Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pana La Urma, Moare Sau Nu?


omc
post Jul 17 2006, 05:40 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 27-January 06
Member No.: 2.112
Points: 11
Gender:



Am vazut recent seria Elfen Lied ^^
Ceea ce nu am inteles clar, este daca Lucy moare sau nu la sfarsit?
Eu sunt de parere ca da, deoarece gestul ei, in momentul cand au inceput focurile de arma, a fost sa capituleze, isi intindea vectorii spre cer...
Sau nu?

(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e88/omcsmg/el_sml.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jul 18 2006, 02:07 AM
Post #2


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Daca nu ma insel, mai e un OVA in care traieste. Dar OVA-ul e asa de evident optimist incat s-ar putea sa fie in alt "univers". So... your guess is as good as mine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jul 18 2006, 04:26 AM
Post #3


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



@ rogueman999 : OVA-ul nu e din alt univers , doar ca se petrece intre episaodele 10-11 sau asa ceva.

@ omc: nu Lucy nu moare lasa doar cateva gloaantze sa treaca pt a-si indeparta coarnele, si restul se duc spre cer cum se vede si in poza. si la sfarsit apare la usa si face ceasul sa mearga din nou (cu vectori logic). :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

omc
post Jul 18 2006, 05:20 PM
Post #4


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 27-January 06
Member No.: 2.112
Points: 11
Gender:



OVA-u' ala (cik ep 14) este facut de fani, nu e lansare oficiala... deci n-are nici o treaba cu seria...
Cat despre ceas... asta nu e o dovada... putea fii reparat de Nana sau de oricine, in amintirea lui Nyu (ca tot ii placea ei sa se joace mereu p-acolo)
Asa ca....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Jul 18 2006, 05:52 PM
Post #5


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



QUOTE(omc @ Jul 18 2006, 05:20 PM)
OVA-u' ala (cik ep 14) este facut de fani, nu e lansare oficiala... deci n-are nici o treaba cu seria...


CORECTIE... OVA-ul are loc intre episoade 10 si 11 dupa cum a zis si Lord Inuyasha. OVA-ul este oficial. Este facut de producatori dar a fost doar pe DVD-uri ca episod special, nu a fost in seria TV.

Daca ar fi fost facut de fani ar fi arat MULT mai nashpa decat seria si nici macar n-ar fi avut vocile originale (crezi ca fanii au atatia bani incat sa plateasca actorii ?? )

Iti sugerez ca data viitoare cand mai pui astfel de mesaje sa te documentezi putzin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jul 18 2006, 08:05 PM
Post #6


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



QUOTE(omc @ Jul 18 2006, 05:20 PM)
Cat despre ceas... asta nu e o dovada... putea fii reparat de Nana sau de oricine, in amintirea lui Nyu (ca tot ii placea ei sa se joace mereu p-acolo)
Asa ca....
*



Sa o luam asa: dak nu era lucy la usa faptul ca ceasul "s-a reparat" n-ar fi avut nici o semnificatie, la fel si faptul ca acel cineva a sunat la usa tocmai cand sa reparat ceasul, nu e o coincidentza cam mare?
Si dak chiar nana ar fi reparat ceasul im momentul ala am fi avut un hint catre ea. Dar asa toate hinturile duc spre concluzia ca lucy era la usa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

omc
post Jul 18 2006, 10:19 PM
Post #7


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 27-January 06
Member No.: 2.112
Points: 11
Gender:



QUOTE(Coyotee @ Jul 18 2006, 05:52 PM)
Iti sugerez ca data viitoare cand mai pui astfel de mesaje sa te documentezi putzin.

Da, imi cer scuze, daca stii tu exact asta, asa o fii... pe mine m-a dus in eroare AniDB-u...

(Parody of ep S1!) In the Passing Rain - Regenschauer

Cat despre faza cu ceasul, eu imi sustin in continuare parerea mea. In scena finala, cand sunt la masa, se uita toti, cu nostalgie, la locul in care statea Nyu. Repararea ceasului ar putea semnifica fie un ultim "omagiu" adus ei, fie numai un obiect ce le aduce aminte de Nyu, in nici un caz nu este o dovada concludenta ca ea ar mai fii inca in viata.

Pe wiki, la Elfen Lied body count scrie:
QUOTE
Lucy/Nyu (Missing; went to face SAT force, then her remaining horn broke. Whether she's dead or alive is up to fan speculation)

Deci nu exista nici o dovada ca a murit sau nu Lucy, desi eu inclin sa cred ca un astfel de personaj isi merita moartea in final, lucru inteles pana si de ea, de unde si gestul de "surrender".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jul 19 2006, 12:49 AM
Post #8


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Pey dak tot iti sustzi parerea de ce ai mai intrebat dak: "pana la urma moare sau nu? " dak oricum n-ai de gand sa-tzio schimbi? <_<
si nu am zis ca faptul ca ceasul s-a reparat e o dovada am zis doar ca e un hint.Si cine crezi ca era la usa ? Baiatul cu pizza? putzin probabil ca tocmai, dupa cum ai zis si tu, s-au ridicat toti de la masa. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

omc
post Jul 19 2006, 03:09 PM
Post #9


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 27-January 06
Member No.: 2.112
Points: 11
Gender:



QUOTE(Lord Inuyasha @ Jul 19 2006, 12:49 AM)
Pey dak tot iti sustzi parerea de ce ai mai intrebat dak: "pana la urma moare sau nu? "


Am si eu dreptul sa-mi fac o parere daca vizionez ceva, nu? Asa cred...
Iar intrebarea am pus-o, ca sa aflu si parerile altora despre acest fapt, poate concluzia pe care am tras-o eu initial a fost gresita, in nici un caz nu am vrut sa generez certuri... ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

clan
post Jul 19 2006, 04:45 PM
Post #10


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 8-September 05
Member No.: 1.782
Points: 11
Gender:



ROFL./...cand are cineva dreptate stergeti mesaje?AHAHA...ce forum de n00bi...asa se face p'aci?cand cineva zice ceva ce nu ii convine unui admin se sterge?.....doamne....sa inteleg ca te-ai mai interesat si am avut dreptate?...

N-ai avut deloc dreptate. Nu mai face mofturi... postul a disparut ca trebuia sa dispara. Ar fi bine sa citesti si tu regulile (ultimele 2 link-uri din meniu), poate astfel te prinzi cum stau lucrurile pe aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

omc
post Jul 19 2006, 05:50 PM
Post #11


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 27-January 06
Member No.: 2.112
Points: 11
Gender:



Ma simt nevoit sa postez si eu ceva off-topic, pentru admin:
Mai bine stergi cu totu' thread-ul asta daca tu consideri ca nu are nici o importanta, decat sa deraiezi discutia de la subiectul initial... ptr k nu ajungem nicaieri asa...

:unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 19 2006, 07:50 PM
Post #12


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



@ocm: "ma simt nevoit sa postez" si sa-ti atrag atentia sa iti vezi de topic si de postat respectand regulile, si sa lasi grija moderatului pe mana noastra.

@dan: faptul ca ai dreptate sau nu, nu justifica incalcarea regulilor.

de asemenea folosesc prilejul ptr a atrage atentia asupra punctului 2 literele c si d din Reguli Generale precum si asupra punctului 3 din Reguli de conduita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

omc
post Jul 19 2006, 10:02 PM
Post #13


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 27-January 06
Member No.: 2.112
Points: 11
Gender:



In regula, am inteles ideea ;)
In orice caz, daca am incalcat vreo regula sau am jignit pe cineva, desi nu imi sta in fire sa fac astfel de gratuitati, imi cer scuze si astept sanctiunile corespunzatoare....
Si cu asta am incheiat si sper sa inteleaga toti.... nu ăsta era rostul acestui topic...


edit by axi: as fi preferat sa continui discutia, asa subliniai si care era de fapt rostul topicului, decat sa faci un post in care sa spui ca ai inteles, faptele contau mai mult :P

*edit: Ca sa nu spam-ez scriu tot aici. Ultimul "raspuns" on-topic a fost tot al meu... si nu prea imi place sa tin monologuri...
Totusi mai atrag atentia asupra unui fapt:
Lucy este (era) o "masina de ucis" care in afara de sentimentul de iubire fata de Kota, nu pretuieste deloc rasa umana, totuis, la sfarsit, cand ii marturiseste lui Kota ca ea a fost cea care i-a omorat sora si tatal, izbucneste in lacrimi, realizeaza intr-un final ce a facut si vrea sa plece de langa cel pe care "nu-l merita".
Tinand cont de acest lucru, se poate interpreta scena cu trupele armate ca un gest sinucigas din partea ei...
Zic eu :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jul 20 2006, 01:11 AM
Post #14


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Cum faptul ca ceasul s-a reparat exact in momentul cand a sunat "cineva" la usa nu dovedeste nimic, asa si faptul ca:
QUOTE(omc @ Jul 19 2006, 10:02 PM)
Lucy este (era) o "masina de ucis" care in afara de sentimentul de iubire fata de Kota, nu pretuieste deloc rasa umana, totuis, la sfarsit, cand ii marturiseste lui Kota ca ea a fost cea care i-a omorat sora si tatal, izbucneste in lacrimi, realizeaza intr-un final ce a facut si vrea sa plece de langa cel pe care "nu-l merita".
*



...nu dovedeste nimic. Si totusi, cine era la usa?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Jul 20 2006, 01:15 AM
Post #15


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Toata lumea o considera pe Lucy masina de ucis,si o recunosteau cu ajutorul coarnelor.Parerea mea e ca singurul lucru pe care a vrut ea sa l faca la sfarsit, e sa scape de coarne care aratau tuturor ca e un diclonius,si sa se intoarca la Kouta.Altfel nu se explica aparitia din fata portii,si oricum avand in vedere ca a iertat o Kouta pentru ce a facut,nu cred ca mai avea motive sa se sinucida.

Si nu cred ca Lucy era atat de inumana,cred ca ucidea doar ca sa arate ca e puternica,ascuzandand faptul ca ea a suferit si sufera in continuare foarte mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

clan
post Jul 20 2006, 06:25 AM
Post #16


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 8-September 05
Member No.: 1.782
Points: 11
Gender:



nu poti sa explici nici o aparatie...in fata nici unei porti...pt ca NU SE INTAMPLA...intelegi?totu se termina cu ep. 13....ep 14 NU ARE nici o RELEVANTA?intelegi?nici ceasu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Jul 20 2006, 09:29 AM
Post #17


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



QUOTE(clan @ Jul 20 2006, 06:25 AM)
nu poti sa explici nici o aparatie...in fata nici unei porti...pt ca NU SE INTAMPLA...intelegi?


(IMG:http://img146.imageshack.us/img146/5269/snapshot20060720101054zr8.th.jpg)

Atunci asta ce este????

QUOTE(clan @ Jul 20 2006, 06:25 AM)
totu se termina cu ep. 13....ep 14 NU ARE nici o RELEVANTA?intelegi?nici ceasu...


Tu chiar nu intelegi????

Actiunea din episodul 14 are loc intre episoadele 10 si 11 si E facut de producatori (nu de fani cum zici tu)

Link sa te convingi: http://en.wikipedia.org/wiki/Elfen_Lied_OVA_Special
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Jul 25 2006, 10:08 PM
Post #18


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



S-o fi gandit sa bage si ei un motiv de dubiu la sfarsit ca sa lase seria asa cu un mare semn al intrebarii. Se pare ca au reusit :D gg elfen lied creators :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Aug 8 2006, 11:09 PM
Post #19


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



QUOTE(Lord Inuyasha @ Jul 18 2006, 04:26 AM)
@ omc: nu Lucy nu moare lasa doar cateva gloaantze sa treaca pt a-si indeparta coarnele, si restul se duc spre cer cum se vede si in poza. si la sfarsit apare la usa si face ceasul sa mearga din nou (cu vectori logic). :)
*



Eu am vazut scena ca o capitulare. Lucy isi ridica vectorii ramanand vulnerabila si ii zboara si un corn. Am dedus ca ea accepta sa moara. E o ideea si explicatia ta. Au lasat-o astia in coada de peste :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AMICU
post Dec 15 2008, 07:22 AM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: 14-December 08
Member No.: 8.044
Points: 13
Gender:



Chiar daca anime-ul are 13 episoade + un ova special nu inseamna ca e sfarsitul.
Manga e mult mai mult...insa nu prea se gasesc toate,deci nu e sfarsitul
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:49 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |