Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Precure Meta-series, Merita?


darczon69
post Jan 31 2012, 11:35 AM
Post #1


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Sal'tare...m-am apucat de downloadat cam tot ceea ce tine de seria "Precure"...intrebarea mea este urmatoarea: merita sa ma uit sau nu? :)

I'm not really into mahou shoujo, dar dupa Madoka, simt ca trebuie sa ii acord genului inca o sansa :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Jan 31 2012, 11:40 AM
Post #2


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Ai incercat Nanoha ?
Eu inca nu, dar clipul asta ma face sa vreau sa-l vad :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 31 2012, 11:49 AM
Post #3


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



E si ala pe lista. :) Dar, ma refeream in special la seria Precure.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jan 31 2012, 12:33 PM
Post #4


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Hmm, sincer nu stiu ce sa iti spun. Precure e unul din anime-urile alea care mi-e greu sa le recomand fiindca stiu ca nu e pe gustul tuturor. Eu am o relatie love-hate cu seria. Pe de o parte uneori e extrem de awesome si are niste scene de lupta foarte faine. ( http://www.youtube.com/watch?v=2rzK2rpv_CQ )
Pe de alta parte majoritatea episoadelor sunt monster of the week si pe mine personal formatul asta ma plictiseste de cele mai multe ori.
In plus, nu uita, ca oricat de awesome ar fi, e totusi un anime pentru fete de sub 10-12 ani cu scopul de a vinde jucarii ieftine de plastic, asa ca sa nu ai asteptari foarte mari de la serie. Vei avea parte de powerup-uri care apar pentru doar cateva episoade si apoi sunt uitate sau de personaje care sunt extrem de puternice prima oara cand sunt introduse, dar dupa cateva episoade devin inutile. Astea sunt problemele principale in tipul asta de anime facut pentru a vinde jucarii. In plus vei intalni in mod constant segmente de cate 6,8 sau chiar 10 episoade in care main plot-ul nu inainteaza deloc. Nu incerc sa te descurajez, dar e bine sa stii lucrurile astea ca sa nu fii apoi dezamagit. Desigur, daca poti sa treci peste aceste neajunsuri, probabil ca o sa iti placa seria. Eu ma uit ,de exemplu, la Kamen Rider care sufera de exact aceleasi probleme si totusi imi place foarte mult. Diferenta fundamentala intre Kamen Rider si Precure e insa faptul ca in cazul lui Kamen Rider formatul monster of the week se intinde pe story arcs de cate doua episoade ceea ce eu gasesc mai usor de digerat decat daca story arc-ul ar avea un singur episod ca in cazul Precure. Dar, din nou, daca nu esti deranjat prea tare de formatul monster of the week atunci nu ar trebui sa fie probleme.

Oricum, recomandarea mea e sa incepi cu prima serie. Daca vezi ca nu te prinde, atunci sari la Heartcatch fiindca e putin diferita de celelalte titluri din serie (si e considerat si cel mai bun Precure de multi). Heartcatch e de altfel singurul titlu din serie pe care eu am reusit sa il termin.
Alternativ, desi stiu ca policy-ul tau e sa nu te uiti la anime-uri ongoing, ai putea sa incepi sa te uiti la noua serie care incepe sambata: Smile Precure (mai ales fiindca pentru tipul asta de anime in format monster of the week e mai bine sa vezi episoadele saptamanal, ca sa nu te plictisesti daca incerci sa le maratonezi). Eu personal sunt destul de hyped pentru ea, mai ales fiindca Suite Precure de anul trecut a fost destul de slab, asa ca sper ca anul asta vor face ceva mai bun.

Si ca sa nu uit, vezi ca nu toate titlurile din serie au subtitrari. Yes are subtitrari doar pana la 39, Yes GoGo are doar cateva episoade subtitrate, iar Fresh e aproape gata cu 43 de episoade subtitrate.
Also, nu ar trebui sa te ingrijorezi in legatura cu ordinea in care te uiti la ele. Doar primele doua serii si Yes+Yes GoGo au legatura intre ele. Restul sunt stand alone.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 31 2012, 01:01 PM
Post #5


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Am scos tot ce se poate scoate si este subbed din serie :). Ordinea o voi lua dupa un ghid :).

Multumesc pentru review! Cine stie? Poate imi va place :D. Oricum, voi incepe maratonul numai dupa sesiune. B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Jan 31 2012, 04:43 PM
Post #6


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



I know how you feel there. This video mi-a dat senzaia ca Precure e foarte badass asa ca am descarcat tot ce am gasit. Acuma astept numai sa intru in starea magica de ma uita la ele care sper sa vina dupa sesiune :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Mar 3 2012, 11:22 AM
Post #7


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Pentru cine e interesat de Precure dar nu stie de unde sa inceapa, here's a handy chart.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Mar 3 2012, 11:03 PM
Post #8


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(Yuriko @ Jan 31 2012, 04:43 PM)
I know how you feel there. This video mi-a dat senzaia ca Precure e foarte badass asa ca am descarcat tot ce am gasit. Acuma astept numai sa intru in starea magica de ma uita la ele care sper sa vina dupa sesiune :lol:
*


I know what you mean :D Acel AMV este primul si singurul lucru pe care il stiu despre Precure....Like you said, I also need to get into the mood to watch this anime...presupun ca din moment ce urmaresc Shakugan No Shana II, mood nu ar fi o problema...Intre timp mai am si 3 ep din Angel Beats pe care tre sa-l termin. Este atat de frumos, I love it so much!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:04 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |