Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Angel Sanctuary (manga download)


cristina_skyler
post May 22 2006, 05:35 PM
Post #41


forbidden child
***

Group: Members+
Posts: 130
Joined: --
From: The sanctuary of broken wings
Member No.: 951
Points: 88
Gender:



Hey ya un nou forum de unde puteti dld toate cele 20 de volume...
.......
Angel Sanctuary
.......

Trebuie doar sa va inregistrati.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jun 16 2006, 05:07 PM
Post #42


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



sau www.vimanga.ru ... are viteza buna dupa 12 noaptea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Jul 1 2006, 06:48 PM
Post #43


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



am citit AS de doua ori deja... si nu cred k o sa-l dau vreodata jos de pe calculator. Plotul e destul de complicat... adica prima data nu mi-am dat seama ca (virgula) katou a aparut inainte de hades... de atunci am zis k o sa-mi casc ochii :blink:
fata care o omoara pe sara e kyrie... SPOILER! moare pana la urma si ajunge la uriel.

personaje preferate... hmm. greu de zis fiindca toti par reali, la ce complexi sunt... as spune katou si kira/lucifer... si ingerii elementelor. toti patru sunt grozavi, desi cu gabriel nu prea am avut de facut.

si totusi ce credeti? Dumnezeu nu si-a iubit creatia?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

friderika
post Jul 1 2006, 11:56 PM
Post #44


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 146
Joined: 13-February 06
Member No.: 2.176
Points: 322
Gender:



alinna,multumesc f mult pt ajutor.acum ma voi apuca sa ma uit la el. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Jul 12 2006, 04:58 PM
Post #45


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



QUOTE(erikson @ Jul 1 2006, 06:48 PM)
am citit AS de doua ori deja... si nu cred k o sa-l dau vreodata jos de pe calculator. Plotul e destul de complicat... adica prima data nu mi-am dat seama ca (virgula) katou a aparut inainte de hades... de atunci am zis k o sa-mi casc ochii  :blink:
fata care o omoara pe sara e kyrie... SPOILER! moare pana la urma si ajunge la uriel.

personaje preferate... hmm. greu de zis fiindca toti par reali, la ce complexi sunt... as spune katou si kira/lucifer... si ingerii elementelor. toti patru sunt grozavi, desi cu gabriel nu prea am avut de facut.

si totusi ce credeti? Dumnezeu nu si-a iubit creatia?
*


Cam greu de inteles, avand in vedere ca apare foarte putin si atunci este prezentata ca un *nebun* (faza asta tre sa zic ca m-a lasat un pic cu gura cascata). Sa zic asa este prezentata numai a 2-a ipostaza. Avand in vedere totusi ca faza cu Adam Kadamon se petrecuse cu foarte mult timp inainte si apoi toate incercarile de a-l recrea (scopul inca nu il vad) sunt tot indepartate, presupun ca nu a avut niciodata o dragoste adevarata pentru creatia sa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Jul 15 2006, 06:19 PM
Post #46


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



poate... dar mi s-a parut k noi am avut parte doar de bucatele din el... proiectii, ca sa zic asa: mosul de la inceput, acel adam kadamon deghizat, calculatorul care trebuia sa ia de la inceput tot jocul creatiunii.
dar atunci cine spunea chestia aia din ultimul capitol, cand setsuna se intoarce pe pamant, cu: my imperfect children, under this imperfect imitation of a sun i will continue to love u...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Jul 20 2006, 10:06 AM
Post #47


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



Adam Kadamon este cel care trage acele concluzii la sfarsit. Inclusiv aia cu "there is no heaven or hell" sau nu mai stiu exact cum spunea. Eu cel putin asa am inteles.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

denisa_hime
post Jul 26 2006, 07:49 PM
Post #48


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: --
Member No.: 305
Points: 42
Gender:



dupa cateva zile in care m-am chinuit sa gasesc un site bun pt downloadat AS am gasit in cele din urma http://gh.ffshrine.org/manga/165 viteza e f.buna..am prins si 200kb/sec pe la 8 dimineata...(avand in vedere ca de obicei nu trec de 30kb/sec) si nu tb inregistrare..in plus mai are sute de alte manga..am ce face vara asta :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

denisa_hime
post Jul 26 2006, 07:58 PM
Post #49


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: --
Member No.: 305
Points: 42
Gender:



eu inca am stelutze in ochi pt.ca terminai de citit chiar acu cateva ore....poveste e bestiala ce sa mai zic..cred ca e primul fic pe care il vad in care nu stii pur si simplu cu cine sa tii..bad guys sunt de fapt good guys si invers..si in mod sigur nu te astepti la final....adevarat ca seamana ceva cu matrix...dar pur si simplu cand il termini ti se "lumineaza mintea"..oricum eu am o durere de cap infernala de la povestea asta...si nu ii reprosez nimik....daca stau sa ma gandesc nu pot sa determin ce personaj mi-a placut mai mult....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Jan 24 2007, 10:51 AM
Post #50


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



QUOTE(seandreea @ Jul 20 2006, 10:06 AM)
Adam Kadamon este cel care trage acele concluzii la sfarsit. Inclusiv aia cu "there is no heaven or hell" sau nu mai stiu exact cum spunea. Eu cel putin asa am inteles.
*


Dap... el era. Si deasemenea la inceput era tot Adam Kadamon - nimik deghizat. O singura data apare "dumnezeu" deghizat in Adam Kadamon.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Feb 25 2007, 12:05 PM
Post #51


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



am vazut si eu ova-ul. pacat ca e atat de scurt. am inteles eu un pic despre ce e vorba dar e clar k e o poveste mult mai complexa in spatele animelului, de aceea o sa ma apuc si de manga (uf...20 de vol....) anyway, this whole thing is very intriguing :rolleyes: i really love stories like this one
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 15 2007, 01:53 PM
Post #52


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Am vazut si eu cele 3 OAV-uri mai demult si mi-a placut mult. E pacat ca nu l-au facut pe tot. Acum m-am apucat de manga, dar sunt inca la inceput.

Referitor la problema din anime, a legaturii frate/sora, e o tema care se mai regaseste in anime-uri, pentru ca japonezii sunt mult mai deschisi si mai inventivi, decat noi. Eu nu am obiceiul sa amestec anime-urile cu viata reala, de aceea sunt de acord cu multe lucruri, daca sunt in anime. Iubirea din Angel Sanctuary e frumoasa si deosebita, tine de suflete pereche si asta o face extrem de romantica. Iar faptul ca toata lumea e impotriva lor, ii da o si mai mare putere. Nu e mai interesant, intotdeauna, ceea ce e interzis?

(Ca o paranteza, pentru mine este interesant un cuplu de genul Subaru/Sakurazuka, din X. Relatia lor e extrem de incitanta. Sau desenele mai ciudate din Artbook-urile de la X cu Kamui si Fuuma. De altfel, am observat eu mai demult ca-mi plac personajele gay din anime-uri... :P ).

O sa revin dupa ce citesc manga...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 16 2007, 11:38 AM
Post #53


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



perfect de acord - anime inseamna fictiune, nu are rost sa amestecam cu viata reala. Si mie imi plac foarte mult Sara si Setsuna - de fapt, sunt cuplul meu favorit, iar scena de la aeroport e una din cele mai romantice scene pe care le-am vazut. Si faza cu incestul adauga multa tensiune, dramatism - dar ceeea ce e greu de obtinut e mai frumos - din aceasta cauza Angel Sanctuary mi se pare una din cele mai frumoase povesti de dragoste ( si foarte tragica).
Referitor la manga (termin acum volumul 8 ) - este super, dar as fi preferat sa fie mia mult ca primele volume - despre dragostea dintre Sara si Setsuna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 16 2007, 06:24 PM
Post #54


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



M-am intors pentru ca am gasit Artbook-urile. Pentru cine e interesat, scan-urile sunt la adresa:
http://www.angelsword.net/index.php?rubriq...s&rsub=artbooks

La faza cu incestul, sincer, vroiam mai mult. Nu explicit, ca si-ar fi pierdut din emotie, dar nici asa, doar sugerat, cum au facut-o. Ceva intre... (sper ca nu exista mai multe variante si sa fi vazut eu una cenzurata. Eu am varianta de la Trillium, cu sub in franceza). E o scena in care Sara se roaga si dupa aceea il vedem pe Setsuna cand se trezeste, asta e, nu?

La prima vedere (am citit doar un volum), manga mi se pare putin dificil de urmarit, sau nu se potriveste cu stilul meu, nu stiu inca ce sa zic. Stilul de desen imi place, dar asezarea in pagina nu prea se potriveste cu stilul meu. Sau poate m-am obisnuit prea mult cu CLAMP, ca tocmai am luat o doza mare (am citit rapid Tokyo Babylon, X si jumatate din RG Veda). Eu prefer paginile mai aerisite... Dar o sa ma obisnuiesc cu stilul pentru ca oricum vreau s-o citesc pe toata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 16 2007, 08:07 PM
Post #55


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



hehe, am primul artbook in original B) si cand este tradus al doilea, il cumpar si pe ala. Kaori Yuki deseneaza incredibil.
La care faza te referi ? cand fac ei dragoste ? - este doar sugerata - si mie imi place cae asa - altfel As ar fi degenerat in altceva - asa e mai romantic. Oricum, povestea e super frumoasa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 16 2007, 08:36 PM
Post #56


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Pot sa-mi iau warn, dar... gawd, cum poti sa zici asa ceva? Cum poti zice ca o poveste cu tema centrala incestul e super frumoasa, sau ca scena consumarii lui e romantica? Pana si animalele stiu sa nu faca de-alea intre neamuri, ce naiba. Pot sa fie japonezii oricat de libertini sau deschisi la minte, una e sa fii deschis fata de subiect, alta e sa-l pui intr-o lumina pozitiva... nu e vorba de tabu-uri sau societate, e vorba de copilul lor mutant, de implicarile emotionale si natura noastra ca oameni. Asa o sa zic si eu de hanibal lecter ca abordeaza doar gastronomia intr-un mod original. Inteleg ca un spectator isi permite o anumita detasare emotionala fata de subiect, dar asta tot nu-l face adorabil, romantic sau frumos... tot grotesc ramane.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 16 2007, 09:50 PM
Post #57


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Trickster, ia spune-mi, ti-a placut ninja scroll ? sau noir ? sau elfen lied ? sau... Daca da, te rog sa imi explici cum de iti place sa vezi cum oamenii sunt ucisi. Doar stii ca crima este un delict foarte grav - pedepsit de lege mult mai tare decat incestul. Si totusi - cat la % din anime contin crime ? si cate din ele ne plac ? si apoi spunem despre ele : oau, ce tare e. Chiar DBZ - e normal sa iti placa sa vezi niste indivizi ca se bat pana se omoara ?
Ia spune-mi - toate persoanele care se uita la aceste animeuri sunt psihopate ? au probleme ?
Acelasi e si cu Angel Sanctuary. DA, AS are o poveste super frumoasa si romantica, pt ca prezinta dragostea dintre 2 tineri intr-un mod foarte frumos, dragoste care merge pana la sacrificiu si care invinge in ciuda tuturor obstacolelor. De asta este foarte romantic, si imi place. Daca ai problem cu subiectul, atunci nu stiu de ce te uiti la acest anime.
Iar As nu pune incestul intr-o lumina pozitiva. din contra, toate personajele ii spun lui Setsuna ca greseste dar... - te sfatuiesc sa urmaresti eps 2 - dialogul dintre Setsuna si Kira : este exceptional, ceea ce spune Kira.
si ia spune-mi, care opinia ta despre animeurile yaoi, sau yuri ?
Grotesc ? explica-mi si mie ce este grotesc in As, afara de faptul ca 2 persoane se iubesc, si spre deosebire de maj. animeurilor unde acest sentiment este portretizat foarte ieftin, aici este prezentat intr-un mod mult mia profund. Scuza-ma daca pt mine dragostea nu este ceva grotesc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 16 2007, 10:04 PM
Post #58


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Cele enumerate de tine unele nu mi-au placut, altele nu le-am vazut. Si am mai zis, poti sa fii cat de deschis la minte fata de subiectul asta sau oricare altul, numa sa nu vii sa zici ca-i frumos. Si crima e in natura umana, incestul nu! Si mai omule, da e groteasca dragostea asta, doar is frate si sora ce dracu! Frate si sora, stai zece secunde si gandeste-te la asta si spune-mi ca nu-i grotesc.

PS Contactul meu cu Angel Sanctuary a fost cand am vazut o parte din el fara sa stiu cu ce se mananca, si da, pune incestul intr-o lumina pozitiva... wtf, doar tu zici ca-i frumos si romantic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 16 2007, 10:39 PM
Post #59


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



QUOTE
hehe, am primul artbook in original

Esti norocos... eu ma multumesc deocamdata cu scan-urile.

Trickster, trebuie sa ai suflet de poet ca sa intelegi asta... sa ai sensibilitate :P Tu judeci in momentul asta dupa criteriile morale cu care ai fost invatat, dar gresesti, pentru ca nu e caz real, e o poveste, e imaginatie. Ce ingerii din anime sunt reali? E pur fictiv, e poezie, e romatism. E un caz ipotetic.

De fapt, trebuie explicat un lucru care mi se pare important: acela ca iubirea lor e nepamanteana. Setsuna e reincarnarea unui inger.

Sau hai sa-ti explic altfel. E ca si cum sufletele lor se cauta, se cunosc si s-au regasit reincarnate aiurea. Ca frate si sora. Dar se iubesc, asta e in ei, nu e controlabil. E ideea de transcendenta, de suflete pereche. De asta e romantic, pentru ca orice ar face si orice ar fi fost invatati, sentimentul exista, si nu se poate schimba. Si numai impreuna pot fi fericiti.

Stii in ce situatie nu ar mai fost romantic? Daca doar el o dorea, si ea nu. Atunci poti spune ca era urat, pentru ca ai fi putut s-o interpretezi ca pe o simpla dorinta fizica. Dar daca e reciproca, e romantic. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 16 2007, 10:54 PM
Post #60


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu nu judec dupa nici un criteriu moral, judec dupa ratiunea mea. Mdea, probabil ca imi trebuie suflet de poet ca sa inteleg de ce incestul poa sa fie si material de tragedie greaca si de romantic anime, sau care-i diferenta daca se iubesc sau nu (de ce nu se iubesc platonic apropo). O fi ca toata aiureala aia cu suflete pereche nu transcede chesti simple gen rude de gradul I. Yohoo, rednecks...

Cat despre cat de fictiv e... incestul e acolo pentru un motiv, eu as zice unul al dracului de superficial, da noa, how cute, he loves his sister.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:41 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |