, crestinii: God al nostru vrea sa fim prietenii lui si ne iubeste neconditionat.

In legatura cu blestemul: pai sigur ca poate fi ridicat! :) Sint convinsa ca pina la sfirsitul seriei toti Sohma vor fi eliberati :) Sint extrem de curioasa prin ce mijloace... :huh: ca sper ca nu va fi nevoie de acelasi sacrificiu ca al lui Kureno... -_- (Oribila Akito... manipulare sexuala, horrible, just horrible, yuck!)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 7 2005, 12:27 PM
Post #18


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Harsh harsh liantasse... :P

Eu nu pot fi asa de categorica cu Akito. Din cate am inteles pana acum a fost si ea abuzata de mama ei. Sau daca nu abuzata, tratata cu acelasi fel de rautate. Nu stiu multa psihologie (mai deloc de fapt :P ), dar ce fel de efecte trebuie sa fi avut comportamentul mamei ei asupra psihicului fetitzei?
Mai ales ca Akito ii spune lui Kureno la un moment dat ca ea nu crede toate lucrurile rele pe care le zice. Si poate doar vreau eu sa o cred, dar as zice ca e inca un copil care are nevoie de afectziune sincera si neconditionata... pt ca, daca stam sa ne gandim, ea a dus lipsa de asa ceva inca de cand s-a nascut (posibil ca acel Akira sa o fi iubit, dar inca nu avem destule info despre el). Toti cei care se poarta frumos cu ea o fac din frica sau din mila... ceea ce este destul de trist... si mai mult decat destul pt a inrai o pers ca Akito.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lia
post Oct 7 2005, 01:58 PM
Post #19


Incepator
Group Icon

Group: Members
Posts: 27
Joined: --
From: cluj-napoca
Member No.: 701
Points: 57
Gender:



pai sa o iau pe rand. kisa nu pot sa-ti argumentez foarte exact pentru ca sunt la lucru si sunt si de garda astazi, deci din memorie: cand ren a ramas insarcinata, shigure, ayame, hatori si kureno s-au trezit plangand si au mers sa o vada. shigure spune la un moment dat ca toti erau tristi, dar el a simtit iubire atunci, iubire pe care o mai simte si in prezent. o sa caut capitolul si o sa-ti spun. in ceea ce priveste manipularea, sunt mai multe ocazii cand shigure o determina pe akito sa reactioneze intr-un anume fel; ce imi amintesc acum e in legatura cu vacanta de vara a pustilor sohma, cand ei merg la mare la vila familiei, si akito se hotaraste sa mearga acolo dupa discutia cu shigure, si daca urmaresti discutia, vezi cum shigure o aduce unde vrea el.
oricum mie shigure mi se pare un personaj extrem de interesant, cu partea intunecata a personalitatii lui.

akira e tatal lui akito. intre akito si ren e o competitie acerba pentru barbatii sohma. ren s-a culcat cu shigure (asta o stiu de pe un site cu spoilere despre manga fruit basket) :P si parea foarte atrasa de kureno (atunci cand tohru il cauta pe kureno la casa sohma, si o gaseste kureno langa casa lui ren; nu o vezi la fata pe ren, ii vezi doar bratele intinseeeee dragastos spre kureno).

akito nu are scuza pentru comportamentul ei. sunt de acord cu liantasse. s-a culcat cu shigure, se culca cu kureno, toti barbatii sohma o tin in brate cand ii vine ei chef, si ea face nazuri. :angry:


uite aici o poza cu shigure si akito:



Attached thumbnail(s)
Attached Image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 10 2005, 10:31 AM
Post #20


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



despre Akito, parerea mea e undeva la mijloc. intr-adevar she's a bitch si ce face ea e outrageous, dar, pe de alta parte, e o personaja :P destul de tragica. rautatea ei se poate justifica atat prin backround-ul personal cat si prin rolul care i-a fost impus in toata chestia asta cu "the curse". Akito e echivalentul acelui "god" din legenda, iar disperarea ei de a-i tine pe "the 12" langa ea se poate explica prin faptul ca daca ei ar pleca de langa ea, ea ca personalitate s-ar reduce la 0. Akito exista de fapt prin cei 12, iar eliberarea de blestem n-ar face altceva decat sa o anihileze pe ea. spun ca e un personaj oarecum tragic pentru ca nu ea si-a luat acest rol, ci i-a fost impus la nastere. acelasi lucru se aplica si celor 12, numai ca, spre deosebire de ea, ei pot scapa de blestem (na scuze de spoiler, da trebuia sa argumentez), in timp ce ea nu. nu sunt fan Akito, nici pe departe, doar incerc sa privesc obiectiv lucrurile.

imi pare rau ca nu exista tag de spoiler (din cate vad eu). in manga se vor intampla niste chestii foarte faine (pot sa spun ce se intampla pana la cap 116 inclusiv). care vrea spoiler just PM me :P sau votati si spun aci :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:47 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |