Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Salaryman Kintaro


LArSON
post Sep 1 2006, 03:23 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Salariatul Kintaro este un anime cu tenta de GTO, cu o mai mica doza de comedie.

Este vorba despre un fost lider a unei bande de motociclisti foarte puternica (10000 de membri) care devine tata singur si se angajeaza la o mare companie. Desi este cea mai mica rotita din mecanismul corporatiei (este angajatul care ascute creioane) este cel care reuseste sa clatine corporatia pana la varf.

Am vazut momentan pana la ep.7 din 20 si abia astept sa le vad si pe restul. Seria a fost scoasa in format dvdrip mkv de anime-eternal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Sep 4 2006, 09:19 AM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Revin, l-am vazut pe tot, este absolut superb. Merita vazut de toti fanii GTO (desi nu e comedie) si de toti cei care vor sa mai invete cateva despre Japonia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ice hunter
post Sep 8 2006, 07:56 AM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 5-September 06
Member No.: 2.960
Points: 5
Gender:



Din pacate eu am vazut pana la episodul 15,dar mia placut la nebunie.Si am hotarat sa devin fan GTO
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sarkastik
post Jan 5 2007, 12:06 PM
Post #4


adapting to reality ...
**

Group: Members+
Posts: 75
Joined: 28-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.197
Points: 175
Gender:



Neavand ce face m-am apucat cam cu o saptamana inainte de Craciun sa-l trag de pe BoxTorrents (mai mult pentru ca era un numar mare de leechers ). Tin sa zic ca dupa ce am vazult primele episoade nu m-am mai putut dezlipi. Foarte bun serialul cu toate ca erau cam prea multe femei indragostite de el iar barbatii plang excesiv de mult.(ce vrei asa sunt barbatii adevarati :P ) In concluzie trebuie vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tanu
post Jan 5 2007, 04:18 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: 17-December 06
Member No.: 3.453
Points: 43
Gender:



Nice yo am vazut GTO si mi s-a parut mishto........ms ca ai spus ca mai exista ceva asemanator :D..........debea astept
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jan 11 2007, 10:26 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Mie mi-a placut mai mult decat GTO... Si iubesc GTO!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 26 2007, 08:36 AM
Post #7


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Vazut ...ii dau un 7 :). Posibil sa irit pe cei care s-au declarat fani ai acestei serii, dar comparatia cu GTO e net favorabila lui Onizuka-sensei. E adevarat ca intalnim o similaritate intre motivatiile lui Kintaro si Onizuka: scoaterea din blazare a angajatului/elevului japonez prin exemplu personal, cafteala si discursuri emotionante. Si cam atat. Salaryman Kintaro este o serie orientata ma mult spre elementul dramatic (nu intotdeauna reusit redat) si mai putin pe comedie. Kintaro proclama in nenumarate randuri ce mandrie e sa fii salaryman. Unica lui calitate, cea de a fi "true to himself" atrage atentia multor oameni importanti asupra lui. Totusi seria are ceva calitati cand e vorba de o imagine (cred eu) realista a societatii japoneze (excludem discursurile sforaitoare despre cum toti patronii japonezi sunt responsabili pentru angajatii lor si trebuie sa-i creasca cum isi cresc parintii bebelusii). Si inca o calitate (cea pentru care m-am uitat): micile jocuri politice, lupta corporatii birocratie care este de fapt morala intregului story.
Si geniala replica din ultimul episod (intre 4 oameni deosebit de puternici:
- Cine este acest Kintaro?
- Este hobby-ul nostru. Ce-ar fi sa te alaturi noua in cultivarea lui?"

... si m-am gandit la sirul de furnici din Monster ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Aug 15 2011, 03:40 PM
Post #8


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Aaare topic... chiar nu ma asteptam :lol: . Scuzati ca dezgrop iar un topic de mult timp abandonat. ^^"
L-am terminat acum vreo 2-3 luni cred... prima jumatate am vazut-o relativ repede, dupa care m-a cam plictisit. Mi s-a parut ca tot repeta ideile, chiar si unele intamplari semanau prea mult intre ele. Era insa amuzant cum toate femeile erau dintr-o data si de fiecare data "topite" dupa el. Discursurile lui Kintaro erau interesante la inceput, insa pe parcurs mi s-au parut ca nu prea se potrivesc cu ideea de "gang member" sau "salaryman" (dar ce stiu eu). Intr-adevar, partea ceva mai "realista" din anime mi s-a parut cea legata de jocurile politice, de birocratie si modul in care se realizeaza licitatiile pentru a obtine un contract... Nu e un anime extraordinar, dar nici nu mi s-a parut ceva foarte prost.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:34 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |