Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Darker Than Black


Muza chan
post Jul 20 2007, 10:58 AM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



E destul de popular, pe forumurile de limba engleza. Nu stiu cat de popular e la noi.
Gen: Drama, Mystery, Science Fiction, Supernatural
http://www.animenewsnetwork.com/encycloped...ime.php?id=7382

Au aparut 15 episoade, traduse pana acum in engleza sunt 14, de catre Sudo. Sunt anuntate 25.

Totul a inceput odata cu aparitia unui spatiu cu proprietati misterioase numit Hell's Gate, undeva in Tokyo. Apoi au inceput sa apara persoane cu capacitati ciudate, numiti Contractors. Contractors lucreaza pentru organizatii secrete, mafie, spionaj (de exemplu, sunt un grup care lucreaza pentru MI6).

Chiar daca puterile Contractors care apar nu sunt neaparat originale (folosesc apa, vantul, focul, energia, campuri electrice, sunete, etc.), unii sunt destul de originali. De exemplu Zhijun Wei si proprietatea lui de a face ca sangele lui sa explodeze. Altii mai putin, cei mai slabi sunt cei 3 MI6, care sunt chiar neinteresanti, mai ales ca fata mai e si neagra si cu par alb si manipuleaza vantul... Ce mi s-a parut deosebit in legatura cu Contractors e ideea remuneratiei. N-o sa explic ce inseamna, mentionez doar ca asta mi-a placut.

Ce mi s-a parut interesant pana acum e ca nu prea stii cu cine sa tii, au loc multe crime, apar destul de multe personaje, exista si politie... si organizatii secrete, totul e destul de confunz, dar incitant. Nu stiu daca au sa lege intre ele niste lucruri, mai ales ca au inceput sa dezvolte tot felul de fire pe langa linia principala (slabe episoadele 7 si 8... detectivul ala nu mi-a placut deloc). Si ce nu vad deocamdata, e o dezvoltare a personajelor. Hei pare sa inceapa sa aiba unele sentimente... se poate sa mearga pe linia asta. Si au o poveste legata de Yin. Dar nu m-am atasat de nici unul din personaje... asta e un minus mare la mine.

Mai mult decat personajele, mi se pare interesanta lumea, care pare sa se dezvolte spre ceva mai complex. Mai ales ca nu am nici o idee cam ce vor sa faca. Ma intereseaza teoria relativ la Hell's Gate, de unde vine si de ce e acolo, tine de tehnica extraterestra sau de magie, daca nu cumva e un fel de cutie a Pandorei. Pana acum au adus niste flori de acolo, cu proprietati interesante.

Daca n-ar fi afurisitul ala de pisoi, ar fi si mai bune... au cateodata si japonezii astia niste idei proaste... de ce naiba in ceva ce pare serios au bagat motanul ala care vorbeste... Si nici detectivul si fata nu sunt prea grozavi, ar fi trebuit sa fie personajele nostime.

In rest, desenul e bun, pe stilul nou, iese in evidenta Hei (care pare a fi personajul principal), mai ales la fazele in care poarta masca...

Imi plac opening-ul si ending-ul
http://nipponsei.minglong.org/index.php?se...rker+than+black
Interesant ca stilul de muzica de la opening nu e chiar genul meu, dar melodia asta imi place tare... au putere baietii... Muzica instrumentala e Yoko Kanno, dar mi se pare cea mai slaba a ei de pana acum... n-am retinut nici o tema...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 20 2007, 03:00 PM
Post #2


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



E destul de interesant anime-ul. Mai mult mistery decat Sci-Fi, imi aminteste oarecum de un serial tv.
Is foarte curios cum evolueaza povestea si care e treaba cu gate-ul, se pare ca sunt destul de zgarciti cu detaliile despre el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 20 2007, 03:24 PM
Post #3


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Eu cred ca o sa ne zica mai mult, mai ales ca au aruncat si informatia despre Heaven's Gate. S-ar putea sa aflam mai multe cand o sa aflam informatii despre trecutul lui Hei si eventual, despre sora lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 20 2007, 09:25 PM
Post #4


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Pariez ca e genul care o tot da in side stories si dupa aia iti trante un arc de final in care uite asa le pune toate cap la cap. Dar ma uit, ca ma amuza contractele lui aia :D Unde naiba am mai scris eu despre asta... cred ca pe la anime-uri noi :-~
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 21 2007, 11:27 AM
Post #5


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Ideea cu remuneratia e reusita. Si pe maine m-au distrat unele faze... negrul care manca floarea... ce-am mai ras... :lol: sau pofta de mancare nebuna a lui Hei... sau faza cu pantofii... Ideea e interesanta si din punct de vedere filosofic, un fel de "toka koka"... primeste ceva doar daca dai ceva in schimb. Oricum, cel care a inventat modul de plata a fost teribil de sadic, pentru ca unele lucruri sunt chiar o forma de tortura.

Si celelalte tipuri de fiinte, Moratorium si Dolls mi s-au parut interesante. Si ideea de Regressor.

In rest, un personaj care mie mi-a placut mult a disparut foarte repede, e vorba de Havoc, imi placuse si modul in care se comporta si puterile ei. Si mai mi-a placut Zhijun Wei, dar pe el se pare ca o sa-l mai vedem.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 21 2007, 11:36 AM
Post #6


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ai uitat de tipul ala care le fuma de zor dar ura tigarile, sau aia de le bea fara nici o problema :lol: . Nu stiu, deocamdata e destul de incoerent si plin de elemente disparate, sper sa le puna toate cap la cap intr-un mod cat mai elegant, ca momentan de-asta depinde daca merita povestea. La un serial cu atata accent pe mister un final pe jumatate ar insemna ca m-am uitat degeaba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 15 2007, 09:50 AM
Post #7


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Am ajuns deja la 19... si inca nu am aflat mare lucru. Ceva actiuni separate, dar bine facute. Mi-au placut episoadele cu mafia si cu doll-ul. Si faptul ca Hei devine din ce in ce mai uman.

Se pare ca totul se invarte in jurul lui Amber si a actiunilor din America de sud.
Explicatiile eu cred ca vor veni...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Aug 17 2007, 09:32 PM
Post #8


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



A inceput si mie sa imi placa dupa ce am reusit sa trec de primele episoade... M-as uita doar pentru Hei... imi place la nebunie privirea lui, mai ales in contextul dat spune 1000 de lucruri... sau ma rog, ma ajuta pe mine sa imi imaginez :P Si in sfarsit au inceput sa prezinte ceva din background-ul personajelor... dupa episodul 19 povestea a mai crescut cu un punct din punctul meu de vedere. Inca un ongoing bun... daca rezisti primele... nu stiu, cred ca 8-9 episoade :lol: Cel putin cele cu parfumul au fost crunte <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 20 2007, 12:58 PM
Post #9


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Interesant ce ai spus despre Hei.. eu nu reusesc deloc sa ma atasez de vreun personaj. Dar e deosebit faptul ca tocmai personajul principal e asa de "greu de citit".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Aug 20 2007, 01:11 PM
Post #10


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Vai, cum sa nu te poti atasa de el? :P Personal cred ca e cel mai, hai sa zicem trist, ca nu imi vine in minte un cuvant mai bun in clipa asta, personaj pe care l-am vazut de la Spike incoace. Aproape ca doare sa il urmaresc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 20 2007, 01:50 PM
Post #11


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Of... Spike... inca mai suspin dupa el... :(

Cat despre Hei.... e "mort"... si incearca sa se trezeasca. Parerea mea e ca mare parte din farmecul anime-ului se bazeaza pe ochii fara expresie a lui Hei. Chiar ideea cu masca cred ca a fost pusa in scopul de a a accentua asta. Adica, in caz de nu-ti pui intrebarea ce o o fi cu ochii aia, faci comparatie cu masca si tot ti-o pui.

Dar cred ca ne pacaleste. Ori nu mai poate exprima prin privire sentimentele pe care le are, ori nu vrea sa se stie ca le are. Cert e ca are sentimente, s-a vazut dupa deciziile care le ia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 25 2007, 03:54 PM
Post #12


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



S-a ajuns la 24... si avem si explicatii. Imi place desfasurarea. Abia astept ultimul episod.

Am indragit-o pe Misaki, imi placuse de mult November 11. Asa ca m-am atasat de personaje, pana la urma.

Apropo de Hei, mi-a placut cum i-a stins tigara lui Huang. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Randeemuss
post Sep 25 2007, 10:17 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 28-February 07
Member No.: 3.871
Points: 56
Gender:



Astept si eu acum 25-ul. Pot sa zic pe de acuma ca DtB a fost o serie super bin facuta si foarte interesant structurata... nu ma refer la faptul cum tot cate 2 ep sunt conectate, ci cum fiecare personaj principal este accentuat pe parcursul anime-ului. Story-ul evolueaza foarte subtil pana in ultimele episoade, si ramai constant cu aceleasi intrebari, care, din cate se pare, v-or fii raspunse in ultimul ep..

...

asta daca nu cumva Yin/Hei mor in ultimul ep...atunci seria sucks...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Oct 2 2007, 03:03 PM
Post #14


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Destul de sec finalul... emotie aproape 0. Explicatiile tind tot spre 0. Nu m-a dat pe spate asa cum ma asteptam... Dar cum am mai spus... BK 201 este unul dintre personajele mele preferate (nu doar din serial) si asta e destul ca sa consider seria buna... dar cam atat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Randeemuss
post Oct 2 2007, 10:36 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 28-February 07
Member No.: 3.871
Points: 56
Gender:



Sunt convins ca vor sa continue. Banuiesc ca in primul sezon au concentrat povestea pe societate, adica luptele dintre organizatie, sindicat, politie, etc. si pe trasaturile contractorilor...
Sper ca va fii o serie 2 si intrebarile is vor primii raspunsul..(ma refer desigur la What is Heavens/Hells Gate, Cum au aparut contractors, Care e scopul lor, etc. etc.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 4 2007, 08:22 AM
Post #16


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Seria avea potential mare, dar au lipsit explicatiile. La povesti de genul asta pentru mine e important sa-mi clarifice lumea. Actiunea mi-a placut, mi-a placut si lumea, atat cat am aflat despre ea. Au fost cateva idei originale. Mi-au placut cateva personaje: pe langa Hei care e deosebit, se remarca Misaki si November 11. Dar seriei i-a lipsit sclipirea.

Faptul ca au lasat loc de continuare nu ma multumeste, din ce in ce mai multe serii vor sa continue, nu sunt tocmai fan al seriilor lungi. Povestea asta o doream terminata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Jan 11 2008, 12:48 AM
Post #17


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Tocmai ce am terminat de vizionat si ultimul episod... mi-a placut mult de tot serialul. Intr-o mare de mediocritati cred ca s-a descurcat destul de bine.
Povestea e buna, chestia cu contractele si renumeratia e chiar originala, doar ca nu m-am putut abtine sa nu identific mai multe asemanari cu late seriale. In primul rand, fiind si facut de bones, mi-a aduc aminte extem de mult de wolf's rain in ceea ce priveste personajele, si felul de interactiona intre ele (cam toate ajung sooner or later sa se confrunte sau macar sa se intalneasca). Mi-a mai adus aminte si de xmen din motive usor de inchipuit, puterile speciale ale fiecaruia. Apoi detectivul si prin stilul in care era desenat, imi aducea putintel aminte de detectivul care era obsedat sa il prinda pe lupin, imi scapa numele acuma.
Mi-a placut la fel de mult Hei, dar cred ca Mao m-a amuzat cel mai tare din tot serialul. Si totusi, daca stam sa analizam nu era doar o pisica ce putea sa vorbeasca, nu-i asa muza-chan? Insa tind sa fiu de acord cu tine la lipsa de explicatii, si pe final nu intelesesem ca lumea mai multe chestii. De unde aparusera acele gates, ce erau ele pana la urma, sau ce genera acele anomalii ce se aflau in interiorul lor. Si mai multe chestii care vad ca -sau multumit cu explicatii de genu, nu se stie exact de unde au aparut sau de ce.
Per total e un serial bun si chiar de recomandat daca cineva intreaba de anime noi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 11 2008, 09:21 AM
Post #18


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



cilu:
QUOTE
Si totusi, daca stam sa analizam nu era doar o pisica ce putea sa vorbeasca, nu-i asa muza-chan?


Mao e un contractor care si-a platit contractul si acum este nevoit sa traiasca in corpul unei pisici. Asta s-a inteles de la inceput. Remarca mea din primul post imi e specifica (nu esti tu inca obisnuit cu stilul meu :) ), pentru ca ideea asta nu se potriveste cu restul lucrurilor din anime. Anime-ul e destul de matur si serios, in general, iar "motanul" e prea copilaros. Oricum, au dat-o in bara dupa aceea mult mai rau, cu detectivul si asistenta lui, pe care i-am detestat. Episoadele cu ei au fost cele mai proaste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Jan 11 2008, 10:17 AM
Post #19


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Poate ca se putea fara cei doi, pentru ca nu au avut un rol consistent, dar pisica, Mao, mi-a placut destul de mult ca si comic relief sidekick. Sunt impartit intre a-ti da dreptate la chestia cu lumea serioasa si aparitiile lui Mao (sincer la final mi-a parut rau dupa el) dar tot am senzatia ca, pe undeva a dat bine (risca sa ma cuprinda un sentiment de tristete care de la texhnolize incoace nu m-a mai prins in animeuri, de destin tragic etc., lume sumbra. etc)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel_without_wings
post Jan 26 2008, 08:46 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 24-March 07
Member No.: 4.012
Points: 150
Gender:



tocmai l-am terminat (mi-a luat cam patru zile...ce sa zic...im hooked daca mi se permite un mic englezism <_< ) si simt nevoia sa-mi dau cu parerea. mi-a placut, m-a intrigat, ost-ul este foarte fain...si sunt de acord cu faza ca hei aminteste de spike... finalul n-a fost tocmai genial dar la cate finaluri nasoale am vazut cred ca merge...mi-a amintit un pic de finalul de la wolfs rain (desi parca ala mi-a placut mai mult).
si dupa hei si ochii lui, cred ca personajul care mi-a placut cel mai mult a fost Yin. in ciuda lipsei de expresie din ochii ei mi se pare cumva cel mai implicata emotional...si cu cat tace mai mult cu atat mi se pare ca-i mai trista si se adanceste mai tare in liniste. dealtfel, legatura ei cu hei m-a fascinat... parca se inteleg instinctiv.
a, si....ca ultim detaliu (ca sa ma dau mare ca am cultura cinematografica <_< ) tipu mare (ca fizic) si tare (ca puteri) care umbla mereu cu amber si care trebuie sa manance oua mi-a amintit de filmu' lui besson: léon ditamai asasinu' platit care bea lapte ca ...e sanatos.... <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:18 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |