Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De ce imi place sau nu-mi place seria Sailor Moon


Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



QUOTE
sailor moon, prin caracterul ei de fata zapacita, care mananca mult , nu invata bine, dar cumva salveaza lumea, se imprieteneste cu toata lumea si pe parcurs se mai indragostesc cativa tipi de ea

Pai asta este mare parte din farmecul seriei :). Daca iei asta deoparte nu mai ramane mare lucru din actiune. Ce-ai facut cu idealismul tineretii, Yuki?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Poate ai dreptate, dar macar pe la sfarsitul seriei ar fi putut sa se maturizeze putin. Pe mine m-a enervat cum toti mureau in jurul ei si SM nu facea decat sa planga...
Si chestia cu asta-i farmecul seriei a tinut pana m-am plictisit. Din cate stiu ai vazut Fushigi Yuugi. A fost mai realist, cel putin la sfarsit, si mai ales in OAV-uri parca Miaka se schimbase.

In plus mai e chestia de subiectivitate. Poate tie tocmai de aceea iti place Usagi, iar eu mi-am indreptat atentia spre personaje opuse ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Eu sunt mai stupid Yuki....nu inteleg nimic....explica-mi tu...ups..ce greseala m-am adresat persoanei nepotrivite......cred ca o sa caut raspunsul in alta parte...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Unregistered









Sailor Moon a fost serialul care pentru mine a insemnat sfarsitul animelor, dupa Candy Candy si Sandy Bell.
Nu spun ca povestea nu era misto, dar avea acel element telenovela.Si cand o vedeam pe Usagi dansand bu batul ala in mana ma apucau dracii....
Erau amuzante fazele cu picatura pe cap... :roll:
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Yuki, pt ca acum nu mai poti privi cu aceeasi ochi seria, asta nu inseama ca e enervanta. Totusi sa tinem cont ca se adreseaza unor persoane mai tinere. Pentru mine e sufiecient ca intr-o anumita perioada a insemnat enorm pt mine. Si asta nu se va schimba niciodata. Si Fushigi Yuugi mi-a placut foarte mult, dar nu a avut acelasi impact. Sailor Moon a fost primul meu anime. Ii port un respect deosebit, si acum ma mai uit la unele episoade cu zambetul pe buze si melancolie in suflet. Si retraiesc sentimentele pe care le-am avut acum ceva ani cand abia asteptam fiecare episod. Si Sailor Moon matura mi se pare cam greu de crezut. Sa o aud convinsa de necesitatea exterminarii altora nu se potriveste cu ea. Ea are incredere, iluzii si sperante. O ador pt asta :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 14 2004, 12:43 AM
Post #26


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



QUOTE(nonexistent)
 ... Apropo logica ta e infantila ... Si apropo eu risc sa pariez ca vei mai posta pe acest topic...chiar daca nu vrei.. :twisted:  


Mda..am revenit dupa secole...cu al doilea, al meu post...pe acest Thread...mai mult nu zic...sa bagam....
Logica infantila...ia mai gandestete cine e infantil...
Nonexistence...ai primit macar o data in viata ta un pumn...un pumn, da sa il simti??!!! Sti ce senzatie beton e....de ti se intoarce lumea in cap...mai ales daca ti-l da un tip de 70-80 kg...Vrei sa iti fac filozofia cafteli...hai sa te iau...
Oricum afirmatia ta "NU E SUSTINUTA CU NIMIC"...in primul rand...ia incerca sa dai un pumn cu toata forta ta intr-o fata...nu conteaza ce diferenta de varsta este ...sau cat de solida e...iti zic...io... dupa...saraca fata deabia s-ar culege de pe jos....
Din cate stiu io...nici una din Luptatoare...nu e super tare in fighting..in afara de Jupiter(cat de cat) Uranus si Neptun care ...ar misca ceva...dar restu....fetite cu fundite care se bat :roll: :lol: !!!

Doi...nus cum te-ai descurca tu cu un cutit in mana...insa io de la distanta de atac...imi ia sub o secunda sa il infig in stomac..(asta pt ca am incercat atacuri diferite cu cutitul..bineinteles...nu cu unul normal ci cu unu de lemn...si cam stiu cum e..)De ce am adus aminte,.....sa nu uitam...ca in enspe mii de ep...fetele dodgeaza , dodgeaza...si iar dodgeaza...de dracu ametesc....si dupa fac 2 piruiete si gata lupta!! :lol:
Iar...ceea ce ma streseaza ...in mai toate animele cand le vad...sunt comentariile...pana se introduc...ia o 1/2 h...da una o "chestie"....alalta o evita...si incepe sa-i zica cat de tare a fost atacul...dar cum in ultima secunda si-a dat seama despre ce era vorba...si l-a evitat..MAREEE TAMPENIE...si nu vorbesc numa in cazul asta..e o chestie generala...Cand te lupti pe viata si pe moarte ...nu mai conteaza ce ai facut, cum ai facut....ii povestesti tu la mormant...cand ii depui coroana de flori...inamicului tau... :twisted: !!!

Si as putea sa continui la nesfarsit......sincer ...nu mai ziceti ca sunt batalii ca lumea ...alea is ABERATII PT COPII MICI!!!..si nu exagerez...Io nici la 10 ani...nu puteam intelege ...faza cu time stopul...cat dansau ele pe acolo....
Punctul forte al acestui anime nu sta ...in asa ceva...sta in alte chestii...in dragoste care apare...in diferitele faze funny..sau in mesajele transmise...copiilor...IN NICI UN CAZ IN BATALII!!

Hai ca m-am saturat....mi-am citit postul... :shock: ...ba da chiar am luat-o in serios... :roll: ...sper sa ma ierte iubitori acestui anime...dar asta-i parerea mea..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

supeerboy
post Jul 3 2004, 03:45 PM
Post #27


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: --
From: iasi
Member No.: 285
Points: 2



salutare! parearea mea e ca SAILOR STARS e cea mai reusita seria si ca desen si ca poveste mi se pare ca toate personajele sunt mult mai mature, mult mai distractive insa finalul cam lasa de dorit :" iubirea eroinei principale invinge raul " insa puterile ei de sailor moon se pare ca nu mai au nici un efect asupra dusmanilor :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Aug 28 2004, 11:19 AM
Post #28


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Tre sa spun ca si eu am fost o mare fana cand eram mica - a fost primul anime pe care l-am vazut si care mi-a placut enorm (ca atator pers) si care inca imi place si de care mi-am facut rost de curand doar pt ca reprezinta copilaria mea. Am ezitat f mult pana sa ma hotarasc sa vad seria dar pana la urma n-am rezistat tentatiei. voi ramane cu siguranta dezamagita dar asta e - sunt slaba cand e vb de animeu asta. nu e bine sa reinvii trecutul dar cand am vazut intrurile de la serie m-a cuprins melancolia. acum mi se pare iritant oarecum si cu siguranta nu mai are farmecul copilariei. abia am inceput sa-l vad si sper sa am rabdare pana la capat. ar mai fi de adaugat ca si acu si atunci pres meu favorit este Sailor Mercur care era mai cu capu pe umeri si mai tin minte ca in vremurile copilariei ne jucam de-a Sailor Moon iar eu vroiam sa fiu S Mercur intotdeauna. a fost o fantezie atunci acum este o deziluzie dar ii pastrez in suflet si in minte o stima si un loc special pt ce a insemnat atunci nu acum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 28 2004, 12:32 PM
Post #29


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



sailor mercur e si favorita mea, si eu am revazut recent seria ...
chiar ma gandeam daca o sa pot sa ma mai uit la ea acum dupa atatia ani ... am fost surprins sa vad ca da.
nu a fost primul anime vazut, poate ca nici nu e anime-ul favorit cu toate ca mi-e greu sa ma decid ... dar mult timp a fost no.1, si inca e printre favorite ... si cu siguranta e seria pe care am vazut-o de cele mai multe ori ...
ps. un spam reusit nu credeti :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Attessya
post Aug 28 2004, 07:32 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: --
From: Constanta
Member No.: 367
Points: 2



buna tuturor.. Sailor Moon a fost primul meu anime si inca este in topul preferintelor mele... nu pot sa zic ca m-am plictisit de el sau ca o voi face vreodata si acum alerg disperata sa fac rost de el pe cd sau dvd... de ce imi place? pentru ca este o poveste despre iubire si prietenie, lucruri care in lumea noastra tin acum de domeniul legendei si se gasesc numai in filme si anime si e pacat... Usaghi e favorita mea, desi cand eram mica credeam ca sunt mult mai matura (ma inselam :( )... cum ar putea sa se comporte o fata de 14 ani cand afla ca trebuie sa salveze omenirea? mie mi se pare destul de realist felul in care reactioneaza personajele in diferite situatii... puneti-va in locul lor... nu multi ati avea sange rece sa reactionati din prima.... in plus ii multumesc acestui anime pentru ca a trezit in mine pasiunea de a desena... /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Aug 28 2004, 08:51 PM
Post #31


Unregistered









Hmmm, Usagi si maturitatea???Ntz, ntz...
Sailor Moon a fost pentru multi dintre noi un inceput frumos...
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 28 2004, 09:33 PM
Post #32


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



cam trist sa spui asta: "lucruri care in lumea noastra tin acum de domeniul legendei si se gasesc numai in filme si anime si e pacat"
eu sunt genul optimist, optimistul trecut prin multe care a ramas optimist ... :D
cu facutul rost pe cd te pot ajuta eu dar mai la toamna cand o sa fac si eu rost ... 60 de cd-uri estimativ sau cam 10 dvd ... in mb calculeaza tu
sethi ... lasa lumea sa viseze /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Attessya
post Aug 29 2004, 03:33 PM
Post #33


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: --
From: Constanta
Member No.: 367
Points: 2



si eu sunt optimista de fel dar mai uit chestia asta de fel /^_^
ar fi super daca ai face rost de seriile Sailor Moon si oricum mai e putin pana la toamna /^_^
multumesc pentru oferta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Odango Atama
post Oct 15 2005, 05:44 PM
Post #34


Frozen Rose
***

Group: Members+
Posts: 107
Joined: 5-October 05
Member No.: 1.858
Points: 297
Gender:



pentru cei care nu inteleg de ce sm "danseaza cu batul" sau sustin ca transformarile dureaza prea mult ..pai citisem mai demult pe un site raspunsul la aceleasi intrebari cum ca in realitate aceste transformari dureza doar cateva secunde timp in care monstrii nu au timp sa atace;transformarile sunt mai detaliate in anime pt a umple spatiu si a incanta ochiu' :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nightmares20
post Mar 19 2006, 10:27 PM
Post #35


Unregistered









Mie unul mia placut tot coloana sonora personajele povestea tot cu alte cuvinte exista un lucru singur care nu imi place la sailor moon si acela ii ca so terminat :(
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 20 2006, 12:04 PM
Post #36


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Pro :
* prietenie adevarata intre persoane cu caractere, aptitudini si interese diferite
* inocenta primei iubiri/primul sarut (ohooo, ar trebui sa invete generatia asta grabita care vine din spate ce importante sunt, spam: ieri in autobuz o fata care se pregatea sa dea capacitatea spunea "sunt insarcinata..sa-i spun lu' mama , sa ma bata si sa mearga cu mine sa fac avort sau sa ma duc cu Dana?" :o woooow!!! mai bine se uita la sailor moon :D)
* o gramada de faze amuzante, o gramada de faze sad (asa tre' sa fie un anime sa si razi, sa si plangi :D)
* binele invinge raul MEREU
*exista rau, dar nu e chiar rau - e un bine care nu a invatat sa se "manifeste" :P (nu stiu cum se face , dar la majoritatea personajelor "negative" am plans)
(cu siguranta sunt mai multe de spus, dar cam atat imi vine in minte pe moment)

*mi-am amintit :D mi-a placut ca personajele apareau si in alte haine.."urasc" sa vad personaje in "uniforma" (si 200 de episoade...)

Contra:
* la inceput eram fascinata de transformari, dar dupa douazeci si ceva de episoade...a fost o tortura (exceptie facand tansformarile lui Uranus si Neptun , dar erau oarecum mai scurte si muzica pe care se trasnformau era superba)
*atacurile lui Sailor Moon - care tot timpul dadea cu ceva(tiara sau un baston mai mare sau mai mic)..uff de ce nu avea si ea ca toate celelate luptatoare puterea ..in suflet..sa-i tasneasca atacul din maini asa:D
* exclamatiile monstrilor cand erau infranti ex:"beautiful" :D
Cam atat pe moment..restul chestiilor care-mi vin in minte ba mi-au placut, ba nu - depinzand de circumstantele in care apreau in episodul respectiv...sau de starea mea de spirit cand ma gandesc la ele..


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Usagi A
post May 19 2006, 03:28 PM
Post #37


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 19-May 06
Member No.: 2.564
Points: 13
Gender:



Dupa parrea mea,e cel mai bun anime...Am mai incercat si altele,dar nu au avut un impact asa mare asupra mea,probabil din cauza puritatii personajelor,pt ca pana si cuplul Michiru-Haruka e f frumos,plin de sentimenete nobile,sentimente care in lumea noastra sunt vazute de majoritatea ca fiind dezgustatoare...Desenul e pur si simplu incredibil
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Nov 26 2006, 08:15 AM
Post #38


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Sailor Moon a fost , este si va fii cel mai bun anime care l-am vazut vreodata . Cand eram mai mic de 6 ani l-am vazut la TVR1 cateva episoade ,apoi pana in august anul curent nu m-am mai uitat , dar acum l-am vazut in intregime si am ramas :D si asa :lol: . Prin el am aflat ce e acea lumea anime.
Partile bune ale Sailor Moon : ~ Coloana Sonora
~ Personajele si caracterul lor
~ raul este bine reprezentat
Partile mai putin bune : ~transformarea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Nov 26 2006, 04:24 PM
Post #39


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Sailor Moon a fost si este pt mine animeul meu de suflet - sincer, si acum imi este greu sa imi explic impactul care l-a produs (si culmea, inca il produce) asupra mea. De and l-am vazut prima data pe tvr pur si simplu m-a fascinat - cand l-au dat in reluare, ma sculam cu noaptea-n cap la 8 dimineata sa-l vad, apoi ma uitam pe rtl 2 - desi nu intelegeam nimic - iar cand s-a terminat ....s-a prabusit o lume pentru mine. Ca si Urfe, am cumparat albumele autocolante cu sm care se gaseau, ma rog...
Partea interesanta este ca, spre deosebire de Diana si Yuki, cand am revazut SM dupa multi ani - efectul a fost aproape acelasi (nu stiu, probabil pt ca sunt o fire mai copilaroasa) - inclusiv la ora asta ADOR acest serial.
Motive : o poveste superba, ce imbina fantasy cu slice of life. Momente foarte emotionate, mesajele pe care le transmite.
Personaje absolut superbe - nu sunt de acord cu yuki - Usaghi se maturizeaza - dif. dintre sez 1 si sez 4-5 este destul de vizibila.
Soundtrack-ul : de exceptie.
Despre repetitivitate - sunt perfect de acord cu Sidonix - fiecare eps este important - sunt ca piesele unui puzzle, fiecare mai adauga ceva la intreg. Un alt aspect pt care imi place SM este ca ma bine dispune - serialul asta este un antidepresiv garantat.
Oricum , pt mine Sailor Moon ramane animeul cu cel mai mare impact, si pe care la-s putea vedea fara sa ma plictisesc vreodata de el
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Jan 19 2007, 09:22 PM
Post #40


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Asta am uitat cu faza ce a spuso Emanuel , dar este adevarata vin de multe ori acasa obosit , ma apuc invat , mai patesc ceva pe la biserica si is si nervos si ma uit la un anime normal si apoi la Sailor Moon ( precizez ca revad seria sailor moon , in timp ce frecventez scoala si imi foloseste foarte mult) si imi revin imediat( Vorbesc serios)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 10:26 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |