Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Studio Ghibli


Vebby
post Jul 6 2007, 02:42 PM
Post #61


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
imi pare ciudat cand lumea atribuie meritului actului de creatie unei firme, brand sau asa mai departe smile.gif trebuie cautati oamenii din spatele brandului care au putere de decizie si care au facut posibil actul de creatie.

Cand spui Studio Ghibili, automat spui despre oamenii care lucreaza , care formeaza echipa studioului. Cand spui Studio Ghibli - Howl`s moving castle, automat te referi la creatorul lui... nu? :P Besides, vorbind de creatie, vorbesti de creator. That`s how i see it ^_^


Whisper of the Heart. Un film grozav, evident. De multe ori m`am regasit in Shizuku cu exceptia prezentei lui Seiji :lol: She lloked like me when i was in 8th grade.
M`am intrebat... ce cauta Baronul si Muta acolo?! Am fost surprinsa sa ii regasesc aici, chiar imediat dupa ce am vazut The Cat returns. Ma asteptam la un moment da, ca povestea pe care a scris`o Shizuku sa fie chiar povestea filmului The Cat Returns.

Well, ca intotdeauna, la finele unui astfel de film.. u jost got to feel lovely ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

oddotheweird
post Jul 7 2007, 12:11 AM
Post #62


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 5-July 07
Member No.: 4.635
Points: 24
Gender:



QUOTE(VirginBlood @ Jul 6 2007, 03:42 PM)
Cand spui Studio Ghibili, automat spui despre oamenii care lucreaza , care formeaza echipa studioului. Cand spui Studio Ghibli - Howl`s moving castle, automat te referi la creatorul lui... nu? :P Besides, vorbind de creatie, vorbesti de creator. That`s how i see it ^_^




Teoretic da, practic nu, de o suta de ori nu. Cands spui studio Ghibli poate cei putini care chiar stiu inteleg prin asta oamenii care lucreaza acolo, pentru cei care nu stiu, oamenii respectivi raman nenumiti, necunoscuti, doar niste furnici, rotite in mecanismul corporatiei. Corporatia in consecinta capata puterea si probabil mai devereme sau mai tarziu devine un zombi, victima a succesului unor produse care nu le intelege in lipsa creatorului lor.

Vezi Disney. Vezi Electronic Arts.

Aprecierea celor care nu stiu sa dea nume se duce de fapt catre o companie oricat isi imagineaza ei ca nu e asa . In momentul in care acei oameni care ar trebui sa ii numim ar parasi Studio Ghibli lumea care nu s-a interesat de numele lor ar fi total uimita de ce "filmele nu mai sunt asa de bune" si ar ridica din umeri.

Cui stie ii revine sarcina importanta sa promoveze omul si nu brandul :). Doar promovand creatorii si nu compania le asiguram "spatele" pentru a-si mentine integritatea creatiei si a nu fi controlati de companiile fomiste de bani.

Exemplu:

Daca eu spun acum eu Diablo 1 si 2 si Starcraft 90% din cei care citesc postul se gandesc la Blizzard Entertainment. Doar cativa se gandesc la David Brevik, Erich Schaefer, Max Schaefer si Bill Roper. Care nu mai sunt la Blizzard.

Sau daca spun Massive Black, cati stiu de fapt ca ma refer la Jason Manley, Andrew Jones, Kevin Chen si toti restul ?

Cand spun Final Fantasy si Squaresoft, cati stiu ca ma refer la Hironobu Sakaguchi ? Sau la Nobuo Uematsu, Yoshitaka Amano ?

E bine sa dam nume de oameni :).


Inainte sa va grabiti cu un raspuns, Hironobu Sakaguci a parasit Squaresoft cand acesta a devenit Square Enix , desi Squaresoft a fost o companie co-fondata chiar de el. Dar cineva care urmareste doar brand-uri si nu oameni nu ar fi avut de unde sa stie asta.



Ma rog, pana la urma e doar o opinie:). Dar o opinie la care am fost condus de fapte :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jul 7 2007, 07:43 AM
Post #63


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Anumiti oameni, se identifik cu brandurile. De ex, knd spun Ghibli (eu si multi altii) ma gandesc automat la Myiazaki. La fel se intampla cu multe firme sau jocuri.

offtopic pt oddo: Mai nou knd spui Mistwalker te gandesti la Sakaguchi, iar knd spui Final Fantasy ar trebui sa te gandesti la Yoshinori Kitase :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

oddotheweird
post Jul 7 2007, 08:05 AM
Post #64


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 5-July 07
Member No.: 4.635
Points: 24
Gender:



Da ai dreptate intr-o anumita masura, asta zicea si Virgin Blood asa ca o sa mai incerc o reformulare a raspunsului :) :

Oamenii se identifica cu companiile doar pentru cine stie numele oamenilor. Din patura de consumatori , care furnizeaza banii, cunoscatori sunt foarte putini, multi spun ca le place Ghibli , si atat.

Nu trebuie identificati oamenii cu companiile :). Cei care stiu trebuie sa foloseasca numele oamenilor ca sa ii invete pe cei care nu stiu. :D

Daca s-ar intampla asta libertatea de creatie nu ar mai fi asa de ingradita de foamea de bani nici in vest (aici fenomenul e mai accentuat decat in est).

La urma urmei de ce sa folosim brandul in locu omului ? De ce aproximari in locul unei exprimari "la obiect" ?

Poate ca discutia asta cu brand vs om si libertatea de creatie ar trebui sa aiba un thread separat :).



Offtopic:Chiar crezi ca urmarindu-l pe Hironibu nu stiam de Mistwalker ? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jul 7 2007, 08:14 AM
Post #65


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
Oamenii se identifica cu companiile doar pentru cine stie numele oamenilor.

Ma indoiesc ca exista fani dintre cei care au postat pe topicul asta sa nu stie numele creatorului.... astfel nu ai fi fan, nu? :)

Dar la urma urmei, nu poti sa insiri numele creatorilor de fiecare data... cand poti sa spui Ghibli. E ca si o formatie formata din mai multi membri careia ii spui pe nume. Spui The Rolling Stones, nu incepi sa`i enumeri pe toti.
Besides, cand calitatea scade, un beculet se aprinde si`ti dai seama ca ceva s`a schimbat. Si cauti, cercetezi ( ma rog, eu asa as face si nu cred ca sunt singura) si vezi ca s`a schimbat creatorul, producatorul etc. Si asimilezi numele. Stii ca Myiazaki a plecat si a venit un Kuzaki (doar ex) in locul lui mai prost...

QUOTE
Cei care stiu trebuie sa oloseasca numele oamenilor ca sa ii invete pe cei care nu stiu. biggrin.gif

Pentru asta exista Google. Intereseaza pe careva, cauta. Nu intereseaza, nu cauta. Mai ales cand informatiile se gasesc pe toate drumurile.
Vorbind de asta, cei care posteaza aici... se subintelege ca se afla in cunostinta de cauza, implicit cunosc numele tuturor. Cine nu stie, va afla singur.... daca ti s`a trezit interesul. Si interesul se trezeste mai mult vorbind despre creatie decat despre numele din spatele creatiei.

Ah, si nu cred ca suntem noi cine stie ce ca sa le asiguram spatele... Au ei spatele asigurat si fara noi ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

oddotheweird
post Jul 7 2007, 05:00 PM
Post #66


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 5-July 07
Member No.: 4.635
Points: 24
Gender:



Okay, pai ce sa zic :) Singura concluzie care o pot trage este ca consumatorii atat cei cunoscatori cat si cei necunoscatori din ziua de azi prefera sa fie comozi si sa nu foloseasca numele creatorului ci al companiei, si de asemenea refuza sa fie constienti de puterea care o au ca si consumator.

E ironic ca aceeasi oameni se mira apoi oare de ce se fac din ce in ce mai multe filme, comic-suri, BD-uri si jocuri care nu mai sunt ca pe vremuri, ci facute pe banda rulanta... fara nici un strop de suflet.


Eu am incercat, dar nu ma pot supara ca tzaranul pe sat, asa ca ma supun majoritatii :)


Chapeau.
:D


PS: De 6 ani lucrez in industria de jocuri :). Pentru lipsa de creativitate din media vestica de azi sunt responsabili, in mod direct, consumatorii.

PS2: Exemplul cu The Rolling Stones nu e valabil. The Rolling Stones nu e o companie iar membrii formatiei nu sunt angajati. Membrii formatiei retin drepturile intelectuale asupra creatiilor lor. Bill Roper nu mai are voie sa faca Diablo 3 dupa ce a plecat de la Blizzard desi el a avut un rol central in nasterea proprietatii intelectuale. Am adus ce argumente si exemple aveam de adus :) Nu am enuntat doar opinii. Opiniile si le formeaza fiecare. Opinia mea o stiti, iar exemple sa o contrazica nu am gasit , asa ca aici ma opresc si fac o plecaciune :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jul 8 2007, 05:39 AM
Post #67


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Nu pot sa nu zic ca nu ai dreptate. Este adevarat ca si comoditatea joaca un rol destul de mare aici.. dar cu un singur lucru nu sunt de acord si ma indoiesc ca este adevarat: eu, ca si consumator, daca pomenesc sau nu numele creatorului oricunde m`as duce, nu influenteaza procesul de scoatere pe banda rulanta a filmelor de proasta calitate...

QUOTE
si de asemenea refuza sa fie constienti de puterea care o au ca si consumator.

Aici e chiar absurd. Nu va deveni Myiazaki celebru ca`l pomenim noi pe topic :P Daca era vorba de o publicatie, era altceva, dar e un forum si atat. :)

In rest... chapeau :P

Btw, din mom in care ai zis ca lucrezi in domeniul de jocuri, iti inteleg frustarea si revolta. Si iti dau mare dreptate :P Poate ca de acum incolo am sa incerc sa nu mai folosesc numele companiei ci numele creatorului :P Dar nu pt ca ar deveni el celebru datorita mie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 24 2007, 09:02 PM
Post #68


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Vad ca nu are subiect separat si nici nu s-a scris prea mult despre el, asa ca o sa incerc sa spun eu cateva pareri despre Howl's Moving Castle.

O parere personala, mai rautacioasa ar putea spune unii. E un basm in totalitate, nu e de mirare, din moment ce e inspirat dupa o carte a lui Diana Wynne Jones. Am inteleles ca e totusi destul de diferit de carte. Un basm prezentat in stilul lui Miyazaki, asta il face unic si original prin modul in care e spusa povestea.

Ce mi-a placut: lumea in care se desfasoara actiunea (atmosfera de basm, cu magie, cu bine si cu rau), o parte din personaje (Howl si Calucifer, in primul rand.... doua personaje bine facute.... care-ti raman.... destul de mult si Sophie... reusiti ochii atunci cand e batrana.. cat de mult seamana cu ochii copilei de la inceput), castelul umblator suprarealist a lui Howl, modul in care o adunatura de fiare unite prin magie poate crea ceva atat de urat incat poate fi numit estetic. Trecerile in alte lumi, usa care te duce in diferite locuri. Mai ales, trecerea in trecut, mi-a placut in mod deosebit.

Mi-a displacut sperietoarea. Neplacut personaj si fara rost.
Fiind basm, stiam de la inceput ca e cu happy ending, toata atmosfera ducea spre asa ceva, asa ca nu a avut momente care sa ma tina in tensiune. Asta e o lipsa mare... din punctul meu de vedere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 24 2007, 09:25 PM
Post #69


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ei, era topic, dar e bine si aici :P http://forum.anime-club.ro/forum/page-2-t2134-s20.html

Si da, nu are momente de tensiune, dar e o poveste asa de fermecatoare, atat de placuta de privit din perspectiva fetei fara frica...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 24 2007, 10:14 PM
Post #70


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Nu stiu daca as zice neaparat "fara frica", cred ca as zice "hotarata". Sophie e foarte matura, stie ce vrea, actioneaza repede, ia decizii. In general, a luat decizia buna, doar momentul in care a turnat apa pe Calucifer mi s-a parut pripita, pentru ca i-a pus in pericol pe cei 2. Dar si acolo a ales cu bunatate, pentru ca a salvat baba. Daca zici "fara frica" mi se pare ca ii iei un pic din farmec, in sensul ca se descurca in orice situatie pentru ca e foarte curajoasa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 25 2007, 06:51 AM
Post #71


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Daca ar fi sa o privesti din orice alta perspectiva da, ar fi cum zici tu, dar aici avem un basm, in care personajele principale is toate fix ca si Sophie, se avanta in lumi pline de magie fara frica unui om normal. Asta le si face personaje de basm si le diferentiaza de oameni obisnuiti, si prin asta ne permit si noua sa ne aventuram fara a ne simti ca intr-o poveste horror.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 25 2007, 06:55 AM
Post #72


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Am inteles acum ce vroiai tu sa zici... ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bluhelios
post Nov 28 2007, 11:34 PM
Post #73


The Daydreamer
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 3-November 07
From: Baia Mare\Cluj-Napoca
Member No.: 5.485
Points: 1.202
Gender:



Tot ce a scos studio Ghibli e impresionant. Toate au un mesaj sau chiar mai multe, au ceva de spus, chiar nu sunt doar de entertainment. Am vazut Mononoke Hime, Nausica of the Valley of the Wind, Spirited Away, Howl's moving castle. Au fost(si sunt) incredibile. Mai am oe DVD si planuiesc sa ma uit in curand la Grave of the fireflies,Kiki's delivery service,My neighbor Totoro si Laputa Castle in the sky.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Mar 7 2008, 04:32 PM
Post #74


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Continuand cu urmarirea a cat mai multe creatii Ghilbi, am vazut ultima data Spirited Away si I can hear the sea.
Spirited Away a fost ok, desi evident pentru copii, mesaj moralizator-gluttony is bad, mesaj incurajator: love is good. Mi-au placut mai mult personajele secundare (Kamaji, Lin, the stink demon) decat povestea in sine. Sfarsitul e...hmm, happy?
Se despart, Chihiro pleaca cu parintii, Haku isi reaminteste cine e. Foarte direct, parca nu mai e loc de interpretari, de visare. :(

I can hear the sea, in schimb, mi s-a parut complet pointless.
O tipa din Tokyo se muta in provincie, vietile tuturor sunt date peste cap din varii motive, se termina liceul, se intalnesc iar peste ani de zile si el (din perspectiva cui e spusa povestea) isi da seama ca o iubeste.
The end? Da. Ok, multumesc dar nu e pentru mine.
Sper sa apuc sa vad Whisper of the Heart in continuare.
Am vazut jumate din Only Yesterday si Laputa-castle in the sky dar nu m-au convins absolut deloc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 7 2008, 07:21 PM
Post #75


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Eu sper să continue Minoru Ja Nai (aka Nu Sīnt Minoră) să subtitreze Heidi. Ghibli sīnt super, dar īn pauzele dintre filmele lor n-ai nimic de-al lor să vezi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 18 2008, 11:19 AM
Post #76


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



My Neighbor Totoro Yah, bun, bun, mi-a trezit o pofta de a merge la tara.

Acum sa fac rost de OST, caci chiar mi-a placut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

michellyn
post Aug 18 2010, 10:49 PM
Post #77


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 17-August 10
Member No.: 9.954
Points: 13
Gender:



QUOTE(Tzur @ Jan 19 2004, 01:14 PM)
Am vazut majoritatea filmelor Ghibli shi totusi imi este destul de greu sa fac un comentariu relevant despre ele .... pur shi simplu 3 sa le vezi ca sa realizezi cat de complexe si deosebite sunt. Cand nu mai am ce animeuri noi vedea ma mai uit din cand in cand la aceste "clasice" si nu ma plictisesc niciodata ... de fiecare data mi se pare ca percep altfel filmul si ori de cate ori m-ash uita tot fascinant mi se pare.

Favoritele mele sunt Totoro, Nausicaa, Whisper of the Heart si Kiki; Grave of Fireflies pot spune ca m-a shocat cel mai tare si cred ca este cel mai bolnav anime facut vreodata (dati-mi voi alte exemple). Insa merita vazute macar o data de catre ori ce persoana care are pretentia ca-i plac animeurile si: Princess Mononoke, Spirited away (Sen to Chihiro no kamikakushi (parca)), Laputa, Porco Rosso, Only Yesterday; ar mai fi de vazut PomPoko poate nu la fel de genial ca cele enumerate mai inainte insa avand fragmente deosebite (parada varcolacilor d'ex).

Cat despre The Cat's Return (Neko no Ongaeshi) iesit de curand pot spune ca m-a dezamagit un pic. Inca este un film anime bun insa se apropie mult prea periculos de conformismul si banalitatea scenariului american. Pentru prima oara un film Ghibli nu mi s-a mai parut genial .... pacat(Se pare ca Studio Ghibli nu mai e ce-a fost(daca nu ma insel au fost cumparati de americani sau ceva de genul)).
*



Studio Ghibli nu a fost cumparat de catre Americani, dar exista o foarte stransa legatura intre regizorul Hayao Miyazaki si regizorul John Lasarter (de la Pixar animations), puls ca au o stransa colaborate cu cei de la Dysney.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SarabĆÆ
post Jan 1 2011, 06:18 PM
Post #78


Incepator
**

Group: Members
Posts: 21
Joined: 4-December 10
From: your nightmares
Member No.: 10.223
Points: 46
Gender:



Studio Ghibli e genial. Iar stilul si imaginatia lui Miyazaki fac toti banii.

Si nu sunt sigura daca se merita sa insirui toate motivele pentru care Ghibli chiar a devenit recunoscut world-wide, descurcandu-se fara mega-efece "Avatar", reclama pe toate posturile de televiziune si doar prin suprapunerea a mii de foi desenate. Yeah folks, thats right! Filmele Ghibli sunt "handmade" si nu 100% animatie pe comp. asemenea celorlalte desene animate ieftine de toate zilele.

Dar ceea ce ma enerveaza, sunt comentariile nefondate ale unor carnati care nu au auzit sau citit de notiunea de anime sau vreun lucru despre mitologia japoneza. Iar aici ma refer la Spirited Away, desi, ca sa fiu sincera, am vazut FOARTE putine comentarii negative, sau lipsite macar de o apreciere. Ceea ce e rar. La fel de rare sunt si statisticile care dau filmelor de animatie punctaje de peste 95, exceptie in cazul de fata bineinteles....

Si pe buna dreptate, isi merita Oscar-ul!
Povestea e foarte complexa. Cu cat citesti mai mult despre religia Shinto si despre mitologia japoneza, cu atat vei intelege mai bine filmul. E unul dintre putinele care trebuie revazute, pentru ca de fiecare data il vezi cu alti ochi si reusesti sa remarci detaliile care ti-au scapat. Greselile sunt foare putine (doar cateva greseli de transparenta cand apare Zeniba, dar total umbrite de bogatia detaliilor din fond...)

E vorba si de multe lectii morale. Ca transformarea parintilor in porci din cauza iresponsabilitatii, a indiferentei si lipsei de prevedere (ceva gen "Nu e voie sa iei ca nu-i al tau") sau "grabirea" procesului de maturizare al fetitei, care, la drept vorbind, era o rasfatata, pana sa dea cu nasul de responsabilitati si pericol. Toate aceste elemente ii confera o atmosfera si un farmec aparte :D

Si am tinut sa-mi evidentiez punctul de vedere din cauza ca multi nu vad filmul decat ca o alta "Alice in Wonderland" varianta "Myiazaki"...

Big mistake, guys.

P.s: my other fav movie wuz Mononoke Hime :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jan 8 2011, 07:39 PM
Post #79


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Nu am vazut toate filmele acestui studio, dar din ce am urmarit pana acum cred ca e cel mai bun studio intalnit. Filmele pur si simplu ofera alt feeling decat cele obisnuite. Probabil povestile lui Miyazaki Hayao impresioneaza. Spre exemplu, desi Spirit Stallion of the Cimarron nu e un anime, e creat de el si m-a impresionat de zeci de ori de cate m-am uitat. Dar la studioul Ghiblie toate se imbina armonios si original, putine filme mi-au displacut. In general am ramas profund impresionata dupa fiecare film de la acest studio.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 7 2011, 10:43 PM
Post #80


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Las si eu asta aici:

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:50 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |