Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dan Brown, A citit cineva?


Love-chan
post Jun 15 2007, 09:50 AM
Post #1


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



:D Am citit Codul lui DaVinci, Ingeri si Demoni Si am inceput Fortareata Digitala. Pot sa spun ca pe primele doua le-am mancat in doua zile(fiecare), a treia nu m-a captivat pre mult <_< Voi ce parere aveti despre acest scriitor si despre cartile lui? Desi sunt foarte multe critici dure aduse la adresa acestor carti, sincer pe mine m-au tinut cu sufletul la gura. Recunosc ca stilul e cam comercial, dar ideea generala mi s-a parut interesanta :D Si mai recunosc ca primele doua m-au cam pus pe ganduri :blink: ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Layla
post Jun 16 2007, 06:55 AM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 49
Joined: 6-April 07
From: moldova
Member No.: 4.085
Points: 56
Gender:



am citit doar Fortareata Digitala si am privit filmul Codul lui da Vinci. ce pot sati spun? nu pot spune ca cartea mia placut enorm, dar nui rea. cit despre film, mia placut mult, a fost destul de interesant. Dan Brown are ceva specific lui, ii place sa scrie despre diferite conspiratii, despre morti. aceasta e mai mult un truc comercial. nu cred ca cartile lui vor avea cine ctie ce valoare in literatura universala si ii vor purta numele peste secole, dar nus rele pentru o lectura, mai ales daca iti place sa citesti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jun 16 2007, 12:36 PM
Post #3


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Uuuuu fantasticul, extraordinarul, genialul, pacatosul de Dan Brown <_< again!!! A scris si el vreo cateva carti si a avut norocul sa ii vina o idee care s-a dovedit a fi foooaaaaarte controversata desi eu am depasit-o dupa vreun minut. Cartile sunt fantastic de captivante, de multe saream (am citit doar Codul si Ingeri si Demoni) o pagina sa vad ce se intampla mai repede, abunda de idei originale (doar la prima carte) care pana la urma ajung sa se repete, reusind sa atraga lumea ca un magnet. Personal, il gasesc excesiv de comercial, banal, superficial si neinteresant. De aceea nu am putut sa ii mai citesc cartile. Totusi a fost pe faza si a prins un val puternic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jun 21 2007, 01:14 PM
Post #4


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



Sfat: dragi copii, lasati naibii prostiile astea de carti si daca tot vreti sa cititi, cititi LITERATURA. felul in care tampeniile comerciale emise pe hartie de acest individ fascineaza aceste 2 categorii de public (copii si femei casnice) ma oripileaza. de prima categorie mi-e mila, pentru ca e pacat sa se formeze cu asa ceva. astea sunt carti care nici la baie nu merita citite, sincer. exista atata literatura buna pe lumea asta! god, tremur de furie cand aud chestii de genul "primele doua m-au cam pus pe ganduri" . cum sa te puna mah pe ganduri asa ceva? *cries bitterly*
cu tristete constat ca aceasta eroare de scriitor si-a cam atins scopul. ce face el prin cartile alea manipulare se numeste.

sorry, luati postul meu ca un sfat constructiv, nu ca o contestare a gusturilor
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jun 21 2007, 01:35 PM
Post #5


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ruxi, da, per ansamblu saracul Dan Brown e supraevaluat, dar Codul lui Da Vinci tot mi-a facut o placere deosebita sa-l citesc, pentru o carte de mister si suspans a fost foarte bine construita, conspiratia din spate interesanta (sa nu aud pe cineva ca face paralele cu realitatea ca-i dau in cap) si actiunea te tinea prins pana la sfarsit. Ba chiar iti mai si venea sa rezolvi singur misterul, deci da, si-a facut treaba. Sincer atitudinea asta vehementa impotriva lui mi se pare mai copilaroasa... pana la urma e doar un scriitor de carti de mister, nu luceafarul prozei contemporane, dar sa zici ca nu-i literatura ma face curios ce consideri tu ca face parte din categoria asta. Rilli Ruxi, e doar o carte, de unde atata ura pentru ea?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jun 21 2007, 01:54 PM
Post #6


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



da, ok, e doar o carte, dar e genul acela de carte pe care multi kids tind s-o ia de buna, plus ca-si formeaza false criterii valorice. ce inseamna pt mine literatura? hai sa dau un exemplu din aceeasi categorie. Pendulul lui Foucault al lui Eco.
in fine, ca sa largesc domeniul, as mai spune (la autori ma refer) Michel Houellebecq (scriitorul meu favorit, de alftel), Marguerite Duras, Italo Calvino, Julian Barnes, Arthur Koestler si ff multi altii. Asta ca sa nu mai vorbesc de clasici (si nu, nu ma refer la cei 4 din manualul de romana :lol: - ci la Orwell, Fowles, Golding si altii asemenea).

Disclaimer: nu vroiam sa ma lansez in discutia asta, departe de mine gandul sa fac pe smechera sau pe profa de literatura, dar am considerat ca e de bun simt sa-ti raspund la intrebare.
Cheers :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jun 21 2007, 02:06 PM
Post #7


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Si-ti multumesc ca ai facut-o, mai aflu si eu ceva scriitori ce merita incercati :P. Dar sa stii ca pe langa astia mai exista o categorie intreaga de scriitori care scriu carti fantasy de duzina, sf-uri cu idei trase de par sau mistere si conspiratii care de care mai fantasmagorice, si chiar daca nu exceleaza poate tot scot ceva distractiv... o fi literatura asta arta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne chinuim ca sa o apreciem, mai merge si cate un roman de-asta casual printre toti clasicii. Plus ca orice impinge oamenii sa citeasca nu poate fi prea rau...

Ca si fapt divers, misterul cifrului din capela rosslyn a fost elucidat acum cateva luni. Era vorba se pare de un cifru muzical, pentru cine intereseaza despre ce era vorba: http://youtube.com/watch?v=cy2Dg-ncWoY
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Jun 21 2007, 03:34 PM
Post #8


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



QUOTE(ruxi @ Jun 21 2007, 03:14 PM)

sorry, luati postul meu ca un sfat constructiv, nu ca o contestare a gusturilor
*



Ai dreptate, Ruxi, eu sunt de-abia la inceput si vreau sa ma cunoasca lumea asa cum sunt, chiar daca am citit 2 carti comerciale. Am facut acest topic pentru ca deocamdata cu atat am interactionat. daca voi vreti puteti sa inchideti topicul, sa-l si stergeti. Am vrut doar parerile celorlalti in legatura cu dan Brown.

Ruxi, am sa-ti cer un favor, in schimb, :D : sa-ti continui sfatul si sa-mi spui ce carti imi recomanzi? Cateva titluri din genuri diferite, atat vreau ;)

Nu e nici o suparare^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jun 21 2007, 03:45 PM
Post #9


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



ma bucur ca reactia a ta a fost atat de ok. mai rar asa ceva :)
nu, nu inchid topicul, ca deja ar fi abuz :lol:


noh, eu am mai facut ceva recomandari pe la un topic de carti (nu mai tin minte exact), dar bag si aici cateva titluri pe care ti le recomand:

Milan Kundera - orice iti pica in mana
Michel Houellebecq - Posibilitatea unei insule (e destul de controversata cartea asta si de obicei ori iti place teribil, ori te dezgusta teribil - eu ma incadrez in prima categorie)
Arthur Koestler - Darkness at Noon
George Orwell - Nineteen-Eighty-Four
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Jun 22 2007, 03:10 PM
Post #10


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Off topic: Multumesc, Ruxi, am sa le caut si am sa citesc ce am sa gasesc, abia astept sa vad ce fel de carti preferati voi, eu deocamdata n-am ceva preferat, de aceea vreau sa incerc mai multe ca sa-mi conturez si eu preferintele ;)

:) A, si inca o chestie: ai cumva vreuna din cartile astea in format electronic, sau alte carti? Imi dai si mie, te rog frumos, daca ai? :D

On topic: Na, oentru o incepatoare ca mine, Dan Brown a fost destul de uimitor, oricum am sa ma cizelez :D si in curand sper sa fac un topic despre o carte buna ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yozz
post Jun 22 2007, 03:32 PM
Post #11


Kira
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 12-June 07
From: Romania
Member No.: 4.450
Points: 121
Gender:



offt:

http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page
carti in format digital. si e gratis !
nu o sa gasesti autori ca cei de mai sus.
ei bine nu le poti avea pe toate :D

sau
http://www.ebooks.com/
contracost.

iti recomand, daca imi permiti :D ,
virginia wolf - spre far;
raymond queneau - sfantu' asteapta;
john updike - centaurul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Jun 22 2007, 04:16 PM
Post #12


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Arigatou, Yozz ;) , si eu care credeam ca am sa stau si am sa numar firele de iarba vara asta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jun 22 2007, 05:04 PM
Post #13


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Tot ce-i mai vechi de 1923 e in domeniul public (asta nu inseamna ca nu is si carti mai noi), asa ca vedeti ca-i plin netul de carti gratis, nu numai proiectul gittenberg. Are si google ceva de genul... oricum, plin netul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mistic_angel
post Jun 27 2007, 11:20 AM
Post #14


Half-vampire...
**

Group: Members+
Posts: 93
Joined: 10-April 07
From: somewhere in my dreams....
Member No.: 4.115
Points: 177
Gender:



Eu am citit Codul lui Davinci si mi-a placut extraordinar de mult.
Am terminat-o in cateva zile pentru ca mi-a fost foarte greu sa o las din mana.
Are actiune, mister si este plina de suspans.
Cartea merita citita, dar depinde de voi daca vreti sa credeti sau nu ce este scris acolo.
Ja ne... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Jun 27 2007, 11:28 AM
Post #15


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Sunt de aceeasi parere ca si Mistic_Angel, cartea e comerciala dar macar e captivanta si nu poti s-o lasi pana ce n-o termini...totusi filmul a fost o prostie... <_< nici nu se compara cu cartea...parerea mea :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vipe
post Oct 10 2007, 09:36 AM
Post #16


Incepator
**

Group: Members
Posts: 24
Joined: 9-October 07
Member No.: 5.311
Points: 71
Gender:



Cartea e comerciala dar pe langa povestea tip politist destul de buna autorul a stiut sa bage intriga asta surprinzatoare si alte elemente care desi nu au avut nici o treaba cu cartea, au fost destul de interesante, de exemplu fi. Mie mi-a placut, dar nu mi s-a parut cine stie ce socanta, cat despre film, pacat de actori....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Cybele
post Nov 10 2007, 01:13 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members
Posts: 25
Joined: 8-November 07
Member No.: 5.526
Points: 63
Gender:



Am terminat de citit, cam acum o luna Ingeri si Demoni. Mi-a placut enorm si am citit-o in cateva zile. Au fost lucruri care mi-au placut si lucruri care nu mi-au placut. Personajele de exemplu nu au o personalitate bine definita, cu toate ca este de inteles avand in vedere ca toata actiunea din carte s-a petrecut in doar 2 zile.
In schimb actiunea este superba si te tine cu sufletul la gura. Mi-au placut si detaliile istorice, sunt pasionata de istorie si poate din aceasta cauza mi-a placut asa de mult cartea incat la mine se afla in top 5.
Alt aspect care mi-a placut foarte mult a fost intalnirea religiei cu stiinta.
Cartile de genul acesteia sunt preferatele mele. O carte ca sa fie buna, din punctul meu de vedere, trebuie sa aiba: mister, istorie, actiune si poate o idee sa fie si fantastica.

Fortareata digitala am inceput sa o citesc acum ceva timp. Inceputul a fost promitator insa a inceput sa devina plictisitoare si nu am mai continuat sa o citesc. Cat despre Codul lui Davinci nu am citit deloc. Momentan citesc 3 carti in acelasi timp si nu cred ca am timp sa ma apuc si de aceasta. Mai ales ca tezele se apropie cu repeziciune.
Oricum Inegeri si Demoni este o carte care merita citita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Nov 24 2007, 08:52 PM
Post #18


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Am citit 3 carti de-ale lui dan brown, i-am prins gustul inca de la Codul lui Da Vinci. Inceputul nu mi s-a parut extraordinar, pentru ca actiunea era statica si ..neinteresanta, dar dupa vreo 50 de pagini, deja uitasem de mine. In schimb filmul nu mi s-a parut cine stie ce...... Mi se par aberatii problemele ridicate de unii cum ca [,] cartea ar incerca sa schimbe mentalitatea oamenilor in ceea ce priveste religia. Cred ca e o carte care iti da de gandit, atata tot.
A doua carte a fost Fortareata digitala pe care am "devorat-o" in 3 zile si a urmat Conspiratia, care dupa parerea mea, nu s-a ridicat la talia celor 2.
La Ingeri si demoni inca nu am ajuns :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lahlah
post May 8 2008, 11:22 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 17-April 08
Member No.: 6.618
Points: 73
Gender:



Am citit doar "Codul lui Da Vinci".Ideea era foarte interesanta :) ,dar sunt sigura ca nu a gandit-o el :lol: .Actiunea desi te captiveaza e atat de simpla ,banala si <_<...tipic pt. zilele noastre .Sa nu mai spun de personaje <_<-varza.
Mda..filmul e si mai absurd :lol: -l-au facut doar pt.ca cartea era de succes ,dar nu le-a iesit nimic >_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

me_the_angel
post Jun 2 2008, 08:37 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 72
Joined: 2-June 08
From: Mangalia
Member No.: 6.938
Points: 144
Gender:



Deci am citit 2 carti scrise de el din curiozitate Ingeri si Demoni si Codul lui Da Vinci. E un autor de masa, el scrie cam ce se digera usor, in sensul ca e usor si rapid de citit, dar nimic mai mult. Urmareste o poveste simpla interesanta, fara sa o dezvolte, este previzibil (dupa parerea mea) ceea ce nu-l face incitant. Concluzia not my type..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 11:04 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |