Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Now and Then, Here and There


Vebby
post Aug 6 2007, 09:03 PM
Post #21


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Stiam eu... :P
Here
Topics merged ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jul 1 2008, 07:48 PM
Post #22


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Am vazut si eu primele 5 episoade, dupa care am renuntat. Animeul e bun, chair foarte interesant, te prinde, dar pur si simplu nu-i genul meu. Atata rautate si suferinta intr-un sg anime.... parca autorii s-au straduit sa scoata in evidenta tot ce e mia rau si mai josnic din fiinta umana. It was just painfull to watch. E ca un cosmar din care vreau sa ma trezesc (brr, si acum cand imi aduc iar aminte de el...it makes me sick).
povestea e fara indoiala interesanta, te prinde, chair daca nu este printre cele mia originale. Personajele au reprezentat o alta problema pt mine : parca erau unele mai nebune decat altele - Hamdo chiar era un perosnaj nebun, dar si resut, toti subordonatii, care ii executa ordinele orbeste, si chair Shuu - common, personalitatea lui ultra genki e ireala : e un copil, ce ajunge intr-o alta lume, este torturat cumplit, si totusi el se gandeste la Lala ru si o incurajeaza pe Sara ? probabil un om normal nu ar rezista in asemenea conditii, nu un copil.
Inca doua lucruri care care mi s-au parut nerealiste :
- Hamdo : as vrea sa inteleg si eu care e motivul pt care armata sa (care di nce a minteles era recrutata cu forta) il ascutla atat de orbeste - sunt nebuni cu totii ? ce se afla in spatele puterii lui Hamdo ? de ex. Abelia, un personaj cu capul pe umeri, dar care asculta orbeste de o paiata ? (poate doar daca e indragostita de el, dar totusi..).
Monarhii absoluti din evul mediu utilizau gratia divina pt a fi ascultati (erau alesii lui Dumnezeu). Hitler era un personaj foarte carismatic, asa s-a impus in fata multimii si superiorilor. Comunistii la noi aveau in spate tancurile sovietice. Dar Hamdo ?
- intr-un episod, are loc o tentativa de asasinat la Hamdo. 2 indivizi reusesc sa treac de toate garzile, sa se strecoare prin labirintul Helliwodului, sa ajunga la rege, iar acolo efectiv se impleticesc, nu-s in stare sa ucida un bufon, care tremura ca varga. What kind of morrons are those ? au dat dovada de abilitati extraordinare pana acolo, iar la rege....

Oricum, animeul e interesant, bun, merita vazut, dar cu conditia sa stii in ce te bagi... 4/5
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Jul 1 2008, 09:39 PM
Post #23


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Tocmai de asta e interesant, pentru că prezintă psihologia de masă īn faţa unei situaţii extreme. Instinctul de conservare proprie primează, apoi grija pentru cei apropiaţi. Grija pentru comunitate sau naţiune şi principiile morale vin abia la urmă. Hitler nu şi-a datorat poziţia doar faptului că a fost carismatic ci pentru că a pus īn mişcare (şi a făcut parte din) mecanisme care au pus marea masă īn faţa faptului īmplinit. Īn starea lor "naturală", spre care tind īn mod normal toate societăţile moderne, cetăţenii nu sīnt deloc pregătiţi să facă faţă unei asemenea situaţii. Mai ales dacă ea intervine treptat şi menghina se strīnge īncetul cu īncetul. E foarte puţin probabil ca īn aceste condiţii oamenii să reacţioneze īn număr suficient şi suficient de bine organizaţi pentru a contracara problema. Sigur, după o vreme apar reacţii, rezistenţă, organizare subterană, dar sīnt talente care-s formate ca răspuns la problemă, deci iniţial ele nu există.

Revenind, nu ai nevoie de forţe deosebite pentru a impune o dictatură sau un regim totalitar. Atīta vreme cīt ai o metodă simplă şi directă de-a lovi īn orice individ, şi atīta vreme cīt ceilalţi mai au ceva de pierdut, e suficient.

Vorbeşti de personajele care sprijină īntr-o oarecare măsură regimul lui Hamdo. E vorba de toate personajele. Toţi, pīnă şi Shuu, īl sprijină, īn măsura īn care fac compromisuri şi nu se revoltă făţiş. Dacă suficient de mulţi oameni ar spune NU pe faţă s-ar crea o reacţie īn lanţ. Dar nu e realist să te aştepţi la o asemenea reacţie, din motivele de mai sus. Puneţi-vă īn locul celor din serial. Ştiind că voi şi familia şi prietenii pot fi omorīţi sau īncarceraţi, cīţi ar alege o revoltă directă?

Pe de altă parte, există personaje care se mint singure. Din diverse motive. Pentru unele e o metodă de evadare, de auto-justificare. Unele sīnt prinse īn reacţii de tip militar, īn principii rigide care nu le permit să nu urmeze ordinele. Altele sīnt idealiste. Altele sīnt dezinformate, victime ale propagandei -- tu ca spectatori ai ocazia să vezi că Hamdo e nebun, dar marea majoritate a cetăţenilor simpli nu-l văd niciodată, ei văd doar soldaţii şi aud ce li se dă să audă.

Ştiu, e groaznic, iar marele merit al lui NTHT este tocmai că-ţi arată cum se īntīmplă acest lucru aparent incredibil. Nici eu nu pot zice că l-am urmărit cu plăcere, dar īl apreciez pentru ce-a reuşit să facă. Cred că merită să strīngi din dinţi şi să-l urmăreşti pīnă la capăt (nici nu e foarte lung).

Shuu e un personaj extraordinar (firesc, din moment ce a fost ales ca personaj principal al unui asemenea serial). Are principii morale extrem de puternice şi are tăria de-a şi le urma chiar şi īn condiţii extreme. Nu-s mulţi oameni ca el şi mi se pare normal să ţi se pară incredibil. Uite, poza pe care-am ataşat-o mi se pare cel mai frumos moment din serial, īn ceea ce-l priveşte pe Shuu. E un moment din deşert, după ce Lala-Ru īşi pierduse o cizmă. După care vine scena asta, īn care vezi că poartă unul dintre adidaşii lui Shuu. Atīt, nu-s replici pe tema asta. Avea nevoie de ceva şi el a ajutat-o. Ăsta-i Shuu. E stupid de simplu şi pare incredibil dar ăsta-i el.

Attached thumbnail(s)
Attached Image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jul 2 2008, 10:00 AM
Post #24


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



da, Shuu si soldatii de jos se tem ca vor fi pedepsiti, dar eu ma refeream in special la superiori - de exemplu Abelia, care il cunoaste pe Hamdo, si stie ce fel de om e. Abelia pare o persona cu capul pe umeri, si totusi executa orbeste ordinele lui Hamdo. de ce ? care este motivatia ? de ex., la un moment dat, intr-o lupta, Hamdo ordona sa traga cu un tun (sau ma rog, o arma teribila) - rezultatul e ca si proprii soldati sunt macelariti, au loc pierderi mari. Abelia ezita, dar accept pana la urma. De ce ?
imi vine foarte greu sa cred ca Abelia chiar crede in bufonul asta. doar il cunaoste destul de bine, asa ca de unde atata devotament ?

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Jul 2 2008, 01:35 PM
Post #25


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Militarii sīnt īndoctrinaţi să respecte ordinele. Organizarea de sus īn jos a armatei impune acest lucru pentru maximă eficienţă, iar soldaţii şi ofiţerii īşi īnsuşesc o filozofie īn care executarea ordinelor devine parte integrantă din codul lor. Şi are prioritate īn faţa oricăror altor considerente. Un soldat care nu respectă acest cod se compromite īn primul rīnd īn proprii lui ochi. Nu uita că nu e doar o convenţie ci loialitate completă, īn care soldatul crede.

Evident, există situaţii īn care un ordin contravine bunului simţ, decenţei, moralităţii etc. Dar odată că, prin aderarea la codul militar, responsabilitatea inferiorului e transferată superiorului prin acord tacit; apoi, se presupune că superiorul deţine mai multe informaţii, are mai multă experienţă, deci are o viziune mai largă.

Problema cu acest sistem e că, la fel ca īn cazul despotismului, trebuie să speri că ai parte de superiori care iau deciziile corecte. Iar soldatul crede puternic īn acest sistem şi nu discută ordinele.

Aşa că Abelia poate ezita, dar tot ce-am zis mai sus o face pīnă la urmă să se conformeze. Hamdo e comandantul ei şi nu poate să nu-i respecte ordinele fără a se rupe de tot ce este ea ca soldat. Pentru orice soldat actul revoltei faţă de ofiţer este un act traumatizant. Legătura cu superiorul direct este extrem de puternică, aşa trebuie să fie pentru că el este cel pe care te bazezi şi īn care trebuie să ai īncredere orbeşte că te va scoate viu din orice confruntare. Ruperea acestei relaţii e o rupere de orice stabilitate şi normalitate. Se recurge la ea doar după grave īncălcări ale īndatoririlor ofiţerului faţă de cei din subordine, īn principal a acordului tacit care spune "ai loialitatea mea dar ai grijă să mă conduci bine". Deci neglijarea responsabilităţilor sau a grijii pentru vieţile soldaţilor. Ori Hamdo nu īncalcă acest cod. Agresiunile lui sīnt īndreptate īn general spre civili, nu soldaţi. Cīnd pedepseşte soldaţi o face sub pretextul disciplinării pentru nesupunere, o scuză pe care restul soldaţilor sīnt oricīnd gata s-o accepte.

Sigur, scopul primordial al armatei e protecţia populaţiei civile. Dar extrem de des se uită de acest lucru iar armata (şi codul ei) devin un scop īn sine. Centralizarea şi conducerea de sus īn jos fac destul de uşoară deturnarea unui aparat militar.

Abelia se află īntr-o poziţie foarte ingrată. Pentru a face lucrul "corect" (din punctul de vedere al spectatorului) ar trebui să-şi renege codul (decizie grea), să decidă că superiorul direct şi-a īncălcat īn mod grav atribuţiile (discutabil), să convingă de asta restul ofiţerilor şi soldaţilor (discutabil, din moment ce ea īnsăşi nu e convinsă) şi să fie gata să-i preia atribuţiile şi responsabilitatea dacă decide să-l răstoarne. Ori există un motiv pentru care ofiţerii īn armată au ranguri, fiecare rang reprezintă o anumită capacitate decizională şi de responsabilitate. E perfect posibil ca Abelia să nu creadă că ar fi īn stare să-i ia locul lui Hamdo, chiar dacă ar trece peste toate celelalte considerente. Repet, e vorba de responsabilitatea pentru vieţile tuturor celor din subordine. Nu e genul de responsabilitate pe care şi-o doreşte oricine, şi īn armată nu ţi-o iei singur īn general ci ţi se conferă odată cu rangul cīnd cei mai experimentaţi ca tine decid că ai devenit destul de capabil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:23 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |