Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 1 Litre Of Tears, de privit singur acasa


Shinju
post Aug 20 2007, 08:13 AM
Post #1


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



am vazut ieri primul episod la intalnirea clubului Seireitei (cel de la Yume) si cu toii am hotarat ca nu e de vazut in grup. de ce? pentru ca e o poveste groaznic de trista.
aya, o fata de 15 ani tocmai a fost admisa la liceu. este aleasa si sefa clasei, impreuna cu baiatul care a ajutat-o sa ajunga cu bine la examenul de admitere. dar problemele incep sa apara. dupa ce si-a pierdut echilibrul si a cazut de cateva ori, mama se hotaraste sa o duca la un examen neurologic. rezultatul este dezastruos. se pare ca aya sufera de o boala degenerativa (uite ca nu imi aduc aminte cum se cheama) in care celule nervoase din cerebel si sira spinarii mor incet incet, facand-o sa isi piarda tot mai mult coordonarea membrelor si abilitatea de a vorbi. dupa titlu povestea pare super trista si ne-a si confirmat-o cel ce ne-a pus sa o vedem. de altfel, serialul e facut dupa o poveste reala, dupa jurnalul scris de adevarata aya din momentul ce a aflat ca are aceasta boala.

nu a mai vazut nimeni acest serial? eu am de gand sa il cer si sa ma uit acasa (sa pot boci in voie :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Aug 20 2007, 08:31 AM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Hmmm... sounds intresting ^_^. Poveste de bocit... foarte tare :D .

Anyway sper sa vizionez si eu acest serial da slabe sanse :( . Nu stiu pe nimeni care sa fie pasionat de J-Drama :[ .

P.S. Nam mai vazut nici un j-drama si cred ca vreau sa incep cu asta. Macar de curiozitate. O sal caut dar e lene mare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Aug 20 2007, 08:41 AM
Post #3


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



hm, l-am cautat pe net si nu am gasit decat torrente moarte. e adevarat, nu am cautat f in detaliu, dar la primele click-uri asa sta treaba. daca chiar il vrei ti-l pot trimite prin posta. nu e mare problema. am mai facut-o. trimite un PM si rezolvam. sau depinde de unde esti, poate ajung pe-acolo in curand...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post Aug 21 2007, 02:58 PM
Post #4


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



am gasit aici niste torrente: sper ca filmele sa fie bune. incerc acum sa descarc un episod...

LE: video bun, titrare in engleza.

This post has been edited by KenyaSong: Aug 22 2007, 01:32 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Aug 25 2007, 12:08 AM
Post #5


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



ok, tocmai am vazut episodul 5 si vreau sa zic ca am plans mai mult de jumate de episod. nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi in continuare. trebuie sa recunosc ca povestea se dovedeste maiinteresanta decat as fi crezut ca va fi. "la urma urmei, ce pot astia sa ne mai arate in 11 episoade cand se spune clar din primul ce se va intampla?!" totusi povestea e dezvoltata bine si povestea lui asou e numa' bine pusa...
o sa revin dupa alte cateva episoade.

PS. nu s-a mai uitat nimeni? kenya, animal, anyone...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post Aug 25 2007, 10:34 AM
Post #6


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



am vazut primul episod aseara, inainte de a ma culca..., sa vad daca filmul este pe masura reclamei facute. i-am dat drumul si nu i-am pus pauza deloc, m-a prins complet !
bineinteles ca e superb : ).
trebuie sa marturisesc ca personajul principal este mai mult decat dragut :wub:

pana acum nu am varsat nicio lacrima. ba chiar am ras un pic, cu tristete insa. [nu prea imi permit sa plang mai ales ca nu il vizionez singur in camera : D]
5 episoade au fost traduse pana acum in franceza si ma gandesc ca in engleza textul va suna cam din topor si va strica farmecul... dar mai bine decat jap...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Aug 25 2007, 11:22 AM
Post #7


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



:( Eu nam vazut nimic din Seireitei , sigh ... acu pana si Kenya a zis ca e misto... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Aug 25 2007, 07:55 PM
Post #8


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



lol, animal, nu confunda Seireitei cu 1 Litru de Lacrimi :P
Seirei tei e numele clubului de manga-anime infiintat la Cluj de catre cei care au facut Ceainaria Yume (club din care fac si eu parte). acolo facem proiectii pt clienti (lunea si joia) si doar pt membrii clubului duminica. duminica trecuta la intalnirea de club am vazut primul episod din 1 Litru de Lacrimi...si m-a prins tare de tot.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Aug 26 2007, 12:33 AM
Post #9


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Ow yes ^_^ am vrut sa copy paste numele si am luat Seirei din greseala fiind primul cuvand aparent asiatic care ar fi putut fi numele serialului.

Anyway raspunsul e acelasi nam vazut nimic din 1 Litru de Lacrimi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Aug 27 2007, 04:15 PM
Post #10


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



so...finished it!
trebuie sa recunosc ca dupa ce scriu postul asta trebuie sa ma apuc sa strang cele 20-30 de servetele de pe langa calculator. stiu ca sunt plangacioasa din fire si usor impresionabila (desi nu am mai plans de mult), dar seria asta a fost chiar prea de tot! si nu zic in sensul rau. avem multe de invatat din ea. doar ca e asa de trista!

da, personajul principal (aya) e f dragutza. dar sa nu vorbim de doctorul ei. yummy de-a dreptul. asou-kun (baiatul care ramane by her side pana la urma) e si el dragutz, dar parca prea iti tine mereu buzele tzuguiate :P . oricum, am aflat ca asou in realitate e ceva solist la o formatie din japonia. a, si am aflat la sfarsitul seriei ca adevarata aya
a murit in 1988, dupa 10 ani de lupta cu boala
si ca jurnalul ei a fost publicat pana acuma in peste 18 milioane de exemplare. se pare ca pana la urma dorinta ei de a fi cumva folositoare lumii i-a fost implinita...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Sep 2 2007, 09:21 AM
Post #11


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Tiam trimis un pm shinju...poate nu lai vazut >_< sau paote sunt eu incapabil sa trimit un pm :D.Aveam niste intrebari >_<.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Potteritza
post Sep 2 2007, 09:48 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 20-May 07
From: Piatra-Neamt
Member No.: 4.325
Points: 310
Gender:



Sa incep cu inceputul. Am vazut doar primul episod ( nu ma asteptam sa fie asa de lung :P ), si bineinteles ca vreau sa le vad si pe celelalte :P
Povestea a prins, asa trista cum e, m-a captivat. Imi place inceputul, si inca nu am varsat nici o lacrima :) Cand termin toata seria, revin cu un comentariu final ^_^ Multumesc lui KenyaSong pentru torrente si lui Shinju pentru recomandare ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

princess_nemesys
post Dec 11 2007, 03:22 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 11-December 07
Member No.: 5.726
Points: 114
Gender:



Uhhmm... Pot sa zic ca a fost prima serie pe care am vazut-o ( in martie, de ziua mea am primit un dvd cu seria), si, desi nu l-am crezut pe cel care mi-a dat-o ca o sa plang, am ajuns sa plang de la episodul 2 la fiecare episod cate jumatate de ora cel putin... la ultimul cred ca jumatate de noapte nu m-am putut opri, ca deja ai mei ma luau de nebuna ca plangeam singura in fata calculatorului. Da, seria este luata dupa o poveste reala, si sincer inca incerc sa gasesc jurnalele respective pentru ca as vrea fooooarte mult sa le citesc... pana si cele cateva citate din jurnale care apar in film m-au impresionat pana la lacrimi. Trebuie sa fii o persoana extrem de puternica pentru a face asa ceva... Probabil ca eu as esua lamentabil intr-o astfel de situatie. mdah, Shinju, dupa cum vorbeam aseara... Asou- kun si Hiroshi Mizuno, doctorul, sunt meccha kakkooiiiiii!!!!! :X:X:X:X Da, Ryo are trupa, NewS, trupa mea preferata din Japonia in acest moment si sunt chiar foarte iubiti si apreciati (Normal, doar e coleg de trupa cu Yamapi, un alt j- star foarte iubit de fane :twisted: ). Despre Erika Sewaijiri( Aya), nu am auzit prea multe lucruri, dar ce am auzit nu a fost de bine ( am auzit ca este una din cele mai nesuferite persoane din entertainment-ul japonez). Am mai vazut-o intr-o singura serie, "Taiyou no uta", sau ceva de genul si sincer nu mi-a placut. Oricum, in "1 litre of tears" mi-a placut, si overall, seria e superba, o poveste care nu are cum sa nu te emotioneze, oricat de dur ai fi. O recomand oricui si oricand! Nota 10!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Dec 11 2007, 07:34 PM
Post #14


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



hm....m-ati facut si pe mine curioasa. :P m-am apucat sa dld episoade de pe torrenti, dar am de asteptat cateva ore bune. l-am gasit si pe youtube, insa prefer sa am rabdare cu torrentii.
q: cele cu vosta sunt cu subtitrarea in engl, nu? si cele vostfr sunt in fr? am vazut ca pe site-ul acela sunt alte cateva seriale interesante; sa stiu dk ma pun pe dld sau nu :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Dec 12 2007, 01:55 AM
Post #15


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



da, crystal, cele cu vosta sunt cu subtitrari in engleza. de acolo mi le-am adus si eu.

haha, princess nemesys, te-ai inscris... asa... vad ca ai gasit repede pe unde sa postezi.. sa treci si pe la membri noi sa te stie lumea :) . cat despre jurnale...nu cred ca avem noi norocul sa le gasim traduse....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

princess_nemesys
post Dec 12 2007, 01:44 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 11-December 07
Member No.: 5.726
Points: 114
Gender:



True...:(... am gasit ceva prezentare doar... desi la link scria English translation, se pare ca unii ink nu stiu ce inseamna aia... ma rog... inca sper si inca mai caut... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mado_chan
post Mar 31 2008, 09:44 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: 31-March 08
Member No.: 6.500
Points: 88
Gender:



1 litre of tears e fara indoiala o jdorama foarte trista,dar si foarte frumoasa.erika sawajiri isi joaca rolul impecabil,boala personajului principal aya evolueaza incet,dar sigur,ceea ce face povestea cutremuratoare.eu sunt mai sentimentalista de felul meu,motiv pt care am si plans o gramada la fiecare episod.mama deja era disperata:)) . a fost si un special dupa jdorama,care de fapt n`a fost decat o recapitulare a dramei traita de aya si cei din jurul ei,si a fost prezentat felul in care moartea fetei a afectat viitorul parintilor,fratilor si`a prietenilor ei.
ramane una dintre jdoramele mele favorite.:) m`a atins.

princess_nemesys,am vazut si eu taiyou no uta,inainte de 1 litre of tears,si mi`a placut foarte mult.am vrut sa vad cat mai multe filme si dorame cu erika sawajiri,pentru imi place ca actrita.asa am descoperit 1 litre of tears,si e incomparabila fata de taiyou no uta,intradevar.:P pare mult mai realista,inca de la inceput se anunta un sfarsit tragic,boala fetei evolueaza incet,si finalul nu e deloc repezit( impresie pe care mi`a dat`o finalul la taiyou no uta unde kaoru moare asa dintr`o data fara ca macar sa apuce sa cante pt ultima oara :angry: ) ;
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Teh
post Jan 10 2010, 11:42 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 28-November 09
Member No.: 9.227
Points: 26
Gender:



[ well mi-e cam lene să scriu o altă părere aşa că dau copy paste la o părere pe care am dat-o pe un alt site. sper că nu e problemă ]
Am urmărit şi eu această jdrama de curând şi pot spune că mi s-a părut superbă. Mi-a plăcut la nebunie.
Toată povestea mi s-a părut incredibil de tristă. Vreau să zic, a fost reală şi asta i-a dat câteva mii de plusuri, ca să zic aşa. Aya mi s-a părut o fată incredibil de curajoasă , ceea ce şi cred că a fost. A putut înfrunta totul foarte... Of, nu ştiu cum aş putea să descriu însă aceasta chiar a putut face faţă unor lucruri cărora, cel mai probabil, jumătate din noi nu ar fi putut... Pentru că a fi bolnav [ şi ca boala respectivă să fie şi incurabilă ] ei bine, asta îţi distruge complet moralul, respectul de sine şi cheful de viaţă . Faptul că a decis să îşi păstreze amintirile în mintea sa, pentru a-şi aminti pur şi simplu că odată fusese şi ea '' altfel'' etc , m-a impresionat profund. Pentru că este total greu să faci aşa ceva. [ părerea mea ]. În mod normal , sau cel puţin pentru mine , ar durea rău de tot să ştiu că nu mai pot merge şi că am putut cândva chiar să joc baschet, parcă nu aş dori să îmi amintesc perioada aia pentru că nu o mai puteam avea acum. Însă nu şi Aya, este un personaj incredibil de puternic.
Ideea cu jurnalul mi s-a părut excelentă încă de la început. Şi se pare că aşa a şi fost....
Încă de la începutul serialului se putea vedea că este foarte trist, dacă nu deduceai după nume. Vreau să zic că şi melodia de pe background, şi felul în care vorbeau personajele , etc. Deşi Aya părea plină de viaţă şi aşa mai departe, se vedea parcă pe faţa ei că urma să i se întâmple ceva extrem de grav. Bine, asta s-a dedus şi de la început când vorbea mama ei cu doctorul despre boală, în fine.
Ceea ce iar mi-a plăcut enorm a fost atunci când la sfârşitul fiecărui episod dădeau poze cu persoana adevărată căreia i s-a întâmplat aşa ceva.... Mi s-a părut extraordinar din partea lor, aşa chiar au putut să o ţină pe Aya în '' viaţă '' , în amintirile celorlalţi şi să o aducă şi la noi, să o cunoaştem. A fost minunat.
Mi-au plăcut toate personajele. Tipul ăla care a scos-o la întâlnire [ her senpai, i-am uitat numele ] mi s-a părut un jerrrrrrrk , dar pe de altă parte l-am înţeles. Pentru că aşa sunt oamenii. Şi nu avem ce să facem în legătură cu asta. Chiar şi pe fratele ei l-am înţeles într-un anumit punct, pentru că era un copil... şi deşi aceea era sora lui îi era greu, pentru că aşa cum sunt prietenii de joacă foarte răutăcioşi.. am văzut cu toţii ce se întâmplă. M-a surprins plăcut sora lui Aya, a fost mai bine decât mă aşteptam. Sincer eu credeam că ea va fi cea căreia îi va fi ruşine cu sora ei. Însă m-am înşelat, şi mă bucur. S-a dovedit a fi foarte responsabilă şi faptul că a putut duce la capăt visul lui Aya [ cu liceul ] m-a încântat. Este un personaj aparte.
Mi-a plăcut şi Haruto cum a reuşit să stea alături de Aya şi cum întotdeauna îi lua apărarea, dar ar fi fost imposibil să stea alături de ea. Vreau să zic că am fost de acord cu scrisoarea pe care i-a dat-o Aya , şi deşi am plâns şi a fost incredibil de trist.... asta a fost cel mai bine. Aşa sunt oamenii, asta este legea naturii, nu putem să ne minţim că aşa ceva ar putea exista când este imposibil.
ŞI ideea de menţinere a speranţei a fost minunată, parcă îmi dădea şi mie putere să fac ceea ce vreau şi totodată parcă îmi simţeam sufletul încărcat. Mda, este ceva foarte greu de explicat , însă această jdrama merită într-adevăr să fie vizionată.
Şi actorii au jucat excepţional, I so think.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kozuky_miyu
post Aug 6 2010, 03:59 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 6-August 10
From: Bucuresti
Member No.: 9.920
Points: 13
Gender:



Am vazut si eu de curand aceasta drama si pot spune ca este una din preferatele mele. Nu am plans asa de mult la o drama in viata mea.De obicei nu sunt o fire plangacioasa oricat de trista ar fi povestea....nu am plans la Titanic....stiu e ciudat...si totusi aici mi-am dat ochii afara de plans T.T Povestea este intr-adevar incredibila.Nu iti dai seama de ce ai pana nu pierzi. Cel mai impresionant episod mi s-a parut 8,cred ca 8 era,in care care clasa Ayei nu vrea ca ea sa mai ramana in scoala,mi-a placut faptul ca la sfarsit toti s-au dus si i-au cantat.
Aya a reusit sa lupte cu boala datorita parintilor si prietenilor,dar din pacate nu a infrant-o T.T
Aceasta drama chiar merita vazuta !!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WoundedFlame
post Jan 8 2012, 05:57 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 4-January 12
From: BucureÅŸti
Member No.: 10.817
Points: 93
Gender:



M-am apucat și eu să vizionez serialul, și am doar o întrebare: cum poți să râzi și să plângi în același timp? Cum a fost cu meciul Ayei. Sau cu cina de după…E bun, prea bun, serialul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:06 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |