Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mahou Shoujo Madoka ★ Magica


nezumichan
post Jul 14 2011, 10:05 AM
Post #1


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Mahou Shoujo Madoka★Magica

(IMG:http://i106.photobucket.com/albums/m253/cristina89_2006/28483l-1.jpg)(IMG:http://i106.photobucket.com/albums/m253/cristina89_2006/29685l.jpg)

Aparut: 7 ianuarie 2011 - 22 aprilie 2011
Episoade: 12
Genuri: Magic, Psychological, Thriller, Seinen
Producatori: Aniplex, Shaft, Nitroplus, Aniplex of America

Synopsis
Beloved family, good friends, laughter and tears - these things make up the ordinary life of Kaname Madoka, a second year student of Mitakihara City Middle School. One night, Madoka dreams of a mysterious dark haired girl struggling against a terrible evil; the next morning she discovers that the girl, Akemi Homura, has transferred into her class. This encounter will lead to an incident which will alter Madoka's fate forever.

(IMG:http://i106.photobucket.com/albums/m253/cristina89_2006/th_bscap0000-3.jpg)(IMG:http://i106.photobucket.com/albums/m253/cristina89_2006/th_bscap0001-3.jpg)(IMG:http://i106.photobucket.com/albums/m253/cristina89_2006/th_bscap0003.jpg)(IMG:http://i106.photobucket.com/albums/m253/cristina89_2006/th_bscap0005-3.jpg)
(IMG:http://i106.photobucket.com/albums/m253/cristina89_2006/th_bscap0009-3.jpg)(IMG:http://i106.photobucket.com/albums/m253/cristina89_2006/th_bscap0010-2.jpg)(IMG:http://i106.photobucket.com/albums/m253/cristina89_2006/th_bscap0011.jpg)(IMG:http://i106.photobucket.com/albums/m253/cristina89_2006/th_bscap0012-3.jpg)

Din moment ce nu exista un alt topic pentru acest anime in afara de cel de la sync si nu pot posta acolo, here's a brand new one pentru oricine vrea sa il discute.
Lucrul care m-a frapat la acest anime a fost ca nimic nu e ceea ce pare la inceput. Orice parere ti-ai face despre personaje, despre directia in care se indreapta povestea, pe parcurs se dovedeste a fi cu totul altfel. E greu spre imposibil sa ghicesti ce urmeaza sa se intample, iar acest lucru reprezinta un mare plus pentru poveste. Iar intorsaturile pe care le ia actiunea sunt mind blowing. Nici daca vreau, nu pot gasi ceva sa reprosez acestui anime, exceleaza din toate punctele de vedere.
Eram sigura ca imi va place coloana sonora inca dinainte sa il vad, Kajiura Yuki face intotdeauna o treaba exceptionala. O tot ascult de vreo 4 zile incontinuu. Iar "Magia", melodia fetelor de la Kalafina, demonstreaza inca o data (de parca ar mai fi fost nevoie) ca muzica lor e de o calitate superioara.
E o serie pe care niciun fan anime nu trebuie sa o rateze si cu asta am zis tot.
And now, a more detailed opinion seasoned with spoilers ^_^
Pentru inceput, as vrea sa me refer un pic la Kyuubey. Ce mi s-a parut interesant la acest personaj e ca nu e nici bun, nici rau, cu toate ca m-a cam enervat la un moment dat. But he makes a valid point. Prin intermediul sau e abordata ideea speciei superioare si se incearca sa ni se demonstreze ce inseamna aceasta superioritate. Exemplul cu animalele domestice pe care le crestem ca le mancam mi se pare ilustrativ pentru aceasta idee. Pana la urma, e natural ca o specie superioara sa se foloseasca de cele inferioare ei dupa cum considera necesar. Nu e vorba de bine si rau aici, pur si simplu asa stau lucrurile. Fie ca ne place sau nu, si noi, oamenii, suntem precum Kyuubey.
O alta idee care a fost explorata prin intermediul lui mi s-a parut cea a valorii sentimentelor. Ma gandesc ca ei erau superiori tocmai pentru ca nu cunosteau ce sunt emotiile si se ghidau dupa ratiune. Si, tocmai ca o ironie, energia de care aveau nevoie nu putea fi generata decat de fiinte care au sentimente. Ceea ce ii face pe oameni inferiori lor, totodata ii face si cumva superiori. Asta da paradox, unul foarte frumos si sugestiv, din punctul meu de vedere. Eu vad in asta faptul ca trairile sufletesti ne pot fi slabiciuni cateodata, dar, in acelasi timp, sunt cele care ne intaresc si ne dau puterea de a depasi orice obstacol.
Ceea ce ma face sa ma gandesc la Homura. E de departe personajul meu preferat. Mi se pare fantastic cat devotament a demonstrat fata de Madoka, cat efort a depus, cat chin a indurat. Cu putin inainte de a-i spune lui Kyuubey dorinta sa am realizat ce urma sa se intample, am pus totul cap la cap si mi-a venit sa plang pentru ea. E un personaj extraordinar, o iubesc.
Madoka mi-a fost si ea draga. Daca potentialul ei crescuse doar datorita intoarcerilor in timp ale lui Homura, dorinta ei din final demonstreaza ca Madoka insasi este un personaj ce straluceste prin propria sa valoare, nu doar prin consecintele actiunilor altcuiva.
Sayaka mi s-a parut cam pripita in dorinta ei de a deveni Puella Magi, dar intentiile ei au fost bune. N-am putut sa nu ma intristez din pricina iubirii ei neimpartasite, it broke my heart.
Mami a fost draguta, dar nu m-a impresionat cu mult. M-a afectat intrucatva moartea ei care a venit atat de rapid, dar atat. Observ ca in momentele de criza isi cam pierde mintile. Cand a avut accidentul de masina, s-a salvat doar pe sine, uitandu-si parintii. Cand Homura le spune adevarul despre Soul Gems o ia razna si o omoara pe Kyouko, spunand ca asta e singura solutie. Pentru cineva care pare atat de kakkoi si care dorea sa le fie mentor lui Sayaka si Madoka, ma asteptam la ceva mai mult din partea ei. Nu imi e antipatica, dimpotriva, dar s-a dovedit a fi mai slaba decat ma asteptam.
Nu ma asteptam, in schimb, sa imi placa asa mult de Kyouko cum am facut-o la final. E un personaj admirabil. M-a intristat povestea ei, imi e si greu sa imi imaginez cata disperare este necesara pentru ca un preot devotat sa isi piarda mintile in halul acela. Faptul ca a incercat din rasputeri sa o ajute pe Sayaka si felul cum ii distruge vrajitoarea m-au facut sa o indragesc.

Cam atat am avut de spus, posibil sa mai fi avut idei si sa le fi pierdut pe drum. Cred ca nici nu mai e nevoie sa mentionez ca primeste 10 din partea mea :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Sep 27 2011, 11:38 PM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Tocmai astazi am vazut si eu ultimul episod, deoarece am urmarit seria de la Aishiteru Subs, iar ei tocmai au terminat-o. Pot spune ca anime-ul asta a fost un pic ciudat pentru mine si am impresia ca mi-a schimbat un pic perspectiva asupra anime-urilor care sunt foarte bine clasate pe mal, anib, ann etc. (doar putin, nu aveam o parere prea diferita nici inainte de Madoka).

Sa incep cu inceputul: anime-ul incepe destul de incet, primele 2 episoade prezentand practic personajele si o parte din legile universului, deci daca nu ai putina rabdare cu el, s-ar putea sa nu ti se pare prea atragator din episoadele astea. Trebuie sa ai rabdare pana la episodul 3, unde pun pariu ca a atras marea majoritatea a fanilor. Desi avand gauri in poveste (ca mai toate povestile din anime-urile nou iesite), mi-a placut mai mult decat ma asteptam pana pe la penultimul episod. Penultimul episod m-a facut sa ma scarpin in cap, pentru ca ultimul episod sa ma dezamageasca total. Rareori (adica nu-mi amintesc sa se fi mai intamplat, mai exact) finalul unui anime m-a facut sa ma gandesc serios la ce ma uitasem pana atunci si sa-mi dau seama de atatea gauri in poveste.

De acum incolo, o sa vorbesc de chestii specifice, ca sa arat ca nu vorbesc eu prostii si sunt vreun hater, caci nu sunt, pana spre final, mie mi-a placut chiar mult seria asta. So, SPOILER AHEAD. Cititi, doar daca vreti sa aflati chestii importante din poveste.

Finalul... Oh boy, finalul. Daca nu-l mai faceau, filosofi ramaneau, ca sa zic asa. Sa incep cu inceputul (sfarsitului): dorinta Madokai care practic recreaza lumea la un stadiu aproape identic cu cel din episodul unu. Poate ca initial multora li s-a parut genial, super iestet, genul "Ah-ha, ia de aici Kyubey, sa te vedem acum!", doar ca NU a fost deloc asa. Ganditi-va putin. Obiectiv. Chiar asta era cea mai inteligenta dorinta pe care o putea pune? Sa refaca lumea la fel, doar ca in loc de vrajitoare, la tipii rai li se zic monstri nu-stiu-cum. Ce rost avea, de fapt? De ce sa nu-si doreasca ca universul sa aiba pur si simplu energie infinita si sa nu mai fie nevoie de Incubatori? Sau alte nu-stiu-cate dorinte care ar fi fost mai de bun simt decat ce si-a dorit ea. In fond, ea n-a schimbat NIMIC esential. Ilogica e si mai mare atunci cand te gandesti ca scopul suprem al lui Kyubey, cu care ne-a innebunit 11 episoade, era sa stranga energie de la magicience, ca sa nu vina sfarsitul universului sau asa ceva. Asa-i? Pai si atunci nu putea pur si simplu sa spuna "NU ba, dorinta asta nu se poate, oricat de mare si tare ai fi tu!" si astfel ar fi salvat munca pe care o depusese de x mii de ani?

Si de aici am inceput sa ma gandesc serios si au inceput sa curga gaurile din poveste...
Homura avea puterea de a calatori prin timp si de a ingheta timpul. Practic, asta o facea cam cea mai puternica fiinta din universul anime-ului. Teoretic, ea n-ar fi putut sa fie invinsa de nimeni. Putea pur si simplu sa inghete timpul si sa invinga pe oricine, oricat de mare si tare ar fi fost. CU TOATE ASTEA, fix in primul episod ea reusete absolut miraculos sa-l raneasca DOAR pe Kyubey si apoi sa-l si piarda, desi il urmarea, vezi Doamne, sa-l omoare. Cateva episoade mai tarziu, n-a avut absolut nicio problema sa-l omoare intr-o clipita. Dar primul episod era special, se termina naiba toata povestea daca il omora atunci. Gaura in poveste ca la carte.

Cum de Mami, desi experimentata, e invinsa de o vrajitoare noobie, dar Sayaka, desi tocmai devenise magiciana, e in stare sa invinga o vrajitoare? Nu e data nicio explicatie plauzibila. Gaura in poveste.

In episodul patru (parca) Madoka se duce sa se lupte cu o vrajitoare si fara vreun ajutor sau puteri, e aproape ucisa, evident. De ce prima care vine in ajutorul ei e Sayaka, cand magiciencele puteau sa comunice prin telepatie, iar Homura avea ca unic tel salvarea Madokai si era practic cea mai rapida magiciana din univers? Gaura in poveste.


Mai sunt multe, dar nu vreau sa fac aici eseu. Ideea e ca propriile reguli ale anime-ului se contrazic in ultimul hal, pentru ca-n final sa nu mai aiba absolut nicio logica, fiind introduse practic reguli noi, asa, din senin.

Totusi, cu toatea astea, Mahou Shoujo Madoka Magica nu e chiar asa de rau, daca puteti supravietui finalului care pe mine m-a dezamagit rau de tot si m-a facut sa vad si restul defectelor, atunci aveti un mahou shoujo bun chiar, doar sa nu va asteptati la nimic revolutionar. Imi cer scuze pentru mini eseu (mai aveam o tona de zis, dar am zis sa ma limitez la un spatiu rezonabil), dar se pare ca pe net, anime-ul asta e ultimul racnet, noul Haruhi practic, are niste note incredibil de mari pe mal, anidb si ann si se pare ca toti cred ca e absolut genial si cuvantul "gaura in poveste" n-are ce cauta aici. Vreau doar sa stiu daca mai e cineva care-mi impartaseste parerea, sau macar cineva care sa fi fost dezamagit de final, ca mine.





User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 28 2011, 01:10 AM
Post #3


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



I'll only say it once, toate post-urile mele pe acest topic vor contine spoilere. Cine n-a vazut animeul nu are ce cauta mai incolo de primul post.


O sa incerc sa umplu ceva din gaurile astea din poveste.

Finalul... Dorinta este inutila, blame Madoka for being an idiot, dar ce spui tu nu era posibil: nu putea cere energie infinita pentru univers. Toate dorintele erau implinite de Kyubey manipuland energia potentiala a fetelor. In cazul lui Madoka era o cantitate imensa, dar nu infinita, dorinta nu ar fi putut fi implinita. Ca ar fi existat o varianta mai buna decat cea pe care a ales-o e alta treaba. Kyubey was only rerouting their energy, not creating anything, that was the point of his mission after all.

Homura nu avea puterea de a calatori in timp, doar de a il ingheta. Calatoritul in timp se datora dorintei pe care o pusese si nu avea control asupra lui. Dorinta era de a retrai intalnirea cu Madoka si de a o proteja. Nu se putea intoarce decat inainte de a fi intalnit-o pe Madoka si numai atunci cand i se parea ca nu a reusit sa o protejeze. Cat despre puterea de a ingheta timpul aminteste-ti ca ele nu-si puteau folosi puterile la infinit si erau limitate de "negreala" din soul gem, asa ca era nevoita sa faca economie. Also, indiferent cat de utila si interesanta era puterea, avea 0 offensive power, era nevoita sa foloseasca arme conventionale vs magie.
Daca ai fi fost atent ai fi observat ca la inceput il omoara pe Kyubey, cel ranit pe care il "salveaza" Madoka era deja al 2-lea. Madoka nu era mahou shojo, folosea telepatia numai prin intermediul lui Kyubey, Homura nu avea cum sa stie unde se afla si ca se va intalni cu ea. That was just Kyubey's dirty plan. Din cauza ca nu stia ca avea nevoie sa se grabeasca nici nu folosea time freeze-ul, fie pentru a face economie fie pentru a nu-l lasa pe Kyubey sa-si dea seama de abilitatea ei.

Mami invinsa... she was caught by surprise? Really now, era normal ca vrajitoarele sa le mai pocneasca una cate o data la fete, Mami a avut ghinionul ca pocnitura sa ii distruga soul gem-ul. De unde stii ca vrajitoarea era noobie? Nu era un familiar care se transformase in vrajitoare, nici o fata care tocmai o luase razna, era un grief seed pe care Kyubey nu-l papase si din care a inviat o vrajitoare veche.

Despre Sayaka, she defeated a witch, what's so surprising? Everyone had their first time, era musai sa moara pentru ca nu avea experienta?
De ce a fost Sayaka prima care a venit sa o ajute pe Madoka? Mahou shojo puteau sa simta vrajitoarele pe o anumita raza, Sayaka a fost aproape. Again, Homura had no magical way sa o monitorizeze pe Madoka, iar in acel univers exista o oarecare ostilitate intre ele, so no traditional hanging around. Chiar daca a observat acea vrajitoare probabil ca nu i-a dat nici o importanta, mai ales ca a fost foarte slaba. Mami era moarta, Kyoko inca nu venise in oras, so that's about it, noone else to save poor Madoka.

Nu am stat sa caut gauri in poveste, probabil exista, dar cele mentionate de tine cu siguranta nu fac parte din ele.
Finalul nu a fost nici pe gustul meu, as fi preferat ceva gen erase the incubators from existence, dar nu pot spune ca nu a fost totusi enjoyable.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Sep 28 2011, 02:21 AM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Yay! Ma bucur ca mi-a raspuns cineva. Ma gandeam ca n-o sa am cu cine vorbi...

Si eu avertizez ca e SPOILER de aici inainte. Nu cititi, decat daca vreti sa aflati ce se intampla in anime.

In legatura cu dorinta finala a lui Madoka mi-ai dat dreptate, deci nu cred ca mai e nevoie sa comentez.

Eu n-am zis ca Homura putea calatori in timp oricand vroia ea. Am inteles si eu ca ea se intoarcea mereu in timp doar in 'bucla' aia, doar pe perioada aceea, pana la sosirea Noptii Walpurgiei. Dar nu crezi ca faptul ca se putea intoarce din nou si din nou pe perioada aia, plus puterea ei de a ingheta timpul ar fi insemnat ca in cele din urma ar fi fost imposibil sa nu gaseasca o cale de a invinge vrajitoarea aia mare si rea? Ea parea sa invinga vrajitoarele 'obisnuite' fara probleme, deci nu putea pur si simplu sa invinga 10, 20, 30, 40... 100 si sa stranga si sa pastreze toate acele Seminte ale Mahnirii pentru lupta cea mare? Oricum as privi situatia, Homura tot mi se pare cea mai puternica de departe. Nu ar fi avut nevoie decat de putin cap pentru a rezolva problema, fapt care dovedeste ca ea nu e decat un mijloc pentru aia care au creat anime-ul de a avansa povestea. Pur si simplu, ca pe o papusa, o pun sa faca ce vor ei, cum le e lor mai convenabil pentru poveste, fara sa se gandeasca un pic ca poate ar fi trebuit sa-i dea si ei un creier si chiar s-o puna sa incerce sa salveze situatia. Multe anime-uri fac chestia asta, dar aici e mult prea evident ca sa treci cu vederea.

Faza de la inceput cu Kyubey... Nu, chiar n-am observat ca-l omoara si ca ala ranit e deja al doilea. Pe bune, chiar nu-mi amintesc. Zi-mi mai exact unde momentul in care iti dai seama ca ala e al doilea. Eu vad doar un Kyubey plin de sange, urmat de Homura.
Si oricum, fie ca tine. Era al doilea, da? Putea sa fie al o mie unulea, ca ideea mea ramane in picioare si anume faptul ca fusese ranit DOAR de Homura si nu ucis, pe cand cateva episoade mai tarziu, il spulbera intr-o clipita fara sa-si faca griji de economisirea energiei sau de orice altceva. Homura nu stia ca avea nevoie sa se grabeasca? Serios? Cum poti sa spui asta? Deja incerci sa creezi scuze pentru ea, nu sa vii cu explicatii plauzibile. Da, mi-o si imaginez, incercand asa sa-l omoare mai 'casual', fara graba, statea sa-l chinuie probabil... Doar ca pisicutza era nemuritoare, n-avea absolut nicio logica. Daca ar fi vrut sa-l omoare, ar fi facut-o rapid, ca sa nu-i scape. Orice altceva ar fi insemnat ca n-ar fi vrut de fapt sa-l omoare. Daca nu vroia sa-si dezvaluie puterea in primul episod, atunci de ce o face mai tarziu? Ce se schimba? Asta dupa mine e o scapare serioasa a scriitorilor. De ce naiba sa mai arati ca-l poate omori intr-o fractiune de secunda, daca la inceput ai aratat-o ca a reusit cumva doar sa-l raneasca grav?

"That was just Kyubey's dirty plan?" How so? Ce vroia sa reuseasca? Sa o faca pe Madoka sa-i fie mila de el si sa se transforme in mahou shoujo? Chiar nu inteleg aici la ce te referi, so I won't expand any further.

Faza cu Mami, ok, fie ca tine. Aici presupun ca se pot gasi explicatii mai usor (chiar daca anime-ul nu-ti da niciuna). Mie mi se pare pur si simplu o chestie menita sa socheze si atat. De ce sa omori un personaj dupa doar 3 episoade? Ca sa sochezi doar, alt motiv nu gasesc. Povestea putea la fel de bine sa mearga mai departe si fara evenimentul asta. Nu schimba, in esenta, absolut nimic. Deci ok, poate ca am gresit sa-i zic 'gaura', dar tot e o chestie ieftina care mai bine nu se facea.

Faza cu Sayaka, ok, din nou presupun ca poate fi explicata usor, dar mie mi se pare pur si simplu o scena slaba. N-avea si ea nevoie de putin antrenament? O arunci asa direct intr-o lupta si ea... trebuie neaparat sa castige, ca altfel gata cu povestea. Adica e din nou o unealta evidenta a scriitorilor de a pune personajele ca niste marionete pe o scena si a le face sa faca ce vor ei doar de dragul povestii, fara prea multa logica.

Faza cu Sayaka salvand-o pe Madoka... nu mai comentez aici. Doar ca e foarte 'convenabil' ca Homura vine fix cand se termina lupta si nicio clipa mai devreme...

E cam tarziu acum (ok, foarte tarziu XD), ca mai aveam de zis legat strict de final, ca vad ca eu m-am cam intins sa zic mai mult de restul seriei, desi finalul m-a deranjat cel mai mult. Mai e si maine o zi. Adica... azi, dar mai pe lumina. :P

Edit (dupa ce m-am trezit XD):
Legat strict de final, like I said, dorinta Madokai practic reseteaza totul, facand ca intreaga poveste de pana atunci sa para total lipsita de sens. Ea nu schimba absolut nimic in esenta, doar numele tipilor rai.
La final, de ce doar Homura si fratele Madokai isi aminteau de ea? Asa de random e chestia asta incat te doare capul. Ce explicatie da anime-ul pentru asta? Absolut niciuna, arunca si chestia asta la fel ca multe altele acolo, pentru a incerca sa impresioneze.
De ce are Homura la final puterile Madokai? Alta chestie aruncata asa, last minute, poate mai impresionam 2-3 pusti...
Ce vrea sa reprezinte scena din final de tot, cu Homura intr-un fel de desert, batandu-se cu o armata de monstri de-aia? Si puterea aia total lipsita de logica? Sigur, aia e practic un mesaj ca o sa vina probabil si sezonul 2. Dar daca sezonul 2 nu mai vine? Daca trebuie sa vedem primul sezon asa cum e, fara sa ne furnizam singuri explicatii care in anime sunt inexistente? Stiu ca finaluri deschise sunt cu tonele... dar parca cu mai multa logica decat ce e aici, unde e o chestie asa de random incat stau si ma gandesc cum de nu au aratat-o pe luna sau in spatiu? Era si mai socant, nu? Asta e problema mea. Poate ca le-a mers scriitorilor pana spre final, dar tentativele de a soca din ultimul episod sunt absolut puerile si total nereusite pentru cineva care se gandeste mai multe de 3 secunde la ce se intampla pe ecran. Si stiu ca Madoka nu e vreun Death Note, anime-ul asta clar nu face apel la ratiunea noastra, ci incearc a sa ne atinga la sentiment, sa ne impresioneze acolo. Deci Madoka se sacrifica pentru restul lumii, asta e ideea, da? Cum e posibil sa fii miscat de asta in vreun fel cand ea nu face absolut nimic? Ea doar isi pune o dorinta. Deci practic ea doar cere sa i se indeplineasca dorinta ca era ea 'special' si nu face absolut nimic de una singura, ea nu munceste, nici macar nu gandeste, daca luam in calcul dorinta copilareasca si prosteasca. Ah, da si inca o chestie, ca mi-am amintit. De fiecare data cand Homura se intorcea in timp, Madoka devenea mai puternica. Ce logica e posibil sa existe in spatele ideei asteia? Pe bune, are vreo logica? Mie mi se pare total aiurea, n-are niciun sens. Din nou, daca taceau, filosofi ramaneau...

Pacat, ca anime-ul avea potential. Si poate ca asta m-a deranjat cel mai mult. Ultimul episod a fost o palma peste ochi, parca ne-au spus scriitorii "uite bai, facem pipi peste primele 11 episoade si voua tot o sa va placa". Nu, nu o sa ne placa la toti. Din pacate, majoritatea nu are dreptate mereu (de fapt, asta se intampla destul de rar), iar majoritatea care a fost absolut uimita de anime-ul asta ca si cum ar fi fost ceva revolutionar a fost pacalita de niste trucuri ieftine si nu s-a gandit cu adevarat la ce se intampla pe ecran de fapt.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 29 2011, 11:25 AM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... seria pentru mine are 11 episoade care sunt reusite prin puterea de socare/suprindere a privitorului, modul in care se recreeaza genul mahou, univers/atmosfera bine imaginat/a insa slab realizat grafic (ma refer strict la dimensiunea vrajitoarelor ce pur si simplu mi-a lasat o impresie de lispa totala de imaginatie in a crea ceva palpabil sa dimensioneze negativismul/haosul acelei lumi) si nu in ultimul rand the sound... personajele sunt o contradictie pentru mine... imi plac si le detest in acelasi timp, insa cred ca per total definesc seria... ultimul episod adica 12 este rezultatul impotentei imaginatiei si lipsa de creativitate a authorilor/scenaristilor niponi din sec 21... asta a devenit o maladie ce a ucis deja fenomenul Anime... cam la asta se rezuma pentru mine Madoka...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 30 2011, 12:23 AM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Va fi un sezon 2? O.o Nu am auzit nimic. Si oricum, daca se decid sa faca inca unul just for the fans it would be a totall fail cuz Madoka is dead and how do you make a Madoka series withouth a Madoka in it? Will she return as a ghost? :P

Dupa ce am citit ce at scris voi aici ma simt cam prost sa day copy paste la cuvintele voastre asa ca o sa o spun pe scurt.
Idee noua si refreshing, realizare buna pana la ultimele episoade cand au dat fail 100%. Was this anime too epic to have a proper ending? O.o
Hai ca nu am eu nimic impotriva finalurilor fericite. Chiar mi-au palcut in Steins;Gate si Red Line chiar daca au fost un pic cam cheesy, dar, dupa cum a mentionat si Terry: ultimul episod a fost complet lipsit de sens. Iar prima data am dat vina pe traducerile celor de la Cihiro si am revazut versiunea de la gg, dar ultimul episod a ramas fail oricum. Cred ca inainte sa-l scoata si-au propus: "let's put a lot of awesome elements in this, like "very cool" fighting scens and "flashy" flash backs. They'll be so confused that they'll just say it's awesome either way and that they can't reach the "epicness" behind our pure "nothingness".
Am fost foarte dezamagita si de faptul ca dau cu Mami prin noroi. Am apreciat acest personaj din cauza atitudini ei calme si abilitatea de a se stapanii. Faptul ca ea e singura care devine berserk la aflarea adevarului mi s-a parut putin cam meh. Nu vreau sa cred ca atitudinea ei calma era o masca. Eu chiar cred ca era un stil de viata pe care si l-a format pentru a face fata stresului.
Anyway, Mami's still my favorite from all the girls. Si ma rog, ca nu si-a salvat parintii...nu stiu daca puteai sa salvezi mai mult de o persoana, sau daca da, trebuia sa aduci mai multa disperare, iar un singur soul gem nu ar fi fost suficient. Madoka was kinda special. Also, ea era cu parintii ei in timpul accidentului? Nu-mi amintesc sa se fi mentionat asta.... And don't you dare say she's not cool XD.
Pana la urma, cel mai egoist personaj a fost Homura. Nu-i pasa de nimeni in afara de iubirea ei eterna, Madoka. I shared no tears for her :P . She failed flat in anything she did anyway....like almost all of them actually >.<.

P.S.: Terry, ca sa fiu sincera, nici nu am observat acele gauri de care vb. tu, dar acum ca le-ai mentionat tind sa-ti dau dreptate. Chiar putea fi mult mai bine gandit :( .
Oricum, a fost un anime surprinzator si chiar daca s-au folosit de trucuri ieftine pe multi au reusit sa-i tina lipiti de ecran in timp ce se uitau la acest anime. Eu ma numar printre aceia ^^.

So, yeah, enjoyable anime; don't search too deep in it or you'll get disappointed.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Sep 30 2011, 11:55 AM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Tessa, cred ca la mine e exact invers cu personajele fata de cum ti s-au parut tie. XD
In primul rand, am si eu o parere asemanatoare cu a lui Sidonix, in sensul ca fiecare personaj are si caracteristici care ma enerveaza, dar si caracteristici care-mi plac.

Initial, si mie mi-a placut Mami, dar sincer, in primele 3 episoade nu prea are cine sa-ti placa in afara de ea, avand in vedere ca despre restul nu prea invatam nimic si episoadele astea sunt (pe langa introducerea personajelor si elementelor de baza ale povesti) concentrate pe Mami. Apoi ea moare. Si devine brusc mai putin interesanta, ca pur si simplu n-ai destul timp sa te obisnuiesti cu ea si sa-ti pese, in doar 3 episoade e doar asa, o aparitie meteorica. Apoi, dupa ce ma gandesc eu un pic mai mult what she really was about... devine cel mai neplacut personaj pentru mine. Dintre toate fetitele magiciene, ea era singura care parea sa 'promoveze' vanatoarea asta de vrajitoare, singura care parea sa le incurajeze pe restul sa devina si ele magiciene. Face pe mentorul si sincer, pe tot parcursul aparitiei ei de la inceput, denota asa, un fel de aroganta care se dovedeste a fi de fapt prostie atunci cand moare atat de usor in episodul 3. Anime-ul, like I said before, nu explica in mod clar CUM reusete ea sa piarda lupta aia si sa moara asa usor, dar justificarea cea mai logica presupun ca e ca a fost pur si simplu aroganta si neglijenta si a subestimat vrajitoarea aia. Apoi, spre final, cand o ia razna, o omoara pe Kyoko si incearca sa o omoare si pe Homura, inainte sa fie ucisa ea de Madoka. Asta arata clar de ce Homura nu avea incredere in ea si mi se pare foarte justificat lucrul asta. Tipa era instabila.

Homura, ca tot am zis de ea, imi place mai mult, desi initial nu-mi placea ca pur si simplu nu stii destule despre ea incat sa-ti pese. Intr-adevar, ea esueaza din nou si din nou, nu prea-i iese nimic, iar infatuarea ei cu Madoka devine enervanta la final. Adica era mai bine daca o faceau baiat sau daca spuneau clar ca iubirea ei pentru Madoka nu e platonica, ca nu se poate sa suferi si sa te chinui atat de mult pentru o persoana pe care o iubesti doar 'ca prietena'. Daca era indragostita de ea, atunci da, e putin mai logic ce face, ca atunci cand esti tanar si indragostit, cam esti in stare sa te arunci in fata glontului pentru iubit/iubita (teoretic). Dar anime-ul nu face absolut nicio referire macar la o iubire mai mult decat platonica. Totusi, asta e un anime care la final se foloseste de vechea poveste cu Jesus Christ care moare pentru noi, deci sa faca vreun fel de referire la iubirea (altfel decat platonica) intre doua fete e out of the question. Si legat de faza cu sacrificarea unui nevinovat pentru pacatele altora... As vrea si eu sa intelegea odata lumea ca nu e absolut nimic bun, nimic de aplaudat, nimic just in chestia asta. Un nevinovat moare ca sa-i salveze pe aia 'pacatosi'. Pai si astia ce-au facut oare ca sa merite chestia asta? Dar bine, daca faci parte din aia care au calcat stramb, e normal sa zici ca da, e foarte nobil, asa se face. De ce sa platesc eu? Las' ca vine unu nevinovat sa moara pentru mine. Much easier. Problem solved.

Hai ca m-am intins iar... XD. OK, next. Madoka. In 10 din 12 episoade plange. Nu-mi place absolut nimic la ea. Un personaj generic care in alte anime-uri e doar episodic. Aici se incearca pe post de protagonist. Whatever...

Sayaka primeste cred cel mai mare numar de episoade in centrul carora se afla. E cea care are, din punctul meu de vedere, cam cel mai bun motiv sa devina magiciana. Ea chiar are o dorinta logica pe care o vrea indeplinita. E indragostita si, like I said, nu gandesti prea clar atunci... Nu e un personaj rau, dar nici unul care sa iasa in evidenta, in ciuda numarului mare de episoade dedicate ei.

Kyoko e un personaj mai slabut, cred eu. Initial, pare sa fie asa, pe cont propriu doar, apoi face o schema kamikaze prin care contrazice cam toate celelalte trasaturi ale ei. Mda... Mai weak decat Syaka, dar pe de alta parte, ea si primeste mult mai putine episoade.

One last thing. Fenomentul anime (si implicit, industria anime) nu e deloc pe duca, din punctul meu de vedere. Madoka e cel mai bun exemplu. Atunci cand un astfel de anime strange un numar atat de mare de fani si are un buzz fenomenal in jurul lui, atunci iti dai seama ca japonezii inca mai strang destui bani si fani, incat sa o tina asa mult si bine. Trist e ca anime-urile cu adevarat bune par intr-adevar sa fi trecut de mult. Dar eu sunt optimist si ma gandesc ca inca mai sunt sperante sa mai vedem cate un anime care merita pe sezon. Trebuie doar sa nu ne facem nicio asteptare till the final credits start rolling.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 30 2011, 01:32 PM
Post #8


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Eh, ca mai sunt si unele cu finaluri acceptabile. Finaluri epice mai putine. Desi, finalul din gilgamesh pe mine m-a lasat placut surprinsa ^^. Si nu cred ca anime-urile de calitate sunt pe duca. In fiecare sezon au fost 2-3 care s-au ridicat la nivelul asteptarilor mele sau m-au facut sa-mi spun: "Ma bucur ca l-am incercat!". Acum trebuie sa te gandesti ca ele sunt clasate si pe genuri. Cam in fiecare sezon o sa avem: un shoujo/josei [cateodata din fiecare gen cate unul], un action-psihilogical, un action-ecchi, one that tries to look diferent [sometimes that is succeed sometimes not], un harem, o comedie mai pe toate gusturile, o comedie shounen 100%, ceva cu lolis, ceva mistery-detective, un shounen-ai, un shoujo-ai, un slice of life, un shounen action 100% with no story si inca cateva de umplutura care [chestie confirmata in sute de anime-uri pana acum] ajunge pe lista doar ca sa aiba destule anime-uri pentru sezon si pentru ca o sa coste putin realizarea acestuia. Cele de umplutura sunt low budget, deci si normal ca nu o sa fie mare lucru de capul lor. Deci, in concluzie, daca "din greseala" nu-ti plac toate genurile mentionate mai sus, slabe sanse sa-ti placa tot ce apare sau nici chiar marea majoritate dintre ele ^^. In special daca dau fail chiar la genul care te interesa mai mult clar ca o sa fi dezamagit. Cum au dat in ultima vreme fail la genul shoujo cu X nr. de Otome Games sau crappy mangas about being cool and popular <.<.

Acum, revenind la subiect. Pe mine Mami m-a fermecat chiar daca ii se acorda mai putina atentie. Ok, so poate ca e instabila [desi eu nu cred asta] aroganta de care vb. tu e de fapt o arma a ei. O forma de a se convinge pe sine ca e buna si poate. Faptul ca vrea ca sa nu fie singura in lupta ei cu vrajitoarele ii evidentiaza foarte bine caracterul ei uman. Da, consider ca Mami e cea mai umana dintre ele pentru simplul motiv ca are si "cade in pacate" precum frica de singuratate si dorinta de apreciere. Pana la urma acestea sunt nevoi umane fara de care nu putem trai. Si ii accept si inteleg toate actiunile. Pana la urma: "mi-e mila de tine, dar pentru mine mi se rupe sufletul" :P.
Probabil ca Mami a stralucit asa de mult si din cauza ca: Madoka e prea plangagioasa, Homura e enervanta cu iubirea ei pentru Madoka [care, dupa cum spui si tu, ar fi avut logica doar daca ar fi fost baiat], Sayaka e prea mandra iar Kyoko e prea irealista. Odata vrea sa o omoara, apoi o ajuta...meh, personaj fara scop in viata.
Desi, daca ar fi sa aleg, dupa Mami, Sayaka ar fi adoua pe lista preferintelor. Dar oricum, Mami le depaseste cu mult pe restul in opinia mea. Are si un caracter mai complex [sau asa am ajuns eu sa-l vad]. Anyway, Mami FTW! XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Sep 30 2011, 02:57 PM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



OK, Tessa, Mami e clar personajul tau preferat (so I'll stop picking on her XD). Si iti dau dreptate in ceea ce ai spus, ea chiar e cea mai 'egoista' si plina de defecte omenesti dintre personaje, ceea ce o face intr-adevar cea mai umana. Si legat de backstory-ul ei, eu cred ca ceea ce a facut ea salvandu-se doar pe sine e ceea ce ar fi facut 9 din 10 oameni in realitate (poate chiar mai multi...). Faptul ca ne punem pe noi insine pe locul unu nu e un defect, din punctul meu de vedere, ci o calitate. Daca n-am face-o, n-am putea trai si am muri in masa incercand sa-i salvam pe cei din jur. That's not how the world works (or should work).

Legat de anime-urile de calitate din ultimii ani... E adevarat ca inca mai sunt anime-uri care merita vazute, dar anime-uri cu adevarat epice eu n-am mai vazut de ceva vreme. Si uite niste exemple: ultimul anime cu adevarat 'de povestit nepotilor' (adik care a avut si buzz in jurul lui, care a fost adorat de multime si care, in ciuda acestui fapt, chiar a fost de calitate, de la cap la coada) a fost Fullmetal Alchemist Brotherhood, in anul 2009; a mai fost apoi Clannad After Story din 2008, care la fel a avut buzz, note gigantice pe mal, anidb, ann etc. si totusi a fost si de calitate cu un final infinit mai emotionant decat ce-a incercat Madoka (chiar daca in esenta poate fi criticat ca tot la fel, a cam 'resetat' povestea); si ar mai fi filmul Suzumiya Haruhi no Shoushitsu din 2010, care la fel, avand stampila 'Haruhi' pe el, a fost primit ca leacul pentru cancer de majoritate, dar in ciuda acestui lucru, a fost ceva de calitate. Probabil ca mai pot fi alese cateva si eu nu pot spune ca m-am uitat la absolut tot ca sa spun sigur ca doar astea sunt cele mai epice anime-uri din ultimii ani, dar astea mi se pare, fara subiectivitate, ca au atins sweet spot-ul in ceea ce priveste raportul parerea majoritatii/calitate reala. Asa, dupa mine ar mai fi multe care sunt de nota 9.50 pe putin, precum Toradora, Time of Eve, Higashi no Eden, Kara no Kyoukai, Casshern Sins, Skip Beat, Rebuild of Evangelion 2.0 s.a.m.d. Dar astea sunt alegerile mele personale, nu pot sa le sustin cu aceleasi argumente legate de parerea majoritatii sau de note primite (desi toate au note foarte bune, dar nu chiar de nivel de 'masterpiece').

Deci... repet, parerea mea e ca astea epice au cam apus, dar nu scot de tot din discutie posibilitatea (mica, ce-i drept) sa mai vedem ceva cu adevarat bun in anii urmatori. Pana la urma, printre toti cei care creaza anime-uri in Japonia, poate ca mai rasare vreunul care sa poata scoate din joben un anime de nivelul celor mentionate mai sus. Speranta moare doar atunci cand dau faliment toti producatorii de anime-uri si se inchid portile industriei pe bune (which I don't really see happening any time soon).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Sep 30 2011, 02:58 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



N-am vrut initial sa ma bag in discutia asta, dar simt nevoia sa ma leg de ceea ce spuneti voi legat de Homura pentru ca nu sunt de acord. De ce doar daca era indragostita de Madoka actiunile ei ar fi avut sens? Iubirea are atatea forme si nuante, iar multe dintre acestea sunt chiar mai puternice decat sensul erotic la care va ganditi voi. Si eu am cateva persoane pentru care cel mai probabil as face eforturi asemanatoare cu ale ei, deoarece inseamna enorm pentru mine si ocupa un rol important in viata mea. Dar va asigur ca nu sunt indragostita de ele, I'm straight >.> Dimpotriva, mie mi s-ar fi parut cu mult mai putin semnificative sentimentele ei daca ar fi fost treaba asta, pentru ca ceea ce am perceput eu era mult mai pur si mai puternic. Presupun ca depinde de personalitate, iar cea a lui Homura, initial o persoana retrasa, nesigura si slaba atat fizic, cat si emotional reprezinta un cadru propice pentru dezvoltarea unui astfel de sentiment. Pentru multele lipsuri pe care le are, ea compenseaza prin taria sentimentelor ei si prin dedicatia fata de Madoka. Daca ar fi fost o flacara din aceea care iti ia mintile, eu ma indoiesc profund ca ar fi rezistat atat, ca ar fi luptat la fel de mult si s-ar fi schimbat atat de drastic. Astfel de trairi se sting imediat, pe cand la ea e clar ca nu e asa. Si nu, nu este nici obsesie, nici nebunie, nici nimic altceva inferior la care v-ati putea gandi. Eu nu pot si nici nu vreau sa o percep ca pe altceva pentru ca mi s-a parut o idee superba, parctic e ideea de baza a animeului si a fost o supriza extrem de placuta sa vad o poveste centrata pe asa ceva si nu pe clasicul girl x boy/ boy x boy/ girl x girl. Si nu, nu este nicio tenta de shoujo-ai aici, oricat s-ar insista pe asta. Imi pare rau pentru cei care nu pot vedea ce vad eu. Asa cum si lor poate le pare rau de mine si zic ca sunt nebuna :lol: Oi fi, dar prefer nebunia mea, prefer sa cred ca exista astfel de sentimente curate si persoane care le pot nutri si lupta pentru ele.
Cam asta vroiam sa zic, mai mult nu ma bag in discutie pentru ca eu am parerile mele, voi pe ale voastre si, oricat le-am discuta, nimeni nu isi va schimba punctul de vedere. Am vrut doar sa ma exprim pentru ca am simit ca prea nu i se da credit lui Homura cat ar merita, macar o parere de bine sa fie pe aici si pentru ea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 30 2011, 03:28 PM
Post #11


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



@Terry, Masterpieces sunt greu de gasit pentru ca sunt relative. O serie precum Toradora pe care tu o consideri geniala eu am considerat-o ok si putin cam lenta. Tot asa o serie precum Hanasaku Iroha in care am ajuns sa ma regasesc foarte mult si pe care o consider un masterpiece prin simplul fapt ca e refreshing altii au considerat-o plictisitoare. Iar tot ce tine de Haruki urasc din tot sufletul XD. Concluzie: there is no such thing as an ultimate epic anime [Cu atat mai putin unul pe care toata lumea sa-l considere epic. E imposibil, suntem prea diferiti], but you can find one that is epic for you and that's the only thing that maters ^^. Sfat: nu te mai luat dupa ratings. Ai fi surprins cate "personal masterpieces" am gasit eu dupa ce am inceput sa ignor ratingurile [like: Red Garden, Gilgames, Hana Yori Dango etc.] ^^.
QUOTE
parerea mea e ca astea epice au cam apus

Poate cele epice pentru tine. Eu anul acesta am gasit 4: Shiki, Steins;Gate, Hanasaku Ironha si Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai. Si repet, sunt epice in ochii mei. Nici nu trebuie sa fie in ochii altcuiva, pana la urma aici e vorba de parerea mea :P . Cum la fel nu consider nici jumatate din titlurile mentionate de tine mai sus ca fiind epice :P .
Si mersi ca nu te-ai mai legat de Mami. *pune cutitul inapoi in sertat* Some other time I guess, some other time XD.
QUOTE
N-am vrut initial sa ma bag in discutia asta

De ce? That's, kinda like, the entire point of this forum XD. Si dupa ce te-ai si chinuit sa-l faci si a stat o perioada la dospit hai sa-l coacem [populam cu ceva posturi, opinii XD].
QUOTE
iar multe dintre acestea sunt chiar mai puternice decat sensul erotic la care va ganditi voi.

Hai sa gandim realist. Cazurile in care un prieten sare in fata unei masini ca sa-si salveze prietenul sunt de 1 la un milion. Cazurile in care sotul/sotia sau iubitul/iubita face asta sunt incomparabil mult mai multe. Pur si simplu se formeaza o alta legatura intre 2 persoane care vor sa-si petreaca restul vietii impreuna si 2 care se intampla ca momentan sa fie prieteni. E un alt tip de atasament de aceea si sacrificiile facute vor fi in comparatie cu aceasta legatura. Si eu nu m-am gandit deloc la ceva erotic, doar m-am gandit ca iubirea dintre un baiat si o fata mereu va fi mai puternica decat cea dintre doua fete [excluzand shoujo-ai-ul aici :P ].
Meh, cred ca si elpreda o placea pe Homura. Poate mai vine pe aici sa te sustina. Mie mi s-a parut oarecum ciudata dragostea ei, dar recunosc ca a fost un personaj care m-a enervat constant in serie si probabil de aceea si parerea negativa :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Sep 30 2011, 03:48 PM
Post #12


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
De ce doar daca era indragostita de Madoka actiunile ei ar fi avut sens? Iubirea are atatea forme si nuante, iar multe dintre acestea sunt chiar mai puternice decat sensul erotic la care va ganditi voi. Si eu am cateva persoane pentru care cel mai probabil as face eforturi asemanatoare cu ale ei, deoarece inseamna enorm pentru mine si ocupa un rol important in viata mea.


Ai o perspectiva foarte naiva si asa... inocenta (nu te supara pe mine ca spun asta, ca intentia mea nu e sa te supar, imi amintesc si eu o perioada in viata cand aveam aproximativ aceeasi perspectiva asupra vietii XD). E foarte adevarat ce spui tu, iubirea are foarte multe nuante, dar cea la care ma refeream eu e, fara dubiu, cea mai puternica. Poti sa-mi spui tu ca iti iubesti parintii, fratii, prietenele, dar iti garantez ca atunci cand incepe sa-ti bata inima serios pentru vreun baiat, esti in stare sa faci lucruri pe care initial nu credeai ca le vei face. Ca asta e efectul pe care il are sentimentul asta asupra noastra, de bine sau de rau, ne cam ia mintile si nu ne mai lasa sa judecam corect. Acum, celalalt gen de iubire, platonica, poate fi puternica, dar nu e genul care sa-ti ia mintile, e genul care te lasa sa gandesti clar si gandind clar, esti mai putin dispus sa sari in fata unui glont (vorba vine) pentru o prietena, decat pentru iubit. Cel putin, asta e perspectiva mea, dupa ce am trecut de prima faza a adolescentei (adik am cam trecut de adolescenta intru-totul teoretic XD).

Si din cauza asta, sacrificiul suprem pe care il face Homura pentru Madoka, caci e un sacrificiu suprem, isi risca si isi iroseste viata pentru a o salva pe ea, e mai putin plauzibil daca spui ca doar tinea asa la ea drept prietena. Uite... in timp ce scriu randurile astea, ma gandesc ca acum cativa ani nici macar nu m-as fi gandit sa pun sub semnul intrebarii atitudinea Homurei, dar acum... perspectiva mea s-a schimbat, parerile mi le-am modificat un pic (sau un pic mai mult). Presupun ca se numeste maturizare, desi mie nu-mi place sa-i zic asa... nu prea-mi plac oamenii care sunt extrem de maturi si uita sa mai fie si copii. Ca, hai sa recunoastem, doar atunci cand esti copil, te distrezi cel mai bine.

Edit: Tessa, sunt total de acord cu ce ai spus tu legat de anime-urile asa-zis 'epice' (e un cuvant tare nepotrivit, intr-adevar, dar il folosesc in lipsa de ceva mai appropriate), dar eu nu m-am referit la preferinte personale, din contra, am incercat clar sa fac o distinctie intre ce-mi place mie personal si ceea ce e pe placul majoritatii si totusi e de calitate. La asta m-am referit prin anime-uri 'epice', nu anime-uri care-mi plac mie, tie sau lui x, ci anime-uri care plac unei mari majoritati, anime-uri in jurul carora se face o valva fenomenala si totusi, in ciuda acestui fapt, chiar sunt niste anime-uri de calitate. Atat. E adevarat ca in functie de gusturi, multi pot numi cate 3-4 anime-uri pe sezon care pentru ei au fost epice, DAR in ultimii ani anime-urile care sa fie si pe placul marii majoritati, dar sa fie si de calitate adevarata au inceput sa dispara. Madoka e exemplul de anime pe placul unei majoritati covarsitoare si totusi, finalul te face sa-i razi vreo 2 puncte, pe putin, din nota finala. Mai te gandesti un pic si la poveste si iti dai seama ca majoritatea nu prea a nimerit-o de data asta, caci nu e chiar asa de 'epic' pe cat e facut sa para.

Cat despre notele de pe mal, anidb, ann si alte astfel de site-uri, e adevarat ca niciodata nu trebuie sa te iei strict dupa ele, dar pentru mine, s-a nimerit ca multe dintre anime-urile clasate cel mai bine sa-mi si placa. Daca ar fi dupa mine, anime-ul numarul unu pe toate site-urile ar fi Eureka Seven, care e anime meu preferat all-time si totusi de-abia daca e in top 100 pe mal, mi se pare. Deci da, e bine sa te consulti cu astfel de site-uri, dupa mine, dar niciodata sa nu crezi ca daca un anime are nota 9.99, atunci ala e sigur super tare si daca unul are 6.50, atunci ala sigur e varza. Stiu ca suna cheesy as hell, but... think for yourselves is my advice. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Sep 30 2011, 11:57 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



QUOTE(Tessa @ Sep 30 2011, 04:28 PM)
De ce? That's, kinda like, the entire point of this forum XD. Si dupa ce te-ai si chinuit sa-l faci si a stat o perioada la dospit hai sa-l coacem [populam cu ceva posturi, opinii XD].
*


Pentru ca am fost ocupata, nu chiar mult, dar indeajuns cat sa apuc doar sa citesc posturile voastre, macar in diagonala. Si pentru ca interventia mea nu are sens, cum am zis. Voi ramaneti la parerile voastre, eu la ale mele. Nu am sa va conving de nimic si nici voi pe mine. Am vrut doar sa imi exprim ideea vizavi de Homura, asa cum si tu ai aparat-o pe Mami fiindca ti-au placut anumite lucruri la ea. Si la celelalte aspecte discutate pe aici treaba sta la fel. De exemplu, mie mi s-a parut ca a avut un final foarte bun. Dar in fine...

@Terry_SOAD: Nu ma superi, God forbid. Am o limita de toleranta destul de mare pana sa ma supere/deranjeze/enerveze ceva. Zici ca iti par inocenta? As vrea eu sa fiu. Serios, viata era mai frumoasa la 17 ani, cand visam cu ochii deschisi.
Probabil motivul pentru care am aceste convingeri sunt experientele personale, care ne modeleaza pe toti in mod diferit. Eu ma consider destul de matura. Si am ajuns la concluzia ca iubirea cea erotica, pentru un baiat in cazul meu, nu este forma suprema de iubire. Am descoperit alte feluri de iubire pe care le consider mult mai profunde si mai insemnate. Un baiat poate sa imi ia mintile pentru o perioada, dar cand trece, nu mai ramane mare lucru. In schimb, un prienten nu iti ia mintile, se strecoara incet, uneori fara sa iti dai seama si, incet-incet, capata o mare insemnatate in viata ta. Evident, si astfel de relatii se pot incheia sau se pot raci. Dar, in general, relatia cu un prieten bun este mult mai de durata si mai rewarding decat altfel de relatii. Evident, depinde mult de persoanele implicate si de dedicatia fiecareia. Dar, in mare, un prieten adevarat nu dispare niciodata din viata si din sufletul tau. Pe prietena mea cea mai buna o cunosc din clasa I (adica de 14 ani). Sa nu vii acum sa imi spui ca indragosteala trecatoare de un baiat e mai importanta decat asta ca nu am sa te cred in veci.
Si, Tessa, treaba asta nu mi se pare nerealista, dimpotriva. E mai realista decat a face totul pentru o persoana care iti ia mintile pe moment. Sa te arunci in fata unei masini? Nu mi se pare neaparat o dovada suprema de prietenie. Evident, e un lucru nobil daca e facut cu acel gand. Dar nu e doar asta. Cel putin, eu nu doar la asta m-am referit la Homura. Faptul ca si-a riscat viata mi s-a parut chiar cel mai putin impresionant din ce a facut (in sensul ca restul a fost si mai important, cel putin in viziunea mea). Ce am apreciat cel mai mult a fost devotamentul si stoicismul cu care a indurat tot acel chin, repetarea acelei bucati de timp din nou si din nou, fara a se gandi nicio clipa sa renunte, fara a se lasa prada disperarii ca nu reuseste. Doar la final a aratat ezitare cand si-a dat seama ca mai rau ii face Madokai. Pentru ca pe ea gandul care o motiva era sa o salveze. Era singurul lucru care o impiedica sa se lase prada disperarii si nebuniei - because, really, she went through some rough times over and over again, multi in locul ei sigur ar fi luat-o razna la un moment dat. Poate o sa sune crud ce spun, poate e ora tarzie de vina, dar a-ti da viata e chiar mult mai simplu - pentru ca mori si nu te mai doare nimic. Dar Homura nu avea voie sa moara, nu avea voie sa se gandeasca la ea. Din momentul cand si-a pus acea dorinta, a renuntat la sine complet si a trebuit sa traiasca si sa lupte in continuare doar pentru altcineva. Sa nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa zic ca a muri pentru cineva e o nimica toata, Doamne fereste, doar vreau sa subliniez ca unele lucruri sunt chiar mult mai grele de atat.
Blah, n-am vrut sa scriu atat, sa imi fie cu iertare. Ma duc la culcare acum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 1 2011, 01:13 AM
Post #14


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Sa nu vii acum sa imi spui ca indragosteala trecatoare de un baiat e mai importanta decat asta ca nu am sa te cred in veci.

Sa inteleg ca tu nu crezi in fericiti pana la adanci batraneti. Vezi ca ideea asta o sa te lase singura la un moment dat :( . Nu indragosteala e cea care ii tine legati pe un barbat de o femeie, si nici certificatul de casatorie :P .
QUOTE
E mai realista decat a face totul pentru o persoana care iti ia mintile pe moment.

Hei, confunzi aici cuvintele lui Terry cu ale mele. Eu nu am spus ca esti dispus sa dai orice pentru o persoana care iti ia mintile pe moment. Eu am vorbit strict de persoana pe care o vezi ca si partenerul/partenera ta de viata. Aceea trebuie sa fie si iubita, si prietena si familie si trebuie sa fie o persoana cu care o sa te vezi impreuna pentru tot restul vietii. Si eu am o prietena foarte buna din clasa a cincea si ne intelegem foarte bine si vb. saptamanal la telefon chiar daca distanta ne desparte momentan, dar asta e irelevant deoarece tot nu as vedea-o niciodata ca fiind o persoana la care o sa-i dedic tot restul vietii mele in intregime: cum o sa fac cu partenerul meu de viata. Nu doar ca nu vreau, dar nici nu pot. Pentru ca nu poti sa te dedici 100% unei persoane care vrea la randul ei sa se dedice altei persoane. Iar o astfel de dedicatie implica mult mai mult decat o iubire carnala [erotica] sau cea pentru un prieten. E deja vorba de un atasament mult mai puternic. Atunci cand nici un pas nu il mai faci singura ci impreuna cu partenerul tau de viata. Tind sa-i dau dreptate lui Terry si sa-ti spun ca esti naiva, dar nu e vina ta, pentru ca momentan pur si simplu nu ai simtit nimic superior prieteniei. Si nu e nimic rau in asta. Ai timp destul sa le cunosti si pe celelalte mai tarziu. Si recunosc, si eu am simtit la fel ca si tine acum 2 sau 3 ani cand prietenele mele erau totul pentru mine. Nu ma intelege gresit, si acum le iubesc si m-as trezii in miez de noapte ca sa le ajut la nevoie, dar pentru persoana pe care o iubesc as face mult, mult mai mult! ^^
Ok, am cam deviat de la subiect. Scuze, doar ca m-au aprins foarte mult cuvintele tale deoarece mi-au trezit un deja-vu puternic: acums doi ani am avut aceeasi conversatie cu mama, doar ca eu eram in locul tau si ea era in locul meu explicandu-mi ca atat devotamentul meu pentru prieteni cat si cel pentru familie va pali in fata celui cu care imi voi petrece restul vietii.
Si stai linistita, nici eu nu au crezut-o atunci cum nici tu nu o sa ma crezi acum, but now that I look back at it, it's a funny memory. Maybe one day you'll look back at this conversation and smile to yourself also. *hugs*

Oh, si da, daca iti place un personaj iti place si cu asta basta. E abilitatea noastra extraordinara de a vedea doar binele in ceva ce ne place si de a vedea doar chestii rele la ceva ce nu ne place :P . I still love Mami! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Oct 1 2011, 08:05 AM
Post #15


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Ba da, cred in fericiti pana la adanci batraneti. Nu cred ca o sa mi se intample mie, dar meh, asta e altceva :lol: Inca nu am fost atat de ranita incat sa nu cred in iubire adevarata. In ce nu mai cred eu este acea nebunie de la inceput, cand te indragostesti si zici ca iti dai viata pentru persoana respectiva. Am fost asa a fost si a reprezentat o mare prostie din partea mea. Sa fi fost asta ce a indemnat-o pe Homura mie imi este greu de crezut pentru ca din chestia asta te trezesti la un moment dat, mai ales in situatia ei. Cel putin, eu asa cred. Voi evident, puteti crede ce doriti, eu nu incerc sa conving pe nimeni :P
Mda, aceea a vrut sa fie o referinta comuna la vorbele voastre, imi cer scuze daca s-a inteles gresit, dormeam pe mine si eram obosita pentru ca mai scrisesem niste argumentari in alta parte. Nu am avut de ce sa ma iau de faza cu partenerul de viata pentru ca la Homura evident nu e vorba de asta, in cel mai rau caz e ce a zis Terry.
Oricum, m-am intins cam mult cu subiectul acesta. Over and out :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Dec 12 2011, 11:50 PM
Post #16


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



So, tocmai am terminat si eu de urmarit acest anime si pot sa spun ca am fost impresionat si asta probabil se datoreaza in mare parte felului cum am privit la inceput anime-ul -> am crezut ca e acel gen in care the little girl saves the world with the "Power of Love"...nu a fost Love aici, ci Hope ("big difference, big surprise"). Totusi m-a surprins de cat de variat era inca de cand s-a vindecat violonistul si anime-ul a inceput sa capate din ce in ce mai multa culoare - apare un love triangle, apar efectele negative, un time traveller si, mai ales, apare adevarul.

Ce mi-a placut foarte mult la acest anime a fost the philosophy each charater acted acordingly to. Imi plac foarte mult acest gen de anime care te pun pe ganduri si they make you question your own existence -> gives me a reason to be emo (just, kidding)... Mistery a fost cheia acestui anime si l-am gustat din plin. Pt o clipa mi-a dat impresia ca a intervenit Kyubey in The Melancholy of Haruhi Suzumiya. Nu prea mi-a placut finalul: imi displace atunci cand unul dintre characters se sacrifica "for the greater good"...

In legatura cu personajele, nu stiu de ce, dar mi se par toate foarte bine-conturate si ca exista un scop si un rost in spatele tuturor faptelor lor.
Mami - este personajul care rolls the red carpet si introduce pe Madoka si Sayaka in poveste si le arata cat de frumos este sa fii Mahou Shoujou - lucru care o fascineaza in special pe Sayaka, si o va determina sa isi faca alegerea mai tarziu. Desi pare calma si stapana pe sine, faptul ca se simte singura si ca a si declarat ca plange in acele moment dovedesc faptul ca increderea de care da dovada cand lupta este doar pt a lasa o impresie buna. Ideea aceasta este subliniata in acel timp alternativ cand o omoara pe Kyoko. Moartea ei mi se pare ca are un roll foarte important pt poveste, pt ca astfel inteleg si celelalte 2 care sunt riscurile la care se expun daca aleg sa incheie contractul. Motivul pt care a murit (am inteles din commenturile de mai sus ca nu s-a inteles clar) se datoareaza, i.m.o, faptului ca ea isi purta Soul Gem-ul in par, and when her head was bitten off, the Gem was also destroyed (must have been chewed), thus resulting in her demise. Si-a jucat frumos rolul pana la sfarsit. Sa fi avut mai mult screen time, si poate as fi putut sa o inteleg mai bine...

Sayaka - mi se pare cel mai complex personaj si probabil si raspunsul la intrebarea "de ce a fost dorinta Madokai stupida?"... Dorinta Sayakai a fost ca persoana pe care o iubea sa se insanatoseasca...nimic mai nobil din partea ei, dar in cele din urma ea nu a avut nici un beneficiu in urma indeplinirii dorintei, din moment ce ala nu a dat 2 bani pe faptul ca ea ii fusese alaturi pe toata perioada spitalizarii lui si cum ii confess cineva, he jumps to the occasion. El nu a aflat niciodata cui ii datoreaza vindecarea lui miraculoasa si practic, cui ii datora insasi viata lui. Same with Madoka...nimeni nu a stiut de "sacrificiul ei suprem", si ea nu a avut nimic de castigat, poate chiar mai mult de pierdut. Revenind la Sayaka, eu pe ea o consider mult mai umana decat Mami, pt ca este personajul care evolueaza si reactioneaza cel mai firesc dintre toate -> se lasa cuprinsa de disperare atunci cand isi da seama ca dorinta nu ii aduce nici un beneficiu (nimic in lumea asta nu e gratis), iar faptul ca ea isi da viata pt fericirea altcuiva care uita ca exista in momentul in care ii apare altcineva in cale mi se pare o prostie. Nobletea este o calitate grozava (don`t get me wrong, nu sunt egoist, ci dimpotriva imi place sa ajut si sa fac sacrificii pt cei la care tin, dar in final eu nu raman decat cu sentimentul de implinire, care de cele mai multe ori, nu e destul din moment ce ceilalti nici nu au habar de sacrificiul facut). Un lucru care mi-a placut la Sayaka era atitudinea ei de "fighter of justice" si mandria de care dadea dovada in primele ei secvente cand a devenit Mahou Shoujou - mandria aceea s-a dovedit a avea 2 lame atunci cand incepuse sa isi piarda mintile si nu a mai respectat regulile jocului (nu si-a mai curatat Soul Gem-ul). Ea este o intruchipare a expresiei "Puterea corupe". Ea reactioneaza cel mai firesc, pt ca bucuria pe care o simti pentru cineva paleste in comparatie cu bucuria pe care o simti pt propria persoana. De ce sa fi fost ea fericita pt ca Kyosuke si-a recapatat viata si a ajuns sa fie cu (am uitat cum o cheama) in timp ce ea a facut sacrificiul suprem pt el?

Kyoko - un personaj pe care l-am admirat foarte mult pt egoismul de care dadea dovada la inceput. Intr-adevar, dupa ce esti de mult timp implicat intr-un joc si ai cunoscut greutati pe care nu multi au avut ocazia sa le intalneasca sau sa treaca peste, incepi sa inclini regulile cat poti de mult in favoarea ta pt a avea parte de cat mai multe beneficii. Ea demonstreaza ca nimic nu e mai important decat propria persoana, ca este vorba despre "survival of the fittest" si ca "there is no mercy for the weak". La final ea ajunge sa demonstreze ca "nici un om nu e o insula in sine", si recunoaste ca i-ar fi placut sa fie prietena cu Sayaka din moment ce dintre toate celelalte, ea ajunge sa o inteleaga cel mai bine, motiv pt care Kyoko o duce la acea biserica in the first place.

Homura - "mister" este cuvantul care o caracterizeaza cel mai bine, inainte de devotamentul (sau dragostea...call it however you like) de care da dovada. Este elementul care da savoare anime-ului pt ca ea este "something that is more than meets the eye" si este mereu cu un pas inaintea tuturor. Un lucru care nu il lasa sa se inteleaga la inceput este de ce ii refuza fericirea Madokai de a avea o dorinta indeplinita si viata aparent frumoasa si aventuroasa a unei Mahou Shoujou. Nu se poate vorbi de Homura fara a-l mentiona pe Kyubey care reprezinta cheia care pune toate lucrurile in miscare. Ura Homurei pt el nu este deloc justificata la inceput, ea ajungand un personaj negativ in ochii tuturor din cauza ca incearca sa omoare "the cute and cuddly-wuddly white cat-like thingy". Ce nu inteleg este de ce nu ii spune Madokai adevarul care cred ca ar fi scutit-o de foarte multe batai de cap inca de cand raneste al 2lea corp al lui Kyubey. Alta prostie pe care nu o inteleg este de ce se retrage cand apare Mami, cand evident o putea invinge cu usurinta, si astfel putea discuta cu Madoka. Dupa ce a vazut ca exista "magie", sunt sigur ca Madoka ar fi acceptat si faptul ca Homura era calatoare in timp, ca a fost tot timpul de partea ei si ca Kyubey nu este ceva demn de incredere.

Madoka - pe tot parcursul anime-ului, ea refuza sa dea frau liber unui lucru pt care multi s-ar fi aruncat cu capul inainte (lucru care este de admirat). Sacrificiile celorlalte personaje o ajuta sa inteleaga ca nimic nu e gratis, ca nu exista un drum scurt catre realizarea viselor, ca nu poti impaca pe toata lumea - desi cam la asta s-a rezumat dorinta ei. Este interesant de vazut cum Madoka este mereu pusa in situatia de a alege sa devina MS, dar ezitarile ei nu o fac o lasha, ci scot in evidenta faptul ca ea constientizeaza si riscurile si resposabilitatile care vin odata cu luarea unei decizii. In acele moment Kyubey devine foarte enervant pt ca o tot obliga sa faca contractul cu el. Ea avea aproape tot ce isi putea dori cineva, si de aceea nu simtea presiunea pe care o exercita Kyubey asupra ei. Pt ce sa renunte ea la fericirea si norocul de care nici macar nu era constienta? Celelalte fete ar fi vrut sa aibe o viata ca a ei. Practic Madoka e genul care daca nu are probleme, incepe sa si le faca singura.

Sfarsitul... Mda, recunosc ca a fost dezamagitor din moment ce "sacrificiul" ei aproape ca nici nu a existat. Nu a facut decat sa schimbe un pic regulile jocului. Faptul ca Homura ajunge sa aibe arcul ei la final nu are nici o noima, dar aici poate ca este o incercare de sfarsit apoteotic pe care autorii au incercat sa-l dea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Dec 15 2011, 12:32 AM
Post #17


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Nu voi sta sa analizez anime-ul in sine (ati facut-o voi foarte bine :D), dar vreau doar sa spun ca am inceput sa ma uit la Madoka cu gandul ca va fi o serie light.

Nu prea ma uit eu la majou shoujo si in afara de Sailormoon (pe care l-am vazut acum muuuult timp) nu am vazut altceva. Asadar, ma asteptam la ceva happy-go-lucky, cu transformari in rochite frumoase, "love power" si alte rahaturi din astea :).

Boy...was I in for a shock. Cel putin dupa episodul trei, cand a inceput sa bage ending-ul ala bestial (care acum imi e ringtone :D), cand au inceput sa apara vrajitoarele (design-ul a fost absolut genial de...confuz si disturbing in acelasi timp; ma simteam ca Alice in Tara Minunilor) si cand au inceput sa moara personaje (eu inca traiam cu impresia ca blonda va 'reveni' miraculos la viata in episoadele urmatoare, ca doar deh, e serie light, nu? <_< ) am inceput sa imi dau seama ca...this is something else. B)



Bine, poate ca nu sunt prea obiectiv, fiindca nu am vazut atat de multe anime-uri din acest gen, dar...cand ai un univers foarte bine creat, care te face sa te gandesti: "Huh, that sh*t could be real", personaje extrem de umane, care fac alegerile pe care le-ar face orice persoana in acea situatie (si sa nu uitam ca practic, fetele au 11-12 ani, nu?) si mai amesteci un pic de drama si sci-fi...you have a winner :).

Cu alte cuvinte, Madoka m-a luat frumos de mana si mi-a tras una peste cap, spunandu-mi: "Don't you DARE underestimate an anime genre again!!! <_< ".

Asadar, cred ca acum e momentul sa ma uit la mai multe majou shoujo si yaoi/yuri and sports anime; cine stie? Poate voi fi placut surprins, din nou :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 15 2011, 03:58 AM
Post #18


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Ok, am citit si eu ce ati scris... abia acum ( because at that time i got scared of those huge posts and bailed out).
First of all, I'm just so happy sa vad ca mai sunt altii pentru iubirea inseamna devotare completa, not just sex and wallets. Now, about Homura: nu, nu cred ca atasamentul ei fata de Madoka era ceva de natura erotica, dar mai important este ca a-ti omis un factor crucial. Toate aceste ipoteze ca un astfel de devotament se poate sau nu stabili intre prieteni de acelasi sex (not the gay kind) sau numai intre 2 parteneri de viata (straight or lesbian) se bazeaza pe experienta voastra de viata, intercatiunea cu alte persoane. Now try to see this through Homura's eyes: she's carrying greutatea singuratatii cu o crestere asimptotica infinita, then she meets someone who lifts all that from her heart. So what happens then? Nu, nu se ataseaza de acea persoana; because of the lack of experience, social outcasts nu pot gandi rational intr-o astfel de situatie, isi formeaza o imagine a acelei persoane in minte pe care o confunda apoi cu acea persoana. De multe ori se intampla ca varianta imaginara sa nu semene prea mult cu cea reala, si actiunile persoanei reale sunt judecate personalitatea variantei imaginare. In timp, dupa ce "the no more social outcast" ajunge sa cunoasca acea persoana, varianta imaginara se va apropia de cea reala pana vor coincide, exceptii rare fiind daca peroana in cauza sufera de vreo boala mentala. Problema cu Homura este ca din cauza lui Walpurgisnacht nu a reusit niciodata sa o cunoasca pe adevarata Madoka, as a human being with her good and bad, nu a vazut decat o repetitie a unei perioade scurte. Deci nu poti spune ca a iubit-o cu adevarat pe Madoka cu acel devotament complet in care cunosti acea persoana ca pe tine insuti, she was merely infatuated, obsessed with a perfect idea. But that's just the anomaly in Homura's case, nu poate fi aplicata in cazurile reale despre care vorbeati voi.
In legatura cu ce a-ti spus despre naivitate, iubire intre prieteni, parteneri de viata, nu imi pot da cu parerea intrucat nu am simtit niciodata vreun astfel de atasament fata de o persoana, be that family, friend or even myself. I believe I may be an emotionless bastard.

@Terry_SOAD About all those holes... Why should you care about them? Schweitzer story or not, this was one of the most enjoyable anime I've ever seen, and I don't believe you did not enjoy it as well despite all its flaws. If anything, toate neconcordantele astea sunt bune ca ne dau ceva despre care sa discutam aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Dec 15 2011, 11:14 AM
Post #19


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Nu mai stiu pe unde am auzit asta, dar este, cumva, planuit un sezon doi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Dec 16 2011, 11:57 AM
Post #20


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
@Terry_SOAD About all those holes... Why should you care about them? Schweitzer story or not, this was one of the most enjoyable anime I've ever seen, and I don't believe you did not enjoy it as well despite all its flaws. If anything, toate neconcordantele astea sunt bune ca ne dau ceva despre care sa discutam aici.


Pai asta a fost problema mea principala cu anime-ul asta, faptul ca a reusit sa ma pacaleasca si pe mine pana spre final si sa-mi placa destul de mult pana spre ultimele episoade. Apoi, dupa ultimele episoade (mai ales ultimul), n-am avut ce face decat sa ma gandesc din nou mai bine la ceea ce vazusem pana atunci si sa-mi dau seama ca 'I was duped'. Anime-ul nu era deloc asa de original sau cu o poveste asa de bine-gandita cum am crezut eu si daca ar fi sa-l compar cu ceva precum Sailor Moon pe care probabil ca 99% din noi l-am vazut cand eram mici, atunci Madoka ar arata ca un trabant pus pe langa un Rolls Royce. Pe scurt, m-am simtit jignit de final. Jignit si rusinat ca-mi placuse pana atunci anime-ul si in ultimele episoade producatorii au incercat sa ne bage pe gat ceva atat de ridicol in prostia lui incat eu unul nu pot trece cu vederea. Au stricat, pe final, tot ce cladisera, asta e parerea mea.

Legat de sezonul 2... nu stiu nimic de asa ceva, insa stiu ca se aude de un film. Ptr mai multe info-uri, mergeti aici.

Legat de 'the love issue', aici iti dau dreptate, elpreda, atunci cand spui ca depinde de experienta de viata a fiecaruia. Dar asta e ceva normal, tot ce facem depinde de asta, cine suntem depinde asta si evident ca fiecare interpreteaza lumea in alt fel. Eu unul imi sustin punctul de vedere exprimat si cu alte ocazii: sunt multe feluri de iubire, dar numai iubirea romantica te poate face sa actionezi in mod necugetat si, to put it in a melodramatic way, sa-ti distrugi viata pentru o alta persoana, fix asa cum face Homura. Problema cu genul asta de iubire in societatea noastra e ca e extrem de idealizata si oamenii nu pot decat sa zica lucruri de bine despre sentimentul asta si se simt aproape jigniti atunci cand vii si le spui ca iubirea poate sa si distruga vieti si ca, de fapt, din toate milioanele de cupluri de pe pamant, doar cateva (relativ 'cateva') se iubesc si se inteleg cu adevarat si stau impreuna because they love each other's company. La restul intervin alte chestii care ii fac sa ramana impreuna (bani, copii, familie, 1001 de alte interese, etc.). Si problema asta cu idealizarea chestiilor care ar trebui mai putin idealizate vine, intr-o mare masura, din astfel de 'pop culture hits', ca sa zic asa, precum Madoka, care idealizeaza unul dintre cele mi vechi si mai apreciate gesturi din istoria omenirii: sacrificarea unui om nevinovat pentru ca pacatele celorlalti sa fie sterse cu buretele si sa o poata lua de la zero (cu alte pacate...). Asa cum nu apreciez nici sursa la care fac referire, nu apreciez nici finalul din Madoka, care ne spune practic ca asta e 'the right way': sa gasesti pe unul destul de naiv si de inocent incat sa se sacrifice pentru ca tu ai omorat, furat, violat, terorizat etc. ca tu sa poti sa-ti duci viata mai departe eliberat de astfel de responsabilitati. E o idee perversa, jignitoare la adresa umanitatii noastre pe care eu n-o accept indifrent de cate Madoka-uri o sa vad si indiferent de cate premii si fani o sa aiba genul asta de anime-uri.

PS: Hai ca iar m--am intins sa scriu mini-eseu. Uf... sorry about that. Again.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:53 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |