Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ultima Carte Citita


Trix
post May 5 2010, 08:21 PM
Post #21


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Terminat On the Prowl. Continuat (si terminat) "Cry Wolf" tot de Patricia Briggs, din seria Alpha and Omega.

Ce pot spune? Imi place stilul ei si modul cum prezinta varcolacii si alte fiinte magice :D :wub:

Later Edit (12 Mai): Terminat si al doilea volum din seria Alpha and Omega, intitulat "Hunting Ground". Buna povestea, desigur! V-o recomand! ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post May 22 2010, 05:47 PM
Post #22


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



The reckless mind: Intellectuals in politics - Mark Lilla.
Este prima, ultima si singura carte de genu pe care am citit-o. Contrar asteptarilor, nu are un limbaj rigid, se citeste foarte usor si e al dracului de interesanta. Abordeaza politica dpdv filozofic, incercand sa inteleaga comportamentele "tiranilor" gen Hitler, Lenin, Ceausescu even etc. Pentru asta, marii ganditori ai lumii s-au dat de "partea" lor :P. You know, ca si cum ai incerca sa-i aflii slabiciunile dusmanului bagandu-te pe sub pielea lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

palomino73
post Jun 4 2010, 08:15 PM
Post #23


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 2-June 10
Member No.: 9.750
Points: 1
Gender:



Jane Eyre - Charlotte Bronte
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Jul 27 2010, 12:30 PM
Post #24


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Ultima carte pe care am citit-o a fost Alchimistul de Paulo Coelho. Imi propusesem de mult sa citesc cartea asta si daca tot aveam putin timp liber, dece nu.
Mi se pare o carte care trebuie citita si nu povestita. Atunci cand cineva ti-o relateaza isi pierde esenta. Eu cel putin asta am simtit, ca e o carte care se citeste printre randuri... citesti o poveste simpla care iti prezinta defapt o multitudine de lectii de viata ascunse printre randuri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Megiddo
post Jul 27 2010, 01:28 PM
Post #25


Awesome Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 17-October 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.761
Points: 413
Gender:



Alchemy everywhere :lol:

Am citit si eu Alchimistul si mi s-a parut ok. La majoritatea cartilor lui Coelho am impresia ca am descoperit o multitudine de lectii de viata ultra geniale insa la ceva timp dupa ce am citit cartea am senzatia ca nu mi-a ramas defapt nimic, ca au fost doar niste impresii temporare. Singura exceptie a fost Zahir care mi-a ramas scrijelita in minte pentru totdeauna.

Now back to alchemy.
Ultima carte (re)citita, Leul Rosu de Maria Szepes and I'll shamelessly copy/paste a description from a random site:

"Actiunea palpitantã a "Leului Rosu" se deruleaza pe parcursul a patru secole, continand cheia celor mai adanci taine ale istoriei alchimiei si filozofiei orientale pentru acei cautatori care, citind cartea de mai multe ori, reusesc sa-si dea seama cat de numeroase si mereu noi sunt straturile psiho-arheologice implicate."

Interesanta, captivanta, mindblowing sunt epitete prea slabe pentru a o descrie iar la fiecare recitire ai senzatia ca descoperi lucruri noi si chestii care ti-au scapat inainte. Pentru cine e interesat de alchimie ( yes I'am looking at you FMA fans) este obligatorie. Explica si detaliaza foarte multi termeni si idei intalnite in FMA sau alte referinte catre alchimie (de la piatra filosofala, homunculus pana la alchimisti legendari ca Nicolas Flamel sau contele de St. Germain.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Jul 28 2010, 12:00 AM
Post #26


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Alchimistul a fost singura carte de Paulo Coelho pe care am citit-o si asta pentru ca se vorbea foarte mult despre ea.
Am inceput de curand sa citesc Zahir dar nu am ajuns prea departe... timpul nu mi-a permis in ultima vreme, astfel ca nu am reusit sa imi fac o idee clara despre ea. Am ales-o la recomandarea unei prietene care mi-a marturisit ca a ramas profund impresionata. Observ ca si tu Megiddo ai o parere buna despre ea, deci cred ca o sa citesc mai departe sa vad ce imi ofera.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Jul 29 2010, 09:32 PM
Post #27


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Ultima carte citita a fost "Lord of Chaos" volumul 6 din seria Roata Timpului (Wheel OF Time).

Nu pot comenta inca pe impresia si intriga generala a cartii de vreme ce sunt 12 volume publicate cu inca 2 in decurs de creare iar eu sunt abia la 7 :P Dar am fost impresionata de idee pana acum. Povestea tinde sa se centreze in jurul unui singur personaj, insa actiunea si restul celor implicati sunt atat de bine conturati si dezvoltati incat este usor uneori sa te pierzi in punctul de vedere al unui personaj secundar. Mici intrigi, fiecare cu propriul lui plan de atac. Popoare nemaiintalnire si o lume foarte plauzibila. Magie si abilitati extraordinare. Pentru mine este o reteta de succes. Nu pot lasa cartea (cartile) din mana :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Oct 3 2010, 02:42 PM
Post #28


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Pai nu am terminat-o inca dar mai am putin :P
Istoria Romanilor din cele mai vechi timpuri pana astazi - Constantin C. Giurescu \ Dinu C. Giurescu

In opinia mea este foarte frumoasa, mai ales ca sunt relatate inclusiv legendele din cele mai vechi timpuri iar exprimarea nu este deloc greoaie. Nu cred ca are rost sa spun despre ce e vorba in ea caci va dati seama si singuri.
Sincer o recomand cu, caldura pentru toti pasinoatii de istorie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Oct 3 2010, 10:09 PM
Post #29


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Fallen - Thomas E. Sniegoski

Printre putinele carti pentru care a trebuit sa ma fortez sa o termin... <_< Efectiv nu a reusit sa ma atraga deloc. Personajele nu mi s-au parut credibile, actiunea lasa de dorit... iar inspre sfarit (in afara de faptul ca eram pe punctul sa citesc pe diagonala) povestea a devenit mult prea previzibila. Poate am avut eu asteptari prea mari... dar asta e o carte pe care nu o recomand...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Oct 4 2010, 06:54 PM
Post #30


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Wow... am intalnit si persoana pe aici care nu recomanda o anumita carte.
Also... de ce ai ales sa citesti cartea respectiva daca tot nu ti-a placut? :-?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Oct 4 2010, 08:32 PM
Post #31


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



@Tatiana: Abia pe la jumatatea cartii mi-am dat seama ca nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor mele. S-a facut si un miniserial pe baza cartii si citisem cateva comentarii bune la adresa ei, asa ca am zis sa o incerc. Parea sa fie exact pe gustul meu. Si apoi am realizat ca de fapt nu. De vreme ce tot citisem jumatate... am decis sa o termin, poate-poate avea sa ma surprinda cu ceva. Dar nu a fost asa :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 12 2010, 09:23 AM
Post #32


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Puffball - Fay Weldon. daca iau in considerare faptul ca am ales cartea pur si simplu pentru titlu as spune ca m-am ales cu o surpriza chiar placuta. daaar mai departe de atat, desi a fost suficient de interesanta ca sa o termin, cartea asta a reusit in acelasi timp sa fie cumva si misogina si feminista. awesome job at that, but I simply can't thumbs up something like that. lots of sex talk though :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Oct 12 2010, 06:25 PM
Post #33


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Citit "Idiotul" de Dostoievski... strange book... si e destul de dificil de citit, insa are un umor si sarcasm extrem de subtil. Povesteste cu atat haz o drama plina de erori si nonsens social, care insa e foarte posibila in aceasta lume imposibila.

O alta incursiune in literatura rusa este "Douasprezece scaune" de Ilf si Petrov. Recomand calduros aceasta carte tuturor, este o satira a primilor ani de comunism bolsevist. Pana la revolutie in Rusia tarista furau cativa, dupa revolutie au inceput sa fure toti... In acest context sunt plasati un fost burghez sarac, zis pe scurt Kisa, si un brav escroc vizionar - Ostap, care isi unesc fortele in vanatoarea unei comori ascunse in unul din 12 scaune ale recent decedatei matuse ale lui Kisa. Autorii presara cartea cu o multime de personaje-arhetipuri care ingrozesc, dar cel mai mult te fac sa razi, cum ar fi maestrul Bezenciuk de la serviciile funerare "Bine ati venit" sau parintele Fiodor apucat si el de febra bijuteriilor ascunse...

That is all :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Nov 4 2010, 06:39 AM
Post #34


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



Tom Sharpe - wilt haihui
usoara si funny as hell. henry is my new hero :)
atat
needs more time to read...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KaeL
post Nov 6 2010, 06:10 PM
Post #35


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 6-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.077
Points: 22
Gender:



Ultima carte citita a fost Trainspotting care m-a facut sa ma indragostesc de Irvine Welsh. Un volum plin de culoare si care debordeaza de sinceritate si autenticitate, prezentat sub forma unei colectii de povestiri ale unui grup de prieteni din Edinburgh.
Sunt abordate in amanunt subiecte cheie precum consumul de droguri, consumul de alcool, sexualitatea si influenta lor asupra diferitelor aspecte din viata personala: familie, prieteni, iubire, cariera etc. Partea interesanta este aceea ca nu exista un singur unghi de abordare, de-a lungul capitolelor fiecare personaj ajunge sa devina narator.
Ce face aceata carte extrem de "delicioasa" este felul in care Welsh reuseste sa construiasca dialogurile tipice scotienilor, fara a ocoli vulgaritatile adesea schimbate intre interlocutori. Ai ocazia sa intrii in viata scotianului si sa-i observi obiceiurile bune sau rele, ticurile si chiar traditiile, fara artificii de stil din partea autorului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Nov 6 2010, 07:41 PM
Post #36


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Consumul de droguri si de alcool nu-s subiecte cheie... Devin numa' daca calci pe bec si te apuci sa le folosesti regulat.

Anyways, ultima mea carte este oarecum fix la polul opus, cel putin prin prisma lipsei de vulgaritati. Am simtit o anumite "gentlemenness" in ea... dar poate fi si faptul ca e relativ veche.
Brave new world, de Aldous Huxley. Foarte pertinenta lectura, si aproape actuala. "Aproape" nu in sensul ca ar fi depasita, ci ca abia ne apropiem de momentul in care devine valabila.
A fost o lectura neasteptat de placuta si captivanta. M-am surprins de mai multe ori asteptand cu nerabdare sa am timp si liniste ca sa mai citesc un capitol.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sarabï
post Dec 10 2010, 08:11 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members
Posts: 21
Joined: 4-December 10
From: your nightmares
Member No.: 10.223
Points: 46
Gender:



Pentru mine, care chiar imi doream ceva usor ca lectura, simplu de procurat, si totusi BUN, Agatha Christie a picat la tanc. Yeah, I know, kinda' lame (really?), dar dupa indelungatele rugaminti ale unei prietene mi-am pus cartea in mana si nu am mai lasat-o pana la ultima pagina.

Masterpiece! Ok, e vorba de arhicunoscutele '10 negri mititei' si 'Crima din Orient Express', cu obsinuitele 'ending'-uri neasteptate à la Agatha, some brilliant Poirot reasoning [as usual] siii [dodging the knives thrown at her] detectivi *evil grin*, care transforma operele autoarei in must-read'uri.
Pres'pun ca la unele chestii voi ramane adepta clasicului...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 13 2010, 06:42 PM
Post #38


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



De ce ar fi lame Agatha Christie? She's a classic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sarabï
post Dec 13 2010, 06:48 PM
Post #39


Incepator
**

Group: Members
Posts: 21
Joined: 4-December 10
From: your nightmares
Member No.: 10.223
Points: 46
Gender:



nici eu nu m-am exprimat bine, dar nu ma refeream la carte, ci la preferintele mele :P Am citit printre randuri si observat ca nimeni nu a mai mentionat de cartile "clasice"so... I felt kinda' like an outsider xD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 13 2010, 07:25 PM
Post #40


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Asta pentru ca probabil lumea care citeste cu adevarat si stie sa isi aleaga carti bune nu sta si pierde timpul pe forumuri :P In general.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 04:02 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |