Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Te Consideri Sau Nu Otaku?

Te consideri sau nu otaku?
 
[ 46 ] ** [46.00%]
[ 46 ] ** [46.00%]
[ 3 ] ** [3.00%]
[ 5 ] ** [5.00%]
Total Votes: 100
Guests cannot vote 

kun san
post Oct 17 2007, 11:46 AM
Post #21


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



Da, bineinteles, un episod facut de BBC (una din cele mai conservatoare televiziuni - si nu in sens politic) este chiar cea mai buna sursa de documentare... :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sephiroth
post Oct 17 2007, 12:06 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 21-September 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.195
Points: 39
Gender:



Oricum este mai mult decat o definitie pe wikipedia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Oct 17 2007, 12:20 PM
Post #23


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



De fapt e mai putin... Japanorama este interesanta de vazut, nu zic nu, dar transmite o imagine inselatoare si slab documentata, axata doar pe sublinierea si ridiculizarea subtila (doar sunt britanici) a celor mai bizare elemente.
De fapt, prezinta ceea ce se asteapta oamenii sa vada, ca orice televiziune care se respecta.

Nu am pretentia sa explic eu mai mult, insa am umblat destul printre "otaku", mai precis Akiba-key ca sa imi dau seama ca nu sunt deloc asa cum isi inchipuie occidentalii (americani/europeni/romani) ca ar fi.

Eu zic doar ca Wikipedia da o explicatie corecta.

Cunosc si in Romania destul de multi oameni carora li s-ar aplica termenul otaku, fara ca ei sa aiba vreo legatura cu manga/anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 17 2007, 01:47 PM
Post #24


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Sephiroth:
QUOTE
Oricum este mai mult decat o definitie pe wikipedia.


Am citit si alte definitii inainte de a o recomanda pe asta. Am pus acest topic, in cunostinta de cauza. Si pentru ca ma intereseaza aceasta problema. Pe de alta parte, in lumea britanica, termenul e vazut, de cele mai multe ori, ca fiind ceva negativ, sau ca ceva ce nu e "cool", de aceea am si pus ultima obtiune "Consider termenul jignitor".

Daca vrei sa faci comparatii, uite alte definitii obtinute de pe google, dand search "otaku".

http://www.animetion.co.uk/glossary.htm
Otaku – A Japanese term used to describe hardcore fans which is often used to describe hardcore fans of sci-fi, computer games, anime and manga. Although used with pride by many western fans to describe themselves, the term carries as negative a connotation in Japan as 'Trekkie' or 'geek' does here. Pronounced ‘oh-tah-koo’.

http://www.animecritic.com/resources/glossary.html
o-tah-ku) In Japan, otaku is a fairly derogatory term used to describe an obsessed fan of something (not necessarily anime). In North America, however, the term is often a badge of honor for hard-core anime fans. Sometimes also used to refer to anime fans in general.

http://www.animeacademy.com/fut.php
Otaku (o-tah-ku): A fan on an extremely obsessive level. In Japan, a derogatory term. Used anywhere outside of Japan, otaku automatically refers to an anime obsession

http://www.urbandictionary.com/define.php?term=otaku
Otaku is the honorific word of Taku (home).

Otaku is extremely negative in meaning as it is used to refer to someone who stays at home all the time and doesn't have a life (no social life, no love life, etc)

Usually an otaku person has nothing better to do with their life so they pass the time by watching anime, playing videogames, surfing the internet (otaku is also used to refer to a nerd/hacker/programmer).

In the Western culture, people confuse otaku to be something positive like "Guru". If you think about it, it's not really good to be called a guru if it means you are a total loser who can't socialize with other people except through the Internet.

Other Japanese words which have been confused by Westerners also include but not limited to: Anime, Manga, etc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sephiroth
post Oct 17 2007, 02:12 PM
Post #25


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 21-September 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.195
Points: 39
Gender:



@ Muza Chan: Nu am spus ca ai postat in necunostinta de cauza sau ca vreau sa fac comparatii. Eu doar am vrut sa recomand si un material video, imi cer scuze daca am jignit sau suparat pe cineva.

Sorry pt offtopic acesta va fi ultimul meu post aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 17 2007, 02:21 PM
Post #26


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



N-ai jignit sau suparat pe nimeni, stai linistit! :) Eu am dat niste explicatii, relativ la poll.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Oct 25 2007, 08:18 PM
Post #27


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



QUOTE(Kisa @ Oct 15 2007, 03:17 PM)
Nu. :) Am avut o perioada in care as fi putut fi numita otaku, dar, din fericire, acea perioada a trecut.
*




Same here. :)


Deci am votat nu. Ma uit la anime-uri doar cand am timp liber si chef (se intampla sa treaca chiar si o saptamana si sa nu vad anime-uri deloc) ca sa ma pot uita din placere nu cu sila si cu ideea ca "trebuie, trebuie sa vad!". A fost insa o perioada cand eram obsedata rau si nu trecea zi cand sa nu ma uit la anime-uri (atunci ma uitam la televizor la ele si daca se lua curentul ma crizam rau :lol: ). Ma grabeam sa-mi fac temele ca sa apuc sa ma uit la ele linistita, ma rog...caraghios rau, cum a zis si Kisa.
Ma bucur insa ca am reusit sa fac din anime-uri un hobby, nu o obsesie.
Nu ma pot numi nici pasokon otaku si nici gēmu otaku deoarece au trecut zile cand nu m-am atins de calculator (si nu mi s-a intamplat nimic :) ) si chiar luni cand nu m-am jucat la niciun joc pe calculator.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Jigoku-Shoujo
post Oct 26 2007, 09:25 AM
Post #28


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 26-October 07
Member No.: 5.429
Points: 4
Gender:



io ma cred otaku deoarece de kte ori knd is la calculator io nu gasesc altcv mai interesant dekt lucrurile legate de manga-anime...........ktiva colegi de ai mei spun ca am luato razna cu animeurile (ei nus fani anime..ios singura fana anime din clasa de la mn;lol)
din cauza mea a inceput si Ana(cea mai buna prietena a mea) sa fie fana anime da nu cred ca ii otaku
:lol: :P ^_^
dak vreti sa vedeti site-ul meu piczo anime puteti da la website si gasiti 2 site-uri de ale mele(asta ii non-anime) dar pe pagina de enter este si ala anime
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Oct 26 2007, 05:04 PM
Post #29


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Nu. Si nu cred ca voi ajunge vreodata asa cum nu sunt dependenta nici de filme, nici de jocuri pc, nici de jocuri video, nici de forumuri (ok, s-ar putea sa ma insel in legatura cu ultimul :P ). Poate tine de controlul pe care il ai asupra propriei persoane (si poate la mine e destul de mare) insa nu inteleg cum altii pot ajunge la nivelul asta de obsesie. :(
Si eu ma uit la vreo 4-5 episoade de ceva pe seara. insa fac asta ca relaxare dupa o zi de munca 10-19 cand pur si simplu nu am energie de altceva decat stat in pat si urmarit seriale pe tv-ul meu cu ecran mare. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dmf
post Oct 26 2007, 05:13 PM
Post #30


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 535
Joined: 28-June 07
From: Constanta
Member No.: 4.576
Points: 1.330
Gender:



QUOTE(Daianara @ Oct 26 2007, 06:04 PM)
Nu. Si nu cred ca voi ajunge vreodata asa cum nu sunt dependenta nici de filme, nici de jocuri pc, nici de jocuri video, nici de forumuri (ok, s-ar putea sa ma insel in legatura cu ultimul :P ). Poate tine de controlul pe care il ai asupra propriei persoane (si poate la mine e destul de mare) insa nu inteleg cum altii pot ajunge la nivelul asta de obsesie.  :(
Si eu ma uit la vreo 4-5 episoade de ceva pe seara. insa fac asta ca relaxare dupa o zi de munca 10-19 cand pur si simplu nu am energie de altceva decat stat in pat si urmarit seriale pe tv-ul meu cu ecran mare. :)
*



pur si simplu prea mult timp liber :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demon Spirit
post Oct 26 2007, 06:09 PM
Post #31


The shadow lurker....
***

Group: Members+
Posts: 165
Joined: 5-October 07
From: Hell's control tower
Member No.: 5.280
Points: 399
Gender:



Am votat nu,dar sunt undeva la mijloc....adik nu ma uit fara odihna si fara sa fac altceva la anime-uri,dar nici o zi sa treaca fara macar sa fi vazut un ep sau sa fi citit un volum de manga.....dar mai am si zile in care nu vad sau citesc anime-manga,ci doar desnez :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zuzi
post Oct 26 2007, 11:01 PM
Post #32


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.963
Points: 103
Gender:



am votat da
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Memnoch
post Oct 27 2007, 12:09 AM
Post #33


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: 9-November 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.942
Points: 85
Gender:



Daca ar fi fost cu cateva luni in urma as fi raspuns fara sa ma gandesc: DA DA DAAAAAA! Monster l-am devorat in o zi jumate, Dragonball Z si One Piece in cate o saptamana fiecare si in general daca ma apucam de o serie de 26 de eps o si terminam in aceeasi zi. Evident stateam ore si ore citind post-uri de pe diverse forum-uri, citind si rascitind manga-uri (fav's are Berserk & Hellsing), etc. Lipseam cu saptamanile de la scoala (literally) ca sa ma pot uita la urmatorul episod din Naruto, Welcome to the NHK, Elfen Lied si multe multe alte serii. Desi am lasat-o mai moale cu anime-urile (dar sunt sigur ca o sa revin in forta dupa ce se calmeaza lucrurile din jurul meu) mentalitatea de otaku ramane. De exemplu, daca vad vre-o revista, un action figure sau mai stiu eu ce (orice are legatura cu anime/manga si imi place) nu ma uit la pret. "Buy now, think later." Nici nu vreau sa imi aduc aminte cate luni am ramas fara bani de mancare. Mi s-a intamplat sa mananc si paine cu ketchup pt o saptamana intreaga dar noh....aveam ce imi placea si sincer, nu regret absolut nimic. Anime-urile/manga-urile fac parte din mine, sunt mai fericit cand ma gandesc la un anumit personaj, la trairile care le-am avut urmarind seria respectiva, ma simt mai in largul meu vorbind cu oameni care imi impartasesc pasiunea si simt ca fac parte din un "club" si gust unele placeri pe care nu toata lumea o sa le poata gusta. Imi place viata mea rupta intr-un fel de realitate si modul in care privesc lucrurile. Imi place sa visez si imi place sa fiu copil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Oct 27 2007, 09:38 AM
Post #34


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Am raspuns da insa sunt undeva la mijloc , fiind inca elev la un liceu unde timpul liber pentru cineva silitor nu exista , anime de multe ori trece pe locul doi . Insa zilnic ma uit la 2-3 episoade anime ,chiar daca aceasta inseamna ca ma voi culca la 2-3 noaptea.
Din punct de vedere al colectionarului otaku anime sunt tot la mijloc deoarece neavand destule fonduri nu pot sa imi iau prea multe volume manga sau sa imi cumpar prea multe dvd uri originale de anime , nici reviste de specialitate . Insa sper ca odata ce ajung la facultate sa devin otaku 100%.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bacchante
post Oct 27 2007, 03:20 PM
Post #35


That thing which makes your life complicated
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 27-October 07
From: Bucureşti
Member No.: 5.443
Points: 90
Gender:



nu. manga, anime sunt un hobby pentru mine. downloadez serii, merg pe cateva forumuri, cumpar si manga, dar nu pot sa spun ca i'm obsessive.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Nov 20 2007, 11:08 AM
Post #36


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



hmm, greu de raspuns... am votat Da, insa cu retineri. Eu nu ma consider obsedat de anime/manga, dar e posibil caaltii sa ma considere astfel :P . Ma uit saptamanal la anime (pt ca imi place), citesc manga. investesc destui bani pt a-mi procura si anime/manga originale, deci presupun ca sunt otaku.
Pe de alta parte , pt mine e o pasiune, nu o obsesie. Pe langa anime/manga am multe alte pasiuni, viata mea nu se invarte in jurul animeurilor, so... e o linie destul de subtire intre otaku si fan anime :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Nov 20 2007, 08:39 PM
Post #37


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



Cred ca-i cam dupa care definitie actionezi tu personal mai mult. Pentru mine un OTAKU e ceva mai mult decat un fan, e cineva usor cam prea obsedat, si care lasa prea putin timp altor hobbiuri din viata si altor responsabilitati. In general am folosit termenul cand ma apuca pe mine sau pe vreun prieten o nebunie de uitat la anime majoritatea zilei, fara sa mai facem nimic altceva, ignorand orice teme, orice deadlineuri, etc... cam la modul "vai ce manifestari de otaku am..."

Nu-i sanatos nici chiar asa :P De obicei imi impun sa ma opresc daca ma comport asa, si in mod normal nu sunt asa :P

sigur ma uit la anime aproape zilnic, dar de obicei doar la un episod sau doua, si imi place sa discut despre anime, si am destui prieteni interesati de anime. dar pana una alta ma identific mai mult cu ideea de "fan" anime, si otaku mi se pare putin ...nu atat jicnitor, cat ingrijorator. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Edysan
post Feb 2 2008, 02:06 AM
Post #38


Diclonius ® Imperator™
**

Group: Members+
Posts: 48
Joined: 28-January 08
Member No.: 6.059
Points: 45
Gender:



Clar DA. pacat ca nu prea am tip...LICENTA LA VARA :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Feb 2 2008, 02:36 AM
Post #39


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Ah nu, am votat cu nu. Clar nu vreau inca o eticheta.
Sunt un simplu om caruia ii plac animeurile, si le vizioneaza cand are timp si dispozitia necesara. That`s all folks.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Feb 2 2008, 10:22 AM
Post #40


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Ok, in primul rand imi place varianta a patra de la poll - "Consider termenul jignitor". Daca vrei sa injuri pe cineva, il faci otaku :lol: :lol:

Asa, sa trecem la lucruri serioase. Am votat NU, pentru ca nu ma consider. Sau ma rog, oi fi, da undeva intre DA si NU :lol: Adica fac si alte chestii in afara de vizionat de anime. Nu ma uit chiar in fiecare zi. Mai ales acum, ca am bacu si nu prea apuc sa vad decat cateva episoade pe saptamana (daca le vad si p-alea.. :rolleyes: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 10:10 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |